Jump to content
Guest nionios

Tsi 122ps

Recommended Posts

Guest Speedster

Κρίμα για τα παιδιά που πήραν TSI(140) και GT(170). Θα μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά με το TSI(122) με λιγότερα λεφτά και πιο απλό μηχανικό σύστημα… Κρίμα. Να υποθέσουμε ότι τα TSI(140) και GT(170) πάνε προς κατάργηση?

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι ειχαν αναφερει οτι σε ενα περιοδικο εγραφε οτι εχει τις ιδιες επιδοσεις με τον 140αρη.Οποτε πιθανον το 7αρι κιβωτιο να ειναι αρκετα κοντο, εξ'ου και η 7η ταχυτητα.Δε μπορω να σκεφτω αλλο λογο.

για να δουμε,ειμαι περιεργος.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν καταργηται ο TSI 140 απλα προσθεσε αλλο ένα κινητηρα. Πουθενα δεν αναφερεται οτι καταργητε . εαν τον καταργουσε θα τον εβαζε στο TIGUAN?

:D

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα παιδιά που πήραν TSI(140) και GT(170). Θα μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά με το TSI(122) με λιγότερα λεφτά και πιο απλό μηχανικό σύστημα… Κρίμα. Να υποθέσουμε ότι τα TSI(140) και GT(170) πάνε προς κατάργηση?

Ναι κριμα για τα παιδια που δε μυρισαν τα νυχια τους για τον 122αρη οταν αγορασαν Tsi μερικους μηνες ή και ενα χρονο πριν.Τσ τσ τσ τσ

Και το Gt που κολλαει;Μηπως ο 122αρης τον φτανει κ αυτον;Ρε τι αλλο θα ακουσουμε.Καθιστε πρωτα να γινει συγκριτικο να δουμε που βρισκεται.Μεχρι τωρα μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.

+1 στον gtse

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα παιδιά που πήραν TSI(140) και GT(170). Θα μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά με το TSI(122) με λιγότερα λεφτά και πιο απλό μηχανικό σύστημα? Κρίμα. Να υποθέσουμε ότι τα TSI(140) και GT(170) πάνε προς κατάργηση?

Ναι, σίγουρα θα καταργηθούν! :D:thumbsup: :thumbsup:

Αυτοί που σίγουρα καταργούνται είναι οι ατμοσφαιρικοί. EOS & Passat 1,6 & 2,0 τέλος, αντ' αυτών 1,4/122 & 1,8 Τ-F-SI 160

Μόνο το Octavia 5 θα μείνει με τον 1,6 FSI :lol: (τα Α3 1,6 επίσης τέλος, 1,4 TFSI 125 πλέον)

κακώς βέβαια, έπρεπε να επιμείνουν ατμοσφαιρικά και να επαναφέρουν ακόμα και τον 1,6 8V :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Ναι, σίγουρα θα καταργηθούν! :D:thumbsup::thumbsup:

Αυτοί που σίγουρα καταργούνται είναι οι ατμοσφαιρικοί. EOS & Passat 1,6 & 2,0 τέλος, αντ' αυτών 1,4/122 & 1,8 Τ-F-SI 160

Μόνο το Octavia 5 θα μείνει με τον 1,6 FSI :lol: (τα Α3 1,6 επίσης τέλος, 1,4 TFSI 125 πλέον)

κακώς βέβαια, έπρεπε να επιμείνουν ατμοσφαιρικά και να επαναφέρουν ακόμα και τον 1,6 8V :rolleyes:

Αγαπητέ Wanderer!

Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεσαι. Νομίζω ότι μας απέδειξες πρόσφατα ότι η ατμόσφαιρα πέθανε! Αυτό δεν αμφισβητείται πλέον! Ποιος μίλησε για αυτά τα παρωχημένα και καταργημένα FSI?

Απλά χρησιμοποίησα την λογική που εσύ μου δίδαξες και τα δεδομένα που εσύ μου έδωσες.

