Jump to content
kostas_1

Λαδια σε Golf V

Recommended Posts

Λοιπον οκ το λαδι εφυγε θα παρω MOBIL 1 5W30 ESP FORMULA 1 LT Χ 4 12.50 ευρα.

Τωρα για τα φιλτρα (φιλε joop δ ξερω τι φιλτρα περνει μιας κ ειναι η πρωτη φορα που θα τα αλλαξω) αν μπορουσε καποιος να μου πει κωδ. πως να τα ζητησω απο το trade-wind θα το εκτιμουσα ( καυσιμου κ λαδιου), το 140 tsi εχω

Link to comment
Share on other sites

:D - εχει φορμα να γραψεις τι αμαξι εχεις ,παρε και τηλ αν θες να κοιταξει τον καταλογο ο Λαμπριανιδης - μπες και στο site της ΜΑΝΝ να βρεις τον κωδικο (!)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οκ το λαδι εφυγε θα παρω MOBIL 1 5W30 ESP FORMULA 1 LT Χ 4 12.50 ευρα.

Τωρα για τα φιλτρα (φιλε joop δ ξερω τι φιλτρα περνει μιας κ ειναι η πρωτη φορα που θα τα αλλαξω) αν μπορουσε καποιος να μου πει κωδ. πως να τα ζητησω απο το trade-wind θα το εκτιμουσα ( καυσιμου κ λαδιου), το 140 tsi εχω

για τους tsi υπαρχουν 3-4 διαφορετικα φιλτρα λαδιου και υπαρχει μεγαλη συγχηση στο θεμα αυτο.να φανταστεις οτι εγω το πηρα απο μαγαζι με γνησια αντ/κα group vag αφου πρωτα εδωσα τον κωδικο κινητηρα και τον κωδικο που ειχε το ΕΤΚΑ.ε! ο τυπος καταφερε και μου εδωσε αλλο φιλτρο και ας επεμενα εγω οτι μου δινει λαθος.μαλιστα πηρε καπου τηλεφωνο και ρωτησε και του ειπαν οτι δινει το σωστο φιλτρο.τελικα μου εδωσε χαρτινο και οταν το πηγα στον μηχανικο μου μου επιβεβαιωσε οτι δεν εκανε και οτι παιρνει μεταλλικο.το αλλαξα αλλα θελω να σου πω οτι ακομα και αυτοι που υποτιθεται ξερουν κανουν λαθη με τα αντ/κα ορισμενες φορες.

κοιτα στο site της mann οπως λεει και ο tsakhs να δεις αν σου βγαλει τον κωδικο του βασει του κινητηρα,ενναλακτικα παρε στην αντ/πια και ρωτησε τους δινοντας τον αριθμο vin του οχηματος σου και τον κωδικο κινητηρα ωστε να αποκλεισεις οποια πιθανοτητα να σου δωσουν λαθος κωδικο.παντως μην περιμενεις μεγαλη διαφορα στην τιμη στα γνησια φιλτρα.εγω το πληρωσα 18¤,την ιδια τιμη πιστευω εχει και στην αντ/πια.φιλτρο καυσιμου δεν χρειαζεται ναλλαξεις,νομιζω καθε 30000 χιλιομετρα απαιτειται η αλλαγη του. :D

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

<_< - μας παιζουν πολλες λαμογιες οι πωλητες με τα φιλτρα ,αλλωτε σου δινουν απο αλλο VW που ναι μεν κανει σαν σπειρωμα αλλα εσωτερικα ειναι διαφορετικο και μακροχρονια δεν φιλτραρει καλα ή δυσκολευει την σωστη ροη κι οσον αφορα το "γνησιο" που δινουν αλλωτε μερικοι δεν ειναι τιποτα αλλα απο φασον σε κουτι με σηματα του group απο εξω ενω μεσα πανω του δεν εχει καποιο αυτοκολλητο που να λεει ποιος ειναι ο κατασκευαστης ,παιρνεις απλα ενα μαυρο φιλτρο με μια σταμπα (!)
Link to comment
Share on other sites

