Jump to content
Guest nionios

Tsi 122ps

Recommended Posts

Golf 1.4 TSI: Χρυσός αντικαταστάτης

Πηγή: Auto Moto und Sport

TEST: 11/10/2007

Ο 1.6 FSI ανήκει πλέον στο πρόσφατο παρελθόν, αλλά το κενό που αφήνει πίσω του δεν είναι αναντικατάστατο. Το νέο μέλος της οικογένειας των TSI κινητήρων του γκρουπ VW, ο νέος 1.4 TSI των 122 ονομαστικών ίππων, έρχεται να καλύψει και με το παραπάνω την απουσία του πρώτου.

Ένας από τους βασικούς πρωταγωνιστές της κατηγορίας των μικρομεσαίων μοντέλων είναι το VW Golf. Από την άλλη, το δημοφιλέστερο μηχανικό σύνολο της σκληρής αυτής κατηγορίας είναι κυρίως αυτό των 1,6 λίτρων. Το ερώτημα, λοιπόν, που προκύπτει με την παράθεση των δύο αυτών στοιχείων είναι το κατά πόσον το Golf θα μπορέσει να παραμείνει στις πρώτες θέσεις αυτής χωρίς να περιλαμβάνει πια στην γκάμα του τον FSI κινητήρα των 1,6 λίτρων και 115 ίππων.

Με μία πρώτη επιφανειακή ματιά, η απάντηση στο ερώτημα αυτό φαντάζει δύσκολη και αποθαρρυντική για το γερμανικό μοντέλο, αλλά εντρυφώντας σε βάθος η παραπάνω απορία μετατρέπεται σε ρητορική, αφού η απάντηση είναι έκδηλη και προφανής. Μόνο και μόνο στον τομέα της ιπποδύναμης η νέα έκδοση υπερτερεί κατά κράτος…

Σε σύγκριση με το απερχόμενο μοντέλο των 1,6 λίτρων διαφορές στην εξωτερική ή την εσωτερική σχεδίαση δεν υπάρχουν. Το εσωτερικό διακρίνεται για την πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, τα μαλακά στην πλειοψηφία τους υλικά και το άψογο φινίρισμα και την εργονομία, ωστόσο όπως και η εξωτερική εμφάνιση, έτσι και ο εσωτερικός διάκοσμος είναι σε αρκετό βαθμό άχρωμος και συντηρητικός. Αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελέσει τροχοπέδη στη θετική εικόνα, που σου αφήνει το γερμανικό μοντέλο στο σύνολό του.

Από τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα της δοκιμής του Golf των 134 δυναμομετρημένων ίππων, εντύπωση προκαλεί η δύναμη και η ροπή του 1.390 κ.εκ. κινητήρα, ακόμα και από τις χαμηλές στροφές, καθώς και η περιορισμένη υστέρηση σε κάθε πάτημα του δεξιού πεντάλ. Επίσης, παρά την έλλειψη μηχανικού υπερσυμπιεστή και την παρουσία μόνο turbo το μικρομεσαίο μοντέλο σφύζει από εκρηκτικότητα (δεδομένων των αναλογιών), κάτι που επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις. Συγκεκριμένα, τα πρώτα 100 χλμ./ώρα από στάση έρχονται μόλις σε 9,5 δλ. (γρηγορότερο από κάθε άλλο μικρομεσαίο ανάλογης ιπποδύναμης), ενώ τα 60-100 χλμ./ώρα και 80-120 χλμ./ώρα ολοκληρώνονται σε 9,1 και 13,2 δλ. με πέμπτη και έκτη σχέση αντίστοιχα. Εδώ να σημειώσουμε, ότι το αντικατασταθέν μοντέλο επιτάχυνε στα 100 χλμ./ώρα από στάση σε 11,4 δλ. ενώ ολοκλήρωνε τη διαδικασία των ρεπρίζ σε 17,0 και 25,7 δλ., τιμές που δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης για το νέο μοντέλο.

