Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Κάπου πηρε το μάτι μου αυτό

http://img168.imageshack.us/my.php?image=clarionxu0.jpg

με ΜΡ3 και 6δισκο CD

Γνώμες???

Δε μου αρέσει καθόλου! Το rcd300 ή 500 είναι ότι καλύτερο από θέμα εμφάνισης :blush:
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία για να δω το TSI.

Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή το 1.6 FSI που έχω εδώ και 4 μήνες και να πάρω ακριβώς με τον ίδιο εξοπλισμό το TSI το ποσό που θα χάσω πάνω κάτω είναι 4000€.

Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω αυτή την αλλαγή ή όχι. Μήπως είναι υπερβολή για την διαφορά που θα δω μεταξύ των δύο αυτοκινήτων.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία για να δω το TSI.

Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή το 1.6 FSI που έχω εδώ και 4 μήνες και να πάρω ακριβώς με τον ίδιο εξοπλισμό το TSI το ποσό που θα χάσω πάνω κάτω είναι 4000¤.

Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω αυτή την αλλαγή ή όχι. Μήπως είναι υπερβολή για την διαφορά που θα δω μεταξύ των δύο αυτοκινήτων.

Αν θεωρείς πως αξίζει να δώσεις 4000¤ για να πάρεις ένα αμάξι όπως το ξέρεις αλλά με πολύ περισσότερο γκάζι και ίδια κατανάλωση..κάντο!

Εγώ θα το έκανα πάντως τώρα που ακόμα πιάνει καλά λεφτά το 1.6. Αν και νομίζω ότι είναι πολλά τα 4000¤ που σου κόβουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς πως αξίζει να δώσεις 4000¤ για να πάρεις ένα αμάξι όπως το ξέρεις αλλά με πολύ περισσότερο γκάζι και ίδια κατανάλωση..κάντο!

Εγώ θα το έκανα πάντως τώρα που ακόμα πιάνει καλά λεφτά το 1.6. Αν και νομίζω ότι είναι πολλά τα 4000¤ που σου κόβουν.

Έτσι πιστεύω και εγώ αλλά ποιος ιδιώτης θα δώσει περισσότερα. Για αυτό ρωτάω όσοι το έχουν και το ξέρουν αξίζει; Το οδήγησα αλλά συμπεράσματα με μία βόλτα δεν μπορείς να βγάλεις άσε που είχε μόλις 200κμ. Φοβερό άνοιγμα και άλλος ήχος :thumbsup:

Είμαι πολύ μπερδεμένος

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω και εγώ αλλά ποιος ιδιώτης θα δώσει περισσότερα. Για αυτό ρωτάω όσοι το έχουν και το ξέρουν αξίζει; Το οδήγησα αλλά συμπεράσματα με μία βόλτα δεν μπορείς να βγάλεις άσε που είχε μόλις 200κμ. Φοβερό άνοιγμα και άλλος ήχος :thumbsup:

Είμαι πολύ μπερδεμένος

Εγώ το έχω και έχω κάνει κοντά στα 900 χλμ, εκ των οποίων τα 600 σε 1 ταξίδι. Αν θες να σου μιλήσω για το ταξίδι, θα σου πώ ότι είναι απλά απίστευτο!!! Με 6η στα 140 km/h πατάς γκαζάκι και πας 170 στα μπάμ. Πολύ άνετο και ασφαλές, ιδιαίτερα για ταξίδια!!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι πιστεύω και εγώ αλλά ποιος ιδιώτης θα δώσει περισσότερα. Για αυτό ρωτάω όσοι το έχουν και το ξέρουν αξίζει; Το οδήγησα αλλά συμπεράσματα με μία βόλτα δεν μπορείς να βγάλεις άσε που είχε μόλις 200κμ. Φοβερό άνοιγμα και άλλος ήχος :thumbsup:

Είμαι πολύ μπερδεμένος

Εγώ θα το ζύγιζα ως εξής:

Το ένα έχει 115 ίππους, το άλλο 140.

