Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Εγω μαγκες φοραω τα pss της bilstein ρυθμιζομενα καθ υψος και σκληροτητα ειναι απλα φανταστικα τα εχω ρυθμισει ετσι ωστε να μην κοπανανε πολυ και τωρα θα παω να τα σηκωσω και 2 ποντους για να μην εχω και προβληματα με τα σποιλερ γιατι ειμαι στο τσακ οπου περναω να βρω κατω,τα εχω υπερβολικα χαμηλωμενα!Βεβαια το κιτ αυτο ειναι λιγο ακριβουτσικο αλλα χαλαλι του τα φοραω δυο χρονια και ειμαι ενθουσιασμενος γιατι πριν φοραγα koni κιτρινα με apex ελατηρια και μεσα σε ενα χρονο εσπασαν με τους κωλοδρομους που εχουμε ενω τα pss ειναι πραγματικα σκυλια γιαυτο λεω χαλαλι τα λεφτα!!!

pss 9 eine ola ta lefta bravo re mastora...allla to fucking pss9 theli poli lala$$$$...

worthy.gif gia ayto eixes golden golf worthy.gif

to amaxi soy petai kolo? to xero oti den petai alla ????gia tos filos moy poy lene.... :baby:

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

pss 9 eine ola ta lefta bravo re mastora...allla to fucking pss9 theli poli lala$$$$...

worthy.gif gia ayto eixes golden golf worthy.gif

to amaxi soy petai kolo? to xero oti den petai alla ????gia tos filos moy poy lene.... B)

δεν μιλησα για το συγκεκριμενο αμαξι, ουτε για την συγκεκριμενη αναρτηση,ουτε

διαφωνω οτι οτι ειναι μια απο τις καλυτερες λυσεις που εχεις.(καταπληκτικη αναρτηση)

εγω ειπα για πιο λογο ψαχνεσε με τις γεωμετριες του αυτοκινητου σου και τι μπορεις να

κανεις με την φτιαχτη αναρτηση αν θελεις κατι πιο ειδικο για σενα.

πραγμα που δεν σημαινει οτι θα στριβει πιο γρηγορα το αμαξι σου απλα θα μπορεις εσυ

σαν οδηγος να νοιωσεις πιο εντονα το συναισθημα του στριψηματος και του μπαινοντας

συνεχεια στα ορια(δικα σου και του αυτοκινητου σου)! κοινως να σε καθε στροφη να του

πινεις το αιμα!

αυτα για να αποφευχουν τοιχων παρεξηγησεις.

Link to comment
Share on other sites

pss 9 eine ola ta lefta bravo re mastora...allla to fucking pss9 theli poli lala$$$$...

worthy.gif gia ayto eixes golden golf worthy.gif

to amaxi soy petai kolo? to xero oti den petai alla ????gia tos filos moy poy lene.... B)

Kωλο πεταει πιτ μονο αν τραβηξω εγω το χειροφρενο και αρχισω τα μπατιλικια αλλιως δεν μου εχει τυχει!!!
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗ!! ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΛΑ ΝΑ

ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΟΚ!!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ

ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΓΙΑΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΡΗΒΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ

ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΙΛ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ

ΠΑΡΑΠΑΝΩ(Π.Χ.ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΝΑ ΓΛΥΣΤΡΑΕΙ ΟΜΑΛΑ ΚΑΙ

ΕΛΕΝΧΟΜΕΝΑ Η ΟΥΡΑ)ΤΟΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΣΕ ΘΕΜΑ ΥΨΟΥΣ ΨΑΧΝΕΙΣ ΝΑ

ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΑΛΑΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ Ή

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΑΛΑΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΟΥ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ!!(ΒΛΕΠΕ

ΦΤΙΑΧΤΟ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ)

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΙΛ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ

ΤΟΥΤΟΥ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ!

Καλά όλα αυτά αλλά ακόμα δεν έχω κάνει αίτηση για οδηγός στην McLaren new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Πέρα από την πλάκα, ο λόγος που τοποθέτησα νέα αμορτισέρ, ελατήρια ήταν τα 18άρια ζαντικά.

Το αμάξι ήταν τρακτέρ και τα ήθελε επειγόντως. Φαντάσου ότι εθνική ήταν πλέον ασταθές ΕΝΤΕΛΩΣ με ταχύτητες άνω των 140... ¶ρα πρόέβηκα σε αυτήν την κίνηση και για look αλλά και γιατί ήθελα να σταθεροποιήσω το αμάξι, χωρίς να του κόψω την άνεση. Πιστεύω το κατόρθωσα με το παραπάνω και με τα λιγότερα δυνατόν έξοδα...

Απλά για εμένα το αμάξι έγινε τρένο (210 σε καμπή και δεν κατάλαβα τίποτα...) Ούτε πριν ούτε τώρα ήμουν τρελός στροφάκιας. ¶ρα νομίζω ότι έκανα την πιο επιτυχημένη κίνηση σε σχέση με αυτό που ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά για εμένα το αμάξι έγινε τρένο (210 σε καμπή και δεν κατάλαβα τίποτα...)

και με τα μαμα παλι δεν καταλαβαινει τπτ το χω κανει απειρες φορες

Ούτε πριν ούτε τώρα ήμουν τρελός στροφάκιας. ¶ρα νομίζω ότι έκανα την πιο επιτυχημένη κίνηση σε σχέση με αυτό που ήθελα!

