Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Καλημερα!

Και εγω νομιζω πως οχι.....το μονο που εχουν οι αντιπροσωπιες δινουν εγγυηση χρωματος και σκουριας για τα αυτοκινητα τους.Που αυτο ειναι παντα στανταρ απο την εταιρια VW.

Montoya

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οι αντιπροσωπειες αναλαμβανουν κερωμα αυτοκινητου ή γενικα συντηρηση του χρωματος?

ναι.ο παζαροπουλος.πηγαινε.60 περνει.αυτα. :blink:

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΑΤΗΡΗΣΤΕ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΣΑΣ

ΚΕΡΙ Ή ΚΡΕΜΑ

Μπορείτε να να διατηρήσετε το χρώμα του αυτοκινήτου σας με κάποιο κερί ή κρέμα από αυτές που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Και οι δύο τύποι προϊόντων θα προστατεύσουν το χρώμα σας από την υγρασία,το όζον και την υπεριώδη ακτινοβολία. Οι κρέμες που βασίζονται στο πετρέλαιο και περιέχουν σιλικόνες, διαρκούν συνήθως πολύ περισσότερο (μέχρι ένα χρόνο ή και περισσότερο) Το συνηθισμένο κερί διαρκεί λιγότερο αλλά δεν περιέχει συστατικά πετρελαίου , μεταξύ αυτών των δύο προϊόντων καλύτερο είναι το

κερί λόγω της ουδέτερης σύνθεσης του ! Επειδή πολλά κεριά περιέχουν σιλικόνη και άλλα συστατικά με σκοπό να επεκτείνουν την προστασία , καλό θα είναι να διαβάζετε προσεκτικά τα συστατικά του.

Ένα κερί που εφαρμόζετε με τρίψιμο στην επιφάνια του αυτοκινήτου σας δίνει πάντα καλύτερη προστασία από ένα προϊόν που ψεκάζετε ! Τα κεριά πλυσίματος αυτοκινήτων δίνουν μια προσωρινή λάμψη αλλά δεν παρέχουν μεγάλη προστασία.

Κατά την επιλογή ενός κεριού ή κρέμας επιλέξτε αυτό που είναι "σωστό" για το χρώμα του αυτοκινήτου σας. Τα περισσότερα αυτοκίνητα είναι βαμμένα με χρώματα δυο επιστρώσεων (autobase) το βερνίκι είναι πολύ σκληρό και ανθεκτικό σε όλες της καιρικές συνθήκες .Το κερί σε καμία περίπτωση δεν κάνει κακό.Όταν το κερί εφαρμόζεται, έχει μια επίδραση στίλβωσης που βοηθά και κάνει

να λάμπει το θαμπό, εξασθενημένο χρώμα.

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΚΕΡΙΟΥ & ΤΗΣ ΚΡΕΜΑΣ

Διαβάζετε πάντα τις οδηγίες του προϊόντος. Πλύνετε και στεγνώστε το όχημά πριν εφαρμόσετε το κερί .Μην εφαρμόσετε το κερί στην άμεση ηλιακή ακτινοβολία . Εφαρμόστε το στη σκιά, νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα όταν ο ήλιος δεν είναι τόσο καυτός.

Χρησιμοποιήστε ένα καθαρό, μαλακό, υγρό πανί ή ένα μαλακό σφουγγάρι για να εφαρμόσετε το κερί η την κρέμα και σκουπίστε το με ένα βαμβακερό ύφασμα.

Εφαρμόστε το κερί σε μια μικρή περιοχή (π.χ. μια πόρτα, ένα φτερό ) καισκουπίστε το αμέσως .

Την κρέμα την αφήνετε να ξεραθεί πριν την σκουπίσετε .

Εάν προσπαθείτε να κάνετε ολόκληρο το αυτοκίνητο ή μια πάρα πολύ μεγάλη περιοχή, το κερί ή η κρέμα μπορεί να ξεραθούν και να είναι δύσκολο να σκουπιστούν.

