Jump to content
morfeas010

Τοποθέτηση Bmc Cda Gia Polo 6n 16v

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Χτες αγόρασα ένα ελαφρά μεταχειρισμένο BMC CDA από το ebay.

Τώρα όσο για την τοποθέτηση του?Πως είναι ο καλύτερος τρόπος να το βάλω?

Από που να τραβήξω σωλήνα για να παίρνει αέρα?

Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο,αλλα οι samco που έχει χρησιμοποιήσει ο τύπος είναι πανάκριβες (φοιτητής Αγγλία είμαι και θέλω να κρατήσω τα έξοδα στο ελάχιστο)

DSC000046.jpg

Ξέρετε τι φ έχει η πεταλούδα μου,για να ξέρω για τι γωνια να κοιτώ?

Edited by morfeas010
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΗΣ ΣΙΜΟΤΑ....ΠΑΡΕ ΑΠΛΗ ΛΑΣΤΙΧΕΝΙΑ ΓΟΝΙΑ, ΟΧΙ ΣΑΜΚΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ....ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ.ΕΓΟ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 6ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ.ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΕΚΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΕΡΑ, ΣΟΥ ΠΡΟΤΗΝΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ...ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΗΘΕΛΕ ΚΑΘΑΡΗΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΡΟΜΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΗΤΑΝ ΨΩΦΙΟ!!ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΕΡΑΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΗΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΚΡΥΟΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ||ΚΑΝΟΝΙΚΗ|| ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΟΛΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΦ...ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΛΕΝΕΙΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΛΑΔΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Χτες αγόρασα ένα ελαφρά μεταχειρισμένο BMC CDA από το ebay.

Τώρα όσο για την τοποθέτηση του?Πως είναι ο καλύτερος τρόπος να το βάλω?

Από που να τραβήξω σωλήνα για να παίρνει αέρα?

Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο,αλλα οι samco που έχει χρησιμοποιήσει ο τύπος είναι πανάκριβες (φοιτητής Αγγλία είμαι και θέλω να κρατήσω τα έξοδα στο ελάχιστο)

DSC000046.jpg

Ξέρετε τι φ έχει η πεταλούδα μου,για να ξέρω για τι γωνια να κοιτώ?

φιλαράκι μήπως θυμάσε πόσα λεφτά σου βγήκε μαζί με τα μεταφορικά το βαρέλι;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το αγόρασα από το ebay,μαζί με μεταφορικά 80 euro + 35 euro γωνια 70mm σε 63mm + κάνα 30 euro σωλήνα (δεν την έχω πάρει ακόμα)

Προχτές το βραδυ το έβαλα,για νύχτα χωρίς εργαλεία καλά το έβαλα για αρχή πιστεύω,αλλα τα σχέδια είναι να τραβηχτεί σωλήνα και να παίρνει αέρα από την κάτω γκρίλια

DSC02583.jpg

(vriskomai agglia)

Edited by morfeas010
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το αγόρασα από το ebay,μαζί με μεταφορικά 80 euro + 35 euro γωνια 70mm σε 63mm + κάνα 30 euro σωλήνα (δεν την έχω πάρει ακόμα)

Προχτές το βραδυ το έβαλα,για νύχτα χωρίς εργαλεία καλά το έβαλα για αρχή πιστεύω,αλλα τα σχέδια είναι να τραβηχτεί σωλήνα και να παίρνει αέρα από την κάτω γκρίλια

DSC02583.jpg

(vriskomai agglia)

νομίζω πως είναι πολύ καλή η τιμή του..για πες,σου φαίνετε διαφορετική η συμπεριφορά του αυτοκινήτου;από ήχο πως πάει?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πω είναι,πως αναπνέει καλύτερα :angry: ,αν ψάχνεσαι να βάλεις...βάλε

δηλ αν σε ρωτήσει κάποιος,καλή ώρα,αν πάει καλύτερα από πριν,τι θα έλεγες?

NAI?

OXI?

λίγο?

το ίδιο?

μόνο ο ήχος-αναπνοή άλλαξε?

@

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω την γνωμη......

ειχα δωσει 195 ευρω και η διαφορα(εκτως απο τον ηχο,που ειναι γ@μ@τος) ηταν ελαχιστη.τιποτα που να δικαιολογει τα 195 ευρω.

ουτως η αλλως μην περιμενεις να δεις διαφορα απο ενα βαρελακι και οπως ειπε ο Κωστας απλα βοηθαει στην καλυτερη αναπνοη του κινητηρα κ μπορει να του εδωσε 0,2 αλογα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

κ γω μηχανολόγος μηχανικός είμαι.να πάρει η ευχή να πάρει.....!

κ γω εχω μια χοάνη αλλά εκτός απ'τον ήχο δεν είδα καμία μα καμία διαφορά.

ξέρω ένα παιδί(απ'το δρυμό)που έχει βαρέλάκι σε ένα σκόντα,δε θυμάμαι τι μάρκα,κ εκείνος δεν είδε καμία διαφορά.

μήπως είναι η ιδέα κ μόνο?

@

Link to comment
Share on other sites

κ γω μηχανολόγος μηχανικός είμαι.να πάρει η ευχή να πάρει.....!

κ γω εχω μια χοάνη αλλά εκτός απ'τον ήχο δεν είδα καμία μα καμία διαφορά.

ξέρω ένα παιδί(απ'το δρυμό)που έχει βαρέλάκι σε ένα σκόντα,δε θυμάμαι τι μάρκα,κ εκείνος δεν είδε καμία διαφορά.

