Jump to content
karmanncabrio

Golf 5 - Τοποθέτηση Xenon

Recommended Posts

φιλε ktm εχεις δικιο...και εγω ειχα βαλει 7500κ και τα εβγαλα...μονο κουραση στα ματια προκαλουν και στραβωνουν τους αλλους οδηγους!το σωστοτερο ειναι προτζεκτορας με xenon οπου ο αριθμος kelvin θα ειναι αντιστοιχων των εργοστασιακων.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ktm εχεις δικιο...και εγω ειχα βαλει 7500κ και τα εβγαλα...μονο κουραση στα ματια προκαλουν και στραβωνουν τους αλλους οδηγους!το σωστοτερο ειναι προτζεκτορας με xenon οπου ο αριθμος kelvin θα ειναι αντιστοιχων των εργοστασιακων.

Δεν το λεω εγω!!!Οπου και αν δεις σοβαρο αρθρο για τα ξενον τα κατηγορουν.Στην αγγλια εχει προστιμο 2000 (ναι 2 χιλιαδες) λιρες για αυτο.Καλυτερα να μπεις στο παλατι και να κανεις μπαντες παρα να βαλεις ξενον.Εδω τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα επιτρεπεται το καθε καγκουρακι (και οχι αυτο της Αυστραλιας) να σε κανει να πεταγεσαι απο τον υπνο σου σαν να γινεται πολεμος επειδη περναει με των 50cc Μηχανακι του απο κατω.... Σιγα μην κατσει κανεις να νοιαστει με τα ξενον...

Φυσικα Εαν τα εχεις ολα Οκ και σε σταματησει ο καλος αστυνομικος που για καποιο λογο σου την σπαει η φατσα σου και σε βλεπει και πιτσιρικα τοτε δεν βλεπω λογο να μην θυμιθει τα ξενον!!!!

off topic 1: Φιλο μου τον εγραψαν στο κεντρο για τα προβολακια ομιχλης (τα οποια ειναι εξισου ενοχλητικα) και το περιπολικο τα ειχε επισης αναμμενα(!!!!) ελεος???

Off topic 2: Ποσο σπαστικοι ειναι οι τυποι που εκτος των μπροστινων φωτων ομιχλης αναβουν και τα πισω!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

αυτοι το κανουν γιατι τραβανε τον διακοπτη τερμα εξω και οχι στην πρωτη σκαλα γιατι στα περισσοτερα αυτοκινητα μονο με τα πισω φωτα ομιχλης αναβει λαμπακι στο καντρα οτι εχεις αναψει τα φωτα ομιχλης και μπερδευονται

εδω κολλαει

read the fucking manual

Link to comment
Share on other sites

αυτοι το κανουν γιατι τραβανε τον διακοπτη τερμα εξω και οχι στην πρωτη σκαλα γιατι στα περισσοτερα αυτοκινητα μονο με τα πισω φωτα ομιχλης αναβει λαμπακι στο καντρα οτι εχεις αναψει τα φωτα ομιχλης και μπερδευονται

εδω κολλαει

read the fucking manual

;)

όντως!...

Link to comment
Share on other sites

read the fucking manual ή αλλιως RTFM.

Και επισης δεν τους ειπαν στην σχολη οδηγων και στην εταιρια που το πηραν οτι επειδη εχει πολλα φωτα δεν χρειαζεται να τα αναβουμε ολα.

Ο λαος λεει:"ειπαν τον τρελο να χεσει και εκατσε και ξεπατωθηκε"

Ετσι και αυτοι.Φωναζουμε να αναβουν φωτα στην βροχη και στο σκοταδι και αυτοι τα αναβουν ολα μαζι!!!

Παντως εστω και το πισω και τα μπροστα ομιχλης δεν ειναι τοσο καλα σε τυφλωση οσο ενα πολυ καλο κινεζικο κιτακι των 8000Κ!!Και ειδικα σε suzuki jimny!!!!!προσεξτε το,Η4+ψηλο αμαξι=σου γ@@μ@ν τα μπρεκια!!!!

Link to comment
Share on other sites

read the fucking manual ή αλλιως RTFM.

Και επισης δεν τους ειπαν στην σχολη οδηγων και στην εταιρια που το πηραν οτι επειδη εχει πολλα φωτα δεν χρειαζεται να τα αναβουμε ολα.