Κατά συνέπεια, αφού το 1.4 TSI 122 δεν έχει καθόλου Turbo Lag όπως πολύ σωστά μας αποκάλυψες παραπάνω, και αφού αποδίδει στο δρόμο τα ίδια με τον 1.4 TSI 140 όπως δίνουν τα επίσημα στοιχεία της VW που παρέθεσαν τα παιδιά παραπάνω, συνυπολογίζοντας το μικρότερο κόστος και την μηχανολογική απλότητα (ξεφορτώθηκαν τον κομπρέσορα) καταλήγω ότι θα τον προτιμούσα (τον 1.4 TSI 122). Πιστεύω ότι και η αγορά θα κάνει το ίδιο αφού τα πλεονεκτήματα είναι συντριπτικά, και το combo Turbo-Kompressor θα πάει στο χρονοντούλαπο των επιτυχημένων και πρωτοποριακών κινητήρων του VAG Group. Δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου! Όπερ έδει δείξαι, και μάλιστα με δική σου σφραγίδα Wanderer.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα ήταν πιο εποικοδομητικό να σταματήσουμε τους καυγάδες εδώ μέσα. Μια σοβαρή συζήτηση δεν έβλαψε κανέναν.

Αφήστε που θα καταλαβαίνουμε όλοι και τι μας γίνεται...

Υ.Γ. Δεν απευθύνομαι σε ΚΑΝΕΝΑΝ προσωπικά. Μη μου την πέσει κανείς, ΣΑΣ ΕΦΑΓΑ!

Link to comment
Share on other sites

Κατά συνέπεια, αφού το 1.4 TSI 122 δεν έχει καθόλου Turbo Lag όπως πολύ σωστά μας αποκάλυψες παραπάνω, και αφού αποδίδει στο δρόμο τα ίδια με τον 1.4 TSI 140 όπως δίνουν τα επίσημα στοιχεία της VW που παρέθεσαν τα παιδιά παραπάνω, συνυπολογίζοντας το μικρότερο κόστος και την μηχανολογική απλότητα (ξεφορτώθηκαν τον κομπρέσορα)

Που είναι αυτά τα επίσημα στοιχεία ?

εγώ στο konfigurator της vw βλέπω

0-80/0-100 km/h TSI 122(1.205kg) 6,4/9,4s TSI 140(1.262kg) 6,0/8,8s και TSI 170(1.298kg)5,7/7,9s

Edited by subwrc
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Φαντάζομαι ο Speedster μιλάει ειρωνικά (πράγμα που είναι και ανάντια στους κανόνες χρήσης).

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Που είναι αυτά τα επίσημα στοιχεία ?

εγώ στο konfigurator της vw βλέπω

0-80/0-100 km/h TSI 140(1.262 kg) 6,0/8,8s και TSI 122(1.205 kg) 6,4/9,4 s

Μόνος σου τα έγραψες. Ευχαριστώ. Ξανά όπερ έδει δείξαι!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Φαντάζομαι ο Speedster μιλάει ειρωνικά (πράγμα που είναι και ανάντια στους κανόνες χρήσης).

Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Χρησιμοποιώ το logic άλλου μέλους για να στοιχειοθετήσω μία προσωπική γνώμη (ότι θα προτιμούσα το TSI 122) και μια προσωπική εκτίμηση (ότι το combo Turbo-κομπρέσορας θα πάει στο ράφι).

Παρατηρώ με πολύ ενδιαφέρον τις αντιδράσεις μερικών στα παραπάνω. Πρέπει πάντως να ομολογήσω ότι αισθάνομαι ιδιαίτερα όμορφα όταν βλέπω μερικούς να γεύονται τη γεύση της δικής τους συνταγής. Είναι και αυτό ενάντια στους κανόνες του forum???

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια να πω την αποψη μου οτι δεν πιστευω να καταργησουν τους καινουργιους κινητηρες τους(tsi 140 kai tsi 170) για το λογο οτι τα περισσοτερα μοντελα τους φορανε πλεον αυτους τους κινητηρες και δευτερον ειναι σαν να μας "πουλανε" ολους αυτους που τους πιστεψαν.....!διοτι κυκλοφορει μονο 2 χρονια και δεν θεωρω πως μια εταιρια θα εβγαζε στην παραγωγη μετα απο τοσες πολυδαπανες ερευνες εναν κινητηρα για 2 μονο χρονια.....επισης οι κινητηρες(1.4 tsi me 122 kai 1.6tfsi 160 aloga) ειναι ενας λογος σοβαρος για αυτους που ακομα δεν "πιστευουν" η δεν ρισκαρουν η ακομα δεν θελουν να χρησιμοποιησουν αυτη την συνθετη τεχνολογια....ο fsi πλεον σιγα σιγα εγκαταλειπεται....

