Jump to content
Marios81

Το πήρα το Tsi !

Recommended Posts

Καλορίζικα παιδιά. Πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα. Προχθές οδήγησα ένα TSI DSG και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Δεν το περίμενα, το ομολογώ. Καλορίζικα και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα παιδιά. Πολλά καλά και ασφαλή χιλιόμετρα. Προχθές οδήγησα ένα TSI DSG και έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Δεν το περίμενα, το ομολογώ. Καλορίζικα και πάλι.

Πως σου φανηκε το DSG? Το περιμενες τοσο καλο? Το μονο μειονεκτημα που εχει, ειναι τα κατεβασματα του, κατα τα αλλα, οι γρηγοροτερες αλλαγες -ανεβασματα- σε αμαξι παραγωγης

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μειονέκτημα τα κατεβάσματά του τί εννοείς Ηλία? Γιατί αν έχει σοβαρό μειονέκτημα δεν είναι και μικρή υπόθεση. Εκτός από ανεβάσματα θα χρειαστεί να κάνεις και άλλα τόσα κατεβάσματα. Είναι γρηγορότερο και από αυτό της M5? Γιατί και η Μ5 αυτοκίνητο παραγωγής είναι !

Επειδη εχει 2 συμπλεκτες οταν εισαι με 4η και πατας γκαζι αυτο ειχει ηδη συμπλεξει τη 5η. Αν ομως εκεινη τη στιγμη εσυ αποφασισεις να βαλεις 3η αντι 5η τοτε υπαρχει μια μικρη καθυστερηση. Γενικα μερικες φορες στα κατεβασματα αργει.

Μ5 δεν εχω οδηγησει και δε μπορω να ξερω. Το συγκρινω ομως με τη Quattroporte που εχουμε. Οι αλλαγες σε αυτην ειναι πιο "σκληρες". Γρηγορες μεν αλλα τις καταλαβαινεις δε. Ειδικα αν χρησιμοποιεις το αυτοματο mode κανει σα να σε τιναζει μερικες φορες. Στο manual ειτε ανεβαζεις ειτε κατεβαζεις παντα το κανει πιο προθυμα απο το DSG.

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα μας τρελάνετε... Τι σύγκριση μπορεί να πάρει ένα αυτόματο-σειριακό κιβώτιο από μια Μ5 ή από μία Masserati με ένα DSG ενός GOLF TSI. Σας πληροφορώ ότι και με ενός GTI έχει διαφορές. Τι να λέμε τώρα. Εμένα μου άρεσε γιατί μπορείς να κινηθείς πολύ σβέλτα με χαμηλές στροφές. Τα κατεβάσματα εμένα μου φάνηκαν ομαλά και ταχύτατα, χωρίς κλωτσιές και καθυστερήσεις. Έπαιζα με το λεβιεδάκι σειριακά και ήταν πολύ ωραίο συναίσθημα. Στο GTI από την άλλη, που έχει δύναμη, οι αλλαγές γινόντουσαν πιο γρήγορα, αλλά στα kickdown το αισθανόσουν. Και πάλι όμως καθυστέρηση καμία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε θα μας τρελάνετε... Τι σύγκριση μπορεί να πάρει ένα αυτόματο-σειριακό κιβώτιο από μια Μ5 ή από μία Masserati με ένα DSG ενός GOLF TSI. Σας πληροφορώ ότι και με ενός GTI έχει διαφορές. Τι να λέμε τώρα. Εμένα μου άρεσε γιατί μπορείς να κινηθείς πολύ σβέλτα με χαμηλές στροφές. Τα κατεβάσματα εμένα μου φάνηκαν ομαλά και ταχύτατα, χωρίς κλωτσιές και καθυστερήσεις. Έπαιζα με το λεβιεδάκι σειριακά και ήταν πολύ ωραίο συναίσθημα. Στο GTI από την άλλη, που έχει δύναμη, οι αλλαγές γινόντουσαν πιο γρήγορα, αλλά στα kickdown το αισθανόσουν. Και πάλι όμως καθυστέρηση καμία.

