Jump to content
nick_1987

ΚΟΨΙΜΟ ΠΙΣΩ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ (golf Tsi)

Recommended Posts

Γεια σας παιδια! ρε σεις, ηρθε η ωρα να βαλω εξατμιση στο tsi μου κ θα ηθελα την βοηθεια σας. Επειδη ο μαμα προφυλακτηρας δεν εχει εξοδο για εξατμιση, γνωριζει καποιος πως μπορω να κανω καμια πατεντα? ο προφυλακτηρας στο συγκεκριμενο σημειο ειναι ευκολο να κοπει κ να ερθει ακριβως στα μετρα της εξατμισης που θα βγει? Θα ειναι 2 μπουκη (σαν του gti-gt). Αν εχει κανει καποιος κατι παρομοιο ας βοηθησει, κ αν μπορει να ανεβασει κ καμια foto. Ας με βοηθησει καποιος! Α! Δεν πιστευω μια αλλαγη εξατμισης να με βγαλει απο την εγγυηση?!?!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καποιον που να μπορει να κανει αυτο το κοψιμο? βασικα ειμαι απο πατρα...αλλα αν ξερεις καποιον απο αθηνα πες μου.

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

ξερεις καποιον που να μπορει να κανει αυτο το κοψιμο? βασικα ειμαι απο πατρα...αλλα αν ξερεις καποιον απο αθηνα πες μου.

Υπαρχει ,μου εχουν πει, ενας καλος στην Αμερικης οπως κατεβαινεις λιγο πιο κατω απο το ΑΒ βασιλοπουλος δεξια.....

Δεν θυμαμε ρε γαμωτο το ονομα του....... :(:(

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καποιον που να μπορει να κανει αυτο το κοψιμο? βασικα ειμαι απο πατρα...αλλα αν ξερεις καποιον απο αθηνα πες μου.

σε οποιονδηποτε εξατμισα κ να πας θα στο κανει..σου λεω δεν ειναι τπτ..κ μονος σου μπορεις ακομα..

@μπορεις να βαλεις και τον προφυλακτηρα του gt η του gti αν θελεις τετοιο στυλ τελικο..

Edited by dubbeR_OuNkaS
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Dubber Ounkas, γνωριζεις ποσο κοστιζει ο προφυλακτηρας του gt η του gti? να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει κ αυτο... παιδια εσεις απο πατρα ειστε που μου ειπατε για αυτον στην Αμερικης? βασικα εχω μεγαλο φοβο μηπως βγει στραβο το κοψιμο... :( Μετα δεν πιστευω να φαινεται οτι ειναι κομμενο, ετσι? Αν μπορειτε να μαθετε για αυτον που ειναι στην Αμερικης, πειτε μου! Ρε σεις, μπας κ λετε εναν που λεγεται Τσιστας???

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πουλησε o doctor το κομματι προφυλακτηρα...γμτ! τοσο φθηνο λες να ειναι ρε συ? γιατι καπου ειχα ακουσει οτι το κομματι του gti κοστιζει γυρω στα 300 ευρω..! κ ο προφυλακτηρας ο μπροστινος κοντα στα 1000...! :(

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι τοσο φθηνο εφυγα κ γω να βαλω του r32! αλλα δεν νομιζω... απο τον δουβρη το πηρε? θα παω αυριο να ρωτησω, με εβαλες σε σκεψεις με τις τιμες αυτες! :(

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω κι εγω την τιμη του πισω προφυλακτηρα του gti γιατι τον εβαλα την προηγουμενη εβδομαδα για να βαλω κ μπουκα! 70 ευρω κοστιζει. για του R32 δεν γνωριζω..

για τα χρηματα του αξιζει ο προφυλακτηρας του gti, γιατι αφενος εχει ετοιμο το κοψιμο για την εξατμιση κ αφετερου μπορεις να του κανεις τη διχρωμια που ομορφαινει πολυ το αυτοκινητο! ασε που το πισω μερος φαρδαινει αισθητα,γιατι χαμηλα ανοιγει πιο πολυ σε σχεση με τον απλο προφυλακτηρα.

