Jump to content
emperor

Γρατζουνια στην Ζαντα!

Recommended Posts

Σημερα που επλυνα το αυτοκινητο, διαπιστωσα πως μια ζαντα, εχει "ξυστει" σε 2 σημεια, περιπου 4 εκατοστα. Υπαρχει κινδυνος διαβρωσης (σκουριας, οι ζαντες ειναι αλουμινιου), και πως μπορω να το επιδιορθωσω σε ανεκτο κοστος? Φαινεται την εκανα την μαλακια σε κανενα παρκαρισμα... fire.gifmachinegun.gif

Link to comment
Share on other sites

Να σκουριάσει δε πρόκειται. Για επισκευή, άσε να μαζευτούν και άλλες και πηγαινέ τις όλες μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το χρώμα έφυγε; Μέταλλο δεν έξυσε καθόλου; Αν ναι, τότε με ένα πινελάκι περασέ την, αλλά αν δε φαίνεται δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑ...

ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΔΕΝ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ 100%

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΕΙΛΕ PM ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις:

1ον: ΟΙ ζάντες δεν είναι από καθαρό αλουμίνιο. Αυτό είναι πολύ μαλακό υλικό και χρησιμοποιείται μόνο για την παρασκευή καλωδίων. Το αλουμίνιο κραματοποιείται με διαφορα στοιχεία, όπως χαλκός, λίθιο, μαγνήσιο κτλ και ανάλογα με τις ιδιότητες που θέλουμε.

2ον: Οι ζάντες δεν σκουριάζουν τόσο εύκολα. Εδώ δε σκουριάζει το αλουμίνιο που χρησιμοποιείται σε αεροσκάφη όπου οι συνθήκες διάβρωσης είναι αυξημένες.

3ον: Επειδή και εγώ την έξησα προχθές προτείνω να αφήσουμε να μαζευτούν πολλές και μετά να πάμε στην καβάλας όπου υπάρχουν αντίστοιχα συνεργεία.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δημητρη εχεις δικιο, ας κανονιστει καποια στιγμη μαζικη προσελευση για να εχουμε και λιγοτερες τιμες...Να ρωτησω πως γινεται η επιδιορθωση? Με ξυσιμο και βαψιμο?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δημητρη εχεις δικιο, ας κανονιστει καποια στιγμη μαζικη προσελευση για να εχουμε και λιγοτερες τιμες...Να ρωτησω πως γινεται η επιδιορθωση? Με ξυσιμο και βαψιμο?

Αν κανονίσετε ενδιαφέρομαι και εγω για κάτι μικροξυσίματα που έχω στις ζάντες μου. Ειδοποιήστε με(Αν δεν ανοίξετε topic στο forum).

Link to comment
Share on other sites

Δεν σκουριαζει το αλουμινιο, και αν οπως λες δεν φαινεται ευκολα η ζημια, περιμενε να μαζευτουν περισσοτερες για να πας για φτιαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΑΙΔΙΑ...

ΤΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΔΕΝ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ 100%

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΤΕΙΛΕ PM ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΒΗΣΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ

Ρε κωλοπαίδι βενέτη στείλε κ εμάς πμ πως γίνεται.... (α κ περιμένω ακόμα το μαγαζι για τα φανάρια.... closedeyes.gif )

Link to comment
Share on other sites

Ο Βενέτης ξέρει να διορθώνει ζάντες!Είμαι σίγουρος και κάτι μου είχε πει παλιότερα! ¶ντε Βενέτη, πες μας πως να τις διορθώνουμε! Εγώ δόξα τω Θεό δεν έχω την παραμικρή γρατζουνιά ακόμα!!

Link to comment
Share on other sites

Βενετη κανε τα κονε σου γιατι εχω και εγω κατι γραντζουνιες...Σαν πολλοι δεν μαζευτηκαμε τελικα???Αστερια βλεπω ολοι στο παρκαρισμα... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest golfinos

Μαγκες και εγω εχτες επαθα μια τεραστια γραμμη παλι απο το παρκαρισμα και με τριαντα ευρο θα μου την κανουν καινουργια...πολλα ειναι|?????

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες και εγω εχτες επαθα μια τεραστια γραμμη παλι απο το παρκαρισμα και με τριαντα ευρο θα μου την κανουν καινουργια...πολλα ειναι|?????

Μπορείς να τις φτιάξεις και με ¤ 20,00

Link to comment
Share on other sites

TΤο καθαρό αλουμίνιο ΔΕΝ σκουριάζει όμως οι ζάντες αλουμινίου δεν είναι σκέτο αλουμίνιο γιατι στην 1η λακούβα θα πήγαιναν για καφέ ... Είναι στο μεγαλύτερο βαθμό αλουμίνιο με κάποιες ακόμα προσμίξεις.

Με μια γρατζουνιά δεν σκουριάζουν εκτός κι αν έχει ξυθεί όλο το χρώμα και η αντισκωριακή επίστρωση και έχει φτάσει μέσα η "γρατζουνια"... Τότε έχεις πρόβλημα. Φυσικά όχι άμεσα... Αμα το αφήσεις κανα χρόνο ισως "δεν ειναι απαραιτητο" να σου πετάξει εκει πέρα λίγη σκουριά ... Μπορείς να πάρεις και εσυ ενα επισκευαστικό σπρέι ... Υπάρχει και στο praktiker απ'οτι έχω δεί ... Το θέμα είναι οτι το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι τέλειο.

Ο μάστορας λογικά δεν θα σου πάρει πάνω απο 20-30 ευρώ. Μας σφάζουν αλλά αμα δεν μπορείς να το κάνεις τέλειο είναι κρίμα ... Βέβαια τόσες ατέλειες έχουν τα αμάξια τη ζάντα θα μου πείς θα δεί ο άλλος εκει μια γρατζουνίτσα ? Ε ... Η απόφαση δική σου !

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο που να παω να τις σινιαρω λιγο?
Ο Πέττας επειδή αναφέρθηκε, είναι αρκετά καλός. Εγώ έχω φτιάξει εκεί τις ζάντες μου, καθώς και στον Πανουσάκη (ο οποίος τις στέλνει αλλού). Στον Πέττα είχα πάει απευθείας. Τώρα βέβαια αν θέλετε να φτιάξετε και τις 4 δεν ξέρω τι παίζει γιατί εγώ είχα φτιάξει τη μία τότε (και είχα τοποθετήσει τη ρεζέρβα).

Τιμές Πέττα:

Βαφή ζάντας, 40 ευρώ η μία

Διάρκεια επισκευής, 3 μέρες

Επισκευή (τόρνος), 20 ευρώ η μία

Διάρκεια επισκευής, μπορεί και 1 ώρα το πολύ αν δεν έχει δουλειά

Η επισκευή δεν τις χαλάει. Κι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά επειδή ρώτησα δεν ισχύει. Οι ζάντες πριν μπουν στον τόρνο στοκάρονται και με την περιστροφή έρχονται "στα ίσια τους".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.