Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά. μήπως γνωρίζει κανείς απο το club ποια είναι η μέγιστη ισχύς που μπορεί να φτάσει ένα golf v gti dsg μόνο με πρόγραμμα που θα ανεβάσει την πίεση της τουρμπίνας; πόσα άλογα περίπου και τι ροπές

Link to comment
Share on other sites

Η APR TUNED ειναι μια απο τις πολλες εταιριες που δινουν αυξηση ισχυος για το gti v .

Θελω να ρωτησω ορισμενα πραγματα σαν πολυ νεος στον χωρο της βελτιωσης.

Γιατι μια αξιοπιστη εταιρια οπως η mtm δινει στο πρωτο σταδιο 245 hp και 37 nm ενω η apr 252 hp και 41 nm, στα ιδια λεφτα.

Με τι κριτηρια επιλεγεις οτι πραγματι το αυτοκινητο φτιαχτηκε σωστα ή οχι? Μονον με την δυναμομετρηση?

Δηλαδη εαν το δυναμομετρο π.χ. στην APR δειξει αυτα που λεει μπορει να πανε ολα καλα στην αρχη και μετα να αρχισουν τα προβληματα, ή μηπως τα προγραμματα δειχνουν απο την αρχη εαν ειναι καλα ή οχι?

Απο τη στιγμη που σου λεει οτι στο φτιαχνει και στο δινει δοκιμαστικα για 6 ωρες για να δεις εαν σου κανει, μπορεις μεσα σε 6 ωρες να κρινεις εαν ολα ειναι καλα και θα συνεχισουν να ειναι καλα και για τα επομενα χρονια?

Ολα αυτα που ρωταω δεν αφορουν μονον την APR, απλα την εφερα για παραδειγμα επειδη δινει πολυ καλα νουμερα , μονον με το προγραμμα και με 1000 ευρω.

Δηλαδη εαν πεις οτι βαλεις και μια miltek μετα, αντε γεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
Η APR TUNED ειναι μια απο τις πολλες εταιριες που δινουν αυξηση ισχυος για το gti v .

Θελω να ρωτησω ορισμενα πραγματα σαν πολυ νεος στον χωρο της βελτιωσης.

Γιατι μια αξιοπιστη εταιρια οπως η mtm δινει στο πρωτο σταδιο 245 hp και 37 nm ενω η apr 252 hp και 41 nm, στα ιδια λεφτα.

Με τι κριτηρια επιλεγεις οτι πραγματι το αυτοκινητο φτιαχτηκε σωστα ή οχι? Μονον με την δυναμομετρηση?

Δηλαδη εαν το δυναμομετρο π.χ. στην APR δειξει αυτα που λεει μπορει να πανε ολα καλα στην αρχη και μετα να αρχισουν τα προβληματα, ή μηπως τα προγραμματα δειχνουν απο την αρχη εαν ειναι καλα ή οχι?

Απο τη στιγμη που σου λεει οτι στο φτιαχνει και στο δινει δοκιμαστικα για 6 ωρες για να δεις εαν σου κανει, μπορεις μεσα σε 6 ωρες να κρινεις εαν ολα ειναι καλα και θα συνεχισουν να ειναι καλα και για τα επομενα χρονια?

Ολα αυτα που ρωταω δεν αφορουν μονον την APR, απλα την εφερα για παραδειγμα επειδη δινει πολυ καλα νουμερα , μονον με το προγραμμα και με 1000 ευρω.

Δηλαδη εαν πεις οτι βαλεις και μια miltek μετα, αντε γεια!!!!!

Φίλε μου είναι πολλά που πρέπει να σκεφτείς πριν αγοράσεις ένα πρόγραμμα.

Δε μπορώ να κάτσω να σου γράψω τώρα, αλλά μέχρι να το πάρεις θα τα έχουμε πει σίγουρα.

Τέλος αν βάλεις όπως λες μια Milltek, πολύ πιθανό είναι να πεις ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ στο πρόγραμμά σου, αφού δε θα κάνει 100% για τη Milltek με αποτέλεσμα πολύ χειρότερο από το να βάλεις το ίδιο πρόγραμμα με την εργοστασιακή εξάτμιση.