Εκτός, όμως, από την «ανωτερότητα» του TSI έναντι του FSI όσον αφορά στον τομέα της ιπποδύναμης και των επιδόσεων, σημαντική είναι και η υπεροχή του στον τομέα της κατανάλωσης και της εκπομπής ρύπων. Ενώ, δηλαδή, ο 1.6 FSI απαιτούσε 7,6 λίτρα βενζίνης για κάθε 100 χλμ. μεικτής διαδρομής, ο TSI είναι κατά 6% οικονομικότερος (χάρη στον άμεσο ψεκασμό και τις μειωμένες τριβές, λόγω της μικρότερης χωρητικότητας) καθώς και φιλικότερος στο περιβάλλον, αφού η εκπομπή διοξειδίου του άνθρακα (CO2) έχει μειωθεί από τα 168 στα 149 gr/km.

Όσον αφορά στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του, το Golf των 134 πραγματικών ίππων δεν διαφέρει από το απερχόμενο μοντέλο. Ουδέτερο στην οδική συμπεριφορά και με πολύ καλή ποιότητα κύλισης, έχει ικανοποιητικά περιθώρια πρόσφυσης, ενώ το ακριβές εξάρι χειροκίνητο κιβώτιο και το καλό σε πληροφόρηση τιμόνι ολοκληρώνουν τη θετική εικόνα. Το γερμανικό χάτσμπακ θα διατίθεται σε τρεις εξοπλιστικές εκδόσεις (Trendline, Highline και GT Sport), οι οποίες ξεκινούν από τα 17.350 ευρώ, 2.960 ευρώ χαμηλότερα από την τιμή εκκίνησης της απερχόμενης έκδοσης. Έτσι, ο χαρακτηρισμός «χρυσός» αντικαταστάτης αποκτά ολοένα και μεγαλύτερη βάση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,τα 0-100 ισως οντως να ειναι κοντα μεταξυ των δυο αυτοκινητων.Δεν ειναι η πρωτη φορα που ενα δυνατοτερο αυτοκινητο υπερτερει για πολυ λιγο στο 0-100 αλλα υπερτερει με μεγαλυτερη διαφορα στις ρεπριζ.Οποτε μακαρι να βγει ενα συγκριτικο με τους δυο κινητηρες να δουμε την πραγματικη διαφορα τους.Πιο πανω ο KTG αναφερει 80-120 με εκτη ταχυτητα=13,2" για το 122αρι.Εχω στα χερια μου ενα τευχος του AUTOCAR οπου τα 80-110 με εκτη στο 140αρι ερχονται σε 9,1.Βεβαια η μια μετρηση ειναι 80-120=13,2" και η αλλη 80-110=9,1" αλλα κ παλι το 140αρι ειναι με διαφορα ταχυτερο αφου για τα 10χλμ που υπολειπονται το 140αρι αποκλειεται να χρειαζεται 4,1" που ειναι η διαφορα (13,2-9,1).Ποσο χρονο να χρειαζεται για να τα καλυψει??Οι διαφορες στις ρεπριζ αναμενεται να ειναι εμφανεις.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

στο auto moto und sport έχει το 140ρι 8,5'' για το 60-100 με 5η και 11,4 για το 80-120 με 6η και το 0-100 σε 8,5''

Μαλιστα.Δηλαδη διαφορα 0,6" κ 1,8" αντιστοιχα.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε δε μπορεις να μετρησεις χρονο με βιντεο η με το αισθημα...κι εγω πιανω τα 100 σε 2 δευτερα, πρωτη δευτερα σπινιαριστη τα επιασα :lol: :lol: :lol:

οι μετρησεις γινονται με συγκεκριμενα gps και κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες οδοστρωματος, κλισης και αερα!!!

Ρε φιλε ποιος μέτρησε το βίντεο με το αίσθημα?

1. Απο κάτω απο το βίντεο υπάρχουν δευτερόλεπτα η νομίζω?

2. Τα δευτερα που κάνει το τυπάκι αγγίζουν τις μετρήσεις των 4ΤΡΟΧΩΝ.

3. Δεν είναι και επιστήμη φιλέ το 0-100 ενα V-Box πέρνουν και μετράνε.