ΔΕΣ ΓΙΑ : ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΗΚΑ ΤΩΝ ΑΛΟΙΦΩΝ

http://www.autopaint.gr/GREE/gialismata/index.html

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ακουστε επειδη δουλευα καποτε σε πλυντηριο αυτοκινητων το κερωμα πρεπει να γινεται 2 φορες το χρονο και βεβαια εως εξης:

1)Mια φορα στην αρχη του χειμωνα Σεπτεμβριου μηνα ετσι ωστε να προστατευθει το αμαξι απο κρυα,βροχες,χιονα κλπ!Καλυτερη ωρα κερωματος γυρω στις 4ωρα που αρχιζει και πεφτει ο ηλιος και βεβαια παντα μετα απο ενα καλο πλυσιμο σε πλυντηριο (χωρις τρεξιματα και απλυτες επιφανειες)

2)2η φορα ποια κοντα στο Απριλιο - Μαιο αρχη καλοκαιριοθ ετσι ωστε να προστατευθει το αυτοκινητο απο τον ηλιο,υπερβολικη θερμοκρασια το χρωμα απο τις λεμαρινες.Καλυτερη ωρα κερωματος 6 - 7 ωστε να πεφτει ο ηλιος και να μην ερχεται το κερι σε μεγαλη θερμοκρασια αλλιως δεν κανει δουλεια και χαλαει το χρωμα και βεβαια ολα αυτα μετα απο ενα καλο πλυσιμο σε πλυντηριο(χωρις τρεξιματα και απλυτες επιφανειες).

3)3η και τελευταια επιλογη βεβαια αποριπτοντας τις αλλες 2 παραπανω ειναι στο να πας σε ενα καλο μαγαζι να γινει το κερωμα με αλοιφαδορο το οποιο θα σου περασει 2 - 3 φορες το αμαξι με διαφορες διαφορετικες αλοιφες οι οποιες αρχιζουν απο πολυ χοντρη αλοιφη μεχρι πολυ ψηλη ωστε στο τελος το αυτοκινητο βγαινει σαν να το εχεις παραλαβη εκεινη την ωρα απο την αντιπροσωπεια!Προσοχη οταν το αμαξι ειναι πολλων ετων και πολυκαιριας το χρωμα ισως να μην εχετε τοσο καλα αποτελεσματα και θα πρεπει να κανετε και 2η φορα αλοιφαδορο μετα απο λιγο χρονικο διαστημα.Παντως οταν το αμαξι ειναι καινουργια η προστασια του χρωματος απο το κερωμα του αλοιφαδορου κραταει κοντα στα 2χρονια.

Ελπιζω να εγινα σαφης και να μην υπαρχει καμια αμφιβολια και παρανοηση!αν τυχων θελετε κατι να ρωτησετε στιλτε μου πμ.

ευχαριστω πολυ

Μοntoya.

Link to comment
Share on other sites

1)Για κερωμα απλο σε πλυντηριο μαζι με πλυσιμο γυρω στα 50 - 60 Ε

2)Για αλοιφαδορο υπολογισε αναλογα την δουλεια απο 70,100,150 Ε

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΑΛΟΙΦΕΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.

Μontoya.

Link to comment
Share on other sites

3)3η και τελευταια επιλογη βεβαια αποριπτοντας τις αλλες 2 παραπανω ειναι στο να πας σε ενα καλο μαγαζι να γινει το κερωμα με αλοιφαδορο το οποιο θα σου περασει 2 - 3 φορες το αμαξι με διαφορες διαφορετικες αλοιφες οι οποιες αρχιζουν απο πολυ χοντρη αλοιφη μεχρι πολυ ψηλη ωστε στο τελος το αυτοκινητο βγαινει σαν να το εχεις παραλαβη εκεινη την ωρα απο την αντιπροσωπεια!\\

Xmmmmmmmmmmm!