Ο λαος λεει:"ειπαν τον τρελο να χεσει και εκατσε και ξεπατωθηκε"

Ετσι και αυτοι.Φωναζουμε να αναβουν φωτα στην βροχη και στο σκοταδι και αυτοι τα αναβουν ολα μαζι!!!

Παντως εστω και το πισω και τα μπροστα ομιχλης δεν ειναι τοσο καλα σε τυφλωση οσο ενα πολυ καλο κινεζικο κιτακι των 8000Κ!!Και ειδικα σε suzuki jimny!!!!!προσεξτε το,Η4+ψηλο αμαξι=σου γ@@μ@ν τα μπρεκια!!!!

ετσι ετσι.... B)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουμε να κανουμε κατι μαγκες ισως σε 15χρονια π ολα τα αμαξια θα βγαινουν με xenon απο το εγοστασιο να ηρεμησουμε .. B)

Μεχρη τοτε .........οπως λεει κ το ασμα των houseερς I WEAR MY SUNGLASSES AT NIGHT ....

:thumbsup::lol::excl: :excl:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν καλυτερα να μην κυκλοφορει ο γκαβακας που εβαλε τα ξενον για περισσοτερο φως την νυχτα??Και να μην φοραμε εμεις γυαλια ηλιου?Πως μερικοι ηλιθιοι ξεροκεφαλοι καταφερνουν τετοια ζημεια δεν καταλαβαινω.Ακου να φοραμε εμεις γυαλια αντι να τους σπασουμε π.χ τα φαναρια??????Ρε θα τρελαθουμε εδω.Παντως απο εναν γνωστο διοικητη που εχω μου ειπε οτι κατι ετοιμαζεται για 1500 ευρω μη εργοστασιακα ξενον.Πλακα θα εχει.Θα κατσω σε καθε μπλοκο και μολις κοβει το 1500 το οργανο θα κερναω και ενα σοκολατακι στον παθοντα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο offtopic αυτο που θα πω και μάλλον θα προκαλέσει προβληματισμό σε πολλούς...

Για 2η φορά μου κάηκαν οι μπροστινοί υαλοκαθαριστήρες, μαζι με τον εγκέφαλο άνεσης λογικα :lol:

3,5 χρονών αυτοκίνητο, ελεος, πραγματικα δεν υπαρχει!

Εαν μου πουν παλι οτι φταινε τα xenon θα με κλείσουν μέσα για φόνους κατα συρροήν!

ps: δεν εχω κινεζικα ουτε μαϊμου, αλλα τα γιαπωνέζικα τα MTEC (ναι, αυτα που τα πληρωσαμε 500 ευρω πολλοί απο μας!!!)

(βλέπε παλιο thread http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...15425&st=0)

Edited by a1gr2004
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο offtopic αυτο που θα πω και μάλλον θα προκαλέσει προβληματισμό σε πολλούς...

Για 2η φορά μου κάηκαν οι μπροστινοί υαλοκαθαριστήρες, μαζι με τον εγκέφαλο άνεσης λογικα :lol:

3,5 χρονών αυτοκίνητο, ελεος, πραγματικα δεν υπαρχει!

Εαν μου πουν παλι οτι φταινε τα xenon θα με κλείσουν μέσα για φόνους κατα συρροήν!

ps: δεν εχω κινεζικα ουτε μαϊμου, αλλα τα γιαπωνέζικα τα MTEC (ναι, αυτα που τα πληρωσαμε 500 ευρω πολλοί απο μας!!!)

(βλέπε παλιο thread http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...15425&st=0)

Φιλε μου μάλλον που τα mtec που έχεις πάρει δεν είναι mtec. Εγώ τα έχω στο αυτοκίνητο μου εδώ και 2 χρόνια(και στου αδερφού μου) και δεν έχουμε αυτά τα προβλήματα με τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων.