Πόσα θα έδινα ΑΝ γινόταν να κάνω τα 115 140 με βελτίωση; Ένα το κρατούμενο.

Πόσα γλυτώνω ετησίως από τέλη και ασφάλιστρα από τη μετάβαση από 1600 σε 1400;

Κάνω απόσβεση; Με συμφέρει; Και στο τέλος πόσο τα χρειάζομαι τα 25 παραπάνω άλογα;

Κτλ κτλ.

Πάντως στη θέση σου θα έκανα την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ζύγιζα ως εξής:

Το ένα έχει 115 ίππους, το άλλο 140.

Πόσα θα έδινα ΑΝ γινόταν να κάνω τα 115 140 με βελτίωση; Ένα το κρατούμενο.

Πόσα γλυτώνω ετησίως από τέλη και ασφάλιστρα από τη μετάβαση από 1600 σε 1400;

Κάνω απόσβεση; Με συμφέρει; Και στο τέλος πόσο τα χρειάζομαι τα 25 παραπάνω άλογα;

Κτλ κτλ.

Πάντως στη θέση σου θα έκανα την αλλαγή.

Το θεμα δεν ειναι η διαφορα στα 25 αλογα έτσι απλα...

Η συμπεριφορα του TSI όσον αφορα την αποκριση γκαζιου στις χαμηλες στροφες , ειναι εντελως διαφορετικη σε σχεση με αυτη του 1.6. Εχει μια απιστευτη ροπη , κ πιστευω πως με οποιαδηποτε βελτιωση δεν θα εφτανε τα επιπεδα του TSI. ( Μπορει βεβαια να κανω κ λαθος)

Τα τελη ειναι ακριβως τα ιδια, η ασφαλεια παλι πρεπει να εχει ελαχιστη διαφορα.

Όμως εδω μας λεει ο φιλος μας , οτι το εχει μονο 4 μηνες το αμαξι... οποτε πρωτα απ'όλα δεν πιστευω πως αξιζει να βελτιωσει ακομα το αμαξι του , κ μετα... θα χασει 4χιλιαρικα!!!

Πολλά λεφτα... Γιατι δεν επαιρνες το GT ?

Εγω στη θεση σου θα το κραταγα το 1.6 όσο καλο κ να ηταν το TSI...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το στρώσιμο τι τακτική ακολουθήσατε / ακολουθείτε; Σας έχει καταναλώσει καθόλου λάδι; Απευθύνoμαι αποκλειστικά και στους κατόχους tsi κ gt. :thumbsup:

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει καθόλου! Το rcd300 ή 500 είναι ότι καλύτερο από θέμα εμφάνισης :D

Καλή η εμφάνιση αλλά πρεπει να περιμένεις 4 μήνες για να ερθει το αυτοκίνητο με RCD500 για να ακους MP3...Μεγάλος καημός... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το στρώσιμο τι τακτική ακολουθήσατε / ακολουθείτε; Σας έχει καταναλώσει καθόλου λάδι; Απευθύνoμαι αποκλειστικά και στους κατόχους tsi κ gt. :D

Όχι αποτομα ξεκινηματα-φρεναρισματα , και μεχρι 3500rpm για τα πρωτα 1000 με 1500Km περιπου.

Το λαδι δεν το εχω ελεγξει ακομα...

Εμενα μου ειπαν στην αντιπροσωπεια να το ελεγχω καθε 3000Km και αν χρειαστει να προσθετω.Μολις φτασω τα 3000Km πάντως θα το ελεγξω.

Καλή η εμφάνιση αλλά πρεπει να περιμένεις 4 μήνες για να ερθει το αυτοκίνητο με RCD500 για να ακους MP3...Μεγάλος καημός... :D:D

Δεν νομιζω οτι για ενα εργοστασιακο rcd αξιζει να περιμενει καποιος τοσο καιρο.Και στο κατω κατω η αποδοση του , θα ειναι σιγουρα χειροτερη απο αυτη ενος καλου ηχοσυστηματος στυλ ... pioneer...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι η διαφορα στα 25 αλογα έτσι απλα...