Σωστα. Δεν υπαρχει θεμα συγκρισης στο κάτω κάτω αμαξι των ¤25000 με ένα τον ¤150000. Αλλα. Επιτρεψε μου να εχω μεγαλη εμπειρία από αυτοματα, ημι-αυτοματα η σειριακα, όπως το θετεις, και για αυτοκινητα που υπαρχουν στην οικογενεια μου, και όχι καποιο που εχω οδηγησει 1-2 φορες B) . Το DSG είναι πιο γρηγορο στις αλλαγες από αυτό της Quttroporte. Αν το ψαξεις το θεμα θα δεις ότι είναι καλυτερο και από το SMG της BMW. Αυτοματο εχει και η CLS, με δυνατοτητα να κανεις τις αλλαγες και manual. Και παλι, το DSG είναι καλυτερο.

Εσυ το οδηγησες μερικες φορες, αλλα εγω το οδηγω κάθε μερα. Και αυτό που γραφω σχετικα με τα κατεβασματα ισχυει. Παντως ειδες να εχω γραψει πουθενα για κατεβασμα με kickdown? Για το manual mode μιλαω :lol: To GTI και το R32 εχουν διαφορετικο software στα κιβωτια τους και είναι λογικο. ΔΕΝ τα εχω οδηγησει όμως και ΔΕΝ μπορω να ξέρω τις διαφορες τους.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις μαν. Δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω αν λες ότι είναι τόσο καλό. Χαίρομαι πάντως που το κιβώτιο αυτό βγήκε τόσο καλό. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει στον TSI (140) στις ποσες στροφες ανοιγει και κλεινει η τουρμπινα??

Κατι ακομα..

Εχω κανει 5.200 χλμ...ολα καλα μεχρι τωρα πλην των γνωστων συμπτωματων

που εχουν ολοι οι TSI...

Τον τελευταιο καιρο το μοτερ μετα απο μια διαδρομη

και ενω το κραταω στο ρελαντι για να κρυωσει το τουρμπο, καθισμενος στο καθισμα με ανοιχτη την πορτα

μου φαινεται οτι ο ηχος του κινητηρα ειναι πιο ''μπασος''!!!

Ειδικα οταν γυρισω το κλειδι τις μιζας για να το σβησω καθως φερνει το μοτερ τις τελευταιες στροφες του ειναι λες και εχω

βαλει κανα μπουρι...

Εχει παρατηρησει κανεις κατι τετοιο...???

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου θυμισει στον TSI (140) στις ποσες στροφες ανοιγει και κλεινει η τουρμπινα??

Μεχρι τις 3.000-3500 δουλευει ο compressor κ απο κει κ μετα αναλαμβανει η τουρμπινα(απο 3.500). Οσο για τον μπασο ηχο που ακους φυσιολογικο μου φαινεται,γιατι οσο ζεσταινετε ο κινητηρας,ακουγεται πιο 'τραχυς' ο ηχος πιστευω - διορθωστε με αν κανω λαθος.και αυτο με τον ηχο της εξατμισης...δεν εχω ακουσει κατι, το ιδιο αμαξι εχω κ γω.

Link to comment
Share on other sites

Απλά στρώνεται το μοτέρ και καίγεται η εξάτμιση. Τώρα κάνει τον φυσιολογικό ήχο το αυτοκίνητο. Σκασίματα και μπάσο ήχο θα ακούς συχνά όταν το πατάς. Λογικό αφού οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν κατακόρυφα. Μην ανυσηχείς. Απόλαυσε το.

Link to comment
Share on other sites

Hello σε όλους,

Η τουρμπίνα στον TSI ανοίγει μετά τις 2.500 rpm και δουλεύει μέχρι τον κόφτη. Ο κομπρέσσορας δουλεύει από τις 1.200 rpm περίπου μέχρι τις 3.500. Από τις 2.500 εώς τις 3.500 δηλαδή τραγουδάνε παρέα.