<_< - μας παιζουν πολλες λαμογιες οι πωλητες με τα φιλτρα ,αλλωτε σου δινουν απο αλλο VW που ναι μεν κανει σαν σπειρωμα αλλα εσωτερικα ειναι διαφορετικο και μακροχρονια δεν φιλτραρει καλα ή δυσκολευει την σωστη ροη κι οσον αφορα το "γνησιο" που δινουν αλλωτε μερικοι δεν ειναι τιποτα αλλα απο φασον σε κουτι με σηματα του group απο εξω ενω μεσα πανω του δεν εχει καποιο αυτοκολλητο που να λεει ποιος ειναι ο κατασκευαστης ,παιρνεις απλα ενα μαυρο φιλτρο με μια σταμπα (!)

μμμμ,με εβαλες σε σκεψεις φιλε μου,ακριβως τετοιο κουτι ειχε το φιλτρο το οποιο εβαλα οπως στην περιγραφη που κανεις,το φιλτρο δε ηταν μαυρο μεταλλικο με τις σταμπες του group vag αλλα κατασκευαστης δεν αναφεροταν πουθενα πανω παρα μονο ο κωδικος του φιλτρου(ιδιος με του ΕΤΚΑ).το χαρτινο που μου εδωσε αρχικα αν και λαθος επιλογη του,ηταν τουλαχιστον της Hengst!

οσο για την καταλληλοτητα του φιλτρου αλλα και τις διαφορες φιλτρου με ''φιλτρου'' εχεις απολυτο δικιο,μπορει μεχρι και να καταστραφει το φιλτρο ή να προξενηθει σοβαρη βλαβη στον κινητηρα! -_-

λες να τσιμπησα κινεζια με 18¤ αντι για γνησιο; <_<

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

<_< - οχι μονο φιλτρο λαδιου αλλα και βενζινης ,εγω εχω παψει να αγοραζω τετοια απο αντιπροσωπεια πλεον με τον κωδικο απο το site της εταιριας παω συστημενος σε μαγαζι και του λεω πχ το ταδε της ΜΑΝΝ γιατι αν του πεις για το ΦΧΨ αμαξι κοιταει μια λιστα και χωρις να δεις εσυ σου πεταει "α ναι το εχω" - αν επιμεινεις σου ριχνει και το "ειναι για το ταδε μοντελο αλλα κανει και για το δικο σου δινω τετοια σε πολλους πελατες και ειναι ευχαριστημενοι" ,τα ιδια καμια φορα κανουν και με τους κωδικους των μπουζι θελει προσοχη γιατι μας τα παιρνουν χοντρα (!)
Link to comment
Share on other sites

:cry: - οχι μονο φιλτρο λαδιου αλλα και βενζινης ,εγω εχω παψει να αγοραζω τετοια απο αντιπροσωπεια πλεον με τον κωδικο απο το site της εταιριας παω συστημενος σε μαγαζι και του λεω πχ το ταδε της ΜΑΝΝ γιατι αν του πεις για το ΦΧΨ αμαξι κοιταει μια λιστα και χωρις να δεις εσυ σου πεταει "α ναι το εχω" - αν επιμεινεις σου ριχνει και το "ειναι για το ταδε μοντελο αλλα κανει και για το δικο σου δινω τετοια σε πολλους πελατες και ειναι ευχαριστημενοι" ,τα ιδια καμια φορα κανουν και με τους κωδικους των μπουζι θελει προσοχη γιατι μας τα παιρνουν χοντρα (!)

Εχεις το κωδικό φίλτρου λαδιού MANN?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις το κωδικό φίλτρου λαδιού MANN?

δοκιμασε να τον βρεις απο τον online καταλογο της mann

http://www.mann-hummel.com/mf_prodkata_eur...eys=23.1.0.21.1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για το ονομα του θεου δλδ δ υπαρχει κανενας που να ξερει τους κωδικους λαδιου κ φιλτρου?

