Jump to content
Caddyman

Περίεργος ήχος σε Tt

Recommended Posts

Σήμερα είχα την τύχη να οδηγήσω ενα ΤΤ 1ου σταδίου στο δρόμο Μουδανιά - Θεσσαλονίκη!

Είχε φίλτρο ΚΝ στο κουτι, προγραμματακι και ρεμους χωρισ μεσαίο και ελυθερο δίμπουκο τελικο.....

Εκει που λέτε που πάω με εκτη και 3000 στροφές, σανιδώνω και απο τις 3 μεχρι τις 3500 (μονο εκεί, μετα ολα νορμαλ) να ακούγεται ενας θόρυβος απο την μηχανή και απο φίλτρο μεριά, σαν μην μπορεί να ρουφήξει αέρα...σαν να μην του φτάνει...κάτι τέτιο, ο ιδιοκτήτης του αυτό ισχυρίστηκε, και σας ρωτώ αν πρέπει να καταφύγουμε σε κάποιο κιτ εισαγωγής για να ρουφήξει φρέσκο και καθαρό αέρα το σουπερ ντουπερ μοτερακι!

Τα φώτα σας οι τουρμπάτοι παρακαλώ!!!

Ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

μπας και το φιλτράκι θέλει καθάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι Κώστα είναι καθαρισμένο πρόσφατα, αν και δεν το κοίταξα προσωπικά, αλλα θα του ρίξω μια ματιά, έχουμε και το σετ καθαρισμού της ΚΝ.....

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δώσω να καταλαβεις, κανει κατι σαν φσσσσσσσσσ,κάπως έτσι.Υπάρχει περίπτωση να "χάνει" αέρα μόνο σ αυτες τις στροφες? (3-3500) Μήπως να είναι turbo lag? Εγώ το άκουγα απο τη μεριά που είναι το φίλτρο αέρος (εμπειρικα....)

Οσο για τον μεταλλικό ήχο, δεν μπορώ να το φέρω στο μυαλό μου, πως περιπου ακούγεται αυτό?

Edited by boulis
Link to comment
Share on other sites

Να ειναι turbo lag και να ακουγεται δεν γινεται.

Το turbo lag το καταλαβαινεις γιατι εισαι τερμα γκαζι και δεν τραβαει ακομα το αμαξι.

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι κανα σωληνακι που να χανει.

Σιγουρα δεν ειναι ο ηχος της τουρμπινας?

Link to comment
Share on other sites

3000 στροφες και 6η.... λιγες δεν ειναι :D Παντως απο οσο θυμαμαι η τουρμπινα του ανοιγει μετα τις 3500. Θα το δοκιμασω και θα σου πω αν το κανει και σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι μετα τις 3500 γίνεται πυραυλος....ακομα και με 6η.

Για να πω την αλήθεια αυτό το φσσσ ακούγεται την ώρα που φορτώνει η τουρμπίνα...αρα είναι απο την τουρμπίνα...σωστα?

Οπως ακούμε εκείνο το ψιλό βζιιιιν που κάνει οταν φορτώνει, ε γίνεται λίγο πιο βάρυ..

Ενα πιο κατανοητό παάδειγμα:

Πες Πως έχεις μια ηλεκτρική σκούπα...σκέτο το σωλήνα χωρίς μακτρο, ανβάλεις το χέρι σου επάνω επειδή το εμποδίζει αλλάζει ο ήχος που ρουφάει..αυτό ακριβώς....αν δεν έχεις ηλεκτρική σκούπα, να απευθυνθείς στην μητέρα σου tongue.gif Πως αλλιώς να το διευκρινίσω, εγώ πιστεύω οτι είναι πρόβλημα παροχής αέρα....

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειχε 35 βαθμους εξω οταν οδηγησες?...

μπορει να ειναι και απο σκαστρα...

το ΤΤ μαυρο ειναι?...εσυ ησουν που επιανες αριστερα και δεν ανοιγες δρομο?...απο πανω θα περνουσα! tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Χαχα οχι....ασημι με αθηναϊκες πινακίδες είναι το car...Εσύ που ήσουν? Εγώ κινήθηκα προς Πλαίσιο και Carrefour. Καπου στις 1μιση το μεσημερι και απογευματακι 4.....

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εμένα μου λέει ότι είναι η ιδέα του newbie στην οδήγηση.

Ρε boulis, οδήγησες κάποιο αυτοκίνητο για πρώτη φορά και μάλιστα για λίγα χιλιόμετρα και σου ακούστηκε κάτι περίεργο?

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Μήπως λέω μήπως κάνει έτσι γιατί απλά περνάει περισότερος αέρας από το φίλτρο και σκάει πάνω στην εισαγωγή και όταν ανοίξει το τούρμπο απλά καλύπτει αυτόν τον ήχο?εμένα που καμία σχέση δεν έχει με τούρμπο στις αλλαγές με 3-4000 στρ/λ ακούγεται πολύ η αναρόφηση και έχω το ίδιο φίλτρο(ακριβώς ο θόρηβος που περιγράφεις).Μήπως ακούς κάτι τέτοιο απλά επιδή τα άλογα είναι πολλά το ακούς παρατεταμένα μέχρι να αρχίσει να σπρώχνει τον αέρα η τουρμπίνα?

Link to comment
Share on other sites

Και newbie που είμαι, όταν ακούς ενα θόρυθο πάλι παραξενέυεσαι, αλλά μου το εχει πει και ο ιδιοκτήτης του (για να το σιγουρέψουμε). Απο κει και πέρα ναι, δικο μου δεν είναι και δεν με νοιάζει, απλώς επειδή

ασχολούμαι και γω με τα αυοκίνητα είπα να το γράψω εδώ μηπως και μου δώσει κανεις καμια άποψη. Εγώ θα έλεγα να το αφήσουμε, αρκετα το ψαξαμε... Να σας ευχαριστήσω όλους για τις απόψεις σας πάντως !

Καλές διακοπές!

Edit by me...τώρα το είδα το λάθος!

Edited by boulis
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω πως ειναι στανταρντ απο την σκαστρα (αν φοραει after market),η οποια εχει μαλακωσει το ελατηριο και μενει περισσοτερη ωρα ανοιχτή οταν ανεβαζει τερμα πιεση.εναλλακτικα μπορει να χανει απο καπου λιγη πιεση.αν το βρειτε στειλε μου ενα π.μ γιατι ειμαι πολυ περιεργος τι τελικα θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.