Σχετικά με τον ήχο, είναι κυρίως θέμα ακουστικής και λιγότερο φαντασίας. Όταν παρκάρεις το αυτοκίνητο έξω από το σπίτι σου, τη νύχτα, οπού επικρατεί σιγή ιχθύος και περιμένεις με ανοιχτή την πόρτα έχοντας επικεντρωθεί στον ήχο της εξάτμισης.. ο ήχος της μπορεί να σου φανεί πιο μπάσος από ποτέ. Όταν βέβαια είσαι στο φανάρι με κλειστές πόρτες/παράθυρα και περιμένεις να γίνει πράσινο, δεν ακούς τίποτα σχετικό.

Παρεπιπτόντως είναι ένα EVO στην γειτονιά, κάθε φορά που γυρνάει και το αφήνει να κρυώσει, σε όποιο μέρος του σπιτιού και να είσαι, με κλειστά διπλά παράθυρα/ανοιχτή τηλεόραση και κόσμο στο σπίτι, απλά θα ΠΡΕΠΕΙ να το ακούσεις. Σκέψου να τύχει να γυρίσετε μαζί και να το κρυώνετε ταυτόχρονα, θα νομίζεις οτί το δικό σου πέθανε ..ή οτι "το έσβησα;". ;) Όχι, δεν μου έχει τύχει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά στρώνεται το μοτέρ και καίγεται η εξάτμιση. Τώρα κάνει τον φυσιολογικό ήχο το αυτοκίνητο. Σκασίματα και μπάσο ήχο θα ακούς συχνά όταν το πατάς. Λογικό αφού οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν κατακόρυφα. Μην ανυσηχείς. Απόλαυσε το.

Αυτο κανω.... ;)

Και μια ερωτηση..

Ποια η διαφορα τουρμπομετρησης και δυναμομετρησης??

η τουρμπομετρηση πως γινεται και τι μας δειχνει??

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μετά απο 4 μήνες αναμονής το Golf μου θα είναι αύριο στην αντιπροσωπεία!

Οπότε περιμένω πινακίδες! Μου είπαν όμως ότι δύσκολα θα τις έχω Παρασκευή οπότε μάλλον το σαββατοκυριακό θα συνεχιστεί η αναμονη! Τι να κάνουμε το καλό πράγμα αργεί! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω.... ;)

Και μια ερωτηση..

Ποια η διαφορα τουρμπομετρησης και δυναμομετρησης??

η τουρμπομετρηση πως γινεται και τι μας δειχνει??

Το ενα δειχνει τα bar (I guess :angry2: ), το αλλο τα αλογακια

Επιτέλους μετά απο 4 μήνες αναμονής το Golf μου θα είναι αύριο στην αντιπροσωπεία!

Οπότε περιμένω πινακίδες! Μου είπαν όμως ότι δύσκολα θα τις έχω Παρασκευή οπότε μάλλον το σαββατοκυριακό θα συνεχιστεί η αναμονη! Τι να κάνουμε το καλό πράγμα αργεί! tongue.gif

Καλοριζικο και καλοταξιδο Αντρεα. Τι ειναι μερικες μερες μπροστα στους 12+ μηνες που θα το εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα!!!

Το αμάξι είναι καταπληκτικό! Σε σχέση με το mk4 που είχα τόσο το τιμόνι όσο και σασμάν έχουν πολύ καλύτερη αίσθηση! Για δύναμη δεν χρείαζεται να σχολιάσω! Δεν τολμάω να πιέσω απότομα το γκάζι!

Είναι made in Wolfsburg και ευτυχώς "φοράει" Michelin (Energy αλλα δεν με χαλάει)!

¶ντε να έρθει το σαββατοκύριακο να πάμε κανένα ταξιδάκι! :excl:

Α! Και κάτι τελευταίο (προς το παρών)! Ο κομπρέσορας ακούγεται υπέροχα!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα!!!

