Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

:lol: - να στο πολυ απλα: το 2ο νουμερο ειναι το ποσο "χοντρο" ειναι το λιπαντικο το καλοκαιρι με την ζεστη αρα ενα που εχει δεικτη ιξωδους 40 ειναι πιο "παχυρευστο" απο ενα αλλο που εχει δεικτη 30 ,φυσικα μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στην μεση γιατι μαρκα με μαρκα εχει διαφορα

φιλε δεν ειμαι σιγουρος αλλα 5W-30 δεν γραφει το βιβλιο σου ?

Link to comment
Share on other sites

:lol: - να στο πολυ απλα: το 2ο νουμερο ειναι το ποσο "χοντρο" ειναι το λιπαντικο το καλοκαιρι με την ζεστη αρα ενα που εχει δεικτη ιξωδους 40 ειναι πιο "παχυρευστο" απο ενα αλλο που εχει δεικτη 30 ,φυσικα μπαινουν κι αλλοι παραγοντες στην μεση γιατι μαρκα με μαρκα εχει διαφορα

φιλε δεν ειμαι σιγουρος αλλα 5W-30 δεν γραφει το βιβλιο σου ?

το βιβλίο δεν το διάβασα γιατι το έχω στο ντουλαπάκι και συνέχεια ξεχναω να το κοιταξω αλλα στο 1ο σερβις στα 15000 μου βαλανε 5w40 και με αυτα που διαβάζω εδω ο ενας 5w30 και ο αλλος 5w40 εχω μπερδευτεί λιγακι...

επειδή δε σε επιασα 100% το πιο παχύρευστο 5w40 το βάζουμε το καλοκαιρι με τη ζεστη και το λιγοτερο παχύρευστο 5w30 το χειμώνα με τα κρύα? η τα ειπα ανάποδα?

Link to comment
Share on other sites

:lol: - ενα λιπαντικο βαζουμε φιλε μου για ολη την σεζον συνηθως οτι προτεινει ο κατασκευαστης αν και υπαρχει ενα μικρο ελαστικο περιθωριο - οταν μας λεει να βαλουμε Πχ 5W-30 εως 5W-40 εμεις δεν βαζουμε 5W-20 γιατι το καλοκαιρι με την τοση ζεστη το λιπαντικο θα γινει σαν σουπα (!)
Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο δεν το διάβασα γιατι το έχω στο ντουλαπάκι και συνέχεια ξεχναω να το κοιταξω αλλα στο 1ο σερβις στα 15000 μου βαλανε 5w40 και με αυτα που διαβάζω εδω ο ενας 5w30 και ο αλλος 5w40 εχω μπερδευτεί λιγακι...

επειδή δε σε επιασα 100% το πιο παχύρευστο 5w40 το βάζουμε το καλοκαιρι με τη ζεστη και το λιγοτερο παχύρευστο 5w30 το χειμώνα με τα κρύα? η τα ειπα ανάποδα?

Αν σου λέει στο Manual από 5W30 έως 5W40 τότε ή θα βάλεις ένα δυνατό 30αρι για να σε καλύπτει όλο το χρόνο ή θα βάζεις 30αρι το χειμώνα και 40αρι το καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

το βιβλίο δεν το διάβασα γιατι το έχω στο ντουλαπάκι και συνέχεια ξεχναω να το κοιταξω αλλα στο 1ο σερβις στα 15000 μου βαλανε 5w40 και με αυτα που διαβάζω εδω ο ενας 5w30 και ο αλλος 5w40 εχω μπερδευτεί λιγακι...

επειδή δε σε επιασα 100% το πιο παχύρευστο 5w40 το βάζουμε το καλοκαιρι με τη ζεστη και το λιγοτερο παχύρευστο 5w30 το χειμώνα με τα κρύα? η τα ειπα ανάποδα?

Βαλε το 5-30 που σου αναφερει πιο πανω ο TSAKHS.ΕΓω αυτο βαζω Χειμωνα Καλοκαιρι και ειμαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Mobil 1 SAE 5w-30 ESP Formula

image1.jpg

worthy.gif - στο 5W-30 θε ελεγε κανεις οτι δεν εχει αντιπαλο (!)