βεβαια κι ο μαμα προφυλακτηρας κοβεται ευκολα, το εχω δει σε πολλα πενταρια που βαλανε εξατμιση κ ειναι ωραιο το αποτελεσμα, ενας οποιοσδηποτε καλος εξατμισας πιστευω ειναι σε θεση να το κανει ανετα.

Link to comment
Share on other sites

γαματο εγινε! παρα πολυ ωραιο. και γω αυτο θα κανω, 70 ευρω δεν ειναι καθολου πολλα! ευχαριστω για τις εικονες που ανεβασες! απο βδομαδα παω κ γω να ρωτησω...!

Link to comment
Share on other sites

η εξατμιση που εχεις βαλει ειναι η εργoστασιακη που φοραει κ το gti ή aftermarket? ξερεις ποσο κοστιζει η κλασσικη του gti-gt?

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια! οντως εγινε πολυ ομορφο κ αξιζει με τα χιλια να το κανεις!! αντε με το καλο να βαλεις την εξατμιση σου, να ανεβασεις καμια φωτο κ να μας πεις τιμη κ εντυπωσεις!

edit: δεν εχω βαλει εξατμιση φιλε μου, μια απλη μπουκα ειναι με κοστος 70 ευρω , αλλα εδειξε πολυ ωραια!! αν δεν κανω λαθος το τελικο των gt-gti ειναι ακριβουτσικο, πανω απο 300 ευρω πρεπει να κοστιζει,αλλα οσο να ναι καθεται κουτι πανω στο αυτοκινητο χωρις κοψε-ραψε... οποτε γνωμη μου πηγαινε καλυτερα σε κατι αφτερμαρκετ που θα σου κοστισει κ λιγοτερα.

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια! οντως εγινε πολυ ομορφο κ αξιζει με τα χιλια να το κανεις!! αντε με το καλο να βαλεις την εξατμιση σου, να ανεβασεις καμια φωτο κ να μας πεις τιμη κ εντυπωσεις!

edit: δεν εχω βαλει εξατμιση φιλε μου, μια απλη μπουκα ειναι με κοστος 70 ευρω , αλλα εδειξε πολυ ωραια!! αν δεν κανω λαθος το τελικο των gt-gti ειναι ακριβουτσικο, πανω απο 300 ευρω πρεπει να κοστιζει,αλλα οσο να ναι καθεται κουτι πανω στο αυτοκινητο χωρις κοψε-ραψε... οποτε γνωμη μου πηγαινε καλυτερα σε κατι αφτερμαρκετ που θα σου κοστισει κ λιγοτερα.

Φιλε doctordim λυσε μου καποιες αποριες..

1) Απο οσο καταλαβα 70 ευρω εχει μονο το κατω κομματι του προφυλακτηρα (το μαυτο κομματι που εχει απο μαμα)???

2) Η βαφη και τοποθετηση ποσο πηγε??

3) Η μπουκα after market οπως ειπες, αλλαζει τον ηχο, η ειναι οπως πρωτα??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε doctordim λυσε μου καποιες αποριες..

1) Απο οσο καταλαβα 70 ευρω εχει μονο το κατω κομματι του προφυλακτηρα (το μαυτο κομματι που εχει απο μαμα)???

2) Η βαφη και τοποθετηση ποσο πηγε??

3) Η μπουκα after market οπως ειπες, αλλαζει τον ηχο, η ειναι οπως πρωτα??

καλημερα φιλε karlos!

ναι, 70 ευρω κοστιζει μονο το κατω μισο αβαφο κομματι του προφυλακτηρα του gti. μονο αυτο χρειαζεται να αλλαχτει.

η βαφη μου κοστισε 30 ευρω, ουσιαστικα πληρωσα μονο τα υλικα, γιατι μου το εβαψε ο αδερφος μου. η συνηθισμενη ταριφα των φανοποιων ειναι 100 ευρω. το βαλαμε μονοι μας ,αλλα μας εβγαλε την πιστη, γιατι το πανω κομματι του προφυλακτηρα ειναι ελευθερο στο τελειωμα του κ μολις πας να κουμπωσεις το κατω κομματι λυγιζει! αφου να φανταστεις βαλαμε μια σανιδα απο κατω για αντισταση! α, επισης να σημειωσω πώς επειδη το κατω κομματι του gti ειναι λιγο πιο φαρδυ στο τελειωμα του χαμηλα, δεν εφαρμοζει απολυτα στον υπαρχοντα θολο (πρεπει να αλλαχτει κ ο θολος αλλα δεν συμφερει , 100+ ευρω ο ενας), με αποτελεσμα να αφηνει ενα μικρο κενο χαμηλα μεταξυ θολου- προφυλακτηρα κ να απαιτειται ενα λαμακι για να συγκρατησει την τελευταια βιδα (η οποια οχι οτι συγκρατει τιποτα,αλλα λεμε..)