Η μόνη λύση για σενα είναι να βαλεις δυο canceler πριν απο τα balast ώστε να μην αφήνουν το ρεύμα να πηγαίνει εκει και να τα καίουν...

post-4518-1234697462_thumb.jpg

http://www.xenonkit.gr/forum/phpbb3/viewto...hp?f=53&t=5

http://cgi.ebay.co.uk/HID-ERROR-CAPACITOR-...A1%7C240%3A1318

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζετε τις μαιμουδιες επανω , ακομα και φωτια να παρει το αυτοκινητο μετα απο 1 μερα (κι οχι 3.5 χρονια) , μην ψαχνετε να βρειτε το δικιο σας

Γιατι δεν εχετε κανενα

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαζετε τις μαιμουδιες επανω , ακομα και φωτια να παρει το αυτοκινητο μετα απο 1 μερα (κι οχι 3.5 χρονια) , μην ψαχνετε να βρειτε το δικιο σας

Γιατι δεν εχετε κανενα

Για αυτο ακριβως τον λογο, για να μην δω δλδ το γκολφακι μου να καιγεται σαν πασχαλινη λαμπαδα, στην αντιπροσωπεια τα εβαλα με 350. Eιναι στα 6000Κ , ευρωπαικα οχι ΤΣΑΙΝ ΤΣΙΝ ΤΣΟΥΝ tongue.gif , εχω 2 χρονια εγγυηση σε λαμπες και ballast και μπορω να πω οτι ειδα το φως το αληθινο (και χωρις να στραβωνω τους αλλους).

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ακριβως τον λογο, για να μην δω δλδ το γκολφακι μου να καιγεται σαν πασχαλινη λαμπαδα, στην αντιπροσωπεια τα εβαλα με 350. Eιναι στα 6000Κ , ευρωπαικα οχι ΤΣΑΙΝ ΤΣΙΝ ΤΣΟΥΝ tongue.gif , εχω 2 χρονια εγγυηση σε λαμπες και ballast και μπορω να πω οτι ειδα το φως το αληθινο (και χωρις να στραβωνω τους αλλους).

Φίλε μου σβούρα και αυτά της αντοπροσωπίασ κινέζικα είναι και εσ γράφουν πάνω οτι είναι ευρωπαικά...

Αν ψάξεις στο www.made-in-china.com σήγουρα θα βρεις και τα δικά σου εκει... Δεν το λεω επιδή το άκουσα ή το υποθέτω, αλλά το έχω δει με τα μάτια μου. Κιτ που το πλήρωσε φίλος 380 ευρώ το πήραμε ακριβώς το ίδιο (κουτι, μπάλαστ, ετικετες, λάμπες κλπ ακριβώς τα ίδια) με 100 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σβούρα και αυτά της αντοπροσωπίασ κινέζικα είναι και εσ γράφουν πάνω οτι είναι ευρωπαικά...

Αν ψάξεις στο www.made-in-china.com σήγουρα θα βρεις και τα δικά σου εκει... Δεν το λεω επιδή το άκουσα ή το υποθέτω, αλλά το έχω δει με τα μάτια μου. Κιτ που το πλήρωσε φίλος 380 ευρώ το πήραμε ακριβώς το ίδιο (κουτι, μπάλαστ, ετικετες, λάμπες κλπ ακριβώς τα ίδια) με 100 ευρώ.

Περισσοτερο τα εβαλα στην αντι/πεια για λογους και καλα ασφαλειας, ουτως ωστε αν, χτυπα ξυλο, συμβει κατι στο τουτου μου να τους...........σβουρισω επισημως :D . Παντως δοξα τω θεω μεχρι στιγμη δεν μου εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα ουτε στα ballasts, ουτε στο υπολοιπο αμαξι, φτου φτου φτου tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μάλλον που τα mtec που έχεις πάρει δεν είναι mtec. Εγώ τα έχω στο αυτοκίνητο μου εδώ και 2 χρόνια(και στου αδερφού μου) και δεν έχουμε αυτά τα προβλήματα με τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων.

Η μόνη λύση για σενα είναι να βαλεις δυο canceler πριν απο τα balast ώστε να μην αφήνουν το ρεύμα να πηγαίνει εκει και να τα καίουν...

post-4518-1234697462_thumb.jpg

http://www.xenonkit.gr/forum/phpbb3/viewto...hp?f=53&t=5

http://cgi.ebay.co.uk/HID-ERROR-CAPACITOR-...A1%7C240%3A1318

Φίλε μου μήπως εσύ ή καποιος αλλος, ξέρει αν μπορούμε να βρουμε αυτά τα cancellers κάπου στην Ελλάδα? Ποιά εταιρία τα φτιάχνει? Δέν τα πάω καλά με το ebay, και προτειμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω, προκειμένου να τα αγοράσω απο Ελλάδα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μάλλον που τα mtec που έχεις πάρει δεν είναι mtec. Εγώ τα έχω στο αυτοκίνητο μου εδώ και 2 χρόνια(και στου αδερφού μου) και δεν έχουμε αυτά τα προβλήματα με τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων.