Γραπτή εγγύηση καλής λειτουργίας σου δίνει κάποιος ? Έτσι ξεκινάς :blush:

ΥΓ Τα νούμερα που δίνουν διάφοροι ''ΑΛΟΓΟΔΟΤΕΣ'' πως τα βγάζουν ? :whistling:

Τα TFSI δε μπορείς να τα μετρήσεις σωστά, εκτός και αν έχεις δυναμόμετρο πέδης

Πάντα θα σου δείχνουν ''αισιόδοξα''. :D

Edited by Nightangel
Link to comment
Share on other sites

Eαν ηξερα δεν θα ρωταγα.

Απλα διαβαζω διαφορα που κυκλοφορουν, και τρελενομαι.

Για αυτο θελω τη βοηθεια σας, μην κανω καμια μαλ@κια και βαλω κανενα προγραμμα που απλα λεει λεει λεει στα λογια, και στις πραξεις τιποτα!!

Στέφανε, κάτσε πρώτα να το πάρεις και να δείς τί κάνει και μετά το πειράζεις αγόρι μου.

Εσύ ακόμα δέν το...έστρωσες, και έχεις αλλάξει 2 προγράμματα...... knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπος φιλε μου δεν ειναι να παρεις τα περισσοτερα αλογα απο το προγραμμα αλλα να εξασφαλισεις αξιοπιστια και ροπη(αυτη ειναι που φαινεται στο δρομο).

Εχουν ακουστει νουμερα παντως μεχρι και για 260 περιπου αλογα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο ρε παιδια!!

Ακομα δεν το πηρα και εχω βαλει 2 προγραμματα!! :D

Απλα εχω τρελαθει με την αναμονη , και προσπαθω να το ξεπερασω ψαχνοντας για το μελλον της αγαπης μου hearts.gif

Παντος πραγματι το κυριοτερο απο ολα ειναι η αξιοπιστια και η ροπη. Αυτο το υποστηριζω 100%. Αυτο που με ανακουφιζει περισσοτερο, ειναι οτι υπαρχουν πολλοι γνωστες του θεματος στο club και οταν ερθει η ωρα δεν θα πεσω σε λουκι οπως πολλα πολλα παιδια.

Nightangel δεν μου ειπες για τον ¨"ραφτη", ποιος ειναι? ο PIT?

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε, κάτσε πρώτα να το πάρεις και να δείς τί κάνει και μετά το πειράζεις αγόρι μου.

Εσύ ακόμα δέν το...έστρωσες, και έχεις αλλάξει 2 προγράμματα......

Εδώ άλλοι ακόμα δεν τους είχε έρθει και είχανε την εξάτμιση έτοιμη στο γκαράζ τους.... :D:D:D:lol: .....Και ΚΑΛΑ κάνανε.....

Εχετε δικιο ρε παιδια!!

Ακομα δεν το πηρα και εχω βαλει 2 προγραμματα!! :D

Και καλά κάνεις....Άμα δεν ονειρευτείς και άμα δεν φανταστείς πως θα είναι με το πρόγραμμα το χεις χάσει το παιχνίδι, αλλά νομίζω πως για τους πρώτους μήνες θα σου είναι αρκετά τα 200αλόγατα.Η διαφορά απο το RAV4 που έχεις είναι μεγάλη αν οχι χαοτική ειδικά σε θέματα ροπής.....

Παντος πραγματι το κυριοτερο απο ολα ειναι η αξιοπιστια και η ροπη. Αυτο το υποστηριζω 100%. Αυτο που με ανακουφιζει περισσοτερο, ειναι οτι υπαρχουν πολλοι γνωστες του θεματος στο club και οταν ερθει η ωρα δεν θα πεσω σε λουκι οπως πολλα πολλα παιδια.
Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ είναι η αξιοπιστία και αν αυτος που σου βάζει το πρόγραμμα είναι γνώστης και οχι κανας μπαρούφας που σου βάζει πρόγραμμα για MT ενώ το κάρο είναι ΑΤ....απλά έλεος....