4. Σιγά μην περίμεναν οι αρχισυντάκτες του Autocar να πιάσουν καιρικές συνθήκες για να δούν το 0-100... new_lol.gif

5. Εντάξει δεν πάνε και σε κατάβαση με 20% κλιση....

Link to comment
Share on other sites

ρε εαν το 122αρι εχει ποιο κοντο σασμαν ειναι λογικο νε ειναι κοντα με το 140αρι αυτο υπαχει και στα πολο ματαξυ του 75αρι και του 100αρι που ειναι πολυ κοντα στις επιδοσεις................

Link to comment
Share on other sites

ρε εαν το 122αρι εχει ποιο κοντο σασμαν ειναι λογικο νε ειναι κοντα με το 140αρι αυτο υπαχει και στα πολο ματαξυ του 75αρι και του 100αρι που ειναι πολυ κοντα στις επιδοσεις................

Δεν έχεις άδικο, αλλα 0,1? Τεσπα προσωπικα μακάρυ να είναι και αυτό δυνατο και να το χαρούν όσοι το παρουν! gtse πιστεύεις πως θα ζοριζετε λίγο παραπάνω λόγο βάρους?

Υ.Γ Δεν μου είπες τελικά τι χρώμα το πήρες? Ασπρο????

Link to comment
Share on other sites

παιδια σορρυ αλλα το ενα βγαζει 140 αλογα εχει και κομπρεσορ...και το αλλο 122 και εχουν το ιδιο βαρος!ειναι δυνατον να περναει το 122 το 140....εμενα δεν μου λενε τα περιοδικα τιποτα.συμφωνα με την λογικη το 140 ειναι μπροστα,λιγο η πολυ δεν εχει και πολυ σημασια....αυτα....

Link to comment
Share on other sites

και επειδη δεν ολοκληρωσα διοτι εκανα ενα λαθακι....πιστευω λογο κομπρεσορα επισης θα ειναι πιο ανοιχτη ψαλιδα οσον αγορα τους χρονους που λενε τα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο, αλλα 0,1? Τεσπα προσωπικα μακάρυ να είναι και αυτό δυνατο και να το χαρούν όσοι το παρουν! gtse πιστεύεις πως θα ζοριζετε λίγο παραπάνω λόγο βάρους?

Υ.Γ Δεν μου είπες τελικά τι χρώμα το πήρες? Ασπρο????

κοιτα να δεις δεν ξερω εαν ειναι 0,1 αλλα ειναι δυνατο με κοντυτερεσ σχεσεις στο κιβωτιο να ειναι πολυ κοντα. τωρα για το βαρος το ιδιο ζυγιζουν δεν ειναι αυτο προβλημα. απλα το λεω λογω οτι εγω εχω 6n2 τωρα 75αρι και σε φιλικη κοντρα με γνωστο που εχει το 100αρι μου εριξε μονο μισο αυτοκινητο.

Υ.Γ ασπρο το πηρα. καλα ειδα στο ιντερνετ φωτο του γκολφ με ασημενια μασκα, λευκο και ειναι πανεμορφο παραθετω τη φωτο

Link to comment
Share on other sites

Από ΑutoTriti :

Στον τομέα των επιδόσεων, σε σχέση με το TSI 140, το TSI 122 είναι ελαφρώς αργότερο, ικανοποιεί όμως και πάλι για την κατηγορία των μικρομεσαίων με υπερτροφοδότηση.

Σε σχέση με το 1,4 TSI των 140, το 1,4 TSI με τους 122 ίππους είναι…

… 1 δλ. πιο αργό κατά στα 0-100 χλμ./ώρα

… 0,4 δλ. πιο αργό κατά στα 60-100 χλμ./ώρα με 4η

…1 δλ. πιο αργό κατά στα 80-120 χλμ./ώρα με 5η

… 0,7 λτ. οικονομικότερο ανά 100 χλμ. μεικτής διαδρομής

… ακριβότερο όσον αφορά στην αναλογία ευρώ/ίππο (135,7 ευρώ έναντι 122,2 του 140)

εδώ το test.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Ξέχασες να πεις ότι το TSI 122 είναι σε απόλυτη τιμή φτηνότερο!