Το αμάξι είναι καταπληκτικό! Σε σχέση με το mk4 που είχα τόσο το τιμόνι όσο και σασμάν έχουν πολύ καλύτερη αίσθηση! Για δύναμη δεν χρείαζεται να σχολιάσω! Δεν τολμάω να πιέσω απότομα το γκάζι!

Είναι made in Wolfsburg και ευτυχώς "φοράει" Michelin (Energy αλλα δεν με χαλάει)!

¶ντε να έρθει το σαββατοκύριακο να πάμε κανένα ταξιδάκι! :excl:

Α! Και κάτι τελευταίο (προς το παρών)! Ο κομπρέσορας ακούγεται υπέροχα!

Προσεκτικα στην αρχη ετσι? :huh: Μετα τα 1000 χλμ χτυπα μερικους κοφτες να ξεμπουκωσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω πριν δυο βδομάδες ένα tsi μαύρο 3θυρο. ! ;)

Μέχρι πόσα χιλιόμετρα το στρώσατε το αμάξι ?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω πριν δυο βδομάδες ένα tsi μαύρο 3θυρο. ! :D

Μέχρι πόσα χιλιόμετρα το στρώσατε το αμάξι ?

Καλοριζικο και σε σενα. Οσα λεει το manual, μεχρι τα 1000 χαλαρα, μετα για τα επομενα 500 ανεβαζε δεν εχει προβλημα κανενα. Εχω 5500 χλμ και ολα ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Προσεκτικα στην αρχη ετσι? :D Μετα τα 1000 χλμ χτυπα μερικους κοφτες να ξεμπουκωσει :D

Το έχω υπ'όψιν μου! Αλλά είναι δύσκολο να κρατηθείς! Μάλλον θα πλακωθώ στα χαλαρά ταξιδάκια να φύγουν γρήγορα τα πρώτα 1.500χλμ!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω υπ'όψιν μου! Αλλά είναι δύσκολο να κρατηθείς! Μάλλον θα πλακωθώ στα χαλαρά ταξιδάκια να φύγουν γρήγορα τα πρώτα 1.500χλμ!

το στρωσιμο δεν γινεται ουτε σε χαλαρα ουτε σε γρηγορα ταξιδακια ειναι λαθος!!!!!!!!!!

τις επιπτωσεις απο ενα κακο στρωσιμο θα τις δεις πολυ αργοτερα οχι στα 5 και στα 10 χιλιαδες χιλιομετρα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω υπ'όψιν μου! Αλλά είναι δύσκολο να κρατηθείς! Μάλλον θα πλακωθώ στα χαλαρά ταξιδάκια να φύγουν γρήγορα τα πρώτα 1.500χλμ!
το στρωσιμο δεν γινεται ουτε σε χαλαρα ουτε σε γρηγορα ταξιδακια ειναι λαθος!!!!!!!!!!

τις επιπτωσεις απο ενα κακο στρωσιμο θα τις δεις πολυ αργοτερα οχι στα 5 και στα 10 χιλιαδες χιλιομετρα

Πολυ σωστα. Οπως οδηγεις καθε μερα, ετσι πρεπει να στρωσεις το αμαξι. Το να κανεις Αθηνα-Θεσσαλονικη και πισω, δε λεει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα. Οπως οδηγεις καθε μερα, ετσι πρεπει να στρωσεις το αμαξι. Το να κανεις Αθηνα-Θεσσαλονικη και πισω, δε λεει τιποτα.

Το στρώσιμο είναι αρκετά σημαντικό αλλά έχω μία ένσταση σχετικά με το τελευταίο σχόλιο.

Το σχετικά χαλαρό ταξίδι αποτελεί την καλύτερη περίπτωση στρωσίματος, καθώς ο κινητήρας δουλεύει σταθερά σε ένα φάσμα στροφών που εσύ επιλέγεις ενώ ψύχεται με τον καλύτερο τρόπο (συνεχής ροή αέρα). Τις στροφές δλδ που ο κινητήρας βγάζει την ροπή (όχι την ιπποδύναμη) όταν πρόκειται για στρώσιμο, και τις οποίες αυξάνεις σταδιακά. Αυτό δεν σημαίνει οτί δεν μπορείς να στρώσεις σωστά το αμάξι σου οδηγώντας το στην πόλη. Απλά στον αστικό κύκλο υπάρχουν περισσότεροι περιορισμοί (συχνές στάσεις - μεγαλύτερες διακυμάνσεις θερμοκρασίας κ.α.) σχετικά με τον υπεραστικό.

