Jump to content
panostok

Πως βγαινει το Rcd σε Passat 2006 Oεο?

Recommended Posts

Καλησπερα σκεφτομαι να καταπιαστω να βαλω εισοδο AUX in στο RCD 300 του passat μου για να συνδεσω mp3 player.Έχω δει κατι ανταπτορες στο ebay οι οποιοι δεν ξερω αν κανουν κιολας και θελω και εδω την βοηθεια σας.

http://cgi.ebay.de/LINE-IN-AUX-Adapter-VW-...1QQcmdZViewItem

Αν κανει ο ανταπτορας αυτος θα μπορω να χειριζομαι το mp3 απο την πηγη(κ τιμονι)?

Και τελος και βασικοτερο ξερει κανεις πως βγαινει το RCD σε Passat? γιατι ψαχνω-ψαχνω και ολο για Golf βρισκω.

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Guest nionios

καλυτερα μην το κανεις μονος σου αλλα ενας ηλεκτρολογος ειναι λιγο ψιλιμανουρα γιατι μπορει να σπασει κανα πλαστικο αφου πρεπει να βγουνε τα χειριστηρια του κλιματισμου και κατλαβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε panostok είναι εύκολο αλλά χρειάζεται προσοχή.Τα χειριστήρια του κλιματισμού μένουν ανέπαφα και ουδεμία σχέση έχουν με την εξαγωγή του rcd. Ακριβώς κάτω από την ένδειξη του κλειστού-ανοιχτού αερόσακου συνοδηγού και βάζοντας τους δείκτες των χεριών σου δεξιά και αριστερά προς τις γωνίες του τετράγωνου πλαισίου το τραβάς προς τα έξω προοδευτικά και αυτό ξεκουμπώνει σχετικά εύκολα. Έπειτα ξεδιβώνεις τις 4 βίδες που υπάρχουν περιμετρικά του rcd (προσοχή χρειάζεται ειδικό κατσαβίδι) και το τραβάς συρταρωτά προς τα έξω.Όσο για αυτό που επιχειρείς να κάνεις ενδιαφέρομαι κι' εγώ και κάθε σου πληροφορία θα μου φανεί χρήσιμη. Καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Η ιδέα σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα.

Σε ότι αφορά τα χειριστήρια του τιμονιού, γενικά ξέχασε το, εκτός αν βρεις αντάπτορα που μπαίνει στην είσοδο για CDέρα.

Επίσης σαν σχόλιο θα σου έλεγα ότι αυτό που δείχνει το link σου είναι απλή είσοδος RCA. Έχει postάρει κάποιο παιδί ανάλογο αντάπτορα που παίρνει απευθείας Line in και USB stick!!! και σε ανάλογη τιμή με τον αντάπτορα που δείχνεις!

Υπάρχει σχετικό topic! Προσωπικά δεν βρήκα άκρη και τα παράτησα… Αν έχεις καλύτερη τύχη, σφύρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Λοιπόν, το βρήκα!

Λέγεται XCARLINK MP3 για VW 12 pin!

Κάνει 100 ευρώ με τα μεταφορικά από ΗΚ, China.

Περιλαμβάνει τον αντάπτορα και όλα τα απαιτούμενα καλώδια και…

USB stick/SD card reader!

Λίγο ακριβότερο από όσο θυμόμουν αλλά πολύ καλό.

Βάζεις 6 folders στο Usb stick σου με ονόματα CD01 κλπ. και τα βλέπει σαν CD σε CDέρα!

Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Οντως speedster πολυ καλο αυτο που λες(εχεις καποιο link?).Σημερα ρωτησα την αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι μπορουν να μου βαλουν ανταπτορα USB με 200 ευρω περιπου.Εννοειται πως αυτο που λες συμφερει οικονομικα.Αυτο που εχω σε link μπαινει στην γραμη της CDιερας.Τωρα απο κει και υστερα θα σκεφτω ποιο απο τα δυο μπορει να βαλω.

Προς το παρων θα προσπαθησω να δω πως βγαινει το RCD.Και μολις το καταφερω θα παω βουρ για την αγορα ενος απο τα δυο..

Edited by panostok
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Κοίτα. Για link κάνε ένα Google με την ονομασία. Θα βρεις ένα e-bay shop στο HK (China), ένα Νορβηγικό site και 1-2 Γερμανικά. Από εκεί και πέρα διαλέγεις.

