Jump to content
muscarius

Προβλημα Με Την Μαγνητικη Του Κομπρεσορα

Recommended Posts

ρε παιδια εχω προβλημα με την μαγνητικη του κομπρεσορα που ειναι μεσα στην αντλια νερου 420 μου ειπαν ελεος γιατι το επαθε αυτη???ειχε καποιος το ιδιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω προβλημα με την μαγνητικη του κομπρεσορα που ειναι μεσα στην αντλια νερου 420 μου ειπαν ελεος γιατι το επαθε αυτη???ειχε καποιος το ιδιο προβλημα?

Ποια ειναι αυτη, μεσα στην στην αντλια νερου?

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου σωστος αυτη ειναι...κ μ το ειπε η αντιπροσωπεια αφου το πηγα γιατι αναψε το λαμπακι της μηχανης...

Edited by muscaria
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω προβλημα με την μαγνητικη του κομπρεσορα που ειναι μεσα στην αντλια νερου 420 μου ειπαν ελεος γιατι το επαθε αυτη???ειχε καποιος το ιδιο προβλημα?

Αυτός ο μαγνητικός συμπλέκτης δεν είναι η αιτία του ήχου της σκουριασμένης κούνιας? Τον άκουγες τον ήχο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μαγνητικός συμπλέκτης δεν είναι η αιτία του ήχου της σκουριασμένης κούνιας? Τον άκουγες τον ήχο αυτό?

απο τις λιγες γνωσεις μου αυτος ειναι

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ειπώθηκε, είναι ο μαγνητικός συμπλέκτης που προκαλεί τον ήχο της σκουριασμένης κούνιας.

Στο παρακάτω σχεδιάγραμμα διακρίνεται με την ονομασία Electromagnetic clutch :

6a00d8341c4fbe53ef00e54.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μαγνητικός συμπλέκτης δεν είναι η αιτία του ήχου της σκουριασμένης κούνιας? Τον άκουγες τον ήχο αυτό?

και ποιες οι συνέπειες της μη ομαλής λειτουργίας;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μαγνητικός συμπλέκτης δεν είναι η αιτία του ήχου της σκουριασμένης κούνιας? Τον άκουγες τον ήχο αυτό?

δεν εχω κτλβει να σ πω την αληθεια τι ακριβος ειναι αυτος ο ηχος αλλα μου κανει εντονα κομπιασματα κ αναψε κ το λαμπακι της μηχανης οπως ειπα πριν...γ αυτον τον ηχο εχω ακουσει αλλα....εγω μονο το σφυριγμα οταν τουρμπιζει ακουω που μαλλον ειναι φυσιολογικο τουρμπο εχει θα σφυριζει...

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω κτλβει να σ πω την αληθεια τι ακριβος ειναι αυτος ο ηχος αλλα μου κανει εντονα κομπιασματα κ αναψε κ το λαμπακι της μηχανης οπως ειπα πριν...γ αυτον τον ηχο εχω ακουσει αλλα....εγω μονο το σφυριγμα οταν τουρμπιζει ακουω που μαλλον ειναι φυσιολογικο τουρμπο εχει θα σφυριζει...

Ενα ζωντανο παραδειγμα ...για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου ανταλλακτικου ...που η vw αναγκαστηκε να βελτιωσει και πλεον μπορει οποιος θελει να το αλλαξει στην εγυυηση διοτι οι πορηγουμενες παρτιδες ειχαν ελατωμματα (ηχος σκουριασμενης κουνιας-μη ακαριαια συμπλεξη)

Link to comment
Share on other sites

το αλλαξα......ολα καλα νομιζω οτι ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα κ στο λαγκ στην αποκριση στην συμπλεξη θα ελεγα οτι μου φαινεται σαν αλλο αντλλακτικο.

Link to comment
Share on other sites

το αλλαξα......ολα καλα νομιζω οτι ειναι πολυ διαφορετικα τα πραγματα κ στο λαγκ στην αποκριση στην συμπλεξη θα ελεγα οτι μου φαινεται σαν αλλο αντλλακτικο.

Για πες μας και κόστος επισκευής ή είσαι σε εγγυηση

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας και κόστος επισκευής ή είσαι σε εγγυηση

Thanks

420 η επισκευη κ δεν ειμαι στην εγγυηση δυστυχος...

Link to comment
Share on other sites

420 η επισκευη κ δεν ειμαι στην εγγυηση δυστυχος...

Επειδη και εμενα μου εχει παρουσιασει το ιδιο προβλημα, γινεται να αλλαχτει ΜΟΝΟ το μαγνητακι της αντλιας χωρις να αλλαχτει ολοκληρη η αντλια?
Link to comment
Share on other sites

Και γω άλλαξα την αντλία νερού και σε ενα μήνα επανεμφανίστηκε ο ήχος.

Τρία πράγματα συμβαίνουν:

1.Δεν μου άλλαξαν την αντλία και απλώς μου την "χρέωσαν"

2.Μου έβαλαν το παλιό ανταλλακτικό για να ξεστωκάρουν.

