Jump to content
fanis83

Greek πατέντα

Recommended Posts

Έκανα την παρακάτω πατέντα για να βάλω φιλτροχωάνη(με ενδιέφερε κυρίως να μην βγάλω το καπάκι):

917953954972957945002fl1.th.jpg

917953954972957945003ke3.th.jpg

Όμως ο ζεστός αέρας που βγαίνει απο το χταπόδι,τώρα πια διοχετεύεται κάτω απο το καπάκι,καθώς έβγαλα το μισό φιλτροκούτι για να μείνει ελεύθερη η πεταλούδα.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα;

Τα φώτα σας παρακαλώ,αν είναι εύκολο.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εκει που την εβαλες Φανη,τραβαει καθολου κρυο αερα γιατι εμενα μου φαινεται οτι δεν βολευει το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εκει δεν τραβαει καθολου αερα.πρεπει να φερεις τη χοανη μπροστα στη μετωπη να τραβαει πιο ευκολα αερα και παντα κρυο αερα,οχι της μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

Απο πρίν πολύ καλύτερα πηγαίνει,σχεδόν ίδια με την σκούπα που είχα.Έχω βάλει και σωλήνα που πηγαίνει τον αέρα απο την μετώπη,δίπλα απο το αριστερό φανάρι στην χωάνη κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το βλέπω στη φωτό,χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις...δεν πρέπει να τραβάει αέρα...είναι εγκλοβισμένη η φιλτροχοάνη...γιατί δεν θες να βγάλεις το καπάκι;;

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι κατάλαβα απο όσες δοκιμες κάναμε με τον scorpio..οπου και να την βαλεις σε 1.4-1.6 τα ιδια σκ@τ@ ειναι...η καλυτερη λύση ειναι χαμήλα αριστερα στην μετωπη αλλα για 1.8 και πανω..καλυτερα να εβαζες μια σκουπιτσα..

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι κατάλαβα απο όσες δοκιμες κάναμε με τον scorpio..οπου και να την βαλεις σε 1.4-1.6 τα ιδια σκ@τ@ ειναι...η καλυτερη λύση ειναι χαμήλα αριστερα στην μετωπη αλλα για 1.8 και πανω..καλυτερα να εβαζες μια σκουπιτσα..

Συμφωνώ dani.Είχα βάλει σκούπα αλλά την έβγαλα.Το καπάκι δεν θέλω να το βγάλω για λόγους ομορφιάς μόνο.Ρε παιδιά ότι και να βάλω 1.6 είναι,δεν ανασταίνετε με τίποτα.Τώρα η θέση της χωάνης δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο,το πολύ πολύ να έχασα 0,003 kg ροπή :cry: .Σε σχέση με την σκούπα που είχα είναι κατά 99% ίδια,δεν έχω δεί καμμία διαφορά.¶μα μπεί κανα 1.8Τ τότε το δέχομαι lick.gif .....

Link to comment
Share on other sites

αμα μπει ο 1.8 δε θα παιζεις με εισαγωγες αλλα με bar :cry:

και 1,4 να ηταν αφου κανεις κατι ας κερδισεις οσο το δυνατον περισσοτερα μπορεις..

επειδη ειδα τι κανει βαρελακι σε 1,6 4ρι γι αυτο στο ειπα..

κ πιστεψε με ειναι καλη διαφορα για ατμοσφαιρικο.

τωρα αν θελεις ντε κ καλα το φιλτροκουτι παω πασο!

Link to comment
Share on other sites

εεελα μωρε τι να κανει και το βαρελακι τωρα!

1 κολωνα ανα ταχυτητα απο 3η και μετα λιγο ειναι!

εγω θελω 1 φεγγαρι διαφορα ανα 1000rpm :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειδα τη foto εκανες λαθος που εβγαλες την σκουπα απο πανω. Τωρα, αν θες να εχεις το καπακι του κινητηρα τοτε μια λυση υπαρχει, βαρελακι BMC ή SIMOTA αρκει να παιρνει απο καπου κρυο αερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εκεί την εχω... Το καλύτερο σημείο είναι για το 4άρι... Εχω δοκιμάσει όλα τα σημεία ...

Σόρρυ που άργησα να απαντήσω αλλα δεν μπαίνω πολύ στο forum λόγω δουλειάς και τώρα είδα το thread ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε golf traveller θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ΟΡΟΥΣ ΧΡΗΣΗΣ του forum.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις κάνει και την καλύτερη δουλειά αλλά δεδομένου ότι δε θες να βγάλεις το καπάκι κάλά είναι, άσχετο τι μάρκασ φιλτροχοάνη είναι αυτή?

Edited by giannispolo
Link to comment
Share on other sites

Διπλα και εξω απο την μπαταρία θα ήταν καλήτερα, αλλά δεν χωράει η χοάνη. Παντως και εκεί που το έχεις καλά είναι. Αν το πας από αριστερά και κατω θα χρειαστείς μεγάλο μήκος σωλήνα και σε τέτοιες εφαρμογές το μήκος μετράει αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

σε τέτοιες εφαρμογές το μήκος μετράει αρνητικά.

Τι εννοείς??? Ποιές είναι αυτές οι εφαρμογές???

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th

βαλε ενα χαρτονι απο την μπαταρια μεχρι το μαυρο κουτι των καλωδιωσεων για να κοψεις την ζεστη που ερχετε απο το μοτερ

επισης παρε τον σωληνα για τον κρυο αερα απο την μετωπη σου και στειλτον διπλα στην χοανη

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.