Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Αγαπητα μελοι σημερα ειναι η μεγαλη μερα!!

Γινεται η παραγγελια :baby:

TSI Sportline ασημι (5θ) + Ηλιοροφη + τεμπελη + 17'' ζαντες!!! worthy.gifworthy.gif

Αλλα με ξενερωσαν!! thumbsdown.gif

Ενω μου ειπαν οτι θα εχουν σε 3 εβδομαδες ετοιμοπαραδοτα, κολλαμε στο χρωμα (περιμενουν μονο γκρι) και στις ζαντες (μονο στο εργοστασιο μπαινουν)

Υπαρχει περιπτωση να ερθει νωριτερα απο τους 3 1/2 μηνες που μου ειπαν?? B)

Εχει κανεις καμια αναλογη εμπειρια??

Παρτε και μια φωτο ετσι για ζεσταμα!!!

post-4725-1161670358_thumb.jpg

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητα μελοι σημερα ειναι η μεγαλη μερα!!

Γινεται η παραγγελια :baby:

TSI Sportline ασημι (5θ) + Ηλιοροφη + τεμπελη + 17'' ζαντες!!! worthy.gifworthy.gif

Αλλα με ξενερωσαν!! thumbsdown.gif

Ενω μου ειπαν οτι θα εχουν σε 3 εβδομαδες ετοιμοπαραδοτα, κολλαμε στο χρωμα (περιμενουν μονο γκρι) και στις ζαντες (μονο στο εργοστασιο μπαινουν)

Υπαρχει περιπτωση να ερθει νωριτερα απο τους 3 1/2 μηνες που μου ειπαν?? B)

Εχει κανεις καμια αναλογη εμπειρια??

Παρτε και μια φωτο ετσι για ζεσταμα!!!

Δυστυχώς έτσι γίνεται μόνο αν είσαι τυχερός και υπάρχει κάποιο από παραγγελία της αντιπροσωπίας ή από ακύρωση. Όσο για τις ζάντες δεν σου κάνουν αλλαγή εδώ παρά μόνο αν τις παραγγείλεις με το αυτοκίνητο οπότε και πληρώνεις την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι γίνεται μόνο αν είσαι τυχερός και υπάρχει κάποιο από παραγγελία της αντιπροσωπίας ή από ακύρωση. Όσο για τις ζάντες δεν σου κάνουν αλλαγή εδώ παρά μόνο αν τις παραγγείλεις με το αυτοκίνητο οπότε και πληρώνεις την διαφορά.

+1

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητα μελοι σημερα ειναι η μεγαλη μερα!!

Γινεται η παραγγελια :ninja:

TSI Sportline ασημι (5θ) + Ηλιοροφη + τεμπελη + 17'' ζαντες!!! worthy.gifworthy.gif

Αλλα με ξενερωσαν!! thumbsdown.gif

Ενω μου ειπαν οτι θα εχουν σε 3 εβδομαδες ετοιμοπαραδοτα, κολλαμε στο χρωμα (περιμενουν μονο γκρι) και στις ζαντες (μονο στο εργοστασιο μπαινουν)

Υπαρχει περιπτωση να ερθει νωριτερα απο τους 3 1/2 μηνες που μου ειπαν?? :ninja:

Εχει κανεις καμια αναλογη εμπειρια??

Παρτε και μια φωτο ετσι για ζεσταμα!!!

Dystixws file mou etsi einai. Ta aytokinhta pou exoun paregeilei 8a er8oyn meta tis 15 dekembriou... dead.gif Kai emena krhth pou eimai etsi mou eipan. Opote phra ena apo ayta pou yphrxan(xwris hliorofh+tempeli) 5-doors sportsline ge blue graphite. Mporeis na to deis patwnatas sthn ypografh mou. :ninja:

Edited by Manos83
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητα μελοι σημερα ειναι η μεγαλη μερα!!

