Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Περιμενω να ρθουν τα πραγματα και το Lusso και βουρ!το αυτοκινητο δεν εχει σχεδον καμια αραχνη και ειναι σαν καινουργιο...αρα θα γγινει οπωςσ δεν το χω δει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις να ερθουν;παρηγγειλες και αν ναι τι;

σαμπουαν κερι πυλο και υγρο και την ayto glym την γυαλιστικη

τι πρεπει να προσεξω στο καθενα διαβαζω οδηγιες?

αν ακουμπισει πλαστικο πχ παραθυρων το σκουπιζω και ολα οκ?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

σαμπουαν κερι πυλο και υγρο και την ayto glym την γυαλιστικη

τι πρεπει να προσεξω στο καθενα διαβαζω οδηγιες?

αν ακουμπισει πλαστικο πχ παραθυρων το σκουπιζω και ολα οκ?

Για να μην καθεσαι να πηγαινεις ξυστα τα παραθυρα και τα λαστιχα μπορεις πολυ απλα να αγορασεις μια χαρτοταινια και πριν ξεκινησεις τη δουλεια να την κολλησεις σε ολα τα σημεια που τελειωνει η λαμαρινα και αρχιζει πλαστικο ή λαστιχο.Π.χ. φαναρια,λαστιχα θυρων, λαστιχα παρμπριζ κλπ.Οποτε και να σου ξεφυγει λιγο το χερι δεν ασχολεισαι καν.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

ηρθαν!!!αλλα σημερα βρεχει καταρακτοδως...θα τα κανω καμια μερα με ηλιο..μπορω να πλυνω με σαμπουαν εχω απο το γκαραζ μου και μετα να παω στο γκαραζ για τα αλλα.το γκαραζ μου ειναι ατομικο και ολη η πορτα μπροστα βλεπει εξω...απλα αν δν εχει ηλιο πως βλεπεις?με 1 λαμπα οκ ειναι?

επισης το Lusoo ειναι πολυ σκληρο σε σχεση με παλιο μου κερι!ν βαλεις απαλα το δακτυλο σου αφηνει κατι σαν λαδακι και ωραιο αρωμα σαν καρυδα..αυτο το λαδακι ειναι αυτο που πρεπει να απλωσεις και στο αυτοκινητο τοσο λιγο?

μετα που τριβουμε με τι πετσετα δεν φευγει σχεδον ολο?κριμα δεν ειναι?

το αποτελεσμα δεν θα χει καμια σχεση με το παλιο μου μετριο σαπουνισμα και κερωμα?

Link to comment
Share on other sites

ηρθαν!!!αλλα σημερα βρεχει καταρακτοδως...θα τα κανω καμια μερα με ηλιο..μπορω να πλυνω με σαμπουαν εχω απο το γκαραζ μου και μετα να παω στο γκαραζ για τα αλλα.το γκαραζ μου ειναι ατομικο και ολη η πορτα μπροστα βλεπει εξω...απλα αν δν εχει ηλιο πως βλεπεις?με 1 λαμπα οκ ειναι?

επισης το Lusoo ειναι πολυ σκληρο σε σχεση με παλιο μου κερι!ν βαλεις απαλα το δακτυλο σου αφηνει κατι σαν λαδακι και ωραιο αρωμα σαν καρυδα..αυτο το λαδακι ειναι αυτο που πρεπει να απλωσεις και στο αυτοκινητο τοσο λιγο?

μετα που τριβουμε με τι πετσετα δεν φευγει σχεδον ολο?κριμα δεν ειναι?

το αποτελεσμα δεν θα χει καμια σχεση με το παλιο μου μετριο σαπουνισμα και κερωμα?

