Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Πήρα τηλ. τα 2 παιδια τα αδερφια οι φανοποιεί που έβαψαν τον μπρστινό προφυλακτίρα, και τους ζήτισα να μου βρούν την 3Μ που ανεφέρει ο Νίκος, θα την δοκιμάσω σε σχέσει με την Color-X και την Scratch-Χ της Meguiar's και θα δώ τα αποτελέσματα και θα εκφέρω γνώμη! Όλα αυτά απο Δευτέρα που θα είμαι Πρέβεζα :D

ΥΓ εαν και Scratch-Χ θέλει μέτα πάστα κερί η wet look & Κερί για να δίξει την δουλειά που έγινε...\

Monday is coming!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα μου κοστισει πανω κατω να το παω σε κανα μαγαζι να μου το γυαλισει με αλοιφαδορο? Σκεφτομαι να το κανω μολις κλεισει χρονο το αμαξι.

Περιπου 110€ γύαλισμα -κέρωμα με προιοντα autoglym τα γνωρίζετε !Στο ΜΑρουσι.Βασικά το γυάλισμα χρειαζεται 1 φορά τον χρονο,το δε κέρωμα περισσοτερες ίσως και 4 λόγω των ρύπων που προσκολλούν στο χρώμα και των συχνων πλυσιμάτων

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 110€ γύαλισμα -κέρωμα με προιοντα autoglym τα γνωρίζετε !Στο ΜΑρουσι.Βασικά το γυάλισμα χρειαζεται 1 φορά τον χρονο,το δε κέρωμα περισσοτερες ίσως και 4 λόγω των ρύπων που προσκολλούν στο χρώμα και των συχνων πλυσιμάτων

Πετρο ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωω ;)

Link to comment
Share on other sites

εδώ πρέβεζα πάντως πάει απο 130 και σε μερικα μαγαζία κοπανανε 200... αλλα εγώ το κάνω μόνος tongue.gif εντάξη μια φορά το χρόνο τον κάνω με αλοιφαδόρο αλλα σκέτο κερι... και τακτικα πευτει καθάρισμα... και περασμα γρήγορο με wet look σπρέι. ;)

Link to comment
Share on other sites

εδώ πρέβεζα πάντως πάει απο 130 και σε μερικα μαγαζία κοπανανε 200... αλλα εγώ το κάνω μόνος tongue.gif εντάξη μια φορά το χρόνο τον κάνω με αλοιφαδόρο αλλα σκέτο κερι... και τακτικα πευτει καθάρισμα... και περασμα γρήγορο με wet look σπρέι. ;)

Ερώτηση: Τα καταστήματα που κάνουν αυτή τη δουλειά (γυάλισμα,κέρωμα) μπορούν να μου βγάλουν σημαδάκια από λεύκες και μικρά μπιμπικάκια από ρετσίνι που έχω στον ουρανό;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τα καταστήματα που κάνουν αυτή τη δουλειά (γυάλισμα,κέρωμα) μπορούν να μου βγάλουν σημαδάκια από λεύκες και μικρά μπιμπικάκια από ρετσίνι που έχω στον ουρανό;

ναι ;)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τα βγάλεις και μόνος (εάν έχεις όρεξη) πάρε ένα καθαριστίκο "πηλός" λέγετε και με ένα ηγρό που έχει μέσα η συσκευασία αγωράς ψεκαζεις και τρίβεις στην υγρή περιοχή με τον πηλό, μπορείς εαν δεν είναι ξεραμένα πολή... να τα κάνεις με μπλέ οινόπνευμα (αλλα προσοχη μικρή ποσότιτα) και μετα γυάλισε την περιοχή με κάποια πάστα κερί... ΑΑΑΑΑλλλλα αμα βαριέσε να τα κάνεις όλα αυτα και δεν έχει και την υπομονή.... πάγενε σε ένα μαγάζι να σε φτιάξει....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τα βγάλεις και μόνος (εάν έχεις όρεξη) πάρε ένα καθαριστίκο "πηλός" λέγετε και με ένα ηγρό που έχει μέσα η συσκευασία αγωράς ψεκαζεις και τρίβεις στην υγρή περιοχή με τον πηλό, μπορείς εαν δεν είναι ξεραμένα πολή... να τα κάνεις με μπλέ οινόπνευμα (αλλα προσοχη μικρή ποσότιτα) και μετα γυάλισε την περιοχή με κάποια πάστα κερί... ΑΑΑΑΑλλλλα αμα βαριέσε να τα κάνεις όλα αυτα και δεν έχει και την υπομονή.... πάγενε σε ένα μαγάζι να σε φτιάξει....

Είναι πολλά και διάσπαρτα ρε συ, χώρια που φοβάμαι μη το κάνω χειρότερα!!! Στο φτερό που καθάριζα μια κοτσυλιά με νερό και χαρτί κουζίνας έκανα γρατζουνιά!!!

