Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Guest Scorpio
Με κανα 1000ρικο ομως θα εχεις και στησιμο αφου οποτε θες θα το ανεβοκατεβαζεις (αναλογα με τη διαθεση)

Λογω σοβαρων οικογενειακων προβληματων δεν μπορεσα να ρωτησω αλλα θα το κανω τις επομενες μερες.

Πάνο, ελπίζω όλα καλά! :D

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις ρυθμιζόμενες.

Όταν λέμε το ανεβοκατεβάζουμε όποτε θέλουμε, πόσο εύκολο είναι αυτό?

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη γνώση-εμπειρία για να γίνει? (Για να μην χαλάμε την γεωμετρία της ανάρτησης κλπ...)

Χρειάζεται αρκετός χρόνος?

Γίνεται και κάτω από το σπίτι μου? Ή θα πρέπει να τρέχω να μου το ρυθμίζουν?

Έστω ότι πάω για την KW2, τα ελατήρια? Είναι μέσα στο πακέτο?

Sorry που ρωτάω τόσα πολλά (αν έχω ρωτήσει και καμιά λαλακία, μην με βαρέσετε!), αλλά μου αρέσει πάρα πολύ η ιδέα της συνεχόμενης αυξομείωσης ύψους!

Θέλω σήμερα look και ξέρω ότι δεν πάω στα κατσάβραχα? Κλατς κλάτς τάπα ο Scorpio!

Θέλω να πάω διακοπές με καρόδρομους, λακούβες κλπ? Κλατς κλάτς τραχτέρ ο Scorpio! -_--_-:whistling:

(Ελπίζω μόνο αυτό το κλάτς κλάτς να είναι piece of cake -_- )

Νομίζω ότι είναι και επισκευάσιμες... Γιατί αν υποθέσουμε ότι κάθε 70.000χλμ θέλουμε αμορτισέρ τότε θα τα βγάλει τα λεφτά της! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη θες πολλα και τα πολλα κοστιζουν.Δεν υπαρχει προβλημα με την γεωμετρια της αναρτησης αλλα μην νομιζεις οτι ειναι τοσο ευκολο ωστε να το κανεις ολη την ωρα, coilovers θα βαλεις οχι hydrolics!!! :D

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 66000κμ και αρχισε το αυτοκινητο να παιρνει υπερβολικη κλιση σε στροφες, οποτε πηρα και εγω τα bilstein sprint τα χοντρομπουκαλα με τα hr τα 3,5αρια ελατηρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες με 28.000 χιλιόμετρα το αμορτισερόμετρο έδειξε απο 66% έως 69% τα μαμίσια αμορτισέρ ! Πως σας φαίνετε ? Εγώ είμαι γκαντέμησ σε αυτώ των τομέα για πρέπει αναγκαστικα να βάλω ρυθμιζώμενα. Εδώ που μένω οι δρόμοι είναι χάλια, ανηφόρες - κατηφόρες , λακούβες και εαν το χαμηλώσει όλη την ώρα θα σέρνετε κάτω το αμάξι ! Πόσα περίπου να θέλω για να βάλω ρυθμιζώμενα ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά είσαι! Εγώ που με Σπριντ επάνω έδειχνε κάποτε κάτω από 50% , τα είχα πάνω 6 μήνες και μέχρι να τα μετρήσω ψάχναμε 15 μηχανικοί να βρούμε γιατί δεν κράταγε με τίποτα το αμάξι???

Link to comment
Share on other sites

Guest elvis in ibiza

Στην Kw variant II που έχω τοποθετήσει εχω να πώ τα εξής: Η ρύθμιση σκληρότητας είναι απλούστατη με ενα πλαστικό κλειδάκι από τους θόλους.Στο πιο σκληρό το αυτοκίνητο δεν κοπαναέι ούτε κατα διάνοια.Ο λόγος είναι τα ελατήρια νομίζω,που είναι κατασκευασμένα με τη λογική Διπλής ή Σταδιακής φόρτισης(δικής μου εμπνεύσεως οι όροι αλλά ανταποκρίνονται σε αυτό που νιώθω στο δρόμο).Το έχω συνέχεια στο πιο σκληρο χωρίς απολύτως καμία ενόχληση.

Η καθ''υψος ρύθμιση θέλει συνεργείο ή γρύλο απλά για να σηκώσεις το αυτοκ΄΄ινητο.Κατα τα λοιπά με ένα σιδερένιο κλειδί που περιλαμβάνεται σηκώνεται ή χαμηλώνει πανεύκολα.Με τη μείωση του υψους αλλάζει και η γωνία καμπέρ.

Το έχω σε ύψος 1 δάχτυλο από το θόλο μετρώντας

απο το λάστιχο με 15αρα ζαντα.Επειδή φοράω σχετικά χαμηλό body kit δεν τοχω κατεβάσει κιάλλο ενώ παίρνει πολύ ακόμα.Βρίσκω πολύ λιγότερο πλέον διότι οι αναρτήσεις δεν βυθίζονται τόσο όσο παλίοτερα.

