Jump to content
Kakos

Golf 5 - Ανάρτηση (Λύσεις, Aftermarket, Αλλαγές, Gt, Gti Κλπ)

Recommended Posts

μαλιστα...Μπορεις να μας πεις μερικα περισσοτερα για τις αντιστρεπτικες...? Μπαινουν σε ολα..?

Δλδ περα απο το GTI και σε απλα και σε GT...?

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...Μπορεις να μας πεις μερικα περισσοτερα για τις αντιστρεπτικες...? Μπαινουν σε ολα..?

Δλδ περα απο το GTI και σε απλα και σε GT...?

φυσικα μπαινουν σε ολα τα golf v με εμπρος κινηση, δυο διαφορετικα παχοι κ ρυθμιζομενες

33258-2 VW Golf V 2WD incl. GTI Typ 1K

VA 33 258VA2, ø 28 mm / HA 33 258HA2, ø 24 mm

33258-1 VW Golf V 2WD incl. GTI Typ 1K

VA 33 258VA, ø 26 mm / HA 33 258HA, ø 22 mm

αναρτηση κομπλε κωδικοι HR;αναλογα το μοντελο k διαμετρο μπουκαλας 55mm η 50mm

31043-6 VW Golf V , Typ 1K, 2WD, nur für VA-Federbeinaufnahme ø50mm

Achslast: VA bis 1065kg, HA bis 1030kg; VA:55, HA:40; 31042-2VA, 31042-1HA

31043-7 VW Golf V , Typ 1K, 2WD, nur für VA-Federbeinaufnahme ø50mm

Achslast: VA ab 1066kg, HA bis 1030kg; VA:55, HA:40; 31042-3VA, 31042-1HA

31043-2 VW Golf V , Typ 1K, 2WD, nur für VA-Federbeinaufnahme ø55mm

Achslast: VA bis 1065kg, HA bis 1030kg; VA:55, HA:40; 31042-2VA, 31042-1HA

31043-3 VW Golf V, Typ 1K, 2WD, nur für VA-Federbeinaufnahme ø55mm

Achslast: VA ab 1066kg, HA bis 1030kg; VA:55, HA:40; 31042-3VA, 31042-1HA

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Με ενδιαφερουν οι αντιστρεπτικες. Εχεις καποια τιμη να μας δωσεις...? Για την πιο χοντρη ενδιαφερομαι.

Και μια παρακληση. Επειδη εισαι απο τα λιγα ατομα που εχουν ψαχτει, μην χανεσαι... B);)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...Με ενδιαφερουν οι αντιστρεπτικες. Εχεις καποια τιμη να μας δωσεις...? Για την πιο χοντρη ενδιαφερομαι.

Και μια παρακληση. Επειδη εισαι απο τα λιγα ατομα που εχουν ψαχτει, μην χανεσαι... :blink::angry2:

364 ευρω η λεπτη

387 ευρω η χοντρη

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το off-topic αλλα τα καινουρια σου "ματακια" ειναι αυτα εδω??

με ενδιαφερουν κι εμενα νομιζω ειναι πολυ ωραια!

μπορεις να μου λυσεις την απορια για το τι ειναι εκεινα τα δυο λαμπακια διπλα απο το φλασακι? :blink:

απο e-bay τα τσιμπησες να υποθεσω?

Edited by OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
σορρυ για το off-topic αλλα τα καινουρια σου "ματακια" ειναι αυτα εδω??

με ενδιαφερουν κι εμενα νομιζω ειναι πολυ ωραια!

μπορεις να μου λυσεις την απορια για το τι ειναι εκεινα τα δυο λαμπακια διπλα απο το φλασακι? :blink:

απο e-bay τα τσιμπησες να υποθεσω?

Βρε moderatory στείλε ένα Pm στον άνθρωπο και μη φορτώνεις με off-topic!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε THEOG60 μου διορθωσε με, αλλα μερικες μερες πριν πρεπει να εκοβες βολτες στον Φιλοσιδη...ΕΙδα ενα σαν το δικο σου, με κοκκινες βαμμενες δαγκανες...Ειχα ενα γαλαζιο 5αρι.

Τεσπα, στο θεμα μας, εχει αντιστρεπτικες για μπρος πισω η μονο για μπροστα...? Εγω ρε γμτ, θα ηθελα να βαλω ρυθμιζομενες, για να μπορω να παιξω λιγακι...Θα το ηθελα το αμαξι λιγακι πιο υπερσρφικο, να πλασαρεται λιγο καλυτερα να ακολουθει η ουρα δλδ. Βεβαια αυτο γινεται με μια πιο παχια αντιστρεπτικη πισω.

Αντιπροσωπος Ελλαδα ποιος ειναι...? Μαλλον θα τις τσιμπησω τις αντιστρεπτικες καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

σορρυ για το off-topic αλλα τα καινουρια σου "ματακια" ειναι αυτα εδω??

με ενδιαφερουν κι εμενα νομιζω ειναι πολυ ωραια!