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Δεν ειρωνεύομαι καθόλου. Χρησιμοποιώ το logic άλλου μέλους για να στοιχειοθετήσω μία προσωπική γνώμη (ότι θα προτιμούσα το TSI 122) και μια προσωπική εκτίμηση (ότι το combo Turbo-κομπρέσορας θα πάει στο ράφι).

Παρατηρώ με πολύ ενδιαφέρον τις αντιδράσεις μερικών στα παραπάνω. Πρέπει πάντως να ομολογήσω ότι αισθάνομαι ιδιαίτερα όμορφα όταν βλέπω μερικούς να γεύονται τη γεύση της δικής τους συνταγής. Είναι και αυτό ενάντια στους κανόνες του forum???

Όχι, δεν είναι, όπως δεν είμαι κι εγώ *μη επιτρεπόμενη λέξη* οπότε μη με δουλεύεις plz

Link to comment
Share on other sites

ναι... αλλα οι fsi ειναι στην αγορα 2002-2003!εχει στην αγορα 4 με 5 χρονια πρωτον και δευτερον η αντικατασταση τους εγινε για πολλους λογους.ενας απο αυτους ειναι μεγαλητερη καταναλωση και ενας δευτερος ειναι περισσοτερο επιβλαβες για το περιβαλλον

Link to comment
Share on other sites

Καλά... Μην πληγώνεστε κιόλας. Η VW είναι ακόμη μια εταιρεία και δεν έχει δεθεί συναισθηματικά μαζί μας. :o

Ο κινητήρας FSI δεν ήταν και καμία super καινοτομία που την έβγαλε στην αγορά και μας κάλεσε να την εμπιστευτούμε.

Ένας ακόμη ατμοσφαιρικός κινητήρας είναι που με μια τσατσιά παραπάνω έδινε λίγα άλογα παραπάνω στην απόδοση του αυτοκινήτου.

Κατά τα λοιπά, αυτό που δεν πιστεύω να εγκαταλείψει (ή να πουλήσει η VW - όπως θέλετε πείτε το) είναι η ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ που έχει κάνει στην τεχνολογία TSI.

Είτε αυτή αποδίδει 140, είτε 170 είτε 22455 άλογα!

Η τεχνολογία TSI είναι κάτι εντελώς καινούριο που προβλημάτισε πολύ κόσμο.

Πάρα πολλοί εξ αυτών δεν δέχονται καν να "ρισκάρουν" με ένα τέτοιο αυτοκίνητο.

Ποτέ δεν θα ξεχάσω εκείνες τις απίθανες θεωρίες συνωμοσίας που άκουγα όταν είχε πρωτοβγει το GT,

ότι η ίδια η VW δήλωνε ότι αυτοί οι κινητήρες της θα αντέχουν μόνο για 100.000χλμ και μετά θα καίγονται!!! withstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gif

Η VW λοιπόν δεν πρόκειται να πουλήσει κανέναν μας. Είναι εταιρεία και αποσκοπεί στο κέρδος.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και την τεχνολογία TSI θα την συνεχίσει, αφ'ενός μεν γιατί έχει επενδύσει τεράστια ποσά πάνω σε αυτήν,

αφ'ετέρου δε γιατί έβαλε το όνομα VW ως εγγύηση πάνω σε αυτήν

και ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ γιατί πολύς κόσμος την αποδέχτηκε και της αποδίδει τεράστια κέρδη.

Η τεχνολογία TFSI δεν είναι ξεπούλημα των TSI.

Είναι μια καθαρά εμπορική κίνηση που στοχεύει σε δύο κατευθύνσεις: 1.Στους άπιστους Θωμάδες που φοβούνται τους TSI

και 2.Σε όσους δεν είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν τόσα πολλά άλογα και βολεύονται με κάτι φθηνότερο και χαμηλότερο σε ιπποδύναμη.