Πως θα παω συστημενος στο μαγαζι του ανθρωπου απο τη στιγμι που ειμαι στη ροδο, μεσο τηλ. θα τα ζητησω κ δ θελω να κανει λαθος κ τα ξαναστειλω παλι πισω..

Link to comment
Share on other sites

nf6phzovuhu5kd3rxz0f.jpg

tu3pp85y0wn0uz30fguy.jpg

Ρε παιδια για το ονομα του θεου δλδ δ υπαρχει κανενας που να ξερει τους κωδικους λαδιου κ φιλτρου?

:cry: - φιλε που να ξερουμε επακριβως τι αμαξι εχει ο καθενας ? μπαινεις στο site και να για Golf τι υπαρχει ,κλικ στο βελακι και βγαζει τον κωδικο που ψαχνεται - εβαλα μια φωτο απο 1400-1600cc δεν μπορουμε να βαλουμε 400 κωδικους για οαλ του group VW θελουμε 2 μερες (!)

Link to comment
Share on other sites

nf6phzovuhu5kd3rxz0f.jpg

tu3pp85y0wn0uz30fguy.jpg

:cry: - φιλε που να ξερουμε επακριβως τι αμαξι εχει ο καθενας ? μπαινεις στο site και να για Golf τι υπαρχει ,κλικ στο βελακι και βγαζει τον κωδικο που ψαχνεται - εβαλα μια φωτο απο 1400-1600cc δεν μπορουμε να βαλουμε 400 κωδικους για οαλ του group VW θελουμε 2 μερες (!)

Εαν εχεις κανει service σε αντι/πεια στην αποδειξη επανω γραφει τον τυπο του κινητηρα π.χ. BMY.

Link to comment
Share on other sites

:D - εχω ξεχασει εδω και πολλα χρονια τι εστι αντιπροσωπεια ,οταν ληξη η εγγυηση τους ξεχναω κι εχω το κεφαλι μου πιο ησυχο και την τσεπη μου πιο γεματη (!)
Link to comment
Share on other sites

:D - εχω ξεχασει εδω και πολλα χρονια τι εστι αντιπροσωπεια ,οταν ληξη η εγγυηση τους ξεχναω κι εχω το κεφαλι μου πιο ησυχο και την τσεπη μου πιο γεματη (!)

Και εγώ μαζί σου. Τώρα μάλιστα που βρίσκομαι πλέον εκτός της εγγύησης, λέω να κάνω ότι μπορώ μόνος μου. Το ίδιο έκανα άλλωστε και στο σκάφος και την μοτοσυκλέτα μου (και αυτή βγήκε προ ημερών εκτός της εγγύησης). Για το Golf έχω να κάνω το (κατ'οίκον) service των 30.000 και ήδη κατέληξα σε λάδια ARAL LongLife 5W30 & Φίλτρο MANN, τα οποία και θα τα βάλω μόνος μου. Γενικότερα, με τα χρήματα που εξοικονομώ, προτιμώ να αγοράζω τα εργαλεία που μου χρειάζονται για αυτές τις δουλειές παρά να πληρώνω τις υπερβολικές χρεώσεις των αντιπροσώπων.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

:D - ασε που ξερεις τι βαζεις στο μοτερ κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο ,ουτε κινεζικα no name φιλτρα ουτε λαδια "baza oil" και με χρεωση οσο ενα μπουκαλι ουισκυ (!)
Link to comment
Share on other sites

;) - ασε που ξερεις τι βαζεις στο μοτερ κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο ,ουτε κινεζικα no name φιλτρα ουτε λαδια "baza oil" και με χρεωση οσο ενα μπουκαλι ουισκυ (!)

:D:(:D

Link to comment
Share on other sites

<_<

+ το οτι το κανεις μονος σου! εγω απο led floor μεχρι κ βαψιμο φαναριων τα εχω κανει μονος μου στο αμαξι κ εχει αλλη χαρη.