Εγώ πάλι θεωρώ ότι το Visco 7000 0-40 της BP είναι το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Visco SAE 0W - 40

Δοκιμή Μέθοδος Μονάδες Τυπική τιμή

Σχετική Πυκνότητα @ 15°C ASTM D4052 g/ml 0.838

Κινηματικό Ιξώδες @ 100°C ASTM D445 mm²/s 12.8

Κινηματικό Ιξώδες @ 40°C ASTM D445 mm²/s 75.7

Σημείο Ανάφλεξης PMCC ASTM D93 °C 244

Ιξώδες CCS @ -35°C (0W) ASTM D5293 cP 5850

Θειική Τέφρα ASTM D874 % κ.β. 0.7

Ολική Αλκαλικότητα (TBN) ASTM D2896 mg KOH/g 7.0

Mobil 1 0W-40

Viscosity, ASTM D 445

cSt @ 40º C 78.3

cSt @ 100º C 14

Sulfated Ash, wt%, ASTM D 874 1.2

Phosphorous 0.1

Flash Point, ºC, ASTM D 92 230

Density @15º C kg/l, ASTM D 4052 0.85

Total Base Number (TBN) 11.3

MRV at -40ºC 26242

Viscosity Index 186

HTHS Viscosity, mPa•s @ 150ºC, ASTM D 4683 3.7

:thumbsup: - ιδια ιξωδη να κρινουμε ,βαση ποιου σκεπτικου το θεωρεις ανωτερο φιλε μου ?

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

10,5¤ το λίτρο για ARAL SUPER TRONIC III LONG LIFE 5/30 είναι καλά...?

Κλείνω προς αυτά μιας και πολλοί φίλοι τα χρησιμοποιούν σαν καλύτερα.

Υπάρχει κατι καλυτερο? B)

Link to comment
Share on other sites

Visco SAE 0W - 40

Δοκιμή Μέθοδος Μονάδες Τυπική τιμή

Σχετική Πυκνότητα @ 15°C ASTM D4052 g/ml 0.838

Κινηματικό Ιξώδες @ 100°C ASTM D445 mm²/s 12.8

Κινηματικό Ιξώδες @ 40°C ASTM D445 mm²/s 75.7

Σημείο Ανάφλεξης PMCC ASTM D93 °C 244

Ιξώδες CCS @ -35°C (0W) ASTM D5293 cP 5850

Θειική Τέφρα ASTM D874 % κ.β. 0.7

Ολική Αλκαλικότητα (TBN) ASTM D2896 mg KOH/g 7.0

Mobil 1 0W-40

Viscosity, ASTM D 445

cSt @ 40º C 78.3

cSt @ 100º C 14

Sulfated Ash, wt%, ASTM D 874 1.2

Phosphorous 0.1

Flash Point, ºC, ASTM D 92 230

Density @15º C kg/l, ASTM D 4052 0.85

Total Base Number (TBN) 11.3

MRV at -40ºC 26242

Viscosity Index 186

HTHS Viscosity, mPa•s @ 150ºC, ASTM D 4683 3.7

:( - ιδια ιξωδη να κρινουμε ,βαση ποιου σκεπτικου το θεωρεις ανωτερο φιλε μου ?

Έχεις δίκιο, δεν μπορώ να πω τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Visco SAE 0W - 40

Δοκιμή Μέθοδος Μονάδες Τυπική τιμή

Σχετική Πυκνότητα @ 15°C ASTM D4052 g/ml 0.838

Κινηματικό Ιξώδες @ 100°C ASTM D445 mm²/s 12.8

Κινηματικό Ιξώδες @ 40°C ASTM D445 mm²/s 75.7

Σημείο Ανάφλεξης PMCC ASTM D93 °C 244

Ιξώδες CCS @ -35°C (0W) ASTM D5293 cP 5850

Θειική Τέφρα ASTM D874 % κ.β. 0.7

Ολική Αλκαλικότητα (TBN) ASTM D2896 mg KOH/g 7.0

Mobil 1 0W-40

Viscosity, ASTM D 445

cSt @ 40º C 78.3

cSt @ 100º C 14

Sulfated Ash, wt%, ASTM D 874 1.2

Phosphorous 0.1

Flash Point, ºC, ASTM D 92 230

Density @15º C kg/l, ASTM D 4052 0.85

Total Base Number (TBN) 11.3

MRV at -40ºC 26242

Viscosity Index 186

HTHS Viscosity, mPa•s @ 150ºC, ASTM D 4683 3.7

Για να δύμε λίγο τις μετρήσεις.