3.Και το καινούργιο ανταλλακτικό έχει πρόβλημα.

Αλήθεια πως θα τσεκάρουμε αν αλλάχτηκε ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Maνο δεν γινεται πρεπει να αλλαχθει η αντλια ολοκληρη η οποια περιεχει το εξαρτημα...

bourasnic Το ανταλακτικο δεν μπορω να φανταστω οτι δεν αλλαχθηκε...Καλό θα ηταν να κοιταξουμε αν κανει καλη συμπλεξη δλδ οταν το πατας ολο το γκαζι να ανοιγει γραμμικα χωρις να κανει κολπα πραγμα π μου εκανε ενω τωρα που αλλαχθηκε δεν εχει προβλημα...Αν ανοιγει γραμμικα το αυτοκινητο και δεν κανει σκαμπανεβασματα στο ανοιγμα τοτε ολα καλα.....

Link to comment
Share on other sites

ζητας να σου εκτυπωσουν την οδηγια ...εισαι μπροστα σε ολη τη διαδικασια....

Το νεο ανταλλακτικο ΔΕΝ κανει θορυβο.....

Ακομα και το παλιο να σου ξαναεβαλαν κανεις 3-4 χιλ χιλομετρα μεχρι να ακουστει ο ηχος....

Μαλλον σου φυσιξαν αυτο που ειχες ...αλλιως δεν νοειται τιποτα αλλο....

Επειδη εχω ακουσει τρελα αλλα εχω δει και ακομα ποιο τρελα ...(Να λενε οτι αλλαξαν φιλτρο αερα και να εχουν το ιδιο πανω (το ειχαμε χαραξει με καρφιτσα σε σημειο..) Πανε να στο ξανα αλλαξουν ...και να εισαι μπροστα...ειναι λιγο διαδικασια αλλα μη τρομαξεις...

Και ναι οντως το νεο ανταλλακτικο κανει αλλον ηχο απο το παλιο (δεν εννοω το σφυριγμα...) και εξαλειφει τα προβληματα αξιοπιστιας ΓΙΑΥΤΟ και βελτιωθηκε οχι μονο γι ατον ηχο.... και να ευχαριστουμε οσους ετρεχαν τοτε να στειλουν ερωτησεις στην κοσμοκαρ και μειλ διαμαρτυριας...

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζωντανο παραδειγμα ...για την αξιοπιστια του συγκεκριμενου ανταλλακτικου ...που η vw αναγκαστηκε να βελτιωσει και πλεον μπορει οποιος θελει να το αλλαξει στην εγυυηση διοτι οι πορηγουμενες παρτιδες ειχαν ελατωμματα (ηχος σκουριασμενης κουνιας-μη ακαριαια συμπλεξη)

Για να πω την αλήθεια σε κάποια φάση το αμάξι έκανε τρελά κομπιάσματα όταν το είχα πάει για service και μου είπαν οτι μου επαναπρογραμματίσαν τον εγκέφαλο με νέα έκδοση software και το αμάξι απο εκεί και πέρα ανοίγει απόλυτα γραμμικά αλλά έχασε 10 χιλιόμετρα απο την τελική του....! Λες να αλλάξαν αυτόν τον ηλεκτρομαγνητικό συμπλέκτη χωρίς να μου πουν τίποτα....?? Καθότι έχουν μια τάση να κρύβουν ότι χαλάει στο αμάξι για να μην μαθευτεί. Τι να πω??.......ΕΛΕΟΣ!!!!

Τελικά μπορώ να πάω στην αντιπροσωπεία και να τους πω να μου αλλάξουν αυτόν τον ηλεκτρομαγνητικό συμπλέκτη χωρίς να έχω καποιο θέμα,απλά να γίνει προληπτικά???

Edited by Johny_5136
Greeklish
Link to comment
Share on other sites

αφου λογικα εχεις εγγυηση ετσι οπως τα λες μπορει να αλλαχθει ο ηλεκτρομαγνητικος συμπλεκτης (που ειναι μεσα στην αντλια νερου οποτε αυτη θα σουπουν να αλλαξεις) αλλα για να αλλαχθει πρεπει πρωτα να παρατηρηθει απο τον μηχανικο ενα προβλημα...οχι απαραιτητα μεσω εγκεφαλου...Το προοληπτικα εφοσων εχεις εγγυηση ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι πολυ πιθανον να συμβει αργα ή γρηγορα, αλλα πως τους πιθεις οτι το ανταλλακτικο ειναι ελλατωματικο ωστε να σου το αλλαξουν...

Link to comment
Share on other sites

αφου λογικα εχεις εγγυηση ετσι οπως τα λες μπορει να αλλαχθει ο ηλεκτρομαγνητικος συμπλεκτης (που ειναι μεσα στην αντλια νερου οποτε αυτη θα σουπουν να αλλαξεις) αλλα για να αλλαχθει πρεπει πρωτα να παρατηρηθει απο τον μηχανικο ενα προβλημα...οχι απαραιτητα μεσω εγκεφαλου...Το προοληπτικα εφοσων εχεις εγγυηση ειναι πολυ καλη ιδεα γιατι πολυ πιθανον να συμβει αργα ή γρηγορα, αλλα πως τους πιθεις οτι το ανταλλακτικο ειναι ελλατωματικο ωστε να σου το αλλαξουν...