Επίσης σημείωσε ότι θα είχε ενδιαφέρον να εξετάσεις την αναλογία δυναμομετρημένων προς δηλωμένων ίππων. Τέλος, ξέχασες να αναφέρεις το αναμενόμενο μακροπρόθεσμο κόστος συντήρησης, αν αναλογιστείς ότι τα περιφερειακά των κινητήρων αυτών θεωρούνται αναλώσιμα (κομπρέσορας και τούρμπο).

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις δεν ξερω εαν ειναι 0,1 αλλα ειναι δυνατο με κοντυτερεσ σχεσεις στο κιβωτιο να ειναι πολυ κοντα. τωρα για το βαρος το ιδιο ζυγιζουν δεν ειναι αυτο προβλημα. απλα το λεω λογω οτι εγω εχω 6n2 τωρα 75αρι και σε φιλικη κοντρα με γνωστο που εχει το 100αρι μου εριξε μονο μισο αυτοκινητο.

Υ.Γ ασπρο το πηρα. καλα ειδα στο ιντερνετ φωτο του γκολφ με ασημενια μασκα, λευκο και ειναι πανεμορφο παραθετω τη φωτο

Πραγματικά είναι πολύ ωραίο σε άσπρο... μόλις γύρισα από Παζαρόπουλο (είχα πάει για τα τελευταία..εκκαθαριστικό κτλ) και είχε ένα Plus άσπρο με ασημί μπροστά στην μάσκα και νίκελ διαχωριστικά πολύ καλό, δες αν μπορείς να το κάνεις! worthy.gif αλλά δεν νομίζω να ταιριάζει σε κόκκινο παρα μόνο σε άσπρο και λιγότερο σε ασημί!!! Ρώτησα για επέκταση και καλύπτει ότι ακριβώς και η εργοστασιακή οσο αναφορά τα μηχανικά μερη!

Επίσης την Τρίτη το πάιρνω για μονοήμερο Test Drive (θα παίξει ξεζούμισμα και άδεια από δουλεια!!) tongue.gif Φαντάζεσαι να σπάσει!! new_lol.gif α ρε πλάκα!!!

Edited by BadSeed
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να πεις ότι το TSI 122 είναι σε απόλυτη τιμή φτηνότερο!

Επίσης σημείωσε ότι θα είχε ενδιαφέρον να εξετάσεις την αναλογία δυναμομετρημένων προς δηλωμένων ίππων. Τέλος, ξέχασες να αναφέρεις το αναμενόμενο μακροπρόθεσμο κόστος συντήρησης, αν αναλογιστείς ότι τα περιφερειακά των κινητήρων αυτών θεωρούνται αναλώσιμα (κομπρέσορας και τούρμπο).

Δεν τα ξέχασα. Αυτά τα έχουμε πει και τα ξέρουμε. Απλά παρέθεσα μια πήγη για τις επιδόσεις του για τις οποίες γίνεται κυρίως συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να πεις ότι το TSI 122 είναι σε απόλυτη τιμή φτηνότερο!

Επίσης σημείωσε ότι θα είχε ενδιαφέρον να εξετάσεις την αναλογία δυναμομετρημένων προς δηλωμένων ίππων. Τέλος, ξέχασες να αναφέρεις το αναμενόμενο μακροπρόθεσμο κόστος συντήρησης, αν αναλογιστείς ότι τα περιφερειακά των κινητήρων αυτών θεωρούνται αναλώσιμα (κομπρέσορας και τούρμπο).

Αναλωσιμα ναι,αλλα μπορει κ να μην χρειαστει να τα αλλαξεις για οσο εχεις το αμαξι.Εχουν μεγαλο χρονο ζωης.Οποτε κανενας δε θα διστασει να το παρει για αυτο το λογο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ ωραίο σε άσπρο... μόλις γύρισα από Παζαρόπουλο (είχα πάει για τα τελευταία..εκκαθαριστικό κτλ) και είχε ένα Plus άσπρο με ασημί μπροστά στην μάσκα και νίκελ διαχωριστικά πολύ καλό, δες αν μπορείς να το κάνεις! worthy.gif αλλά δεν νομίζω να ταιριάζει σε κόκκινο παρα μόνο σε άσπρο και λιγότερο σε ασημί!!! Ρώτησα για επέκταση και καλύπτει ότι ακριβώς και η εργοστασιακή οσο αναφορά τα μηχανικά μερη!