Και οι δύο τεχνολογίες -πάντως- συμβαδίζουν με τη λογική που έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια η οποία ζητάει χαμηλού κυβισμού κινητήρες, με χαμηλή (σχετικά) κατανάλωση καυσίμου και όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποδόσεις. (Πράγμα πολύ φυσιολογικό αφού αυτό επιτάσσει και η τεχνολογική εξέλιξη!)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου k t g!και εγω αυτην την αποψη εχω.θεωρω οτι η V.W και οχι μονο εχει βαλει μεγαλο στοιχημα οσον αφορα την ραγδαια αυξηση της τεχνολογιας και ελπιζω οτι πολλοι θα ακολουθησουν οχι την V.W αλλα πανω στην τεχνολογια αυτην!

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά η VW άνοιξε το δρόμο. Τα παραδείγματα είναι αρκετά (OPEL - 1.6 Turbo, Renault - 1.2 TCE, Mercedes - 1.6 kompressor) και θα ακολουθήσουν ακόμα περισσότερα. Ο λόγος που οι μεγαλυτερες αυτοκινητοβιομηχανίες έκαναν αυτή τη στροφή, είναι κοινός και περισσότερο σοβαρός από όσο αρχικά φαίνεται. Επιθυμούν χαμηλότερη κατανάλωση όχι για οικονομικούς λόγους, αλλά για να επιτύχουν χαμηλότερες εκπομπές.

οταν βγηκε το Glanza οι γερμανοι εψαχναν πως να κανουν τις 8 βαλβιδες 16...ασε μη μιλας για τεχνολογια για τουρμπο σε λιγα κυβικα...το οτι δε κυκλοφορησαν καποια αυτοκινητα στην Ελλαδα δε σημαινει οτι δε κατασκεευαστηκαν...

κατα τη γνωμη μου ο χρονος ειναι πολυ μικρος για να δειξει αποτελεσματα...και το οτι η Audi αρχιζει κι εχει αλλο σκεπτικο (καινουργιο ΤΤ 3.2 σαν το παλιο καλο κρασακι) εμενα κατι μου λεει...keep on rocking 20VT rulez!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Όχι, δεν είναι, όπως δεν είμαι κι εγώ *μη επιτρεπόμενη λέξη* οπότε μη με δουλεύεις plz

Θέλω να πιστεύω ότι έχω αποδείξει ότι σε εκτιμώ. Εύχομαι να είναι αμοιβαίο.

Πέραν αυτού, νομίζω ότι το post μου ήταν έναυσμα για εποικοδομητικές απόψεις και προβληματισμούς, από τα περισσότερα μέλη, αν ρίξεις μια ματιά στα posts που ακολούθησαν. Αν κάτι με στεναχωρεί είναι το γεγονός ότι συγκεκριμένο μέλος με προσέβαλε (καθώς και άλλα μέλη που εξέφρασαν παρόμοιες με εμένα απόψεις) σε αντίστοιχης θεματολογίας topic, χωρίς να γίνει κάποια επέμβαση από mods. Όταν έκανα report, υπήρξε μια γενικόλογη και αδιάφορη επέμβαση. Απλά αναγκάστηκα να σταματήσω να γράφω σε εκείνο το topic. Στο παρόν topic, απλά δεν μπορούσα να αντισταθώ να γράψω αυτό που έγραψα. Κάποιες από τις αντιδράσεις ήταν πράγματι απολαυστικές κατά τη γνώμη μου, και ζητώ συγνώμη για αυτό…

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Τα off διαγράφηκαν, τα άσχετα σχόλια είναι περιττά. Όποιος δεν αντέχει τους κανόνες, τα κουβαδάκια του και σε άλλη παραλία.

Speedster, νομίζω νοήμονες είμαστε και μπορούμε να συνεννοηθούμε, αυτό μου δίνεις να καταλάβω άλλωστε. Ξέρω μερικές φορές είναι λίγο δύσκολο να κρατηθείς όταν ακούς τούβλα, το ίδιο παθαίνω κι εγώ γι' αυτό και το αρχικό μου ποστ ήταν μία σπόντα για να μην το συνεχίσουμε και γίνει μπάχαλο.

Keep dubbing B)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Wanderer!