Γινεται η παραγγελια :baby:

TSI Sportline ασημι (5θ) + Ηλιοροφη + τεμπελη + 17'' ζαντες!!! worthy.gifworthy.gif

Αλλα με ξενερωσαν!! thumbsdown.gif

Ενω μου ειπαν οτι θα εχουν σε 3 εβδομαδες ετοιμοπαραδοτα, κολλαμε στο χρωμα (περιμενουν μονο γκρι) και στις ζαντες (μονο στο εργοστασιο μπαινουν)

Υπαρχει περιπτωση να ερθει νωριτερα απο τους 3 1/2 μηνες που μου ειπαν?? ;)

Εχει κανεις καμια αναλογη εμπειρια??

Παρτε και μια φωτο ετσι για ζεσταμα!!!

Αξίζει να περιμένεις για να το πάρεις όπως ακριβώς το θέλεις! για μένα περίμενε!

Link to comment
Share on other sites

Dystixws file mou etsi einai. Ta aytokinhta pou exoun paregeilei 8a er8oyn meta tis 15 dekembriou... dead.gif Kai emena krhth pou eimai etsi mou eipan. Opote phra ena apo ayta pou yphrxan(xwris hliorofh+tempeli) 5-doors sportsline ge blue grafite. Mporeis na to deis patwnatas sthn ypografh mou. :cry:

Κι εγώ παρήγγειλα με αρκετά εξτρά και θα έρθει σε 3-3,5 μήνες. Αλλά ίσως να είναι καλύτερα γιατί γλυτώνεις και το σήμα του 2006. Βέβαια είναι γνωστό οτι αν ανέβουν οι τιμές στο διάστημα που το περιμένεις (εκτός αν προλάβει και μπει παραγωγή εγκαίρως) θα τις επιβαρυνθείς.

Για μένα πάντως, αξίζει να περιμένεις (μην φάει και πολλά κρύα το κακόμοιρο στο καταχείμωνο!)

!!! Manos83 πολύ ωραίες η φωτό, καλορίζικο! Πώς θα περιέγραφες το χρώμα (blue graphite)?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρήγγειλα με αρκετά εξτρά και θα έρθει σε 3-3,5 μήνες. Αλλά ίσως να είναι καλύτερα γιατί γλυτώνεις και το σήμα του 2006. Βέβαια είναι γνωστό οτι αν ανέβουν οι τιμές στο διάστημα που το περιμένεις (εκτός αν προλάβει και μπει παραγωγή εγκαίρως) θα τις επιβαρυνθείς.

Για μένα πάντως, αξίζει να περιμένεις (μην φάει και πολλά κρύα το κακόμοιρο στο καταχείμωνο!)

!!! Manos83 πολύ ωραίες η φωτό, καλορίζικο! Πώς θα περιέγραφες το χρώμα (blue graphite)?

Το ίδιο είχα κάνει κι εγώ τέτοιον καιρό πριν ένα χρόνο ακριβώς για το 1.6FSI μου. Είχαν ανέβει εντομεταξύ μέχρι να το πάρω τα τιμολόγια, αλλά δε με χρέωσαν παραπάνω.

Όσο για το καταχείμωνο που λέτε, την αμέσως επόμενη μέρα που το πήρα, πήγα εκδρομή στο Καϊμάκτσαλαν κι έχω φώτο το trip computer να δείχνει θερμοκρασία -9,5 βαθμούς και συνολικά 220km..

Δε μασάνε τα Golfakia... Λέτε στη Γερμανία να μην τα πουλάνε το χειμώνα..; :cry:

Edited by CLSFox
Link to comment
Share on other sites

To turbo ανοιγει απο τις 3.500 στρ/λεπ και πανω!! tongue.gif

Μπορει καποιος να μας εξηγησει τι ειναι το κρυωμα του turbo, πως γινεται και ποτε ειναι απαραιτητο!!! :cry::angry::baby:

Thanks!!!

1) υπάρχει μία περιοχή στροφων όπου λειτουργει κομπρ+τουρμπο μαζί

2) λόγω πολύ μεγάλης ταχύτητας περιστροφης της φτερωτής του τούρμπο, ο άξονας (και οι βάσεις του) δεν πρέπει να μείνει χωρίς λίπανση και ψύξη, σβύνοντας άμεσα την μηχανή μετά από μακρυ ταξίδι (ή μετά από μεγάλη πιεση της μηχανής).Κατα τα λεγόμενα των μηχανικών στα συνεργεία φθάνουν από 1 εως 4 λεπτα στο ρελαντι (ανάλογα με το ζόρισμα και την εξωτερικη θερμοκρασία) για να κρυώσει και να πέσουν οι στροφές του τούρμπο πριν σβύσεις την μηχανή.

