Jump to content
Guest nionios

Tsi 122ps

Recommended Posts

Μα πως καταφεραν να βγαλουν ιδιες επιδοσεις αναμεσα σε δυο μοτερ με 18 αλογα και 2 κιλα ροπης διαφορα τα οποια κινουν το ιδιο αμαξωμα?Ή οι μετρησεις ειναι μαπα ή τα στοιχεια της VW για τη δυναμη και τη ροπη του 122αρη ειναι ψευτικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδα

Γράφω 1η φορά. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το TSI 122 σε κανενα 2μηνο αλλά θέλω να το πάρω με το DSG. Μήπως ξέρετε πότε θα είναι διαθέσιμο? Θα βγει με το 7αρι DSG?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

μπορει το μικρο tsi να εχει ποιο κοντο σασμαν......

Και μπορει να καλυψει τη διαφορα των αλογων και της ροπης?Δεν ξερω.Και ποσο πιο κοντο να ειναι.Του 140αρη δεν ειναι και ιδιαιτερα μακρυ.Τελοσπαντων, θα τα δουμε μολις υπαρξει συγκριτικο.

Link to comment
Share on other sites

παντος παιδια τετοια διαφορα υπαρχει και στο πολο το 1.4 με τα 100 και 75 αλογα οπου το δευτερο εχει τισ ιδιεσ επιδοσεις λογο κοντυτερου σασμαν και μικροτερης διαμετρου ζαντολαστιχα οποτε μπορει να ισχθυει και στο TSI , παντα σε τεστ καποιον περιοδικων νομιζο AMS

Link to comment
Share on other sites

H VW δινει στο 122 9.6 στο 0-100. Οι 4Τ ειναι το μοναδικο εντυπο στο κοσμο που το δινει ιδιο με το 140 και λεει οτι τα manual εχουν ιδιες επιδοσεις απο τα DSG. Πραγματικα θα παρουμε σοβαρα αυτα που γραφουν?

Σας φαινετε να κανει 9.3 το DSG σε αυτα τα videos?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα clip σου έχουν πολύ φάση... :excl: Για κάθε τι έχεις και το κατάλληλο.

Ξεκολλήστε με το τι διαβάζετε στα περιοδικά. Όταν με το καλό πετύχετε ένα τέτοιο στον δρόμο, μπορείτε να δείτε τι ψάρια πιάνει. Αρκεί να είστε σοβαροί και ειλικρινείς. Μην το περάσετε μισό ή ένα αμάξι και πείτε μετά κολώνες. Κάπου εκεί θα παίζει η διαφορά.

Και το καλύτερο είναι ότι θα βελτιώνεται πιο εύκολα από ένα TSI 140! Οπότε σε λίγο καιρό, θα παιχτούν ωραία σκηνικά.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια χρησιμοποιουν την ιδια τουρμπινα στον 122αρη?Με το τουρμπο λαγκ τι εχουν κανει (εφοσον αφαιρεσαν τον κομπρεσορα);

Link to comment
Share on other sites

καλα τα περιοδικα ο,τι θελουν γραφουν. Δεν εχουν πει και τιποτα καλο για κανενα αμαξι. Το θεμα ειναι τί μας ευχαριστει!! Και να σας πω και το αλλο. Με τον καιρο δειχνει το αμαξι αν θα βγαλει προβληματα ή όχι. Και να βγαλει τί εγινε. Εμεις ναμαστε καλα. οχι που θα καθομαστε να ακουμε τον εναν ή τον αλλο τι @#@#@#@# θα πει. Προσωπικη μου γνωΜη ΕΙΝΑΙ. Προς θεου δεν θελω να σφαχτω με κανεναν.Οπως ειπα Προσωπικη μου γνωΜη ΕΙΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έστειλα e-mail στην Κοσμοκαρ καί μου είπαν ότι το tsi με τα 122 καί το 7αρι dsg θα μπορέσω να το παραγγείλω τον Νοέμβρη!! :blink::blink:

Πωπω φίλε με εφτιαξες με αυτο που μου είπες

Γιατι σήμερα τους έχω ταραξει στα τηλεφωνα και καταλαβα οτι όλοι είναι άχρηστοι

Ο ένας δεν ήξερε οτι θα βγεί DSG με 7 σχέσεις και ο άλλος του έλεγα για 7 σχέσεις και μου έλεγε οτι όλα τα DSG είναι 7 σχέσεων, 6+1 η όπισθεν... οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Πωπω φίλε με εφτιαξες με αυτο που μου είπες

