Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

δημήτρη πολυ καλη δουλεια εκανε η εισαγωγη !

Ίσως...Δέν είναι όμως σίγουρο αυτό, γιατί το αμάξι δέν μετρήθηκε και πρίν.Μήν ξεχνάς ότι έχω και "θεικό" DP+CAT.

Υπάρχει μιά περίπτωση να δοκιμάσω πάλι το μαμα φίλτρο γιατί θέλω να δώ κάτι...(ΑΝ δέν τσιγκουνευτώ τα 30 Ευρώ για καινούργιο φίλτρο tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

Ίσως...Δέν είναι όμως σίγουρο αυτό, γιατί το αμάξι δέν μετρήθηκε και πρίν.Μήν ξεχνάς ότι έχω και "θεικό" DP+CAT.

Υπάρχει μιά περίπτωση να δοκιμάσω πάλι το μαμα φίλτρο γιατί θέλω να δώ κάτι...(ΑΝ δέν τσιγκουνευτώ τα 30 Ευρώ για καινούργιο φίλτρο tongue.gif )

ω ναι ! ειχα ξεχασει την εξατμιση :)

Link to comment
Share on other sites

ω ναι ! ειχα ξεχασει την εξατμιση :)

Τώρα μένει το Cat back που ίσως δέσει κάτι παραπάνω ψήλα, άν και δέν αξίζει τα λεφτά του.

Το setup τώρα κόβει λίγο λόγο μαμάς διαμέτρου , αλλά έτσι κι αλλιώς χωρίς πρόγραμμα δέν είναι τραγικά τα πράγματα.

Υπάρχει μιά πιθανότητα να "ανοίξω" λίγο ακόμα και το "πρό τελικού" κομμάτι με 70άρι σωλήνα, και να αφήσω το μαμά τελικό.

Τώρα που ξεκίνησαν τα logs.....ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ TUNING ;)

P.S. Πάντως είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ η ροπή για μαμά αμάξι...Σχεδόν 3 κιλά πάνω του εργοστασιακού, πράγμα που φαίνεται στον δρόμο.¶ν κράταγε και στα ψηλά (πράγμα που γίνεται ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΑ με το software) τότε θα έχουμε πολύ καλα αποτελέσματα.

Έχε χάρη που σκέφτομαι αλλαγή τουρμπίνας..... B)

Link to comment
Share on other sites

και καλά κανεις!!! (κ04 ή σε κατι ποιο αγριο???)

Θα δείξει...

Προς το παρόν είμαι cool.

Θα δώ τί μπορώ να δώσω στο αμάξι με "ψαγμένα" περιφεριακά, και όταν θα βγούν ολοκληρωμένα κιτς τότε θα αποφασίσω.

Είναι πάντως γεγονός ότι αφού όπως ακούγεται ο TFSI βαστάει ώς τα 350 χωρίς αλλαγές, είναι προτημότερη μία λύση ρουλεμανάτης με ΟΛΑ τα πλειονεκτήματα της, παρά μια "εξίσου εργοστασιακή" Κ04...Όχι ότι με χαλάει, αλλά άμα είναι να τα δώσεις...να τα δώσεις κάλα.

¶ν δέν υπήρχε κάτι άλλο, θα το έβλεπα διαφορετικά.Ένας λόγος που έχω κρατηθει προς το παρόν (και οικονομικά) είναι το ασαφές τοπίο.

Στο Πόλο είχα δώσει "άσκοπα" λεφτά, και μετα το μετάνοιωσα...

¶λλωστε 32 κιλά είναι καλά προς το παρόν... ;)

P.S. Λίγο υπομονή να έρθει ο ΜΑΙΟΣ....

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα πω και βάλτε το καλα στο μυαλό σας...κώλος και πολλαπλη απο S3...με την μαμά μας τουρμπινα και προγραμμα Stg2...δεν λεω τιποτα αλλο... :ΡΡΡΡΡΡ

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα πω και βάλτε το καλα στο μυαλό σας...κώλος και πολλαπλη απο S3...με την μαμά μας τουρμπινα και προγραμμα Stg2...δεν λεω τιποτα αλλο... :ΡΡΡΡΡΡ

Ποιός ήρθε;;

Τί εννοεί ο ποιητής....;;; ;):D

Link to comment
Share on other sites

Το ρεβο με τι settings ήταν? γιατ στα normal settings για 98Ron Βενζινη ήταν καρμπον.

Normal οπως λές settings (Boost6 Timing 5) έχει και αυτό που έβαλα. Με 100αρα βενζίνη...Προφανώς κατι δεν είδες σωστά. Αν σε ενδιαφέρει περισσότερη σύγκριση να σου στείλω logs και απο Revo με Boost9 Timing 7 να δείς εκεί διαφορές...