Η μόνη λύση για σενα είναι να βαλεις δυο canceler πριν απο τα balast ώστε να μην αφήνουν το ρεύμα να πηγαίνει εκει και να τα καίουν...

post-4518-1234697462_thumb.jpg

http://www.xenonkit.gr/forum/phpbb3/viewto...hp?f=53&t=5

http://cgi.ebay.co.uk/HID-ERROR-CAPACITOR-...A1%7C240%3A1318

θα μπορουσα να πω ακριβως το ίδιο μεχρι και εχθές. (την 1η φορα καηκαν γιατι ειχα παρει ενα φτηνιαρικο κιτ των 150 ευρω)

Στο μαγαζι πήγα μετα απο υποδείξεις άλλων μελών του vwclub (δεν θυμαμαι το thread καθως εχουν περασει 2 χρονια) ακριβως επειδη ηταν original.

όπως και να εχει, το canceler ειναι σιγουρο, 100% οτι θα αποτρέψει παρόμοια προβλήματα στο μέλλον?

Προτιμάω να τα ξυλώσω τα xenon και να τα πεταξω στα σκουπιδια απο το να πληρώσω για 3η φορα εγκέφαλο άνεσης και μοτερ!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μήπως εσύ ή καποιος αλλος, ξέρει αν μπορούμε να βρουμε αυτά τα cancellers κάπου στην Ελλάδα? Ποιά εταιρία τα φτιάχνει? Δέν τα πάω καλά με το ebay, και προτειμώ να πληρώσω κάτι παραπάνω, προκειμένου να τα αγοράσω απο Ελλάδα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει!

Κοίτα λογικά ολα τα μαγαζιά που τοποθετούν ξένον πρέπει να έχουν.

Σίγουρα έχει στο www.saveltrade.gr. Απο εκεί τα είχε πάρει ενας φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συζήτηση με 2 μέλη που είχα απο forum, τελικά όντως πιάστηκα κορόιδο και πλήρωσα 500 ευρω για τα mtec xenon new_grrrr.gif

νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω απο που τα αγόρασα για να μην πέσει άλλος, υποψήφιος αγοραστής, θύμα των μαιμούδων όπως εγω.

το κατάστημα ειναι στο Κερατσίνι στη Λ. Σαλαμίνος 5. Τηλ. 210-4000185, Φώτης Σερδάρης

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν εμπορεύεται εν γνώση του "μαϊμούδες" προϊόντα (της mtec τουλαχιστον) ή όχι, αλλα σε τελική ανάλυση αυτος βγαινει κερδισμένος, και εμείς χαμένοι.

Είναι σίγουρο οτι εχουν παει στο εν λόγω κατάστημα και άλλα μέλη του forum, γι αυτο προσέξτε που πάτε απο δω και στο εξής!!!! μην την παθετε σαν εμενα!!!

Προσωπικα νιωθω μεγαλος Μ....... απο ολη αυτη την ιστορια για τα 500 ευρω που έσκασα για τα φώτα και τώρα πρεπει να πετάξω στα σκουπίδια (δεν το ρισκαρω με οποιοδηποτε canceler να ξαναπαθω τετοια ζημια)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να απευθυνθείς στο κατάστημα και να του πεις τις παρατηρήσεις σου, μιας και εγώ έχω βάλει από εκεί εδώ και 2,5 χρόνια mtec χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα και μάλιστα προτού τα σγοράσω είχα τσεκάρει μέσω ενός site για το ποια είναι μαιμουδες και ποια όχι και αυτό που έχω εγώ δεν είναι τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συζήτηση με 2 μέλη που είχα απο forum, τελικά όντως πιάστηκα κορόιδο και πλήρωσα 500 ευρω για τα mtec xenon new_grrrr.gif

νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω απο που τα αγόρασα για να μην πέσει άλλος, υποψήφιος αγοραστής, θύμα των μαιμούδων όπως εγω.