Δεν υπάρχει λόγος να επαναλαμβάνεσαι. Νομίζω ότι μας απέδειξες πρόσφατα ότι η ατμόσφαιρα πέθανε! Αυτό δεν αμφισβητείται πλέον! Ποιος μίλησε για αυτά τα παρωχημένα και καταργημένα FSI?

Απλά χρησιμοποίησα την λογική που εσύ μου δίδαξες και τα δεδομένα που εσύ μου έδωσες.

Κατά συνέπεια, αφού το 1.4 TSI 122 δεν έχει καθόλου Turbo Lag όπως πολύ σωστά μας αποκάλυψες παραπάνω, και αφού αποδίδει στο δρόμο τα ίδια με τον 1.4 TSI 140 όπως δίνουν τα επίσημα στοιχεία της VW που παρέθεσαν τα παιδιά παραπάνω, συνυπολογίζοντας το μικρότερο κόστος και την μηχανολογική απλότητα (ξεφορτώθηκαν τον κομπρέσορα) καταλήγω ότι θα τον προτιμούσα (τον 1.4 TSI 122). Πιστεύω ότι και η αγορά θα κάνει το ίδιο αφού τα πλεονεκτήματα είναι συντριπτικά, και το combo Turbo-Kompressor θα πάει στο χρονοντούλαπο των επιτυχημένων και πρωτοποριακών κινητήρων του VAG Group. Δεν διαφωνώ πουθενά μαζί σου! Όπερ έδει δείξαι, και μάλιστα με δική σου σφραγίδα Wanderer.

Θα φανεί στο Tiguan πόσο "αποτυχημένοι" είναι οι αυθεντικοί/αρχικοί TSI με kompressor και πόσο ΔΕΝ θα πουλήσει καθόλου. Προφανώς και υπάρχει διαφωνία και προφανώς ΔΕΝ θα πάνε στο χρονοντούλαπο οι διπλοί TSI. Στα SUV ειδικά χρειάζεται η ροπή χαμηλά, γι' αυτό και τα περισσότερα είναι diesel. Σε σχέση όμως με τα ατμοσφαιρικά δίλιτρα τύπου RAV, CRV κλπ, το αποτέλεσμα θα είναι απλώς τσόντα B)

Το γιατί βγήκε ο 1,4 TFSI είναι προφανές: 1.000 ευρώ χαμηλότερο κόστος, πλήρης απόσυρση του 1,6 FSI, οπότε κάτι άλλο έπρεπε να βάλουν στη θέση του. Ο νέος ανταγωνισμός προσφέρει επίσης 120 ίππους, είτε 1,4 T-Jet λέγεται, είτε 308 1,6 και στη Γερμανία που τα ασφάλιστρα -κι όχι οι φόροι- υπολογίζονται βάσει ισχύος, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις εναλλακτικές.

Αντίστοιχα κι ο καταναλωτής αποκτά ΜΙΑ ακόμα αξιοπρεπέστατη εναλλακτική λύση. Εδώ αγόραζε 1,6 FSI με 20.000+ ευρώ, δεν θα αγοράσει κάτι καλύτερο και φτηνότερο;

Link to comment
Share on other sites

Στο εξωτερικό χεστήκανε για την φορολογία μιας και τα diesel είναι πιο φθηνά από όλες τις απόψεις. Εκτός από μεγάλα πολυτελή, όλα τα άλλα καίνε πετρέλαιο. Αυτοί οι κινητήρες έχουν απήχηση σε εμάς και σε άλλες χώρες, ελάχιστες, που ακολουθούν τα αρχαία φορολογικά μέτρα. Το ότι η VW έβγαλε αυτόν τον κινητήρα, δεν σημαίνει τίποτα απολύτως για τους TSI. Όταν άρχιζα και διάβαζα για την κυκλοφορία του νέου μοτέρ, αμέσως σκέφτηκα ότι αυτό θα αποτελεί πολύ καλή λύση για την μάνα μου, την κοπέλα μου, τη θειά μου και όσους δεν αποζητούν πολλά άλογα. Κακά τα ψέματα, δεν είναι όλοι σαν εμάς που θέλουμε άλογα, ροπή και απόλυτες επιδόσεις. Το νέο μοτέρ θα είναι πιο οικονομικό, πιο απλό τεχνολογικά το οποίο σημαίνει χαμηλότερες τιμές στα σέρβις, μακροχρόνια θα έχει χαμηλότερη από θέμα κόστους συντήρηση, μιας και απουσιάζει το κομπρεσέρ και ίσως λόγω κατασκευής, να συμπεριφέρεται καλύτερα εντός πόλης.