Κυριαρχεί μια ΜΤΜ-θεοποίηση πάντως στο Forum χωρίς ουσιαστικά να εχουμε δεί logs όπως και το κυριότερο χωρίς να εχει κάνει κάποιος συγκρίσεις και να τις έχει postαρει... Έτσι επειδή του το είπε κάποιος ή έτσι επειδη το έβαλε αυτός και του άρεσε..

Link to comment
Share on other sites

32 κιλα με full εξατμιση? δεν μου λενε κατι.εμενα εντελως μαμα μου εβγαλε 31,5 kg.

Σε ποιό δυναμόμετρο?

Το δικό μου μαμά, στο ΤΑΤ, με πολύ ομως ζέστη

leon_tfsi_stock.jpg

Link to comment
Share on other sites

32 κιλα με full εξατμιση? δεν μου λενε κατι.εμενα εντελως μαμα μου εβγαλε 31,5 kg.

Πρώτον δέν μιλάμε για full εξάτμιση αλλά DP και καταλύτη, και δεύτερον, άσε τί σου βγάζει το δυναμόμετρο.Τα παραπάνω είναι απο το τί βλέπει η ECU και στην ουσία είναι "δυναμόμετρο πάγκου" αφού υπολογίζει την ισχύ απο τον κινητήρα και όχι απο τους τροχούς με "προσαρμογή" σε στρόφαλο.

Σάν να λέμε δλδ άν και γώ πάω στο Maha και μου βγάλει 35 κιλά θα σου πέι κάτι αυτό;;

Έχεις κανένα log απο VAG COM μαμά να δούμε τα διαγράμματα σου ; Αυτό έχει σημασία.

Σε ποιό δυναμόμετρο?

Το δικό μου μαμά, στο ΤΑΤ, με πολύ ομως ζέστη

leon_tfsi_stock.jpg

Ωραίο διάγραμμα."Εργοστασιακότατο" :thumbsup:

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα log απο VAG COM μαμά να δούμε τα διαγράμματα σου ; Αυτό έχει σημασία.

Ωραίο διάγραμμα."Εργοστασιακότατο" :D

Δεν είχα ανακαλύψει τότε τον μαγικό κόσμο του vag-com

Αν ομως εχει νόημα μπορώ να γυρίσω σε stock το πρόγραμμα μου και να σου κάνω μια μέτρηση. Απλά θα πρέπει να υπολογίσεις οτι υπάρχει και το vflow

Αν σε καλύπτει αυτο πες μου για να το κάνω

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ανακαλύψει τότε τον μαγικό κόσμο του vag-com

Αν ομως εχει νόημα μπορώ να γυρίσω σε stock το πρόγραμμα μου και να σου κάνω μια μέτρηση. Απλά θα πρέπει να υπολογίσεις οτι υπάρχει και το vflow

Αν σε καλύπτει αυτο πες μου για να το κάνω

Η παράκληση δέν ήταν προς εσένα αλλά προς τον tonino για να βλέπαμε πώς καταγράφεται η αντίστιχη με το δυναμότερο maha δύναμη στο VAG COM.Και αυτό γιατί μαμά με 31.5 κιλά είναι πολλά, και ώς γνωστον τα maha μετράνε ΠΟΛΥ χαμηλά νούμερα στον τροχό και τα "αναγουν" σε αντίστοιχα ψηλά στον στρόφαλο....

Αλλά κάνε και εσύ ένα stock αμα θές.Έχω και γώ κάτι ψιλά σε εισαγωγή... ;)

Link to comment
Share on other sites

Golf rs δεν μπορω τωρα να το κανω αυτο...δεν ειμαι μαμα :)

και οσο αφορα το maha ναι με δειχνει ενα νουμερο αλογων στους τροχους αλλα αυτο ειναι εντελως ασχετο με το πραγματικο.οσο αφορα αυτο στο στροφαλο μπορω να πω οτι ειναι αρκετα αξιοπιστο και πραγματικο...γιατι δεν πας να κανεις μια δυναμομετρηση να δουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλεω μπας και το κανει κανεις σας και με ευχαριστατε αργοτερα :Ρ

Παρτε μια μεταχειρισμενη τουρμπινοπολλαπλη απο το νεο S3 κρατηστε την κ04 στην ακρη και βαλτε πανω την δικη σας. Θα χρησιμοποιησετε την δικια σας Κ03 με τον κώλο μιας Κ04. ΧΩΡΙΣ προγραμμα το ξαναλεω ΧΩΡΙΣ προγραμμα στην Γερμανια περνουν 10αλογα και 2κιλα ροπη. Το εχουν κανει καραμελα πλεον οι tuners εκει...