αυτο λεω και γω εδω και ποσες μερες.αν αποφασισεις να το χωσεις καλα σε στροφιλικι αυτα τα αμορτισερ δεν ειναι ικανα να σε κρατησουν.

ειναι τα απαραιτητα απλα για να χαμηλωσει και να δειξει πιο ομορφο.

nothing more nothing less :D

Link to comment
Share on other sites

Περι ορεξεως αμορτισεροπιτα! :) Παρεπιπτοντως μεγειες Γρηγορη. Εχεις βαλθει να το τουμπανιασεις πολυ το Golfακι σου! Μην αρπαζεσαι με το τι λεει ο ενας και ο αλλος, ο καθενας κανει οτι γουσταρει στο αμαξι του, και αυτο ειναι προσωπικη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Μην αρπαζεσαι με το τι λεει ο ενας και ο αλλος, ο καθενας κανει οτι γουσταρει στο αμαξι του, και αυτο ειναι προσωπικη επιλογη.

δεν εχει σημασια ποιος τα εβαλε.ειτε λεγεται γρηγορης ειτε δημητρης ειτε χρονης.

εγω αυτο που λεω το λεω για το προιον και το αποτελεσμα.δεν με αφορα ποιος το εβαλε.

απλα λεω πως δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να βαλει καποιος και να εχει πολλες απαιτησεις απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια ποιος τα εβαλε.ειτε λεγεται γρηγορης ειτε δημητρης ειτε χρονης.

εγω αυτο που λεω το λεω για το προιον και το αποτελεσμα.δεν με αφορα ποιος το εβαλε.

απλα λεω πως δεν ειναι οτι καλυτερο μπορει να βαλει καποιος και να εχει πολλες απαιτησεις απο αυτα.

Δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα και οεπειδη ο Γρηγορης δεν εχει τρελλες απαιτησης για αυτο το διαλεξε. Φυσικ και ξερει οτι η KW και η PSS9 ειναι καλυετρες αλλα εχουν και αλλο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα και οεπειδη ο Γρηγορης δεν εχει τρελλες απαιτησης για αυτο το διαλεξε. Φυσικ και ξερει οτι η KW και η PSS9 ειναι καλυετρες αλλα εχουν και αλλο κοστος.

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Να και ένας που με καταλαβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

worthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gifworthy.gif

Να και ένας που με καταλαβαίνει...

Ετσι ειναι ο καθενας μεχρι εκει που φτανει η τσεπη του ελεγε ο πατερας μου,και ειχε παντα δικιο!!
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Ναι σίγουρα δίκιο έχει ο άνθρωπος, αλλά εγώ και να έβαζα KW2 ή 3 στην ουσία άρχηστη θα μου ήταν γιατί δεν θα χρησιμοποιούσα ούτε το 40% των δυνατοτήτων της... ¶ρα για την περίπτωσή μου πεταμένα λεφτά :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
ΕΡΩΤΗΣΗ:

Υπάρχει διαφορά ανάμμεσα στα εργοστασιακά αμορτισέρ και τα ελατήρια των 1.4 1.6 και 1.8 Golf IV??

Ανάμεσα στα 1,4 και 1,6 δεν υπάρχει διαφορά.

Με το Gti υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..,

Μου είπαν για κάποια αμορτισέρ, Μπόγκι?? 200€ κόστος αγοράς. Ίδιας σκληρότητας με τα μανίσια περίπου. Τι παίζει μ'αυτά;;

Edited by moytro
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μαλακώσω την ανάρτησή μου για να μην κοπανάει τόσο. Δεν είναι ρυθμιζόμενα αλλά λέω μήπως...

Είναι Bilstein χοντρό καλάμι με HR 35mm. Από κράτημα δεν έχω παράπονο, είναι πολύ σταθερό το αμάξι και σε βανδαλισμούς αλλά μου έχει τσακίσει την μέση μου! :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Πουλάς την δικιά σου και βάζεις σαν την δικιά μου...

Αλήθεια πώς την είδες την δικιά μου που σε πήγα και βόλτα?? tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα..,

Μου είπαν για κάποια αμορτισέρ, Μπόγκι?? 200€ κόστος αγοράς. Ίδιας σκληρότητας με τα μανίσια περίπου. Τι παίζει μ'αυτά;;

BOGE

Καλά αμορτισέρ και αυτά....Γερμανικά.

Ανήκουν στον ίδιο όμιλο με τη Sachs.

Link to comment
Share on other sites

Πουλάς την δικιά σου και βάζεις σαν την δικιά μου...

Αλήθεια πώς την είδες την δικιά μου που σε πήγα και βόλτα?? tongue.giftongue.gif

Μια χαρά είναι η δικιά σου αλλά με τον τρόπο που οδηγώ θα μου κρατούσε το μαύρο Bilstein ούτε 10.000km

Γι'αυτό έβαλα τα κίτρινα χοντροκάλαμα. Τουλάχιστον με αποζημιώνει στις στροφές...

Και στην τελική τι φταίει η ανάρτηση άμα οι δρόμοι μας είναι γεμάτοι λακούβες; Ο κατασκευαστής προφανώς την προορίζει για normal δρόμους, όχι για τριτοκοσμικές χώρες...

Edited by panos7424
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.