Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

Guest golfplus-voyager

Καλημέρα ομόσταβλοι

Είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω και θέτω θεματάκι. Έχω το GOLF PLUS 1.6 FSI και θέλω να ρωτήσω τι λάδια σας βάζει η αντιπροσωπεία. Εμένα μου βάζει τα ARAL αλλά έχει κυκλοφορήσει βρώμα στην πόλη (επαρχία) ότι οι άλλες αντιπροσωπίες σε άλλες πόλεις βάζουν άλλες μάρκες οι οποίες είναι καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Η μαρκα ειναι αναλογη της καθε αντιπροσωπιας τι συμφωνια εχει κανει με καθε εμπορο που τον προμηθευει λαδακι!!! (τι προμηθεια βγαζει δλδ)

Φυσικα σε καθε αντιπροσωπια υπαρχει και το γνησιο λαδι το οποιο ερχεται απο γερμανια!

Αν τιρουνται οι προδιαγραφες των λαδιων τοτε ειναι οκ !!!! Ανεξαρτητου μαρκας....

Link to comment
Share on other sites

Η μαρκα ειναι αναλογη της καθε αντιπροσωπιας τι συμφωνια εχει κανει με καθε εμπορο που τον προμηθευει λαδακι!!! (τι προμηθεια βγαζει δλδ)

Φυσικα σε καθε αντιπροσωπια υπαρχει και το γνησιο λαδι το οποιο ερχεται απο γερμανια!

Αν τιρουνται οι προδιαγραφες των λαδιων τοτε ειναι οκ !!!! Ανεξαρτητου μαρκας....

Αν πάω karenta θα μου δώσουν το γνήσιο ε; Ξέρεις πόσο κοστίζει 1 λίτρο απο karenta; Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

:p - αλλο τι λενε οτι βαζουν και αλλο τι οντως βαζουν οι αντιπροσωπειες ,το θεμα ειναι να εισαι παρον οταν γινεται η αλλαγη και να δεις την μαρκα και τι ιξωδες σου βαζουν - καμια φορα κανουν και π@υστιες δηλαδη αλλα σου λενε και αλλα ριχνουν ενω καμια φορα απλα συμπληρωνουν και σου λενε ξαναελα μετα απο 5000 χλμ

μαρκα απο μαρκα εχει τεραστια διαφορα ασχετα αν ειναι το ιδιο ιξωδες,κανενα λαδι δεν ειναι ιδιο με ενα αλλο απλα λογω εγγυησης εσυ εισαι ''δεμενο''ς με το τι θελει η αντιπροσωπεια δηλαδη τι κερδος εχει αυτη απο την εκαστοτε συνεργασια γιατι φυσικα η VW δεν βγαζει λαδια ,αν μετα απο 1 χρονο δεις να αλλαζουν μαρκα μην εκπλαγεις (!)

Link to comment
Share on other sites

aral h castrol bazoun 5-30 allaxe apo 0-30 gia na mhn kaiei ladi!!!

Ποιο λαδακι ρε παιδες θεωρειτε καλυτερο???

Το Aral ή το Castrol???

Εχω ακουσει καλα λογια για τα Aral!

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο service μου βάλανε shell 10-40 με την δικαιολογία ότι το 5-30 μπαίνει σε τούρμπο μοτέρ και ότι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνουμε για 1.4 & 1.6 τα 5-30 που είναι πιο ακριβά (?!).Μέχρι στιγμής δεν μου έχει κάψει σταγόνα λάδι (με τα 5-30) και πιστεύω ότι όλα αυτά είναι τρίχες της αντιπροσωπείας για να πουλάνε ότι γουστάρουν κατά καιρούς. Τι να κάνω ? Να τα αλλάξω και να βάλω τα 5-30 που ήταν 100% συνθετικά ή να μείνω με αυτά για μερικά χλμ. ακόμη μέχρι το επόμενο service ?Το αμάξι κάνει περίπου 10.000 χλμ. το χρόνο. Ακούω γνώμες ……

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι όλα αυτά είναι τρίχες της αντιπροσωπείας για να πουλάνε ότι γουστάρουν κατά καιρούς

;) - σωστα απαντησες μονος σου ειναι οτι τους συμφερει οικονομικα κατα καιρους ,κρατα αυτα που εχεις μεχρι το service και μετα δωστους δρομο - τι 5/30 μαρκας εννοεις και τι λεει ο κατασκευαστης για το δικο σου ? απο εκει συν τον τροπο οδηγησης και τις καιρικες συνθηκες θα βγει μια προτεινομενη μαρκα/ιξωδες

Link to comment
Share on other sites

Τα 5-30 ήταν shell 100% συνθετικά και κάλυπταν πλήρως τις προδιαγραφές της vw όπως και τα 10-40 με την μόνη διαφορά ότι είναι ημισυνθετικά και κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να μπουν μιας και δεν μου έχει κάψει σταγόνα λάδι .Αλλαγές από 5-30 σε 10-40 και το αντίθετο ξανά επηρεάζουν τον κινητήρα σε κάτι ??