Η συμπεριφορα του TSI όσον αφορα την αποκριση γκαζιου στις χαμηλες στροφες , ειναι εντελως διαφορετικη σε σχεση με αυτη του 1.6. Εχει μια απιστευτη ροπη , κ πιστευω πως με οποιαδηποτε βελτιωση δεν θα εφτανε τα επιπεδα του TSI. ( Μπορει βεβαια να κανω κ λαθος)

Τα τελη ειναι ακριβως τα ιδια, η ασφαλεια παλι πρεπει να εχει ελαχιστη διαφορα.

Όμως εδω μας λεει ο φιλος μας , οτι το εχει μονο 4 μηνες το αμαξι... οποτε πρωτα απ'όλα δεν πιστευω πως αξιζει να βελτιωσει ακομα το αμαξι του , κ μετα... θα χασει 4χιλιαρικα!!!

Πολλά λεφτα... Γιατι δεν επαιρνες το GT ?

Εγω στη θεση σου θα το κραταγα το 1.6 όσο καλο κ να ηταν το TSI...

Απο όσο ξέρω τα τέλη δεν έχουν διαφορά 168€ και για τα δύο. Στην ασφάλεια νομίζω οτι παίζει μεγάλο ρόλο η αξία του αμαξιού.

Τώρα ένα μοντέλο το οποιό το απαξιώνει η ίδια η εταιρεία δεν μπορεί να κρατα την εμπορική του αξία γιατι ο ανταγονιστής του το TSI είναι (έστω κατα κατι) φθηνότερος.

Στεγνα οικονομικά να το δει κανεις σαφώς και δεν αξίζει να χάσεις σε τόσους μήνες 4000€ γιατι απλά δεν τα έχεις για πέταμα.

Απο την άλλη αν σου μπεί το μικρόβιο τι γίνεται το κάνεις;

Πάντως στην μικρή βόλτα που έκανα είναι άλλο αμαξι. Ψαχνω να βρώ αρνητικά αλλά ......μήπως τελικά αυτό είναι το αρνητικό!

Το GT δεν το πήρα τότε γιατι τα δεδομένα ήταν διαφορετικά. Βέβαια αν σήμερα κάνω την αλλαγή τα συνολικά χρήματα που θα πληρώσω θα είναι πολύ περισσότερα.

τεσπα!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου πηρε το μάτι μου αυτό

http://img168.imageshack.us/my.php?image=clarionxu0.jpg

με ΜΡ3 και 6δισκο CD

Γνώμες???

Ρε παιδιά σόρρυ αλλά αυτή την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πατάτα τι τη βάζετε και την ξαναβάζετε ?!?

G-man μην με παρεξηγείς και μη το πάρεις προσωπικά, αλλά ρε παιδιά αν είναι να πάρω

ένα αμάξι αξίας 20 - 30 χιλιάδων ευρώ θα βάλω αυτό το πράγμα που μοιάζει να έχει

σχεδιαστεί πριν 2 δεκαετίες ?!?

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που του αρέσει αυτό το πράγμα ? και ειδικά σε συνδιασμό με

το υπόλοιπο ταμπλώ του golf ?!?

Link to comment
Share on other sites

φιλε ακορο ημουν κι εγω στο τρυπακι που εισαι εσυ πολυ προσφατα μαλιστα..

και καθισα και σκεφτηκα τα χρηματα που θα πρεπε να δωσω περα απο τη διαφορα..

εννοειτε οτι θα το αλλαζα για να φτασω σε αλογα και να ξεπερασω το gt ωστε να ημουν ικανοποιημενος..δηλαδη αν οχι δευτερο σιγουρα πρωτο σταδιο..