Γιατι σήμερα τους έχω ταραξει στα τηλεφωνα και καταλαβα οτι όλοι είναι άχρηστοι

Ο ένας δεν ήξερε οτι θα βγεί DSG με 7 σχέσεις και ο άλλος του έλεγα για 7 σχέσεις και μου έλεγε οτι όλα τα DSG είναι 7 σχέσεων, 6+1 η όπισθεν... οτι να ναι

Δεν εχεις αδικο. Ειναι τοσο αχρηστοι ολοι τους που {παντα προσωπικη μου γνωμη ο.κ.?} εμεις γνωριζουμε πιο πολλα απο αυτους. Οταν εγω πηγα να ρωτηση αν θα ερθει το πολο το 9ν με 1.8τ. μου ελεγαν αποκλειεται, αυτα γινονται μονο στην Γερμανια τις γνωστες π@#@#@$. .τελικα οχι μονο ηρθε αλλα ηρθε και σαν gti. Αστα ειναι για τον @$%@#@#

Link to comment
Share on other sites

Guest Thorpedo

οι αντιπροσωπειες της kosmocar ειναι για μπατσες..

παντως εσεις που θελετε το TFSI με τους 122 ιππους, πολυ καλη επιλογη αλλα δεν εχει νοημα να περιμενετε το 7ταχυτο DSG.. η υπερβολη της υπερβολης.. το χειροκινητο 6ταχυτο ειναι μια χαρα. τι νομιζει οτι εφτιαξε η VW? κανεναν 5λιτρο V8??

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμένω το 7ταχυτο οχι τοσο για τις 7 σχεσεις που οντος ειναι υπερβολη για ένα τετοιο κινιτηρα αλλά γιατι έχει ξηρούς συμπλέκτες κ δεν χρειαζεται κάθε 80.000 χλμ 7 λιτρα λάδι που απο οτι έμαθα κοστίζει 350 ευρω. Το 7αρι έχει 1.7λ :D :D

Κ λογικά θα έχει πιο κοντές σχέσεις απο το 6αρι για καλύτερες επιδώσεις

Link to comment
Share on other sites

Το 7άρι για καλύτερη οικονομία και επιδόσεις. Πολλές αλλαγές όμως βρε παιδί μου. Αν το έχεις στο d έχει καλώς. Στο σειριακό θα τρελαθείς να τις αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το 7άρι για καλύτερη οικονομία και επιδόσεις. Πολλές αλλαγές όμως βρε παιδί μου. Αν το έχεις στο d έχει καλώς. Στο σειριακό θα τρελαθείς να τις αλλάζεις.

δε πειραζει θα νιωθεις οπως την F1...οχι εσυ, τροπος του λεγειν...ουτως ή αλλως αν κανεις μια ανασκοπιση στο θεμα περι τσαγιων θα δεις ουκ ολιγες φορες υπερτιμηση του εν λογω κινητηρα... :D ...δεν ειναι μονοθεσιο της F1 παλικαρια :D

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

...ο άλλος του έλεγα για 7 σχέσεις και μου έλεγε οτι όλα τα DSG είναι 7 σχέσεων, 6+1 η όπισθεν... οτι να ναι
Καλό! withstupid.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω αν έχει κανένας τιμοκατάλογο της VW για το golf tsi με τα 122?Ξέρουμε αν οι τιμές στα έξτρα είναι στα ίδια επίπεδα με τον tsi με τα 140??

Ευχαριστό εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω αν έχει κανένας τιμοκατάλογο της VW για το golf tsi με τα 122?Ξέρουμε αν οι τιμές στα έξτρα είναι στα ίδια επίπεδα με τον tsi με τα 140??

Ευχαριστό εκ των προτέρων!

Οι τιμές στα έξτρα είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές του tsi με τα 140.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το 122άρι έχει ιntercooler ή όχι;

έχει, νερού πίσω από τον κινητήρα, μεταξύ ταμπλό και μοτέρ.

Α και δεν έχει καθόλου lag -όπως έλεγαν διάφοροι-

Link to comment
Share on other sites

7αρη σασμαν?

μου φαινετε μονο φρουφρου και αρωματα ειναι η vw...

τι να το κανει το 7αρη το σασμαν δεν μπορω να καταλαβω!

Καποιοι ειχαν αναφερει οτι σε ενα περιοδικο εγραφε οτι εχει τις ιδιες επιδοσεις με τον 140αρη.Οποτε πιθανον το 7αρι κιβωτιο να ειναι αρκετα κοντο, εξ'ου και η 7η ταχυτητα.Δε μπορω να σκεφτω αλλο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.