Καταρχήν η τιμή του κινηματικού ιξώδους εκφράζει την αντίσταση στην κίνηση του κάτω από δυνάμεις διάτμησης (shear stress). To λάδι της μηχανής δέχεται συνεχώς τέτοιες δυνάμεις ειδικά στα μέρη εκείνα όπως το χιτώνιο και τα ελατήρια του εμβόλου. Το κινηματικό ιξώδες πρέπει να είναι σχετικά μεγάλο όταν εκτίθεται το λάδι σε υψηλές θερμοκρασίες έτσι ώστε να διατηρεί το λιπαντικό φίλμ και να μη "ρευστοποιείται". πρώτο αυτό. Το ιξώδες μεταβάλλεται αναλόγως τη θερμοκρασία, αυτό ισχύει για τα ρευστά (υγρά). Μεην πτώση της θερμοκρασίας αρχίζει και η αύξηση της αντίστασης μεταξύ των μορίων του ρευστού(λαδιού) δηλαδή το λάδι γίνεται πιο χοντρό. Μέχρι εδώ το λάδι Mobil είναι καλύτερο , τι γίνεται όμως με το Flash point που είναι και το σημείο κλειδί όσον αφορά το κάψιμο του λαδιού (όταν λέμε τσιμπάει λίγο λάδι). Το flash point ή σημείο ανάφλεξης είναι η θερμοκρασία στην οπόια το λάδι αρχίζει να παράγει έυφλεκτους ατμούς. Όσο πιο μικρή είναι αυτή η θερμοκρασία τόσο πιο εύκολο είναι να εξατμισθεί το λάδι και να καεί στον κύλινδρο, ναι καλά διαβάσατε να εξατμισθεί το λάδι. Υπό ορισμένες συνθήκες συμβαίνει και αυτό. Τα λάδια μηχανών έχουν flash point από 220o μέχρι 320ο βαθμούς C. Γενικώς προτιμώνται τα λάδια που έχουν υψηλό flash point και ειδικά για τα μοτερ της VAG. Φυσικά δεν είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής ενός λαδιού το flash point. Ένα άλλο κριτήριο είναι ο δείκτης ιξώδους διαφορετικό από το ιξώδες ή αλλιώς VI. Ο δείκτης αυτός δείχνει την αντίσταση του λαδιού στην μεταβολή του ιξώδους του η οποία μεταβάλλεται από τη θερμοκρασία.Όσο πιο μεγάλος ο δείκτης ιξώδους τόσο πιο δύσκολα μεταβάλλεται η ρευστότητα άρα τόσο πιο σταθερό είναι. Για παράδειγμα στη F1 τα μοτέρ όπου δουλεύουν συνεχώς σε στροφές από 14.000-18.000 rpm περίπου πρέπει να είναι σταθερό πάντα το ιξώδες. Αυτό δε συμβαίνει όμως στα δικά μας αυτοκίνητα όπου οι θερμοκρασίες λειτουργίας παίζουν πολύ. Η κλίμακα κυμαίνεται από 0 μέχρι 100, με μόνη εξαίρεση τα συνθετικά που έχουν δείκτη ιξώδους πάνω από 100. Οπότε το Mobil έχει υψηλό δείκτη ιξώδους, δε ξέρω κατα πόσο αναποκρίνεται στις συνθήκες και απαιτήσεις (σκληρής χρήσης) των κοινών αυτοκινήτων. Έαν ο κατασκευαστής μιας μάρκας λέει για ημισυνθετικό γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μπει ημισυνθετικό λάδι και όχι συνθετικό. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Visco SAE 0W - 40

Δοκιμή Μέθοδος Μονάδες Τυπική τιμή

Σχετική Πυκνότητα @ 15°C ASTM D4052 g/ml 0.838

Κινηματικό Ιξώδες @ 100°C ASTM D445 mm²/s 12.8

Κινηματικό Ιξώδες @ 40°C ASTM D445 mm²/s 75.7

Σημείο Ανάφλεξης PMCC ASTM D93 °C 244

Ιξώδες CCS @ -35°C (0W) ASTM D5293 cP 5850

Θειική Τέφρα ASTM D874 % κ.β. 0.7

Ολική Αλκαλικότητα (TBN) ASTM D2896 mg KOH/g 7.0

Mobil 1 0W-40

Viscosity, ASTM D 445

cSt @ 40º C 78.3

cSt @ 100º C 14

Sulfated Ash, wt%, ASTM D 874 1.2

Phosphorous 0.1

Flash Point, ºC, ASTM D 92 230

Density @15º C kg/l, ASTM D 4052 0.85

Total Base Number (TBN) 11.3

MRV at -40ºC 26242

Viscosity Index 186

HTHS Viscosity, mPa•s @ 150ºC, ASTM D 4683 3.7

:( - ιδια ιξωδη να κρινουμε ,βαση ποιου σκεπτικου το θεωρεις ανωτερο φιλε μου ?