Η σκληρότητα των πίσω αναρτήσεων είναι σταθερή(σχετικά σκληρή αλλά ούτως ή άλλως ο οδηγός δεν κάθεται πίσω!!!)

Μου κόστισε 1000Ε και ευχαριστώ πολυ τον Drago για τις συμβουλές και τη μεσολάβηση για την αγορά τους.

Link to comment
Share on other sites

KW με HR και πατας τρενο...

μπαινω σε στροφη 45+ μοιρες με 120 και κραταει πατημενο

Μονο προσοχη,μολις βαλεις την αναρτηση μη νομισεις οτι εχεις τετρακινητο και μην παιζεις με φρενο γκαζι στη στροφη...σκοτωθηκες και θα παρεις κι αλλους μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 66000κμ και αρχισε το αυτοκινητο να παιρνει υπερβολικη κλιση σε στροφες, οποτε πηρα και εγω τα bilstein sprint τα χοντρομπουκαλα με τα hr τα 3,5αρια ελατηρια.

Πόσο σου κόστισαν; Τι παρατήρησες στο δρόμο σε σχέση με την εργοστασιακή ανάρτηση; Δηλαδή κοπανάει είναι άνετο κτλ;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα άλλαξα λάστιχα (εβαλα τα michelin pilot exalto II) και μου μετρήσαν τα αμορτισερ. Τα μπροστά δείξαν 81%, το πίσω αριστερα 65% και το δεξιά 44% :) Ο λαστιχάς μου είπε οτι γενικά τα πίσω πέφτουν πιο πολύ από τα μπροστά και ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι τώρα.

-- ΥΓ Εχω 44600 χλμ.

Edited by milix
Link to comment
Share on other sites

Από το Michelin κοντά στο 1ο ΚΤΕΟ, 460 ευρώ με ζυγοστάθμιση+ευθυγραμμιση+μετρημα αμορτησερ Χρονη.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να βαλω σκληρότερα αμορτισέρ, πχ bilstein (δεν θα αλλάξω ελατήρια) και επειδή τα μπροστά μου είναι στο 81% λέω να αλλάξω αρχικά μόνο τα πίσω (που έχουν και διαφορά, 65% το ένα 44% το άλλο) για να μου "κάτσει" ποιο φυσιολογικά το κόστος. Είναι μεγάλη ταρζανιά αυτό και θα έχω πρόβλημα με το κράτημα ή να προχωρήσω σ'αυτήν την αλλάγή? Ενδεχομένως να βάλω και θολομπαρα οπότε το κράτημα μπροστά θα βελτιωθεί έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

@milix

Εμένα μου είπαν να βάλω bilstein sport χοντρομπούκαλα γιατί ταιριάζουν με τα μαμά ελατήρια τα οποία αντέχουν ακόμα (έχω 81.000km).

Ερώτηση προς όλους: To Θέμα είναι ότι αν αργότερα θέλω να χαμηλώσω μπορώ αλλάζοντας μόνο ελατήρια;

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Τα sport δεν είναι για χαμήλωμα, αυτό σημαίνει πως αν χαμηλώσεις 3 πόντους πχ τα sport τότε θα σου χαλάσουν πολύ πιο γρήγορα από ότι χωρίς χαμήλωμα

Link to comment
Share on other sites

Τα sport δεν είναι για χαμήλωμα, αυτό σημαίνει πως αν χαμηλώσεις 3 πόντους πχ τα sport τότε θα σου χαλάσουν πολύ πιο γρήγορα από ότι χωρίς χαμήλωμα

Ok stoila, αλλά αν βάλω τα sprint θα μπορέσω να κρατήσω τα εργοστασιακά ελατήρια όσο αντέξουν και μετά να βάλω χαμηλώματος;
Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

κατηγορηματικά όχι..φαντάσου ότι το ελατήριο για να κουμπώσει στο αμορτισέρ θα είναι ήδη αρκετά αμζεμένο.. κοινώς θα χωροπηδάει το αμάξι και θα κοπανάει απίστευτα

Link to comment
Share on other sites

κατηγορηματικά όχι..φαντάσου ότι το ελατήριο για να κουμπώσει στο αμορτισέρ θα είναι ήδη αρκετά αμζεμένο.. κοινώς θα χωροπηδάει το αμάξι και θα κοπανάει απίστευτα

Δηλαδή ή βάζω τα sport με τα μαμά ελατήρια ή βάζω sprint με ελατήρια χαμηλώματος. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθές και έβαλα τα bilstein sprint χοντρομπούκαλα με H&R 5ποντα ελατήρια.Θα σας πώ τις εντυπώσεις μου σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Φοράω εδώ και 2 μήνες αμορτισέρ Sachs Performanse κόκκινα με ελατήρια H&R 35mm χαμηλώματος στο αυτοκίνητο μου(Golf IV 1.4 '01) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από κρατήματα έχει φτιάξει πολύ το αυτοκίνητο σε σχέση με τα μαμά, και το τίμημα της βελτίωσης είναι πως έχει σκληρύνει λίγο και κοπανάει ελαφρά, αλλά τίποτα το ενοχλητικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.