¶λλη σχολή λέει ότι βοηθάει, αν μειωσεις τα γκάζια 1-2 χλμ πριν φθάσεις εκεί που πάς, ώστε να μειωθεί ο χρόνος αναμονής στο ρελαντί (π.χ. μισό με ενα λεπτό)

Το Manual του αυτοκινήτου πάντως δεν αναφέρει χρόνο. Λέει μόνο (δεν θυμάμαι σε ποιά σελίδα) ότι όταν έχει πιεστεί η μηχανή δεν πρέπει να την σβύνεις αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρήγγειλα με αρκετά εξτρά και θα έρθει σε 3-3,5 μήνες. Αλλά ίσως να είναι καλύτερα γιατί γλυτώνεις και το σήμα του 2006. Βέβαια είναι γνωστό οτι αν ανέβουν οι τιμές στο διάστημα που το περιμένεις (εκτός αν προλάβει και μπει παραγωγή εγκαίρως) θα τις επιβαρυνθείς.

Για μένα πάντως, αξίζει να περιμένεις (μην φάει και πολλά κρύα το κακόμοιρο στο καταχείμωνο!)

!!! Manos83 πολύ ωραίες η φωτό, καλορίζικο! Πώς θα περιέγραφες το χρώμα (blue graphite)?

File mou to xrwma einai mia xara, poly wraio. Sthn arxh h8ela na to parw mayri alla telika ayto einai poly kalhtero. :cry:

Otan to aytokinhto einai katharo, ston ilio einai para poly wraio, to brady pali an den to ksereis tha peis oti einai mayro. :angry:

Oso gia tis times pou anafereis pio panw to kalytero einai na to pareis prin tis 21/12/2006 giati panta me th nea xronia anebazoun tis times tis opoies tis epibarynete o agorasths... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρήγγειλα με αρκετά εξτρά και θα έρθει σε 3-3,5 μήνες. Αλλά ίσως να είναι καλύτερα γιατί γλυτώνεις και το σήμα του 2006. Βέβαια είναι γνωστό οτι αν ανέβουν οι τιμές στο διάστημα που το περιμένεις (εκτός αν προλάβει και μπει παραγωγή εγκαίρως) θα τις επιβαρυνθείς.

Για μένα πάντως, αξίζει να περιμένεις (μην φάει και πολλά κρύα το κακόμοιρο στο καταχείμωνο!)

!!! Manos83 πολύ ωραίες η φωτό, καλορίζικο! Πώς θα περιέγραφες το χρώμα (blue graphite)?

Οσον αφορα το σημα εχεις δικιο το γλυτωνεις! Επιπλεον για λιγες μερες το μοντελο θεωρειται 2007 και οχι 2006, αν αυτο λεει κατι!!!

Τωρα οσον αφορα τις τιμες εχω μια απορια! :)

Το παραγγειλα σημερα. Μου ειπαν οτι θα ερθει σε 3 1/2 μηνες. Δηλαδη μεσα Φλεβαρη!!

Απο πια ημερομηνια και μετα εγω δεν θα εχω επιβαρυνση εαν αλλαξουν οι τιμοκαταλογοι!!

Αν π.χ γινει αναπροσαρμογη 01/02/2007 και το αμαξι ερθει 10/02/2007 θα επιβαρυνθω???

Δεν προβλεπεται απο καπου αυτο??

Το αμαξι φιλε PanoKrator το θες για το κρυο και γενικα για το χειμωνα!!!

Αλλα ειπαμε δεν το αγοραζουμε καθε εβδομαδα, οποτε αξιζει λιγη υπομονη παραπανω ωστε να το εχεις οπως γουσταρεις

Αυτα τα λιγα!!! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το σημα εχεις δικιο το γλυτωνεις! Επιπλεον για λιγες μερες το μοντελο θεωρειται 2007 και οχι 2006, αν αυτο λεει κατι!!!