Μην ξεχνάμε και κάτι πολύ βασικό. Οι αυτοκινητοβιομηχανίες πλέον έχουν μπει σε έναν οικολογικό αγώνα. Όλες προσπαθούν να κατασκευάσουν κινητήρες φιλικούς προς το περιβάλλον, με ελάχιστες εκπομπές και ενώ άλλοι ακολουθούν την υβριδική τεχνολογία, άλλοι ακολουθούν την μέθοδο της υπερπλήρωσης. Ας μην γελιόμαστε. Δεν ξύπνησαν μια μέρα όλοι μαζί και είπαν ας κατασκευάσουμε αυτοκίνητα με ελάχιστα κυβικά και άπειρη δύναμη. Λέτε να εγκατέλειπαν τόσο εύκολα την παλιά καλή συνταγή δύναμη=κυβικά;

Εν κατακλείδι, πρέπει να είμαστε υπομονετικοί. Να ξεκινήσει η κυκλοφορία του και μέχρι την άνοιξη θα ξέρουμε πάνω κάτω αν "έπιασε" η κίνηση αυτή. Ας μην ξανακάνουμε το λάθος που κάναμε με τα GT. Γιατί μπορεί να έχουν κάποια προβλήματα, αλλά δεν έχουν τα προβλήματα που πριν ένα χρόνο εμείς φανταζόμασταν.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο Geo!...απλα διαφωνω στο τελευταιο που ειπε...ενας χρονος ειναι πολυ λιγο χρονικο διαστημα για εξαγωγη συμπερασματων...ηδη και αυτα που βγηκαν πολλα ειναι για ενα καινουργιο Golf.

εμενα δε μου καθεται καλα το οτι ξεκινησε με τα 170ps (με την διαφημιση ειχε γινει χαμος, τωρα δε την βλεπουμε πλεον)

μετα βγαλανε Tsi με 140 αλογα και τωρα με 122...αντε και του χρονου 100ps οπως το clio 1.2T και το Bravo που ερχεται σε λιγο και στη χωρα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν άρχιζα και διάβαζα για την κυκλοφορία του νέου μοτέρ, αμέσως σκέφτηκα ότι αυτό θα αποτελεί πολύ καλή λύση για την μάνα μου, την κοπέλα μου, τη θειά μου και όσους δεν αποζητούν πολλά άλογα.
Πιστεύω ακράδαντα ότι τα πολλά άλογα και η σπιρτάδα του αυτοκινήτου είναι η ενεργητική του ασφάλεια, η οποία είναι πολύ πιο σημαντική και από όποια παθητική ασφάλεια και αν του βάλεις. Τώρα, αν τα 122άλογα είναι αρκετά για να σου δώσουν το γκάζι που χρειάζεσαι, τη στιγμή που το χρειάζεσαι για να σε βγάλει από τη δύσκολη θέση, τότε για εμένα, την μάνα μου, την αδερφή μου, τον πατέρα μου και τον ξάδερφό μου τον Θανάση, τα 122άλογα είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ.
Το γιατί βγήκε ο 1,4 TFSI είναι προφανές: 1.000 ευρώ χαμηλότερο κόστος, πλήρης απόσυρση του 1,6 FSI, οπότε κάτι άλλο έπρεπε να βάλουν στη θέση του. Ο νέος ανταγωνισμός προσφέρει επίσης 120 ίππους, είτε 1,4 T-Jet λέγεται, είτε 308 1,6 και στη Γερμανία που τα ασφάλιστρα -κι όχι οι φόροι- υπολογίζονται βάσει ισχύος, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις εναλλακτικές. Αντίστοιχα κι ο καταναλωτής αποκτά ΜΙΑ ακόμα αξιοπρεπέστατη εναλλακτική λύση. Εδώ αγόραζε 1,6 FSI με 20.000+ ευρώ, δεν θα αγοράσει κάτι καλύτερο και φτηνότερο;

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.