Προσοχή γιατί από HK μπορεί να πληρώσεις τελωνείο αλλά αξίζει το ρίσκο.

Σε ότι αφορά τη αφαίρεση του RCD αν δε βρεις how-to’s εδώ μέσα, θα βρεις σίγουρα εικονογραφημένα στο www.vwvortex.com !!!

Υπάρχει σχετικό topic εδώ στο οποίο έκανα ερώτηση σε παιδί που το έχει παραγγείλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σκεφτομαι να καταπιαστω να βαλω εισοδο AUX in στο RCD 300 του passat μου για να συνδεσω mp3 player.Έχω δει κατι ανταπτορες στο ebay οι οποιοι δεν ξερω αν κανουν κιολας και θελω και εδω την βοηθεια σας.

http://cgi.ebay.de/LINE-IN-AUX-Adapter-VW-...1QQcmdZViewItem

Αν κανει ο ανταπτορας αυτος θα μπορω να χειριζομαι το mp3 απο την πηγη(κ τιμονι)?

Και τελος και βασικοτερο ξερει κανεις πως βγαινει το RCD σε Passat? γιατι ψαχνω-ψαχνω και ολο για Golf βρισκω.

ευχαριστω...

Κοιτα εδώ

http://cgi.ebay.es/MP3-Xcarlink-for-VW-Pas...ksid=p1638.m124

ειναι γεμάτο photos και οδηγίες

25 + 60 euro μεταφορικά ακούγεται normal

αν όμως κάνεις καμία ζημιά στο ταμπλό θα σπαστείς άγρια rocket.gif

το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ στο 1.8TSI που περιμένω...

ακομα δεν το πήρα και σκέφτομαι πώς θα το μαστορέψω( μήπωσ είμαι ψώνιο οέο) <_<

Edited by komis
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδώ

http://cgi.ebay.es/MP3-Xcarlink-for-VW-Pas...ksid=p1638.m124

ειναι γεμάτο photos και οδηγίες

25 + 60 euro μεταφορικά ακούγεται normal

αν όμως κάνεις καμία ζημιά στο ταμπλό θα σπαστείς άγρια rocket.gif

το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και εγώ στο 1.8TSI που περιμένω...

ακομα δεν το πήρα και σκέφτομαι πώς θα το μαστορέψω( μήπωσ είμαι ψώνιο οέο) <_<

Φίλε μου και εγω θα παραγγείλω μάλλον σε λίγο καιρό το 1.8TSI και προβληματίζομαι σχετικά με το mp3. Νομίζω ότι το rcd-300 στα μοντέλα ΜΥ08 θα μπορούν να παίζουν mp3. Βέβαια δεν έχω ρωτήσει ακόμα σε αντιπροσωπεία για αυτό το θέμα...

Μήπως υπάρχει κάποιος κάτοχος passat που να το παρέλαβε πρόσφατα εδώ μέσα, και μπορεί να μας πει τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγω θα παραγγείλω μάλλον σε λίγο καιρό το 1.8TSI και προβληματίζομαι σχετικά με το mp3. Νομίζω ότι το rcd-300 στα μοντέλα ΜΥ08 θα μπορούν να παίζουν mp3. Βέβαια δεν έχω ρωτήσει ακόμα σε αντιπροσωπεία για αυτό το θέμα...

Μήπως υπάρχει κάποιος κάτοχος passat που να το παρέλαβε πρόσφατα εδώ μέσα, και μπορεί να μας πει τι γίνεται;

Στο δελτιο παραγγελιας γραφει ξεκαθαρα RCD300 με δυνατοτητα αναπαραγωγης Mp3 κτλ..

οπότε δεν υπαρχει πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε και το solisto mp3 player : www.solisto.de . Το έχω εδώ και 4 χρόνια σε RCD300 χωρίς πρόβλημα και με άριστη απόδοση χάρη στα ενσωματωμένα φίλτρα. new_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gif

Edited by harmak
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοιτάξτε και το solisto mp3 player : www.solisto.de . Το έχω εδώ και 4 χρόνια σε RCD300 χωρίς πρόβλημα και με άριστη απόδοση χάρη στα ενσωματωμένα φίλτρα. new_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gifnew_sugkrotima.gif

Πόσο σου κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.