Year 2007 είναι τα κατασκευασμένα αυτοκίνητα απο τον 7ο του 2006 και μετά μέχρι τον 6ο του 2007 :)

Link to comment
Share on other sites

Year 2007 είναι τα κατασκευασμένα αυτοκίνητα απο τον 7ο του 2006 και μετά μέχρι τον 6ο του 2007 :)
Σοβαρά;; Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Πως μπορώ να βρω την ακριβή ημερομηνία κατασκευής του αυτοκινήτου μου;
Link to comment
Share on other sites

Year 2007 είναι τα κατασκευασμένα αυτοκίνητα απο τον 7ο του 2006 και μετά μέχρι τον 6ο του 2007 :)

Εννοω τι γραφει πανω η αδεια κυκλοφοριας του Υπουργειου Συγκοινωνιων!

Σε μια πιθανη πωληση το αυτοκινητο θα ειναι 2007 και οχι (για λιγες μερες) 2006!

Οχι οτι ειναι κατι σημαντικο (περισσοτερο ψυχολογικο), απλως το αναφερω σαν παρατηρηση!! new_lol.gif

Στην διαμορφωση της υπογραφης εκτος απο κειμενο πως μπορω να βαλω και εικονα?

Δεν εχει πουθενα επιλογη "συννημενο", μονο ενα κουμπι που λεει "εισαγωγη εικονας"

αλλα μου ζηταει να βαλω διευθυνση απο το ιντερνετ. (εγω θελω να βαλω μια φωτο απο τα αρχεια μου)

Ξερει κανεις τι παιζει??

Sorry εαν ειμαι off topic!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοω τι γραφει πανω η αδεια κυκλοφοριας του Υπουργειου Συγκοινωνιων!

Σε μια πιθανη πωληση το αυτοκινητο θα ειναι 2007 και οχι (για λιγες μερες) 2006!

Οχι οτι ειναι κατι σημαντικο (περισσοτερο ψυχολογικο), απλως το αναφερω σαν παρατηρηση!! new_lol.gif

Στην διαμορφωση της υπογραφης εκτος απο κειμενο πως μπορω να βαλω και εικονα?

Δεν εχει πουθενα επιλογη "συννημενο", μονο ενα κουμπι που λεει "εισαγωγη εικονας"

αλλα μου ζηταει να βαλω διευθυνση απο το ιντερνετ. (εγω θελω να βαλω μια φωτο απο τα αρχεια μου)

Ξερει κανεις τι παιζει??

Sorry εαν ειμαι off topic!!!

OK... Sorry. Λάθος κατάλαβα.

Για να βάλεις εικόνα στην υπογραφή πρέπει να την έχεις ανεβάσει σε κάποιο μηχάνημα και να εισάγεις το Link που δείχνει σε αυτή. Δοκίμασε το imageshack

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το σημα εχεις δικιο το γλυτωνεις! Επιπλεον για λιγες μερες το μοντελο θεωρειται 2007 και οχι 2006, αν αυτο λεει κατι!!!

Τωρα οσον αφορα τις τιμες εχω μια απορια! :D

Το παραγγειλα σημερα. Μου ειπαν οτι θα ερθει σε 3 1/2 μηνες. Δηλαδη μεσα Φλεβαρη!!

Απο πια ημερομηνια και μετα εγω δεν θα εχω επιβαρυνση εαν αλλαξουν οι τιμοκαταλογοι!!

Αν π.χ γινει αναπροσαρμογη 01/02/2007 και το αμαξι ερθει 10/02/2007 θα επιβαρυνθω???

Δεν προβλεπεται απο καπου αυτο??

Το αμαξι φιλε PanoKrator το θες για το κρυο και γενικα για το χειμωνα!!!

Αλλα ειπαμε δεν το αγοραζουμε καθε εβδομαδα, οποτε αξιζει λιγη υπομονη παραπανω ωστε να το εχεις οπως γουσταρεις

Αυτα τα λιγα!!! new_lol.gif

Ap'oti kserw asxeto to pote to exeis paraggeilei, an kata thn paralabh tou aytokinhtou allaksoun oi times 8a to epibaryn8eis esy...