μήπως είναι η ιδέα κ μόνο?

@

δηλαδη πραγματικα,περα απο την πλακα,τι περιμενες να δεις με την τοποθετηση ενος βαρελιου η μιας φιλτροχοανης η μιας σκουπας?

η διαφορα ειναι ελαχιστη εως και χειροτερη μερικες φορες λογω οτι μπαινει περισσοτερος αερας απο οτι πρεπει.....

με μια πιο ελευθερη εισαγωγη δεν βλεπεις απολυτως τιποτα.βαλε μια εξατμιση και ενα προγραμμα κ τοτε κατι θα δεις

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πραγματικα,περα απο την πλακα,τι περιμενες να δεις με την τοποθετηση ενος βαρελιου η μιας φιλτροχοανης η μιας σκουπας?

η διαφορα ειναι ελαχιστη εως και χειροτερη μερικες φορες λογω οτι μπαινει περισσοτερος αερας απο οτι πρεπει.....

με μια πιο ελευθερη εισαγωγη δεν βλεπεις απολυτως τιποτα.βαλε μια εξατμιση και ενα προγραμμα κ τοτε κατι θα δεις

όχι όχι.μάλλον δε τοποθετήθηκα σωστά.

κοίτα εγώ είμαι της άποψης ότι δε κερδίζεις τπτ απλά επειδή όλοι λένε ότι έχει διαφορά,είπα να μην γίνω για ακόμη μια φορά

σπαστικός.@

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο στα Golf να δουλευει το βαρελακι και στα Polo να λετε οτι δεν ειδατε διαφορα. Εκτος και αν αναφερεστε μονο στην αισθηση που σας δινει και οχι σε μια αντικειμενική μετρηση, πχ σε ανοιγμα με καποιο Polo που πηγαινατε πριν ιδια και μετα το βαρελακι συνεχισατε να πηγαινετε τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο στα Golf να δουλευει το βαρελακι και στα Polo να λετε οτι δεν ειδατε διαφορα. Εκτος και αν αναφερεστε μονο στην αισθηση που σας δινει και οχι σε μια αντικειμενική μετρηση, πχ σε ανοιγμα με καποιο Polo που πηγαινατε πριν ιδια και μετα το βαρελακι συνεχισατε να πηγαινετε τα ιδια.

εγω αναφερομαι σαν αισθηση.τωρα σαν αποδοση δεν ειχα ανοιξει πριν κ μετα για να δω διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Με φιλτρο μονο δεν γινεται δουλεια. Σιγουρα απελευθερώνεται η αναπνοη του αυτοκινήτου αλλα μια εξατμιση και προγραμμα ειναι απαραιτητα για να δεις στο συνολο 8-10 αλογακια παραπανω. Απο αίσθηση δεν ξερω τι γινεται παντως σιγουρα ο ηχος σε κανει να νομιζεις οτι πας γρηγοροτερα, οπως επισης σε ζαλιζει οταν πας ταξιδι tongue.gif .

Link to comment
Share on other sites

Με φιλτρο μονο δεν γινεται δουλεια. Σιγουρα απελευθερώνεται η αναπνοη του αυτοκινήτου αλλα μια εξατμιση και προγραμμα ειναι απαραιτητα για να δεις στο συνολο 8-10 αλογακια παραπανω. Απο αίσθηση δεν ξερω τι γινεται παντως σιγουρα ο ηχος σε κανει να νομιζεις οτι πας γρηγοροτερα, οπως επισης σε ζαλιζει οταν πας ταξιδι tongue.gif .

όντως όταν κανείς πορεία είναι λίγο σπάσ...........ιδίκο ειδικά σε ανηφορικό δρόμο.

@

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω το εβαλα να βγαινει ευθεια μπροστα. Μ@λ@κια λετε? Να αγορασω οτι χρειαζετε και να το βαλω να περνει απο τα πλαγια οπως στις φωτο?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω το εβαλα να βγαινει ευθεια μπροστα. Μ@λ@κια λετε? Να αγορασω οτι χρειαζετε και να το βαλω να περνει απο τα πλαγια οπως στις φωτο?

ποσες γωνιες εχεις κανει?3?

Link to comment
Share on other sites

Το 9n εχω. Παιζει ρολο σε μενα? να το βαλω πλαγια?Εχω και πολυ μεγαλη καταναλωση.Να φταιει το βαρελακι?

Καμια γωνια δεν εχω, απλως μια μεγαλη καμπυλη. Θα το βγαλω μια φωτο να τη δειξω οποτε μπορεσω

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι πιο ευχαρηστημενος με παπα και ελευθερο τησ γκρην παρα με το βαρελακι...και απο μηχανολογικη αποψη αν δεν μπει προγραμα καλυτερα να περνετε αερα απο τον θολο,οπως στα μαμα...εγω επερνα αερα απο την μασκα μπροστα με μικρη σκουπα,το μονο που καταφερα ηταν να καθαριζω το βαρελακι καθε βδομαδα.....

Link to comment
Share on other sites

Το 9n εχω. Παιζει ρολο σε μενα? να το βαλω πλαγια?Εχω και πολυ μεγαλη καταναλωση.Να φταιει το βαρελακι?

Καμια γωνια δεν εχω, απλως μια μεγαλη καμπυλη. Θα το βγαλω μια φωτο να τη δειξω οποτε μπορεσω

φίλε μου βαλ'το να κοιτάει όπου σου αρέσει στό μάτι.

αλλά να ξέρεις ότι το ποιο σωστό είναι να πέρνεις όχι ψυχρό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.