μαζι με το στησιμο,τα καλυτερα φρενα που χρειαζονται γιατι ειναι σα τα δικα μας(1,6) και το look που θα ηθελα να εχει τα χρηματα βγαιναν 6-7-8 χιλιαρικα..

με τοσα χρηματα επαιρνα ενα αμαξι ακομα σκεφτηκα(ενα ραλλακι γιατι οχι tongue.gif )

οποτε εγκατελειψα την ιδεα..

με τη διαφορα οτι το golf το εχω ηδη 2.5 χρονια κοντα και θα επαιρνα παλι golf..

οποτε μια κ καλη επομενο αυτοκινητο,οταν θα ερθει η στιγμη αυτη :ninja:

σημειωση:εξηγησα το δικο μου σκεπτικο δε προτρεπω σε κανεναν να κανει οτιδηποτε,απλα αναφερω τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σόρρυ αλλά αυτή την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ πατάτα τι τη βάζετε και την ξαναβάζετε ?!?

G-man μην με παρεξηγείς και μη το πάρεις προσωπικά, αλλά ρε παιδιά αν είναι να πάρω

ένα αμάξι αξίας 20 - 30 χιλιάδων ευρώ θα βάλω αυτό το πράγμα που μοιάζει να έχει

σχεδιαστεί πριν 2 δεκαετίες ?!?

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος που του αρέσει αυτό το πράγμα ? και ειδικά σε συνδιασμό με

το υπόλοιπο ταμπλώ του golf ?!?

Συγγνωμη αλλά πίστευα ότι δεν είχα ...υποχρέωση πριν ποστάρω το θέμα (αλήθεια "το βαζετε και το ξαναβάζετε" από που προκύπτει) να σε ρωτήσω εάν το θεωρείς ΠΑΤΑΤΑ....

όπως εξ άλλου και συ φαντάζομαι δεν ρωτάς άλλους πριν ποστάρεις ... (-edit-και στο κάτω κάτω της γραφής μην το βάλεις στο δικό σου αυτοκίνητο)

Sorry αλλά μην το πάρεις προσωπικά....

Edited by G-man
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχετε διασταυρωσει και ειστε σιγουροι οτι το RCD 500 παιζει MP3?

Γιατι δεν το βλεπω πουθενα στα specifications του

Εχεις δίκιο, στο site της Blaupunkt δεν λέει για ΜΡ3, το λένε οι αντιπρόσωποι ότι τα καινούρια RCD500 ... ΘΑ παίζουν MP3

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλά πίστευα ότι δεν είχα ...υποχρέωση πριν ποστάρω το θέμα (αλήθεια "το βαζετε και το ξαναβάζετε" από που προκύπτει) να σε ρωτήσω εάν το θεωρείς ΠΑΤΑΤΑ....

όπως εξ άλλου και συ φαντάζομαι δεν ρωτάς άλλους πριν ποστάρεις ... (-edit-και στο κάτω κάτω της γραφής μην το βάλεις στο δικό σου αυτοκίνητο)

Sorry αλλά μην το πάρεις προσωπικά....

Είδες που τελικά το πήρες προσωπικά .... :ninja:

Το "βάζετε και ξαναβάζετε" προέκυψε λόγω ανάγνωσης πολλών σχετικών forum ταυτόχρονα

Σόρρυ δικό μου λάθος ....

(πάντως είναι πατάτα)

Link to comment
Share on other sites

Είδες που τελικά το πήρες προσωπικά .... :ninja:

Το "βάζετε και ξαναβάζετε" προέκυψε λόγω ανάγνωσης πολλών σχετικών forum ταυτόχρονα

Σόρρυ δικό μου λάθος ....

(πάντως είναι πατάτα)

Επειδή δεν πιστεύω ότι είσαι άνθρωπος που νομίζει οτι με κάποια τρίπλα ψευτοευγένειας ξεμπλέκει, σου απαντώ ως προς το "προσωπικά."