Τελος ευχαριστω οσους μου απαντησαν, με τοσους κωδικους μαλλον θα παρω τα φιλτρα απο την αντιπροσωπεια (αφου δ εχει μεγαλη διαφορα στη τιμη) κ τα λαδια απο trade-wind

Link to comment
Share on other sites

<_< - το θεμα δεν ειναι η τιμη αλλα το ποιο φιλτρο ριναι το σωστο ,για αυτο κοιταμε τον κωδικο στο site του κατασκευαστη φιλτρων και δεν εμπιστευομαστε το τι θα μας δωσουν - ακομη και ιδια λεφτα να πληρωσεις αν βαλεις λαθος φιλτρο εν καιρο θα εχεις προβληματα κακης λιπανσης (!)
Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες σκεφτομαι να χωσω το jetta του πατερα μου γισ το 1 service (εκλεισε χρονο). Λεω αυτη την φορα να τους παω εγω τα λαδια (τουλαχιστον αυτα) και απο οτι ειδα απο το γκολφ την πρωτη φορα με εγδαραν κανονικα. Με χρεωσαν για 4 λιτρα λαδι, οσο παιρνει δλδ, 4.00χ 20,17 lt = 80,68 x 10% εκπτωση = 72,61. Το χαρτι εγραφε λαδι TITAN LONG LIFE. Απο οτι θυμαμαι ειναι της FUCHS. Εδω http://www.trade-wind.gr/index.php?page=sh...=57〈=el τα εχει εχει λιγοτερο και απο 50%. Μα καλα τεεεεετοια αποκλιση στις τιμες ρε παιδια? Ή μηπως κανω εγω λαθος?

Υ.Γ. Ζητω συγνωμη απο τους mods αλλα εγραψα σε λαθος ποστ, γιατι υπηρχε το <<λαδια σε tsi >> και δεν το θυμομουν.

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

φυσικα!οι αντ/πιες τα παιρνουν και φθηνοτερα απο την τιμη που τα δινει ο Λαμπριανιδης.και φυσικα για να εχουν μεγαλο κερδος βαρανε στο κεφαλι... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

<_< - εμ πως γινονται οι "καθετες μοναδες" με βιτριναρες και μεσα ο χοντρος με το πουρο ? μακρια οσο μπορειτε απο αντιπροσωπειες οτι περνα απο το χερι σας καντε το να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και την τσεπη πιο γενατη (!)
Link to comment
Share on other sites

:D - εμ πως γινονται οι "καθετες μοναδες" με βιτριναρες και μεσα ο χοντρος με το πουρο ? μακρια οσο μπορειτε απο αντιπροσωπειες οτι περνα απο το χερι σας καντε το να εχετε το κεφαλι σας ησυχο και την τσεπη πιο γενατη (!)

:blink::cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ χτες γύρναγα από ταξίδι και σε έλεγχο που έκανα στα λάδια σε στάση, παρατήρησα ότι είχαν πέσει και ήθελε συμπλήρωμα, αγόρασα 1 λίτρο Castrol Edge 5W-30 και συμπλήρωσα 0,5 λίτρο. Κατα τη γνώμη σας είναι καλό το συγκεκριμένο λάδι? Υπόψιν έχω το 1.4 TFSI 125 ps με 8000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ χτες γύρναγα από ταξίδι και σε έλεγχο που έκανα στα λάδια σε στάση, παρατήρησα ότι είχαν πέσει και ήθελε συμπλήρωμα, αγόρασα 1 λίτρο Castrol Edge 5W-30 και συμπλήρωσα 0,5 λίτρο. Κατα τη γνώμη σας είναι καλό το συγκεκριμένο λάδι? Υπόψιν έχω το 1.4 TFSI 125 ps με 8000 χλμ.

το συγκεκριμένο λάδι έχει φτιαχτει από την castrol μαζι με την vw ειδικά για τους TSI εγώ αυτο βαζω και είμαι πολυ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.