Θα πρεπει να εχεις καλο φωτισμο για να κανεις σωστη δουλεια.Αν δεν βλεπεις καλα ισως σου μεινει κερι σε καποιο σημεο και να μην το προσεξεις.Το κερι δεν το βαζουμε με το κιλο.Θα βαλεις στο σφουγγαρι μια ποσοτητα και θα το απλωσεις ωστε να δημιουργησει ενα φιλμ.Οταν το σκουπισεις, θα προσεξεις να το σκουπισεις καλα.Να μην αφησεις τιποτα σκιες (γιαυτο πρεπει να χεις καλο φωτισμο).Το χρωμα σου θα απορροφησει οση ποσοτητα χρειαζεται.Το υπολοιπο ειναι αχρηστο και πρεπει να σκουπιστει καλα.Οπωσδηποτε η δουλεια που ετοιμαζεσαι να κανεις θα ειναι καλυτερη απο αυτη που εκανες μεχρι τωρα.Πιθανοτατα θα καταλαβεις διαφορα στην υφη της επιφανειας σου μετα το περασμα του πηλου.Οσον αφορα η γυαλαδα σιγουρα θα υπαρχει αλλα αν το χρωμα σου ειναι σχετικα καινουριο, μην περιμενεις να δεις και την τρελη διαφορα.Μεγαλη διαφορα φαινεται στα ταλαιπωρημενα χρωματα καποιας ιλικιας.Παντως το σημαντικο ειναι οτι θα γυαλιζει και το κυριοτερο ειναι οτι θα ξερεις οτι εχεις προστατεψει το χρωμα σου απο τη ζημια των επικαθισεων.Καλο θα ηταν να τραβηξεις κοντινες φωτο απο διαφορα σημεια μετα το πλυσιμο και πριν ξεκινησεις τη διαδικασια προετοιμασιας και ακριβως ιδιες φωτο μολις τελειωσεις.Θα σου συνιστουσα να τις τραβηξεις ολες σε λιγο σκοτεινο μερος.Το φλας της μηχανης ειναι η καλυτερη αποκαλυψη οποιουδηποτε προβληματος (αραχνη,θαμπαδα κλπ) του χρωματος οποτε μολις συγκρινεις τις φωτο θα μπορεις να καταλαβεις το αποτελεσμα.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο Νασος.λιγη ποσοτητα κεριου τοση που να μην φαινεται,το αφηνεις κανα 10λεπτο και σκουπιζεις.κανε ενα κομματι την φορα και οχι ολο το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λεει ο Νασος.λιγη ποσοτητα κεριου τοση που να μην φαινεται,το αφηνεις κανα 10λεπτο και σκουπιζεις.κανε ενα κομματι την φορα και οχι ολο το αυτοκινητο.

Εμενα απο μαγαζι που πουλουσε meguiars μου ειπαν να κανω μεγαλα κομματια, αν ειναι δυνατον ολο το αυτοκινητο και μετα να το σκουπισω.Ευτυχως δεν τους ακουσα εκανα ομως σχετικα μεγαλα κομματια στην αρχη και τα παιξα.... χαχα

Link to comment
Share on other sites

λαθος σου ειπαν.οταν το κερι ειναι ετοιμο να βγει,πρεπει να βγει.διαφορετικα μετα βγαινει δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

λαθος σου ειπαν.οταν το κερι ειναι ετοιμο να βγει,πρεπει να βγει.διαφορετικα μετα βγαινει δυσκολα.

Γιαυτο και δεν το περασα ολο.Γιατι μετα θα ηθελε βουρτσα για να βγει :p

Link to comment
Share on other sites

10 Λεπτα?το κερι γραφει 1 πανω! επισης καλο φως εχεις με ηλιο...αλλα δνε θες στον ηλιο...το καλυτερο ειαι στο γκαραζ μου μαι μερα με ηλιο οπως βγαινω εχει φωτισμο κια λαμπα η εξω μια μερα με συννεφια?

τη ποσοτητα ρε νασο?το κερι ειναι πετρα απλα κατι σαν λαδακι εχει!φαντασου ρολλ ον κερι για το σωμα σκληρο

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι μπερδευτηκα με το παλιο σου κερι sillyhorse1rb5.gif

ειναι απο τα κερια που δεν χρειαζεται να κανουν haze.απλωνεις και αφαιρεις μετα απο 1 λεπτο.το λαδακι που λες ειναι exotic oils τα οποια περιεχονται στα 4 διαφορετικα ειδη κεριου που αποτελουν την συσταση του .carnauba,montan και 2 ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι ειναι μπερδευτηκα με το παλιο σου κερι sillyhorse1rb5.gif

ειναι απο τα κερια που δεν χρειαζεται να κανουν haze.απλωνεις και αφαιρεις μετα απο 1 λεπτο.το λαδακι που λες ειναι exotic oils τα οποια περιεχονται στα 4 διαφορετικα ειδη κεριου που αποτελουν την συσταση του .carnauba,montan και 2 ακομα.