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί τα castrol slx ΙΙΙ 5w30 τα βρήκα 17,5¤ καλά είναι;
οχι ;)

το σωστο λαδι για FSI ειναι CASTROL 5W-30 Longlife III VW 504 kαι το παιρνεις 10 ευρω απο motorlube κοιτα στις προσφορες του κλαμπ worthy.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι :D

το σωστο λαδι για FSI ειναι CASTROL 5W-30 Longlife III VW 504 kαι το παιρνεις 10 ευρω απο motorlube κοιτα στις προσφορες του κλαμπ worthy.gif

Ναι οκ δε το πήρα αλλά το είδα και εγώ ότι έκανα λάθος. Αυτό που ανέφερα είναι 507... Μου πέφτει μακρυά το motorlube. Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

:D - παιδια οι τιμες που βλεπω οτι βρισκετε ειναι εξοντωτικες,απο που αγοραζετε ? εδω βρισκεις σε μαγαζια το Mobil-1 που ειναι απο τα κορυφαια με 12 Ε το λιτρο τι 17 και 22 βλεπω ? κοιταξτε και στο www.trade-wind.gr ή επισκεφθειτε το μαγαζι του στην Καλιρροης και του Βλεσσιδη στην Κατεχακη να δειτε εντελως διαφορετικες τιμες (!)
Link to comment
Share on other sites

:baby: - σωστα απαντησες μονος σου ειναι οτι τους συμφερει οικονομικα κατα καιρους ,κρατα αυτα που εχεις μεχρι το service και μετα δωστους δρομο - τι 5/30 μαρκας εννοεις και τι λεει ο κατασκευαστης για το δικο σου ? απο εκει συν τον τροπο οδηγησης και τις καιρικες συνθηκες θα βγει μια προτεινομενη μαρκα/ιξωδες

+1

Εχω δει Aral με 22.5 ευρω το λιτρο.Παρτε απο εξω και πατε τα στις αντιπροσωπειες για αλλαγη.

Ποσο..........?

Ελεος ρε παιδια μην μας στοιχισει μια αλλαγη λαδιων οσο το αυτοκινητο!! :baby:

Στο τελευταίο service μου βάλανε shell 10-40 με την δικαιολογία ότι το 5-30 μπαίνει σε τούρμπο μοτέρ και ότι δεν υπάρχει λόγος να πληρώνουμε για 1.4 & 1.6 τα 5-30 που είναι πιο ακριβά

Ισχυει αυτο??? :D

οχι :baby:

το σωστο λαδι για FSI ειναι CASTROL 5W-30 Longlife III VW 504 kαι το παιρνεις 10 ευρω απο motorlube κοιτα στις προσφορες του κλαμπ worthy.gif

Αυτο το λαδι κανει για τους TSI???

Link to comment
Share on other sites

504.00 ειναι για 10-40 το 503 ειναι 0-30 και 5-30.

Οποτε στο TSI θα βαζουμε 503.00 5W-30 ανεξαρτητου μαρκας!!!

Σωστα....????

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

504.00 ειναι για 10-40 το 503 ειναι 0-30 και 5-30.

Λάθος: 504.00 είναι η τελευταία προδιαγραφή LongLife III και την καλύπτει το 5-30

εκτός από τις διάφορες μάρκες, έχω δει κι εργοστασιακά λάδια σε συνεργείο

Link to comment
Share on other sites

Σε 5-30 μπορουμε να συμπληρωσουμε 0-30?

(Τους ζήτησα στο service να βάλουν 0-30 και παρατηρησα πως στο

βιβλιαρακι εγραψαν 0-30 και στην αποδειξη ελεγε 5-30)

Link to comment
Share on other sites

:mellow: - βεβαιως μπορεις αν και δεν ειναι το πιο σωστο να αναμιγνυεις ιξωδη ,με δεδομενο ομως οτι διαλεγεις καποιο με τοση μικρη διαφορα/ειναι της ιδιας μαρκας τοτε ΟΚ δεν εχουμε μεγαλη αλλαγη παραμετρων αλλα μονο αν δεν βρισκεις [πχ ταξιδι επαρχια] απο το υπαρχων του μοτερ σου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.