Στο μαγαζί το κάνουν εκείνη τη στιγμή ή το αφήνω καμιά μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά και διάσπαρτα ρε συ, χώρια που φοβάμαι μη το κάνω χειρότερα!!! Στο φτερό που καθάριζα μια κοτσυλιά με νερό και χαρτί κουζίνας έκανα γρατζουνιά!!!

Στο μαγαζί το κάνουν εκείνη τη στιγμή ή το αφήνω καμιά μέρα;

το αφηνεις η κανονιζεις ραντεβου αλλα θα περιμενεις πολυ

την κουτσουλια επρεπε να αφησεις το βρεγμενο χαρτι κανενα 10λεπτο και μετα να αρχισεις να τριβεις απαλα πολυ απαλα την κουτσουλια να φυγει :D

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα την 3Μ με το κιτρινο καπακι και απο πανω ειχα σκοπο να περασω σκετο κερι σε μορφη σπρει αλλα τελικα αποδειχθηκε μεγιστη πατατα.Με το σπρει κεριου δυο πραγματα μπορει να γινουν.Αν δεν το αφησει κανεις πολλη ωρα στο ιδιο σημειο ολα οκ, πεφτει με μορφη σταγονιδιων.Αν το παρακανει κανεις τοτε μαζευεται πουλυ κι αρχιζει να κυλαει.Οτι απο τα δυο κι αν δοκιμασα, το κερι αφησε σταμπα ειτε απο σταγονιδιο ειτε απο το αυλακι που ετρεχε.Φαινοταν φυσικα μονο απο κοντα.Ετσι, πανω απο την 3Μ περασα γυαλιστικη αλοιφη με κερι και μου εδιωξε τα σημαδακια του κεριου.Οι γραμμωσεις δεν φαινονται ευκολα και η αραχνη εχει μειωθει αισθητα.Να δουμε τωρα ποσο θα κρατησει.Αν και σκεφτομαι να αγορασω και να το περασω με σκετο κερι σε παστα ωστε να αποφυγω τα σημαδια και το σπρει παει για πεταμα

Link to comment
Share on other sites

μίπως ήταν πατάτα το σπρέι κερί που πήρες?

Link to comment
Share on other sites

μίπως ήταν πατάτα το σπρέι κερί που πήρες?

Της sonax ειναι.Ειναι σκληρο κερι.Θα προσπαθησω να το περασω πολυ τοπικα ωστε να μη μου παραξεραθει μπας και καταφερω τιποτα

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια που βάψανε το Passat μου πρώτιναν για την αράχνη, μία 3Μ με κοκκινο καπακί και μαυρό μπουκαλι μακρόστενο, οχι για το πολο όμος επιδι δεν έχει τέτια προβλήματα θα αναφέρω περισότερα μόλης θα την έχω σε 2 μέρες!

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια που βάψανε το Passat μου πρώτιναν για την αράχνη, μία 3Μ με κοκκινο καπακί και μαυρό μπουκαλι μακρόστενο, οχι για το πολο όμος επιδι δεν έχει τέτια προβλήματα θα αναφέρω περισότερα μόλης θα την έχω σε 2 μέρες!

Οποτε την εχεις, ανεβασε φωτο

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Σάββατο θα την έχω! Θα έχεις φώτο :rolleyes: Δεν σε ξαχνάω!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα σήμερα το πρώι την 3Μ με το κοκκινο καπακι και δοκιμασα εαχιστα στο Polo σε ενα φτερο... (οχι ποσ περιμενα να δω διαφορα με το κερι και γυαλισμα που εχει το πολο) αλλα θα επαλυθεύσω το τεστ σε ενα που εχει αραχνη... ααααααααα να ασας πώ πέρασα πηλο να φυγει λίγο αχνη απο το Fiat Bravo του γειτονα μου... τελεια δουλεια έκανε ο Πηλός...

Link to comment
Share on other sites

Πόσο άραγε κοστίζει το κέρωμα στα μαγαζιά AutoGlym και Meguiars;

Τα έχει επισκεφθεί κανένας πρόσφατα;

Meguiars στην αθηνα ξεκινα απο 150 ευρο και φτανει μεχρι 350 ευρο αναλογα με την κατασταση του αυτοκινητου

το ειδα προσφατα σε καποιο περιοδικο αυτοκινητου αλλα δεν θυμαμαι σε ποιο εχω τραβηξει φωτο αλλα δεν την εχω περασει στον υπολογιστει να δω πως φενετε για να την ποσταρω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τα φώτα των "ειδικών". Μιας και το αμάξι μου είναι μαυρο και ευαίσθητο και το περιποιούμαι μόνος μου, τί προτείνετε για πλύσιμο με λιγότερα παρατράγουδα (νομίζω αράχνες τα λένε, απο σφουγγάρια).

Επίσης μια θαμπάδα που έχει στο προφυλακτήρα πως μπορεί να βγεί?.. Δοκίμασα 2 αλοιφές, 1 nirgin για καθάρισμα μεταλλικών χρωμάτων και 1 3Μ (με μπλέ νομίζω καπάκι) και δεν έφυγε. Μήπως θέλει τρίψιμο με αλοιφαδόρο? Κέρωμα σε καινούριο αυτοκίνητο προτείνεται?