Επίσης την Τρίτη το πάιρνω για μονοήμερο Test Drive (θα παίξει ξεζούμισμα και άδεια από δουλεια!!) tongue.gif Φαντάζεσαι να σπάσει!! new_lol.gif α ρε πλάκα!!!

μονοημερο test drive? καλο ακουγεται λεγε εντυπωσεις για τι εγω καμια 20αρια χιλιομετρα του εκανα

Link to comment
Share on other sites

μονοημερο test drive? καλο ακουγεται λεγε εντυπωσεις για τι εγω καμια 20αρια χιλιομετρα του εκανα

Μονοήμερο δυστηχώς... το ζήτησα για 2 αλλα δεν μπορουν! Αν μου δώσουν αυτο που είχα κάνει Test Drive έχει γύρω στα 15000...! Με βλέπω να κοιμάμαι στο αμάξι! new_lol.gif Πιο πολύ θέλω να δώ αυτά που λένε για τα σασμάν οτι δεν κουμπώνουν καλά οι ταχύτητες, επίσης να το κυκλοφορήσω κέντρο να δω κατανάλωση...να βγώ Αττική Οδο να του πετάξω τα μάτια έξω κτλ!!

Θα σου πώ εντυπώσεις..Εχω σκοπο να του κάνω 60 χλμ Αθήνα,ένα σκίσιμο Αττική Οδό μέχρι αεροδρόμιο και να το πάω και μεχρι Σούνιο (Στροφές και λοιπα) Με τα πολλά δεν θα σβήσει καθόλου!! new_killpc.gif Sex και φαγητό είναι και αυτά μέσα στο Test Drive!!!! new_lol.gif

Edited by BadSeed
Link to comment
Share on other sites

Μονοήμερο δυστηχώς... το ζήτησα για 2 αλλα δεν μπορουν! Αν μου δώσουν αυτο που είχα κάνει Test Drive έχει γύρω στα 15000...! Με βλέπω να κοιμάμαι στο αμάξι! new_lol.gif Πιο πολύ θέλω να δώ αυτά που λένε για τα σασμάν οτι δεν κουμπώνουν καλά οι ταχύτητες, επίσης να το κυκλοφορήσω κέντρο να δω κατανάλωση...να βγώ Αττική Οδο να του πετάξω τα μάτια έξω κτλ!!

Θα σου πώ εντυπώσεις..Εχω σκοπο να του κάνω 60 χλμ Αθήνα,ένα σκίσιμο Αττική Οδό μέχρι αεροδρόμιο και να το πάω και μεχρι Σούνιο (Στροφές και λοιπα) Με τα πολλά δεν θα σβήσει καθόλου!! new_killpc.gif Sex και φαγητό είναι και αυτά μέσα στο Test Drive!!!! new_lol.gif

ρε ειμαστε πολυ off topic στειλε pm εαν εχεισ msn να τα πουμε απο εκει........ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Πάντως δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας προβληματίζει το γεγονός ότι ο TSI 122 αποδίδει εξίσου καλά με τον TSI 140. Τι και αν το σαζμάν είναι κοντό ή μακρύ? Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία…

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας προβληματίζει το γεγονός ότι ο TSI 122 αποδίδει εξίσου καλά με τον TSI 140. Τι και αν το σαζμάν είναι κοντό ή μακρύ? Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία…