Για να δύμε λίγο τις μετρήσεις.

Καταρχήν η τιμή του κινηματικού ιξώδους εκφράζει την αντίσταση στην κίνηση του κάτω από δυνάμεις διάτμησης (shear stress). To λάδι της μηχανής δέχεται συνεχώς τέτοιες δυνάμεις ειδικά στα μέρη εκείνα όπως το χιτώνιο και τα ελατήρια του εμβόλου. Το κινηματικό ιξώδες πρέπει να είναι σχετικά μεγάλο όταν εκτίθεται το λάδι σε υψηλές θερμοκρασίες έτσι ώστε να διατηρεί το λιπαντικό φίλμ και να μη "ρευστοποιείται". πρώτο αυτό. Το ιξώδες μεταβάλλεται αναλόγως τη θερμοκρασία, αυτό ισχύει για τα ρευστά (υγρά). Μεην πτώση της θερμοκρασίας αρχίζει και η αύξηση της αντίστασης μεταξύ των μορίων του ρευστού(λαδιού) δηλαδή το λάδι γίνεται πιο χοντρό. Μέχρι εδώ το λάδι Mobil είναι καλύτερο , τι γίνεται όμως με το Flash point που είναι και το σημείο κλειδί όσον αφορά το κάψιμο του λαδιού (όταν λέμε τσιμπάει λίγο λάδι). Το flash point ή σημείο ανάφλεξης είναι η θερμοκρασία στην οπόια το λάδι αρχίζει να παράγει έυφλεκτους ατμούς. Όσο πιο μικρή είναι αυτή η θερμοκρασία τόσο πιο εύκολο είναι να εξατμισθεί το λάδι και να καεί στον κύλινδρο, ναι καλά διαβάσατε να εξατμισθεί το λάδι. Υπό ορισμένες συνθήκες συμβαίνει και αυτό. Τα λάδια μηχανών έχουν flash point από 220o μέχρι 320ο βαθμούς C. Γενικώς προτιμώνται τα λάδια που έχουν υψηλό flash point και ειδικά για τα μοτερ της VAG. Φυσικά δεν είναι το μοναδικό κριτήριο επιλογής ενός λαδιού το flash point. Ένα άλλο κριτήριο είναι ο δείκτης ιξώδους διαφορετικό από το ιξώδες ή αλλιώς VI. Ο δείκτης αυτός δείχνει την αντίσταση του λαδιού στην μεταβολή του ιξώδους του η οποία μεταβάλλεται από τη θερμοκρασία.Όσο πιο μεγάλος ο δείκτης ιξώδους τόσο πιο δύσκολα μεταβάλλεται η ρευστότητα άρα τόσο πιο σταθερό είναι. Για παράδειγμα στη F1 τα μοτέρ όπου δουλεύουν συνεχώς σε στροφές από 14.000-18.000 rpm περίπου πρέπει να είναι σταθερό πάντα το ιξώδες. Αυτό δε συμβαίνει όμως στα δικά μας αυτοκίνητα όπου οι θερμοκρασίες λειτουργίας παίζουν πολύ. Η κλίμακα κυμαίνεται από 0 μέχρι 100, με μόνη εξαίρεση τα συνθετικά που έχουν δείκτη ιξώδους πάνω από 100. Οπότε το Mobil έχει υψηλό δείκτη ιξώδους, δε ξέρω κατα πόσο αναποκρίνεται στις συνθήκες και απαιτήσεις (σκληρής χρήσης) των κοινών αυτοκινήτων. Έαν ο κατασκευαστής μιας μάρκας λέει για ημισυνθετικό γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μπει ημισυνθετικό λάδι και όχι συνθετικό. Ελπίζω να βοήθησα.

Ωραία όλα αυτά που γράφεις, αναφέροντας μόνο τον βαθμό ανάφλεξης, αλλά δεν είναι μόνο αυτό!