Ξέρετε κάποια προιόντα να προτείνετε που να υπάρχουν και στο Praktiker.?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τα φώτα των "ειδικών". Μιας και το αμάξι μου είναι μαυρο και ευαίσθητο και το περιποιούμαι μόνος μου, τί προτείνετε για πλύσιμο με λιγότερα παρατράγουδα (νομίζω αράχνες τα λένε, απο σφουγγάρια).

Επίσης μια θαμπάδα που έχει στο προφυλακτήρα πως μπορεί να βγεί?.. Δοκίμασα 2 αλοιφές, 1 nirgin για καθάρισμα μεταλλικών χρωμάτων και 1 3Μ (με μπλέ νομίζω καπάκι) και δεν έφυγε. Μήπως θέλει τρίψιμο με αλοιφαδόρο? Κέρωμα σε καινούριο αυτοκίνητο προτείνεται?

Ξέρετε κάποια προιόντα να προτείνετε που να υπάρχουν και στο Praktiker.?

αμα ανατρεξεις στις προηγουμενες σελιδες θα βρεις και θα μαθεις οτι ρωτας :huh:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κάτι αλοιφούλες και κερί και έκανε καλή δουλειά (1 χοντρή sonax). Για το στέγνωμα κάποιος μου είπε για ελλαστική σιλικονη και όχι πανί. Σαν αυτό που πλένουν τζάμια περίπου. Δέ κάνει γραμμές κλπ?!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κάτι αλοιφούλες και κερί και έκανε καλή δουλειά (1 χοντρή sonax). Για το στέγνωμα κάποιος μου είπε για ελλαστική σιλικονη και όχι πανί. Σαν αυτό που πλένουν τζάμια περίπου. Δέ κάνει γραμμές κλπ?!

Αυτη τη ζελατινα την εχω παρει κι εγω.Κανει απιστευτη δουλεια.Το δερμα θα το χρησιμοποιησεις μετα τη χρηση της ζελατινας και σε σημεια που δεν εφτασε αυτη ωστε να διωξεις και τις τελευταιες σταγονες.Για να μην σου κανει γραμμωσεις στο βερνικι, να φροντιζεις μετα απο καθε περασμα της ζελατινας απο τη λαμαρινα, να την σκουπιζεις με το χερι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα τα φώτα των "ειδικών". Μιας και το αμάξι μου είναι μαυρο και ευαίσθητο και το περιποιούμαι μόνος μου, τί προτείνετε για πλύσιμο με λιγότερα παρατράγουδα (νομίζω αράχνες τα λένε, απο σφουγγάρια).

Επίσης μια θαμπάδα που έχει στο προφυλακτήρα πως μπορεί να βγεί?.. Δοκίμασα 2 αλοιφές, 1 nirgin για καθάρισμα μεταλλικών χρωμάτων και 1 3Μ (με μπλέ νομίζω καπάκι) και δεν έφυγε. Μήπως θέλει τρίψιμο με αλοιφαδόρο? Κέρωμα σε καινούριο αυτοκίνητο προτείνεται?

Ξέρετε κάποια προιόντα να προτείνετε που να υπάρχουν και στο Praktiker.?

Θα προτεινα τα εξης (αν και δεν ειμαι "ειδικος") :

Ειναι προτιμοτερο το πλυσιμο στο χερι κι οχι σε βουρτσα. Προσοχη κατα το πλυσιμο μην μενουν στο σφουγγαρι η στο δερμα πετραδακια κι οτιδηποτε αλλο μπορει να χαραξει το βερνικι.

Κερωμα σε καινουριο αυτοκινητο ναι. Καλυτερα με το χερι ομως. Η συχνη χρηση αλοιφαδορου ισως ειναι εις βαρος του βερνικιου.

Δεν θα συνιστουσα προιοντα απο Praktiker (οπως Nigrin κλπ), ειναι προτιμοτερο να πληρωσεις κατι παραπανω για προιοντα "3Μ" ή "Meguiar".

Link to comment
Share on other sites

Θα προτεινα τα εξης (αν και δεν ειμαι "ειδικος") :

Ειναι προτιμοτερο το πλυσιμο στο χερι κι οχι σε βουρτσα. Προσοχη κατα το πλυσιμο μην μενουν στο σφουγγαρι η στο δερμα πετραδακια κι οτιδηποτε αλλο μπορει να χαραξει το βερνικι.

Κερωμα σε καινουριο αυτοκινητο ναι. Καλυτερα με το χερι ομως. Η συχνη χρηση αλοιφαδορου ισως ειναι εις βαρος του βερνικιου.

Δεν θα συνιστουσα προιοντα απο Praktiker (οπως Nigrin κλπ), ειναι προτιμοτερο να πληρωσεις κατι παραπανω για προιοντα "3Μ" ή "Meguiar".

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.