η συγκεκριμενη μπουκα που εβαλα εγω δεν αλλαζει τον ηχο της εξατμισης, η τουλαχιστον δεν παρατηρεις ουσιαστικη διαφορα. υπαρχουν βεβαια κ αλλες μπουκες που δινουν λιγο πιο αγρια χροια στο ηχο της εξατμισης (αν εχεις προσεξει, το εσωτερικο αυτων ειναι σαν σουρωτηρι με πολλες τρυπιτσες), αλλα αν θες να αλλαξεις αρκετα τον ηχο θα πας σε αλλο τελικο..

αυτα κ ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε karlos!

ναι, 70 ευρω κοστιζει μονο το κατω μισο αβαφο κομματι του προφυλακτηρα του gti. μονο αυτο χρειαζεται να αλλαχτει.

η βαφη μου κοστισε 30 ευρω, ουσιαστικα πληρωσα μονο τα υλικα, γιατι μου το εβαψε ο αδερφος μου. η συνηθισμενη ταριφα των φανοποιων ειναι 100 ευρω. το βαλαμε μονοι μας ,αλλα μας εβγαλε την πιστη, γιατι το πανω κομματι του προφυλακτηρα ειναι ελευθερο στο τελειωμα του κ μολις πας να κουμπωσεις το κατω κομματι λυγιζει! αφου να φανταστεις βαλαμε μια σανιδα απο κατω για αντισταση! α, επισης να σημειωσω πώς επειδη το κατω κομματι του gti ειναι λιγο πιο φαρδυ στο τελειωμα του χαμηλα, δεν εφαρμοζει απολυτα στον υπαρχοντα θολο (πρεπει να αλλαχτει κ ο θολος αλλα δεν συμφερει , 100+ ευρω ο ενας), με αποτελεσμα να αφηνει ενα μικρο κενο χαμηλα μεταξυ θολου- προφυλακτηρα κ να απαιτειται ενα λαμακι για να συγκρατησει την τελευταια βιδα (η οποια οχι οτι συγκρατει τιποτα,αλλα λεμε..)

αυτα κ ελπιζω να βοηθησα!

Πρεπει να ειναι μανουβρα με λιγα λογια......δεν κουμπωνει ακριβως!!!

Εδω στο νησι δεν τους εμπιστευομαι να μου κανουν ''πατεντες''!!! Εαν κουμπωνε κανονικα οπως της μανας του

δεν θα το σκεφτομουν καθολου!!!

Ερωτηση...

Ο προφυλακτιρας του GT κουμπωνει ακριβως ή θελει και αυτος λαμακια και ζορισμα για να μπει??

Του GT εχει την χαραξη για να βαφτει και να μιαζει με GTi (δεν θυμαμαι καθολου)!!!

Για πες... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει ακριβώς αλλά χάραξη δεν έχει... Είναι ολόιδιος με τον απλό με μόνη διαφορά το οτί είναι κομμένος για την μπουκα...

Ρε Κάρλος δεν ανεβάζεις καμιά φώτο με το κενό που λες να δουμε αν είναι κάτι που φαίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει ακριβώς αλλά χάραξη δεν έχει... Είναι ολόιδιος με τον απλό με μόνη διαφορά το οτί είναι κομμένος για την μπουκα...

Ρε Κάρλος δεν ανεβάζεις καμιά φώτο με το κενό που λες να δουμε αν είναι κάτι που φαίνεται??

Εγω δεν το εχω κανει...Φωτο αν μπορει θα ανεβασει ο doctordim...

Για ανεβασε να δουμε... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω εγω αργοτερα φωτο με το κενο που λεω για να το δειτε.. παω να βγαλω!