και το κερι (πηρα pad) πως στο καλο το παιρνεις?ειναι πετραααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

τριψε ελαφρα το pad πανω στο κερι και αυτο θα το ζεστανει.η ποσοτητα που θα μπει στο pad ειναι αρκετη για να ξεκινησεις το κερωμα.δες το vid στο 0.57-1.10

Link to comment
Share on other sites

mergu pilo(50 γρ μονο παιρνω και απο εδω αμα ξαναχρειαστω...50 γρ κανουν για 2 φορες?) και quick detail spray mergu.to aytoglym το γυαλιστικο sonus σαμπουαν 3 πετσετες που ειπεσ το προβατο 5 pads για να βαζω και το Lusso!το κερι κραταει 6 φορες?και εχω και δερμα για στεγνωμα

Link to comment
Share on other sites

Με τον πηλο κανεις 4 αυτοκινητα περιπου, αναλογα την μπιχλα που εχουν πιασει...

Το κερι κραταει απειρες φορες θεωρητικα.. Η ποσοτητα που βαζεις ειναι ελαχιστη!!!! Θα προσπαθησεις οπως ειπαν τα παιδια, αν βαζεις ποσοτητα τοση ωστε να μην φαινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το παιξω πολυξεριδης αλλα βαση της προσωπικης μου εμπειριας (εχω δοκιμασει απειρα σετ απο αυτες τις μ@λ@κιες και το γκαραζ μου ειναι ιδανικο για την εκτελεση τετοιων εργασιων) εχω να σχολιασω οτι καλυτερα ειναι να επικεντρωνεις σε ενα καλο "σφουγκαρι", ενα αψογο σαμπουαν και ενα ειδικο πανι (οχι δερμα) για στεγνωμα απο το να αγοραζεις γυαλιστικες αλοιφες και αλλες τετοιες αηδιες οι οποιες αν δεν εφαρμοστουν σωστα θα σου κανουν το αμαξι χαλια.

Καλυτερα απο εκει που θα δωσεις 80 ευρω για αλοιφες και εξοπλισμο , να δωσεις 120-150 και να κανεις ενα κερωμα καθε 6-8 μηνες και να το διατηρεις με καλο πλυστικο εξοπλισμο.

Ακομη και μερακι να το εχεις (οπως το ειχα και εγω) η πιθανοτητα να κανεις λαθος την διαδικασια ειναι μεγαλη.

Μπορει να ειμαι λαθος, αλλα εκαστος στο ειδος του. Ας αφησουμε τα γυαλισματα και τα κερωματα να τα κανουν αυτοι που ξερουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το παιξω πολυξεριδης αλλα βαση της προσωπικης μου εμπειριας (εχω δοκιμασει απειρα σετ απο αυτες τις μ@λ@κιες και το γκαραζ μου ειναι ιδανικο για την εκτελεση τετοιων εργασιων) εχω να σχολιασω οτι καλυτερα ειναι να επικεντρωνεις σε ενα καλο "σφουγκαρι", ενα αψογο σαμπουαν και ενα ειδικο πανι (οχι δερμα) για στεγνωμα απο το να αγοραζεις γυαλιστικες αλοιφες και αλλες τετοιες αηδιες οι οποιες αν δεν εφαρμοστουν σωστα θα σου κανουν το αμαξι χαλια.

Καλυτερα απο εκει που θα δωσεις 80 ευρω για αλοιφες και εξοπλισμο , να δωσεις 120-150 και να κανεις ενα κερωμα καθε 6-8 μηνες και να το διατηρεις με καλο πλυστικο εξοπλισμο.