Απλα εχω τρελαθει με την αναμονη , και προσπαθω να το ξεπερασω ψαχνοντας για το μελλον της αγαπης μου hearts.gif

Μπα μην σκάς , δεν είσαι ο μόνος και εμείς τα ίδια κάναμε όταν το περιμέναμε, και ακόμα τα ίδια κάνουμε αφότου το πήραμε..... new_lol.gifnew_lol.gif

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

αχχ αυτα τα προγραμματα.....σκετη ιστορια....ειδικα με τις εξατμισεις και τα update....φιλαρακο μου οουυ μπλεξεις..αμα ειναι να μπλεξεις τουλαχιστον να εχεις καποιον γνωστη να μπορει να σε βοηθησει. υπαρχουν πολλα λαμογια στην αγορα και υποσχονται πολλα,αλλα για ποσο??οποτε χαλαρωσε λιγο και μην ενθουσιαζεσαι τοσο...ασε να ερθει το τουτου σου και ολα θα ερθουν μονα τους χωρις βιασυνη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον τονινο κατα 100%....Η εταιρία που θα "μπλέξεις" πρεπει να είναι μεγάλη και να έχει ένα κ..λο να της κόψεις αν ποτε γίνει τπτ...αλλά αμα αυτή η εταιρία σου δίνει το δικαίωμα να το κάνεις αυτο σημαίνει οτι δεν φοβάται για τπτ, και οτι αυτο που θα βγάλει θα είναι δοκιμασμένο πρωτα απο αυτην και μετα θα περάσει στον καταναλωτή....

Link to comment
Share on other sites

Και μπαίνω και εγώ στη συζήτηση και λέω:

Καλά τα προγράμματα, αλλά όπου και να πας, είτε αυτή λέγεται ΜΤΜ είτε ΑΠΡ είτε Μήτσος κτλ, να ξέρεις ότι υπάρχει ρίσκο. Όλες μπορούν να σου δώσουν εγγυήση καλής λειτουργίας, αλλά το θέμα είναι ποια θα σου δώσει την αξιοπιστία που ψάχνεις. Η ΜΤΜ θεωρείτε και ίσως είναι η κορυφαία αυτή την στιγμή στο χώρο, αλλά και αυτή κάνει χοντρά λάθη. Οπότε όποιον και να επιλέξεις για να πειράξει το αυτοκίνητο σου, θα ρισκάρεις.

Και από την άλλη, δεν έχει κάποιο νόημα να κάνεις κάτι στο αυτοκίνητο σου, από τι στιγμή που το έχουν κάνει όλοι στα αυτοκίνητα τους. Πιο το νόημα να ΄το κάνεις πρώτο στάδιο επειδή βγήκε αξιόπιστο ενώ εκείνη τη στιγμή το έχουν κάνει όλοι 2ο και βάλε στάδιο. Οπότε διαλέγεις και πέρνεις. Και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, κοίταξε που ελαχιστοποιήτε το ρίσκο και που θα έχεις να κάνεις με σωστή αντιμετώπιση και απλά κάντο. Αν το έχεις αποφασίσει ότι θα το προγραμματίσεις, ρίχνεις μπουνιά στο μαχαίρι και τολμάς. ( όταν γίνομαι τόσο γραφικός τρελένομαι tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

[

αχχ αυτα τα προγραμματα.....σκετη ιστορια....ειδικα με τις εξατμισεις και τα update....φιλαρακο μου οουυ μπλεξεις..αμα ειναι να μπλεξεις τουλαχιστον να εχεις καποιον γνωστη να μπορει να σε βοηθησει. υπαρχουν πολλα λαμογια στην αγορα και υποσχονται πολλα,αλλα για ποσο??οποτε χαλαρωσε λιγο και μην ενθουσιαζεσαι τοσο...ασε να ερθει το τουτου σου και ολα θα ερθουν μονα τους χωρις βιασυνη...

Φιλε tonino επειδη θα μπλεξω σιγουρα, και επειδη θα το κανω τουλααααχιστον 1ο σταδιο, γιαυτο ρωταω εδω ολα τα καλα παιδια που εμπλεξαν πριν απο μενα.

Μην μου πουν μετα.. δεν ηξερες δεν ρωταγες??? :)

Το ξερω οτι το γκαζι του gti ειναι πολυ περισσοτερο απο το rav που εχω τωρα, γιατι το εχει ενας φιλος μου και το εχω κανει πολλες βολτες.

Αλλα το γκαζι ειναι τοσο γλυκο, που δεν σου φτανει ποτε!!

Σαν τις γυναικες ας πουμε :whistling:

Γιαυτο το λογο, θελω να φτασω στα επιτρεπτα ορια της αξιοπιστιας.

Εκει θα σταματησω και ας εχω την οικονομικη δυνατοτητα να προχωρησω και αλλο, γιατι πανω απο ολα θελω η χιονουλα μου love.gif να ειναι παντα μα παντα καλα!!!! :whistling:

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

Η ΜΤΜ θεωρείτε και ίσως είναι η κορυφαία αυτή την στιγμή στο χώρο, αλλά και αυτή κάνει χοντρά λάθη. Οπότε όποιον και να επιλέξεις για να πειράξει το αυτοκίνητο σου, θα ρισκάρεις.