Ο φίλος Thanos Katsas είπε: ". . . πλεον μπορει οποιος θελει να το αλλαξει στην εγυυηση διοτι οι πορηγουμενες παρτιδες ειχαν ελατωμματα . . ". Γι αυτό κ γω είπα για προληπτική αλλαγή.... Τι να πω...? Θα πάω μια βόλτα κ θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω τη βοηθεια σας..Καταρχας συγχαρητηρια για το φορουμ πρωτη φορα μπαινω γιατι απελπιστηκα με το προβλημα αυτο του μηχανικου συμπλεκτη(τριξιμο κουνιας)!Δυστυχως δεν το γνωριζα καν αλλιως θα το αλλαζα στην εγγυηση,Το θεμα ειναι ομως οτι μου παρουσιαστηκε 20 μερες μετα τη ληξη της (2+2 επεκταση) Και οπως ειναι φυσικο κανουν την παπια για να τσεπωσουν το 400αρι.Για ενα ανταλλακτικο το οποιο ειναι ελλατωματικο κ το αλλαξαν με νεο κωδικο..συνεπως δεν ευθυνομαι εγω αν μου βγηκε στα 75000 χλμ κ στα 4 χρ κ ενα μηνα ενω του αλλουνου στα 2 χρονια..Οποτε κ να παρουσιαστει θα πρεπε (μια σοβαρη εταιρεια) να μας το αλλαξουν διχως φραγκα..Θελω τη βοηθεια σας..δε προκειται να τους δωσω 400.. αν υπαρχει καποιος στην ιδια φαση με μενα κ τελικα δικαιωθηκε ας μου πει.Πηρα τηλ και στην γραμμη παραπονων αλλα ακομη περιμενω απαντηση.

Sorry για τα πολλα που γραφω αλλα εχω αγανακτησει..μονο για να τσεπωνουν τα κ______α.Ετσι την πατησα κ με 4 αρι με το γνωστο προβλημα στο γρυλλο του παραθυρου πριν 10χρονια..ημουν μικρουλης

και δε μιλησα..2η φορα δε παιζει ομως!

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Παιδες θελω τη βοηθεια σας..Καταρχας συγχαρητηρια για το φορουμ πρωτη φορα μπαινω γιατι απελπιστηκα με το προβλημα αυτο του μηχανικου συμπλεκτη(τριξιμο κουνιας)!Δυστυχως δεν το γνωριζα καν αλλιως θα το αλλαζα στην εγγυηση,Το θεμα ειναι ομως οτι μου παρουσιαστηκε 20 μερες μετα τη ληξη της (2+2 επεκταση) Και οπως ειναι φυσικο κανουν την παπια για να τσεπωσουν το 400αρι.Για ενα ανταλλακτικο το οποιο ειναι ελλατωματικο κ το αλλαξαν με νεο κωδικο..συνεπως δεν ευθυνομαι εγω αν μου βγηκε στα 75000 χλμ κ στα 4 χρ κ ενα μηνα ενω του αλλουνου στα 2 χρονια..Οποτε κ να παρουσιαστει θα πρεπε (μια σοβαρη εταιρεια) να μας το αλλαξουν διχως φραγκα..Θελω τη βοηθεια σας..δε προκειται να τους δωσω 400.. αν υπαρχει καποιος στην ιδια φαση με μενα κ τελικα δικαιωθηκε ας μου πει.Πηρα τηλ και στην γραμμη παραπονων αλλα ακομη περιμενω απαντηση.

Sorry για τα πολλα που γραφω αλλα εχω αγανακτησει..μονο για να τσεπωνουν τα κ_______.Ετσι την πατησα κ με 4 αρι με το γνωστο προβλημα στο γρυλλο του παραθυρου πριν 10χρονια..ημουν μικρουλης

και δε μιλησα..2η φορα δε παιζει ομως!

Πάρε ένα τηλέφωνο στην Kosmocar. Μπορεί να δικαιωθείς.

Edited by Speedy
Μη επιτρεπόμενη λέξη
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τηλέφωνο στην Kosmocar. Μπορεί να δικαιωθείς.

Eυχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση...Θα παρω κ εκει, αλλο Τοtalcare που πηρα τηλ κ αλλο Cosmocar?Γιατι περιμενω κ απο κει μια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση...Θα παρω κ εκει, αλλο Τοtalcare που πηρα τηλ κ αλλο Cosmocar?Γιατι περιμενω κ απο κει μια απαντηση.

Νομίζω άλλο είναι. Η Κosmocar είναι ο εισαγωγέας της VW στην Ελλάδα συνολικά ενώ το totalcare είναι η υποστίριξη. Πάρε στα κεντρικά της Kosmocar.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.