του gt πρεπει να ειναι ιδιων διαστασεων με τον μαμα, με τη μονη διαφορα οτι εχει το κοψιμο για την εξατμιση.

οχι παντως οτι ειναι μανικι να μπει ο προφυλακτηρας μονο του gti, κ τον μαμα αν βγαλεις, πχ για να τον βαψεις, την ιδια ακριβως φασαρια εχει!! θα σου σπασει τα νευρα! απλα του gti δεν εφαρμοζει πληρως χαμηλα, μονο αυτο ειναι το μειονεκτημα του (αν μπορει κανεις να το πει μειονεκτημα)..

Link to comment
Share on other sites

οριστε οι φωτο, δεν ειναι τοσο καθαρες, ελπιζω να φαινονται.. δεν εχω βαλει ακομα το λαμακι, αλλα κ ετσι δεν υπαρχει καποιο προβλημα στηριξης..

Link to comment
Share on other sites

ο εξατμισας στην αμερικης στην πατρα λεγεται Παντελης Νικος οπως κατεβαινεις την αμερικης στο δεξι σου χερι μετα την τραπεζα κυπρου.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ παραξενο ομως που ο προφυλακτηρας(πλαστικος) του gti δεν κανει στο tsi, γιατι το υπολοιπο κομματι ειναι ιδιο. Αν ρωτησει καποιος για το κομματι του gt αν κανει στο tsi-fsi ας μας πει.Αν κανει ακριβως ομως. Ισως περασω απο την αντιπροσωπεια αυριο εδω στην πατρα να ρωτησω κ θα σας πω αν ειναι.(τωρα μιλαμε για το κομματι του gt). George, ο εξατμισας αυτος στην Αμερικης κανει καλη δουλεια? δηλαδη που σε περιπτωση δεν αλλαξω το πισω πλαστικο θα μπορεσει να μου το κοψει ισιο για να βγαλω εξατμιση? κ εννοειται να μην φαινεται οτι ειναι κομμενο... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλος εξατμισας αλλα δεν ξερω αν κοβει προφυλακτηρες και τετοια. παντως εχω δει αρκετα φτιαγμενα να πηγαινουν εκει evo rally z3 και αλλα. εγω εκει εβαλα εξαμτιση "μαμα βεβαια". παντως απο τις φωτο που ειδα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με το κομματι απο το gti.

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζει κανένας τις διαστάσεις που έχουν τα μπουκάκια από την μαμά εξάτμιση gt, gti? Θέλω να τα βάλω στο TSI μου αλλα για το μαμα τελικό καζανάκι μου ζήτησαν 320Ε (όπως ειπωθηκε ήδη κι εδώ), οπότε πάω για customιά σε εξατμισά. Επίσης ξέρει κανείς τις διαστάσεις του προφυλακτήρα του GT/GTI όσον αφορά το κόψιμο για την εξάτμιση; Βασικά αν υπάρχει κάτι σαν σχέδιο με διαστάσεις θα ήταν τέλειο. Το έχω ένα αγχος το κόψιμο από τον εξατμισά, έχω δει στο δρόμο κάτι τέρατα... (βέβαια στην τελική, αν μου το κάνουνε !@##@ σκάω τα 70 και παίρνω μαμα προφυλακτήρα με κόψιμο..)

Link to comment
Share on other sites

Αυτός στην πάτρα που λέτε ο Παντελής εγώ έχω δει δουλείες του και δν μου άρεσαν πολύ! Εχω δει και καλές αλλά σε μερικές ήταν πολύ χάλια!! Ένα φιλαράκι πήγε και άλλαξε το τελικό του και σε λακούβες τρεμοπαίζει λες και θα σκάσει κάτω!!! Εμένα προσωπικά με χαλάει πολύ αυτό!! Και από τη στιγμή που είδα τέτοια προχιροδουλεία εγώ δεν θα τον σύστηνα ;) Επίσης δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 70ευρώ για αυτό το κομματάκι!! Εκει που θα πάς να βάλεις την εξάτμιση πες τους να σου κάνουν το κόψιμο και 70 ευρώ θα γλιτώσεις και πολύ καλό αποτέλεσμα θα χεις! ;) !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.