Gia kane tous mia erwthsh sthn antiproswpia gia kalo kai gia kako gia na eisai sigouros. :thumbsup:

Σοβαρά;; Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Πως μπορώ να βρω την ακριβή ημερομηνία κατασκευής του αυτοκινήτου μου;

Mpes se ayth th diey8hnsh:

http://www.abvwc.org.uk/vw_vin.htm

kai bale ton ari8mo plaisiou tou aytokinhtou sou kai 8a sou bgalei ola ta stoixeia tou aytokinhtou(hmer.kataskeyhs,ergostasio,klp)

new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμη η διεύθυνση Manos83 !!! μακάρι να υπήρχε και μια δ/νση για να παρακολουθείς το στάδιο παραγωγής που βρίσκεται το αμάξι που παρήγγειλες..θα ταν τέλειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιοοοοοοοοοοο

Link to comment
Share on other sites

φιλε PanoKrator ριξε μια ματια εδω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=4929

εντάξει, τί να πώ, επαγγελματισμός!!! όχι παίζουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχει αλλάξει κανείς λάδια στα 1500km στο TSI??? :) Μου είπάν να τα αλλάξω αλλα απο την αντιπροσωπεία μου είπαν οταν το πήρα οτι δεν χρεάζετε. Ως τώρα έχω κάνει 2000km.

new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχει αλλάξει κανείς λάδια στα 1500km στο TSI??? :) Μου είπάν να τα αλλάξω αλλα απο την αντιπροσωπεία μου είπαν οταν το πήρα οτι δεν χρεάζετε. Ως τώρα έχω κάνει 2000km.

new_lol.gif

Έ όχι και στα 1500... ΈΛΕΟΣ !!!

Εμενα μου ειπαν να τα ελεγξω στα 3000. Τα ελεγξα.Δεν εχει καψει τιποτα.

Απο κει και περα θα τα ελεγχω σε τακτα χρονικα διαστηματα , καθε 3000 οπως μου ειπαν στην αντιπροσωπεια , μεχρι τα 7500. Και αλλαγη όποτε χρειαστει.

Να πω την αληθεια , στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να κανω αλλαγη στα 15000....

Link to comment
Share on other sites

Έ όχι και στα 1500... ΈΛΕΟΣ !!!

Εμενα μου ειπαν να τα ελεγξω στα 3000. Τα ελεγξα.Δεν εχει καψει τιποτα.

Απο κει και περα θα τα ελεγχω σε τακτα χρονικα διαστηματα , καθε 3000 οπως μου ειπαν στην αντιπροσωπεια , μεχρι τα 7500. Και αλλαγη όποτε χρειαστει.

Να πω την αληθεια , στην αντιπροσωπεια μου ειπαν να κανω αλλαγη στα 15000....

Το αμάξι είναι για long life service. Δηλαδή κάθε 15000χλμ. Το ξέρω απο το Audi που έχούμε που είναι το ίδιο. -_-

Απλά ρωτάω μήπως τώρα που είναι αρχή πρέπει να αλλαχτούν. Το ι΄διο μου είπαν και εμένα απο την Καρέντα για την αλλαγη. Πάντως ώς τώρα δεν έχει κάψει γραμμάριο λάδι. Και ένας φίλος που το έχει με 6000χλμ δεν τού έχει κάψει ούτε γραμμάριο. worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ της αλλαγης σε νεο αμαξι στα 1500χλμ.

Το μοτερ ειναι καινουριο και θα εχει γρεζια μεσα.

Καλο ειναι να τα αλλαξεις προληπτικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ της αλλαγης σε νεο αμαξι στα 1500χλμ.

Το μοτερ ειναι καινουριο και θα εχει γρεζια μεσα.

Καλο ειναι να τα αλλαξεις προληπτικα.

Αυτό ακριβώς μου είπαν και εμένα για τα πρώτα 1500χλμ, γι'αυτο ρώτησα για την αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.