Το να λές στον άλλο "μην το πάρεις προσωπικά" όταν λίγο πιο πρίν ξεκάθαρα τον έχεις πει

τουλάχιστον πρωταθλητή "κακογουστιάς" και οτι η αισθητική του είναι 20 χρόνια πίσω (όπως πιθανώς και όλων αυτών που ξανασχεδιάζουν ΜΙΝΙ και ALFA με την αισθητική της περασμένης 30ετίας) δεν θεωρείται προσωπκή επίθεση, αλλά διατύπωση προσωπικής "άποψης"???? - την οποία και εξακολουθείς να υποστηρίζεις εντός παρενθέσεως, μήπως και θεωρηθεί ότι σε "μάλωσα" και αλλαξες γνώμη!!

Και ζητώ συγγνώμη απο το forum για το off topic θεματάκι, δεν πρόκειται να επανέλθω...

Edited by G-man
Link to comment
Share on other sites

Μπορει ρε παιδες κανεις απο εσας να ανεβασει καμια φωτο απο Golf με ζαντες Indianapolis 17'' που θελω να τις συγκρινω με τις 17'' Zandfort!

Thanks!!! B)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που οδήγησα ένα tsi μαμά μου φάνηκε πολύ τάφος

Πιο τάφος από το 1.6FSI όταν το είχες μαμά δε νομίζω. Απλά ξέχασες πώς είναι.. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ρε παιδες κανεις απο εσας να ανεβασει καμια φωτο απο Golf με ζαντες Indianapolis 17'' που θελω να τις συγκρινω με τις 17'' Zandfort!

Thanks!!! B)

Δες εδώ στο menu "Sonderausstattung"

http://cc5.volkswagen.de/cc5/configurator/...&app=ICC-DE

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία για να δω το TSI.

Σκέφτομαι να κάνω αλλαγή το 1.6 FSI που έχω εδώ και 4 μήνες και να πάρω ακριβώς με τον ίδιο εξοπλισμό το TSI το ποσό που θα χάσω πάνω κάτω είναι 4000€.

Πιστεύετε ότι αξίζει να κάνω αυτή την αλλαγή ή όχι. Μήπως είναι υπερβολή για την διαφορά που θα δω μεταξύ των δύο αυτοκινήτων.

φιλε δεν αξιζει να δώσεις +4000 για να παρεις το TSI.εδω κ για το Gt Με ολους τις παραμέτρους πάλι θα σου λεγα οχι.πέρα απο την διαφορά ιπποδύναμης και τα μπαμ στα χαμηλά δεν θα δεις τιποτα περισσότερο.αντε και λίγο περισσότερο τελική που δεν σου χρειάζεται αφου στους ελληνικους δρόμους δεν μπορουμε να τρέξουμε όσο και να θελουμε. Εμεις με το 1.6 είμαστε βασικά καταδικασμένοι να μείνουμε εκει, εκτος και αν εχουμε λεφτά για πέταμα.Κ στην ουσία η διαφορά ειναι μικρή.Πηγαινε οδήγησε το Gt Και αν κρίνεις οτι αξιζει τότε κάντο.Προσωπικα αυτο έκανα και έβγαλα πορίσματα χωρις να επηρεάζομαι απο κανέναν.Κάνε τα ερωτήματα που σου είπε Η Λουίζα κ αποφάσισε. ^_^

Edited by theos_larissa
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που οδήγησα ένα tsi μαμά μου φάνηκε πολύ τάφος

Η συγκριση γινεται υποσυνειδητα , με βαση αυτο που εχεις συνηθίσει να οδηγεις.Δεν ξέρω τι αμαξι εχεις , αλλα για να μιλας ετσι , σημαινει οτι θα'ναι πολυ γρηγορο.

Παντως γενικά αν το παρουμε , ο ορος "ταφος" δεν κολλαει με την καμία! Να πεις για το 1.4 75ps να το καταλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.