Οπότε εάν έχεις την ευχέρεια να κάνεις ταξίδια, κάν'τα, μόνο καλό θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το ταξίδι είναι ο καλύτερος τρόπος για να στρώσει το αυτοκίνητο. Πάντως δεν είπα ότι θα κάνω 1.500 στην εθνική για να στρώσει! Ήδη έχουν γίνει τα πρώτα 200 μέσα στην πόλη! Τώρα άμα πάω μέχρι Λαμία το σαβ/κο νομίζω ότι θα είναι καλό για το αυτοκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το ταξίδι είναι ο καλύτερος τρόπος για να στρώσει το αυτοκίνητο. Πάντως δεν είπα ότι θα κάνω 1.500 στην εθνική για να στρώσει! Ήδη έχουν γίνει τα πρώτα 200 μέσα στην πόλη! Τώρα άμα πάω μέχρι Λαμία το σαβ/κο νομίζω ότι θα είναι καλό για το αυτοκίνητο!

Το καλυτερο στρωσιμο φιλε μου γινεται μεσα στην πολη. Ξεχνα τα ταξιδια. Αυτες ειναι αντιληψεις του μεσαιωνα που διαδιδονται μεχρι κ σημερα. Το μοτερ χρειαζεται να δουλεψει με μεταβλητεσ στροφες και οχι σταθερα.

Εξηγησες μας το σασμαν πως θα το στρωσεις στο ταξιδι?που θα βαλεις εκτη και θα πηγαινεις...

Τα φρενα πως?στην εθνικη δεν θα χρειαστει να πατησεις συχνα φρενο και οταν θα χρειαστει πιθανων να το πατησεις δυνατα οποτε υπερθερμαινεις αστρωτουσ δισκους, στραβοτρως τα τακακια, μαμεις και το αστρωτο λαστιχακι.

Γιατι οταν λεμε στρωσιμο δεν εννοουμε μονο μοτερ, αλλα και ολα τα υπολοιπα και ειναι συνυφασμενο με κατι ηπιο.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο στρωσιμο φιλε μου γινεται μεσα στην πολη. Ξεχνα τα ταξιδια. Αυτες ειναι αντιληψεις του μεσαιωνα που διαδιδονται μεχρι κ σημερα. Το μοτερ χρειαζεται να δουλεψει με μεταβλητεσ στροφες και οχι σταθερα.

Εξηγησες μας το σασμαν πως θα το στρωσεις στο ταξιδι?που θα βαλεις εκτη και θα πηγαινεις...

Τα φρενα πως?στην εθνικη δεν θα χρειαστει να πατησεις συχνα φρενο και οταν θα χρειαστει πιθανων να το πατησεις δυνατα οποτε υπερθερμαινεις αστρωτουσ δισκους, στραβοτρως τα τακακια, μαμεις και το αστρωτο λαστιχακι.

Γιατι οταν λεμε στρωσιμο δεν εννοουμε μονο μοτερ, αλλα και ολα τα υπολοιπα και ειναι συνυφασμενο με κατι ηπιο.

πολυ σωστα ο κινητηρας πρεπει να δουλευει με διαφορετικα φορτια οπως και τα υπολοιπα μερη.

και αρκετα περιοδικα οπου εχουν γινει ερωτησεις σχετικες με το στρωσιμο turbo κινητηρων υποστηριζουν

οτι απο τα 1500 χιλ και μετα πρεπει να ανοιγεις ανα 500 χιλ 500 στροφες.

κι εγω ετσι εκανα και μετα το πλακωσα σε ενα ταξιδι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.