το κατάστημα ειναι στο Κερατσίνι στη Λ. Σαλαμίνος 5. Τηλ. 210-4000185, Φώτης Σερδάρης

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν εμπορεύεται εν γνώση του "μαϊμούδες" προϊόντα (της mtec τουλαχιστον) ή όχι, αλλα σε τελική ανάλυση αυτος βγαινει κερδισμένος, και εμείς χαμένοι.

Είναι σίγουρο οτι εχουν παει στο εν λόγω κατάστημα και άλλα μέλη του forum, γι αυτο προσέξτε που πάτε απο δω και στο εξής!!!! μην την παθετε σαν εμενα!!!

Προσωπικα νιωθω μεγαλος Μ....... απο ολη αυτη την ιστορια για τα 500 ευρω που έσκασα για τα φώτα και τώρα πρεπει να πετάξω στα σκουπίδια (δεν το ρισκαρω με οποιοδηποτε canceler να ξαναπαθω τετοια ζημια)

Παντως ετσι για την ιστορία με 500 ευρώ πηρα τα ΟΕΜ φαναρια xennon και εχω το κεφαλι μου ησυχο... :huh: !!

Link to comment
Share on other sites

Παντως ετσι για την ιστορία με 500 ευρώ πηρα τα ΟΕΜ φαναρια xennon και εχω το κεφαλι μου ησυχο... :huh: !!

xmmm απο που τα πηρες?(εβαυ?απο ποιον seller θυμασαι ? - σε περιπτωση που τα πηρες προσφατα ρωταω)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συζήτηση με 2 μέλη που είχα απο forum, τελικά όντως πιάστηκα κορόιδο και πλήρωσα 500 ευρω για τα mtec xenon new_grrrr.gif

νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω απο που τα αγόρασα για να μην πέσει άλλος, υποψήφιος αγοραστής, θύμα των μαιμούδων όπως εγω.

το κατάστημα ειναι στο Κερατσίνι στη Λ. Σαλαμίνος 5. Τηλ. 210-4000185, Φώτης Σερδάρης

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω εαν εμπορεύεται εν γνώση του "μαϊμούδες" προϊόντα (της mtec τουλαχιστον) ή όχι, αλλα σε τελική ανάλυση αυτος βγαινει κερδισμένος, και εμείς χαμένοι.

Είναι σίγουρο οτι εχουν παει στο εν λόγω κατάστημα και άλλα μέλη του forum, γι αυτο προσέξτε που πάτε απο δω και στο εξής!!!! μην την παθετε σαν εμενα!!!

Προσωπικα νιωθω μεγαλος Μ....... απο ολη αυτη την ιστορια για τα 500 ευρω που έσκασα για τα φώτα και τώρα πρεπει να πετάξω στα σκουπίδια (δεν το ρισκαρω με οποιοδηποτε canceler να ξαναπαθω τετοια ζημια)

Καμία σχέση εγώ που ψώνισα επίσης από αυτό το μαγαζί mtec καρα original με τα 1000!!!! κανένα πρόβλημα εδώ και σχεδόν τρία χρόνια. Θα έλεγα για να μην βγάλουμε και τζάμπα κακή φήμη του εν λόγω καταστηματος εκτός αν σε εσένα σου έδωσε όντως «μαϊμούδες» ή μπορει και να του προμηθευσαν. Παρτον ένα τηλ. και πες του χύμα ότι έχω την αίσθηση ότι μου έχεις δώσει μαϊμούδες και προκύπτει από εκεί και εκεί. Οχι τίποτε άλλο για να ξέρουμε που βρισκομαστε. Θέλω να πιστεύω χωρίς να είμαι και σίγουρος αλλά από την εξυπηρέτηση προς εμένα, ότι αν έχει προκύψει κάτι τέτοιο ότι θα σε τακτοποιήσει.

Edited by GOLFIV
Link to comment
Share on other sites

xmmm απο που τα πηρες?(εβαυ?απο ποιον seller θυμασαι ? - σε περιπτωση που τα πηρες προσφατα ρωταω)

Ναι Ebay...αλλα τα εχω παρει απο περυσι τον φεβρουαριο....οποτε δεν θυμαμε δυστυχως....

Παντως αν ψαξεις στο ebay.de εχει παρα πολλα και σε καλες τιμές!! :huh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.