μπορεις να μου λυσεις την απορια για το τι ειναι εκεινα τα δυο λαμπακια διπλα απο το φλασακι? :)

απο e-bay τα τσιμπησες να υποθεσω?

ebay,ειναι led κ αναβουν με τα πορειας οπως κ η μπαρα διπλα ,απο κατω φλας κ διπλα προβολεις κ μεσαια ( H1 )

Link to comment
Share on other sites

364 ευρω η λεπτη

387 ευρω η χοντρη

ψηθηκα :D

την θελω ΤΩΡΑ , που θα την βρουμε , που θα την βαλουμε , η τιμη ειναι για το σετ;

Παιζουνε μηπως μπαρες ψαλιδιων μπρος πισω και μπαρα θολων μπροστα για 5αρι;; ;):wacko:

Edited by Orfeas
Link to comment
Share on other sites

Καλη τιμη ειναι.

Φαντασου εγω ειχα πληρωσει για αλλο αυτοκινητο,€150 σε ventura ελατηρια με ιδιο χαμηλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...να ρωτήσω..ενδιαφέρομαι να το χαμηλώσω και εγώ κάποια στιγμή...μόνο ελατήρια χαμηλώματος χρειάζονται έτσι;;και τί παίζει από μάρκες(ποια προτέινετε ως καλύτερη) και πείτε και καμιά τιμή αν μπορείτε σε σετ των τεσσάρων... ;)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :whistling::whistling:

ΥΓ. Α!τι χαμήλωμα θα γίνει σε πόντους ώστε να φαίνεται η διαφορά αλλά να μην τρελένομαι στο κοπάνημα και ξύσιμο στον προφυλακτήρα..ευχαριστώ για την βοήθεια

Edited by vwmichael
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερεσαι για ελατηρια απο Golf GT ολοκαινουρια με 5000χλμ, που και στο χαμηλωνουν, και δεν κοπανανε, και δεν ξυνεις κατω...? Ειναι πρακτικα 3ποντα, γιατι στο κατεβαζουν +1,5 ποντο απο του Sportline...

και τα δινω και φτηνα. Αν ενδιαφερεσαι, πες μου

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερεσαι για ελατηρια απο Golf GT ολοκαινουρια με 5000χλμ, που και στο χαμηλωνουν, και δεν κοπανανε, και δεν ξυνεις κατω...? Ειναι πρακτικα 3ποντα, γιατι στο κατεβαζουν +1,5 ποντο απο του Sportline...

και τα δινω και φτηνα. Αν ενδιαφερεσαι, πες μου

Θέλω να δώ τι θα αποφασίσω για το θέμα της ανάρτησης,μήπως αλλαχθούν όλα..άμα είναι και τα θέλω και δεν τα έχεις δώσει θα σου πω... B)

Ευχαριστώ!

Edited by Michael
Link to comment
Share on other sites

Γιατι, τι το ιδιαιτερο εχουν...?

Θα ανεβάσω μετρήσεις από τα ελατήρια και τα αμορτισέρ μας, για να δούμε επιτέλους τι ακριβώς έχουμε πάνω στο αμάξι μας και όχι μόνο... :D

Link to comment
Share on other sites

καντο, αν και δεν μπορω να καταλαβω γιατι να ασχοληθει με τα εργοστασιακα ελατηρια και αμορτισερ...

Anyway...Οπως την βρισκει κανεις :D

Αν δεν ξέρεις τι έχεις ακριβώς, δεν ξέρεις και τι πρέπει να κάνεις για να το βελτιώσεις.

Το θέμα είναι να μην επιλέγουμε αμορτισέρ-ελατήρια λόγω ονόματος, αλλά γιατί κατανοούμε πλήρως ποια χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου μας αλλάζουν και με ποιον τρόπο.

Και για να το καταλάβουμε αυτό θα πρέπει να δούμε τι ακριβώς φοράμε τώρα, δε συμφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

1) Παιρνω μια κορυφαια ρυθιζομενη αναρτηση

2) Την ρυθμιζω με μαστορα τσακαλι που θα ξερω

3) Του λεω το πως οδηγαω, το πώς την θελω

4) την δοκιμαζω κανω τις απαραιτητες ρυθμισεις

Μου ειναι αχρηστα τα παλια αμορτισεροελατηρια. Εντελως.

Link to comment
Share on other sites

1) Παιρνω μια κορυφαια ρυθιζομενη αναρτηση

2) Την ρυθμιζω με μαστορα τσακαλι που θα ξερω

3) Του λεω το πως οδηγαω, το πώς την θελω

4) την δοκιμαζω κανω τις απαραιτητες ρυθμισεις

Μου ειναι αχρηστα τα παλια αμορτισεροελατηρια. Εντελως.

Ο "μάστορας τσακάλι" θα πρέπει να μετρήσει τι φορούσες πριν για να μη σου κάνει το αυτοκίνητο πιο σκληρό ή πιο μαλακό απ' όσο πρέπει.

Όπως επίσης η οδήγηση σου έχει ως αναφορά την ανάρτηση του φορούσε πριν το αμάξι σου, άρα ως προς αυτήν θα βελτιώσεις τα χαρακτηριστικά. Αν ας πούμε σε ενοχλεί η υποστροφική συμπεριφορά του Golf (σύνηθες φαινόμενο) θα πρέπει να δεις πως είναι ρυθμισμένο από το εργοστάσιο και είναι υποστροφικό για να την αλλάξεις ανάλογα.

Οι ρυθμίσεις στην ανάρτηση είναι "δούνε και λαβείν" και δεν μπορείς να έχεις αποτέλεσμα αν δεν ξέρεις το αίτιο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.