Ο δικός μου προβληματισμός είναι οτι τα περιοδικά (όχι όλα) δεν κάνουν καλά την δουλειά τους και η παραπληροφόρηση που υπάρχει σχετικά με τις επιδόσεις των αυτοκινήτων, τρελένομαι όταν διαβάζω Autotriti και Autocar που βλέπω οτι τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα και ειδικά τα Γερμανικά τα σπρώχνουν τόσο, είναι όλα τελικά θέμα διαφήμισης και μόνο! Το θέμα μου δεν είναι τόσο οι επιδόσεις όσο το αν θα μου κρατήσει γερό και μακρυα από το συνεργείο το αμάξι! Το άν είναι καλό που το ένα έχει μόνο Turbo και το άλλο Combressor-Turbo θα δείξει στην πορεία...προσωπικά δεν 8α ήθελα μέσα στην Αθήνα να πηγαίνω συνέχεια Turbismenos προτίμώ Combresor μέχρι ενα φάσμα στροφών. Αν το έβγαζε 1600Tfsi τότε θα το συζητούσα διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να πεις ότι το TSI 122 είναι σε απόλυτη τιμή φτηνότερο!

Επίσης σημείωσε ότι θα είχε ενδιαφέρον να εξετάσεις την αναλογία δυναμομετρημένων προς δηλωμένων ίππων. Τέλος, ξέχασες να αναφέρεις το αναμενόμενο μακροπρόθεσμο κόστος συντήρησης, αν αναλογιστείς ότι τα περιφερειακά των κινητήρων αυτών θεωρούνται αναλώσιμα (κομπρέσορας και τούρμπο).

Με τον όρο αναλώσιμα σε ένα αμάξι αντιλαμβάνομαι τα μπουζι, λάδια, νερό, λάστιχα κτλ, κομπρεσορ και τυρμπο μπορεί να μην χρειαστεί να τα αλλάξεις και ποτέ και αν χρειαστεί θα το κάνει ίσως ο επόμενoς ιδιοκτήτης.

Edited by BadSeed
Link to comment
Share on other sites

Guest basilias
Πάντως δεν αντιλαμβάνομαι γιατί σας προβληματίζει το γεγονός ότι ο TSI 122 αποδίδει εξίσου καλά με τον TSI 140. Τι και αν το σαζμάν είναι κοντό ή μακρύ? Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία…

Μαγκες τα νέα ήρθαν!Το TSI 140 δεν θα πουλάει πλεόν με την εισαγωγή του ΤSI 122 ατην αγορά! ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ENΑΣ ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑΣ??

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες τα νέα ήρθαν!Το TSI 140 δεν θα πουλάει πλεόν με την εισαγωγή του ΤSI 122 ατην αγορά! ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ENΑΣ ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑΣ??

Από που ήρθαν τα νέα?Εχεις κάποια πηγή που δεν έχουμε? Εγώ ξέρω οτι οι αντιπρόσωποι ακόμη παραγγέλνουν Tsi...

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες τα νέα ήρθαν!Το TSI 140 δεν θα πουλάει πλεόν με την εισαγωγή του ΤSI 122 ατην αγορά! ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ENΑΣ ΚΟΜΠΡΕΣΟΡΑΣ??
Από που ήρθαν τα νέα?Εχεις κάποια πηγή που δεν έχουμε? Εγώ ξέρω οτι οι αντιπρόσωποι ακόμη παραγγέλνουν Tsi...

Ο φίλος μας ο basilias, καθώς είναι νέο μέλος δεν γνωρίζει καλά τους κανόνες του forum.

Μια και είναι το πρώτο του post, τον ενημερώνουμε ότι μέσα στο forum αυτό - ανάμεσα στα άλλα - απαγορεύεται να ειρωνευόμαστε και να επιτιθέμεθα σε άλλους χρήστες.

Τα σχόλια είναι πάντα ευπρόσδεκτα εάν και μόνο αν είναι σοβαρά, εποικοδομητικά και σε καμία περίπτωση ειρωνικά προς τους άλλους χρήστες του forum.

Εδώ μέσα είμαστε όλοι φίλοι και δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε ο ένας στον άλλο πόσο έξυπνοι είμαστε.

Καλωσήρθες, λοιπόν, basilia!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Basilia για διάβασε το παρακάτω Link που μιλαέι για τα 8 Βest Seller του 2008...

Αν έχεις έγγυρες πηγές και όχι ραδιοαρβύλα να τις παραθέσεις...

Υ.Γ. Πάντα φιλικά!!! Καλώς Ήρθες!

http://www.autotriti.gr/news/preview_news....;category_id=72

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.