Με προγραμμα και full εξατμιση κοντευουν τα 300αλογα και χωρις fuel cuts η throttle cuts. Εδω ειμαστε πισω ακομα γμτ. Προσωπικα περιμενω μια μεταχειρισμενη τουρμπινα απο S3 :) και θα ειναι το 2 πραγμα που θα κανω μετα το προγραμμα που φοραω.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλεω μπας και το κανει κανεις σας και με ευχαριστατε αργοτερα :Ρ

Παρτε μια μεταχειρισμενη τουρμπινοπολλαπλη απο το νεο S3 κρατηστε την κ04 στην ακρη και βαλτε πανω την δικη σας. Θα χρησιμοποιησετε την δικια σας Κ03 με τον κώλο μιας Κ04. ΧΩΡΙΣ προγραμμα το ξαναλεω ΧΩΡΙΣ προγραμμα στην Γερμανια περνουν 10αλογα και 2κιλα ροπη. Το εχουν κανει καραμελα πλεον οι tuners εκει...

Με προγραμμα και full εξατμιση κοντευουν τα 300αλογα και χωρις fuel cuts η throttle cuts. Εδω ειμαστε πισω ακομα γμτ. Προσωπικα περιμενω μια μεταχειρισμενη τουρμπινα απο S3 :) και θα ειναι το 2 πραγμα που θα κανω μετα το προγραμμα που φοραω.

ο dbillas δεν το κάνει αυτό??

Οκ και γιατί να μην δουλέψουμε την Κ04?? Για το πρόγραμμα ??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δουλευψεις και την Κ04 αλλα θελεις custom προγραμμα. Για την ωρα δουευεις πολυ ομορφα με ενα Stg1 Η Stg2 προγραμμα (αν φορας εξατμιση) και χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δουλευψεις και την Κ04 αλλα θελεις custom προγραμμα. Για την ωρα δουευεις πολυ ομορφα με ενα Stg1 Η Stg2 προγραμμα (αν φορας εξατμιση) και χωρις προβλημα.

Ξέρεις αν χρειάζονται και σωληνώσεις νερου-λαδιου απο το S3??

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλεω μπας και το κανει κανεις σας και με ευχαριστατε αργοτερα :Ρ

Παρτε μια μεταχειρισμενη τουρμπινοπολλαπλη απο το νεο S3 κρατηστε την κ04 στην ακρη και βαλτε πανω την δικη σας. Θα χρησιμοποιησετε την δικια σας Κ03 με τον κώλο μιας Κ04. ΧΩΡΙΣ προγραμμα το ξαναλεω ΧΩΡΙΣ προγραμμα στην Γερμανια περνουν 10αλογα και 2κιλα ροπη. Το εχουν κανει καραμελα πλεον οι tuners εκει...

Με προγραμμα και full εξατμιση κοντευουν τα 300αλογα και χωρις fuel cuts η throttle cuts. Εδω ειμαστε πισω ακομα γμτ. Προσωπικα περιμενω μια μεταχειρισμενη τουρμπινα απο S3 :) και θα ειναι το 2 πραγμα που θα κανω μετα το προγραμμα που φοραω.

Εγω εχω καποια ερωτηματα να σου θεσω?

1:Που θα βρει καποιος μεταχειρισμενη τουρμπινοπολλαπλη απο νεο S3 οταν ζητημα ειναι αν εχουν πουληθει 100 αμαξια σε ολη την ελλαδα??????

3:Πεσε οτι βρουμε που δεν προκειται!Αλλα ας πουμε οτι βρηκαμε!Κατω απο 1000 ευρω αποκλειεται να την παρουμε και βαλε κανα 400 εργασια συνολο 1400 περιπου! Αξιζει να δωσεις 1400 ευρω για να παρεις 10 αλογα οπως λες??????

4:Ενα καλο gti stage 2 ειναι κοντα στα 265 + 10 (απο τον κωλο της κ04 οπως λες) που σημαινει 265+10=275!Απο που προκυπτουν τα 300 αλογα που λες ??????

5:Εσυ το εχεις κανει αυτο η εστω καποιος γνωστος σου εδω στην Ελλαδα, ή ακουσες, στο ειπανε,το διαβασες κτλ???????

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

4.Διαβασε προσεκτικα τι εγραψα

3.Εγω την βρηκα απο Γερμανια με 70.000χλμ 400ευρω (πωλειται μια τωρα στο ebay 500ευρω) Εργασια 400 ειναι ληστεια. Μιλαμε για 3ωρες εργασια...αρα απο 150 μεχρι 200ευρω max.

5. Ας πουμε οτι γνωριζω αρκετα καλα εναν απο τους ποιο επωνυμους VAG βελτιωτες στην Γερμανια..

Edited by VoA
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.