Αν δεις αυτά που έχω επιλέξει, με μπλε χρώμα θα δεις ότι το κινηματικό ιξώδες από τους 100c βαθμούς μέχρι και στους 4c το μεν δηλαδή το Visco SAE 0W - 40 είναι πολύ χαμηλότερο σε σχέση με του Mobil 1 0W-40! Και αυτός ήταν ο λόγος που το έψαξα εκτενέστερα! Εκτός αυτού το βασικότερο είναι ότι στον βαθμό ανάφλεξης τελικά δεν είναι αυτός που ανάφερε ο φίλος μας "TSAKHS-EVIA" αλλά αυτά που παραθέτω ποιο κάτω από αρχεία μου που έχω βρει! και τα επιλέγω με κόκκινο.

Η ταξινόμηση έγινε από το λεπτότερο προς το παχύτερο στους 130C και για κάθε παρασκευαστή χωριστά.

Αναφέρονται τα παρακάτω χαρακτηριστικά για κάθε λιπαντικό: -Κινηματικά ιξώδη (cSt=centiStokes) στους 130C -100C -40C -4C (αναφέρονται με φθίνουσα σειρά ξεκινώντας από τους 130C και καταλήγοντας στους 4C)

Mobil 1 0W40 (API SM/CF, ACEA A3/B4) = 8.05cSt - 14.0cSt - 78.3cSt - 458.59cSt

HTHS 3.7cP / PP -XXC / FP 230C / VI 186

SHELL HELIX ULTRA 0W40 = 7.80cSt - 13.5cSt - 74.5cSt - 430.83cSt

HTHS ~3.7cP / PP -54C / FP 222C / VI 187

Φιλικά! :(

Υ.Γ. Και για τυχόν παρεξηγήσεις, δεν θεωρώ ότι το ένα είναι υποδεέστερο από το άλλο και οι διαφορές στις τιμές τους είναι σχετικά μικρές, με κάποιες λίγο καλύτερες για το Mobil 1 οπότε, όλα καλά!!! :o:unsure:

Υ.Γ. 2 αν και εδώ http://www.epc.shell.com/Docs/GPCDOC_X_cbe...753451_6EC0.pdf

το βρήκα με πολύ μικρότερη τιμή του (FP) μόνο 215 tongue.gif

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Έαν ο κατασκευαστής μιας μάρκας λέει για ημισυνθετικό γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μπει ημισυνθετικό λάδι και όχι συνθετικό.

:( - αλλη μαρκα προτεινει ο κατασκευαστης στην αγγλια αλλη στην γερμανια ,αλλο ιξωδες στην αγγλια αλλο στην Ελλαδα δεν βλεπω να ισχυει λοιπον ο κανονας που ειπες γιατο ολα τα ημισυνθετικα καθε μαρκας δεν ειναι ιδια μεταξυ τους (!)

Link to comment
Share on other sites

;) - αλλη μαρκα προτεινει ο κατασκευαστης στην αγγλια αλλη στην γερμανια ,αλλο ιξωδες στην αγγλια αλλο στην Ελλαδα δεν βλεπω να ισχυει λοιπον ο κανονας που ειπες γιατο ολα τα ημισυνθετικα καθε μαρκας δεν ειναι ιδια μεταξυ τους (!)

δε μίλησα για κανένα κανόνα έτσι και αλλιώς. Το πιο αυτονόητο είπες, 1ο μάθημα για λάδια , επίδραση θερμοκρασίας λόγω κλίματος (Αγγλία κλπ) στο ιξώδες. Σε μένα πας να κάνεις μάθημα φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πας να κάνεις μάθημα φίλε μου?

;) - δεν με ενδιαφερει να κανω μαθημα σε κανεναν ,οποιος ισχυριζεται πως τα ξερει ολα να εκδοσει βιβλιαρακι να τα διαβαζουμε εμεις οι φτωχοι ωστε να ξερουμε (!)

Link to comment
Share on other sites

δε μίλησα για κανένα κανόνα έτσι και αλλιώς. Το πιο αυτονόητο είπες, 1ο μάθημα για λάδια , επίδραση θερμοκρασίας λόγω κλίματος (Αγγλία κλπ) στο ιξώδες. Σε μένα πας να κάνεις μάθημα φίλε μου?

You need to get laid man...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.