Ακομη και μερακι να το εχεις (οπως το ειχα και εγω) η πιθανοτητα να κανεις λαθος την διαδικασια ειναι μεγαλη.

Μπορει να ειμαι λαθος, αλλα εκαστος στο ειδος του. Ας αφησουμε τα γυαλισματα και τα κερωματα να τα κανουν αυτοι που ξερουν.

Εισαι και λαθος και σωστος....

Σωστος εισαι στο οτι ΚΑΤΑΡΧΗΝ θες ενα καλο σφουγγαρι(προβατακι), ενα καλο σαμπουαν με αρκετη λιπαντικη ικανοτητα, μια καλη πετσετα για στεγνωμα, και καποιο drying aid για λιπανση και βοηθεια στο στεγνωμα...

Καλο ειναι να υπαρχει πιεστικο και ΑΦΡΟΠΟΙΗΤΗΣ..

Με σωστο πλυσιμο θα προστατεψεις το χρωμα σου, και αυτο θα αργησει να χαρακτει και να γρατζουνιστει...

Επισης θελουμε και κερωμα, ωστε να προστατεψουμε την επιφανεια μας.. Το ποσες φορες θα κερωσουμε μεσα στον χρονο, εξαρταται απο το κερι, το ποσο χρησιμοποιουμε το αμαξι μας, τις περιβαλλοντικες συνθηκες και διαφορα αλλα.. Εν συντομια δηλαδη, ενα ματι με μετρια εμπειρια, μπορει να καταλαβει ποτε θελει κερωμα το αμαξι του, με το που θα πεσει νερο πανω στο αμαξι....

Το κερωμα μπορει να το κανει ο καθενας μονος του.. Δυσκολα γινεται ζημια, και πρεπει να ειναι καποιος πολυ αδαης με αυτα τα πραγματα.. Γλυτωνεις και το 50αρι που ζητανε εξω για κερωμα.. Επισης, αναλογα το κερι σου και τις συνθηκες, μπορει να χρειαζεσαι κερωμα καθε μηνα η καθε διμηνο.. Οποτε μαζευνται καμπωσα χρηματα, τα οποια αν τα εδινες εξω, θα το σκεφτοσουν περισσοτερο...

Το θεμα ειναι λοιπον να μην φτασουμε σε σημειο που χρειαζεται διορθωση το χρωμα.. Αν φτασουμε σε αυτο το σημειο, η πληρωνουμε εξω και το κανει καποιος ΣΩΣΤΟΣ επαγγελματιας(δυσκολο να τον βρεις), η το κανουμε μονοι μας.. Αυτο ειναι το δυσκολο κομματι.. Εδω χρειαζονται αλοιφες, μηχανηματα κτλ.. Εδω πρεπει να ξερεις πολλα, να εχεις διαβασει πολλα, να εχεις ψαχτει αρκετα.... Αν καποιος δεν εχει την ορεξη και το μερακι να μαθει, πηγαινει σε εναν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΣΩΣΤΟ και κανει ενα γυαλισμα ανα 2 χρονια και τελειωσε... :D

Και γενικα, υλικα τυπου πρακτικερ κτλ, ειναι τα περισσοτερα "αχρηστα".. Απο Ελλαδα ενα μαγαζι ξερω που φερνει σωστα υλικα για να δουλεψεις, το γνωστο Μιχαλη.. Αλλιως, ας ειναι καλα η Αγγλια...

Edited by nikosp11
Link to comment
Share on other sites

Κατι καλυτερο απο πανακια μικροινων για στεγνωμα δεν υπαρχει.Προτεινω και για σφουγγαρι καποιο που να αποτελειται επισης απο μικροινες.Οι αλοιφες αργα η γρηγορα θα χρειαστουν διοτι οσο και να προσεξεις, αραχνιτσα εστω μικρη θα δημιουργηθει με τα χρονια.Περα ομως απο την αραχνη, οι αλοιφες προσφερουν και προστασια οπως αναφερει ο φιλος παραπανω οποτε αποιος που θελει να διατηρησει το χρωμα σε καλη κατασταση για χρονια, θα καταφυγει στην φροντιδα των αλοιφων.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.