Και από την άλλη, δεν έχει κάποιο νόημα να κάνεις κάτι στο αυτοκίνητο σου, από τι στιγμή που το έχουν κάνει όλοι στα αυτοκίνητα τους. Πιο το νόημα να ΄το κάνεις πρώτο στάδιο επειδή βγήκε αξιόπιστο ενώ εκείνη τη στιγμή το έχουν κάνει όλοι 2ο και βάλε στάδιο. Οπότε διαλέγεις και πέρνεις. Και επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, κοίταξε που ελαχιστοποιήτε το ρίσκο και που θα έχεις να κάνεις με σωστή αντιμετώπιση και απλά κάντο. Αν το έχεις αποφασίσει ότι θα το προγραμματίσεις, ρίχνεις μπουνιά στο μαχαίρι και τολμάς. ( όταν γίνομαι τόσο γραφικός τρελένομαι tongue.gif )

Καπου κανεις λαθος. Θα τα πουμε απο κοντα αυτα. :)
Ναι ΣΙΓΟΥΡΑ κάνει λάθος :whistling:

Και συμφωνώ και γω με τα φιλαράκια που μίλησαν πριν(Μιχάλης,Σπύρος),οτι ρε συ γιώργο, οτι μεν εσύ θα ρισκάρεις , αλλα σκέψου οτι και η κάθε εταιρία θα έχει κοιτάξει να σβήσει όποιες ανωμαλίες υπάρχουν..>Σκέψου οτι μια εταιρία που κάνει ΜΟΝΟ αυτό το πράγμα (δηλ να προγραμματίζει και να βελτιώνει αυτοκίνητα)δεν την συμφέρει να αμαυρωθεί το όνομα της από ένα αυτοκίνητο που προγραμμάτισε καποτε.....Γιαυτο σου χρεώνει το πρόγραμμα ΤΟΣΑ ώστε μέσα στην τιμή να υπάρχει και ένα ποσοστό από το R&D του κάθε βελτιωτικού προιόντος είτε αυτο ειναι προγραμμα , είτε είναι εξάτμιση....Στην ουσία αυτο πληρώνεις....

Κοίτα όμως το 2ο που είπες δεν συμφωνώ καθόλου γιατι λές οτι άμα όλοι έχουνε βάλει stage1 τοτε εγώ θα βάλω stage2 ώστε να είμαι ο μόνος, αλλά δεν μου λές όταν ο άλλος είναι stage4 εσύ τι 8α κάνεις?Θα αλλάξεις μηχανή?Γνώμη μου οτι το αυτοκίνητο ο καθένας το βελτιώνει οπώς του αρέσει και ανάλογα πάντα με τα οικονομικά του....

Τέλος από εδώ....Ουτος ή αλλως θα τα πούμε από κοντά....

Ελα εγω!!! Που εισαι!!!! new_lol.gifnew_lol.gif

Φιλε puck με νιωθεις απολυτα σε ολα!!!

Θα τα πουμε σιγουρα απο κοντα!!!΄

Stadar....Σε κόβω πολύ ψημένο......Σε αναμένα κάρβουνα είσαι ε?

Αυτάαααααααα :whistling:

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μην μου τα λέτε αυτά και με πληγώνετε. Αφού ξέρετε ότι δεν με απασχολεί ο συναγωνισμός και δεν με απασχολεί αν το αυτοκίνητο μου είναι το πιο γρήγορο. Και για θέματα αξιοπιστίας δεν είπα ότι κανένας δεν κάνει σωστή δουλειά. Απλά αυτό που ήθελα να περάσω είναι το ότι δεν πρέπει να είμαστε 100% σίγουροι ότι θα πετύχει ότι κι αν κάνουμε. Εγώ τουλάχιστον είμαι πολύ επιφυλακτικός για αυτό. Τα υπόλοιπα από καντά. ¶ντε αμέσως όλοι να με αποπάρετε. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Γνωρίζει κάποιος από το club αν υπάρχει κάποια αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη που να βελτιώνει το gti v με πρόγραμμα της mtm και για τα brembo gran turismo τα εξαπίστονα; Ενδιαφέρομαι στο άμεσο μέλλον να το βελτιώσω και θέλω να ενημερωθώ καλά για την αντιπροσωπεία και την αξιοπιστία του προγράμματος. Αν δεν υπάρχει κάτι καλό στη θεσ/νίκη τότε αν είναι εύκολο να μου πει κάποιος για την Αθήνα, αν γίνεται να στείλετε και ένα νούμερο επικοινωνίας με την αντιπροσωπεία. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Γνωρίζει κάποιος από το club αν υπάρχει κάποια αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη που να βελτιώνει το gti v με πρόγραμμα της mtm και για τα brembo gran turismo τα εξαπίστονα; Ενδιαφέρομαι στο άμεσο μέλλον να το βελτιώσω και θέλω να ενημερωθώ καλά για την αντιπροσωπεία και την αξιοπιστία του προγράμματος. Αν δεν υπάρχει κάτι καλό στη θεσ/νίκη τότε αν είναι εύκολο να μου πει κάποιος για την Αθήνα, αν γίνεται να στείλετε και ένα νούμερο επικοινωνίας με την αντιπροσωπεία. Ευχαριστώ

brembo gran turismo;;;;; ;):o-_- Για φρένα καλύτερα να κοιτάξεις του R32. Νομίζω ότι ή κάπου εδώ ή στο owners θα δεις κάτι σχετικό. :o Όσο για την ΜΤΜ δεν γνωρίζω. Περίμενε να δούνε το ποστ σου και οι υπόλοιποι και θα σου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

αδαμ ξέρω που εχει!

στο δρομο για ωραιόκαστρο εκει στα φαναρια! το exelixis (αυτο που ότι ώρα και να πας θα δεις 1 porcshe στην ραμπα για βελτίωση!)

Link to comment
Share on other sites

brembo gran turismo;;;;; :whistling::whistling:<_< Για φρένα καλύτερα να κοιτάξεις του R32. Νομίζω ότι ή κάπου εδώ ή στο owners θα δεις κάτι σχετικό. :whistling: Όσο για την ΜΤΜ δεν γνωρίζω. Περίμενε να δούνε το ποστ σου και οι υπόλοιποι και θα σου απαντήσουν.

Καλυτερα θα ηταν να παρεις τηλεφωνο την ΜΤΜ αθηνας που ειναι η κεντρικη και να ρωτησεις αν υπαρχει επισημως dealer και στην Θσσαλονικη που θελεις.

Αποσο ξερω παντως,μονο στην Αθηνα ειναι η επισημη αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

μιχαλη εισαι σιγουρος για την mtm???

φιλος μου θα παει να το περάσει εκει την επόμενη εβδομαδα!

Αν ειμαι σιγουρος για τι πραγμα...? Οτι ΜΤΜ εχει μονο στην ΑΘηνα...? Ε νομιζω πως οχι μονο εγω, αλλα και ολοι ειναι σιγουροι για αυτο το πραγμα...Τωρα λες να ανοιξε και να μην το ξερω...? Τι να σου πω...

Edited by Michail
Link to comment
Share on other sites

Guest Nightangel
καλα.. δεν παιρνω κ ορκο αλλα ετσι μου εχει πει... οτι θα βαλει ΜΤΜ απο εκει..

Καλά αν βάλει ''από εκεί'' πέστου να σου δείξει το πιστοποιητικό της MTM :(

Link to comment
Share on other sites

όταν κάποιος κάνει αναπρογραμματισμό στον εγκέφαλο η εταιρεία που το κάνει δίνει κάποια γραπτή εγγύηση; π.χ. η mtm δίνει κάποιο πιστοποιητικό; ο καλός επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου εξαρτάται από το αν θα βγάζει στην πορεία σφάλματα και ανάβουν λαμπάκια στο καντραν;

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην Αδαμ, οταν μιλαμε για εταιρειες τετοιου επιπεδου και ονοματος, δεν μπορουμε να μιλαμε για σφαλματα και λαμπακια. Ενα αυτο.

Απο εκει και περα, ειναι ποια εταιρεια βγαζει ΟΝΤΩΣ τα αλογα που λεει...

Ας πουμε, αλλες βγαζουν οσα λενε, αλλες λιγοτερα, και αλλες...περισσοτερα...

Και βεβαια οι σοβαρες, και τονιζω, ΣΟΒΑΡΕΣ εταιρειες, δινουν εγγυηση και πιστοποιητικο...οχι μονο ενος ετους...παραπανω... :D

Μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.