Πολύ χοντρή αλοιφή ?

Δεν θα το έλεγα ! Η πολύ χοντρή αλοιφή με τον αλοιφαδόρο θα δημιουργήσει σκοτσιν και δεν θα μπορεί να αφαιρεθεί !

Για σκέψου το λίγο! :cry:

Thankxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχεις δικιο απλως ηθελα να πω οτι περναν με τον αλοιφαδορο 3 διαφορετικες αλοιφες απο την ποιο χοντρη μεχρι την ποιο ψηλη,καταλαβες????

ελπιζω παντως να σε καλυψε η παρουσιαση μου παραπανω!!!!Τοσα χρονια δουλειας δεν ξεχνιεται!!!!

Μοntoya.

Link to comment
Share on other sites

το κόκκινο θέλει καποια παραπάνω - ιδιαίτερη προσοχη?

Iσως φιλε να θελει μια παραπανω προσοχη λογο του οτι ειναι το χρωμα που κοβει σιγα σιγα με τα χρονια,αλλα βεβαια τωρα οι αντιπροσωπιες χρησιμοποιουν ακομα καλυτερα βερνικια για το χρωμα οποτε δεν ειναι και 100% σιγουρο οτι θα κοψει και θα χαλασει μετα χρονια.

Παντως για καλο και για κακο τα καλοκαιρια αποφευγετο να ειναι πολλες ωρες στον ηλιο!!Αποψη μου ε!!

Π.χ:Exω πετυχει και suzuki swift GTI kokkino και μετα απο 7χρονια το χρωμα του σε μερικα σημεια ειχε κοψει και ειχε ψιλο ασπρισει το κοκκινο δηλαδη ηταν σαν ψιλοροζ,βεβαια ο τυπος ηρθε στο πλυντηριο του βαλαμε αλοιφη για να κερωσουμε το αυτοκινητο μπας και επανελθη το χρωμα αλλα στο τελος το χρωμα εβγαινε και αλλο και εμενε και λερωνε τα πανια!!ΕΕΕ αυτο δυστηχως ηθελε ξανα βαψιμο ολο το car!!!!

Παντως η VW δεν νομιζω να ειχε ποτε τετοιου ειδος ποιοτητα χρωματος,δεν μου εχει τυχη.

Μοntoya.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχεδόν τα χρώματα (μεταλλικά και μη) σήμερα είναι βαμμένα με διπλής επίστρωσης χρώματα , δηλαδή χρώμα και βερνίκι.

Κατά συνέπια όποια συμπεριφορά έχει ένα χρώμα μεταλλικό η πέρλα χρώμα έχει και ένα μη μεταλλικό!

Ένα θα ξέρετε και σας το εγκυούμαι προσωπικά.. κερώνετε τα αυτοκίνητα σας κάθε 4 μήνες!

Δεν θα χρειαστούν ποτέ μα ποτέ βάψιμο.

Autopainter :D

Edited by AUTOPAINTER
Link to comment
Share on other sites

Όλα σχεδόν τα χρώματα (μεταλλικά και μη) σήμερα είναι βαμμένα με διπλής επίστρωσης χρώματα , δηλαδή χρώμα και βερνίκι.

Κατά συνέπια όποια συμπεριφορά έχει ένα χρώμα μεταλλικό η πέρλα χρώμα έχει και ένα μη μεταλλικό!

Ένα θα ξέρετε και σας το εγκυούμαι προσωπικά.. κερώνετε τα αυτοκίνητα σας κάθε 4 μήνες!

Δεν θα χρειαστούν ποτέ μα ποτέ βάψιμο.

Autopainter :D

Eγω ειμαι της αποψης καθε 6 μηνες δηλ 2 φορες το χρονο!!!Και αλλωστε και τα πολλα κερωματα δεν κανουν καλο!!!

Τεσπα ο καθενας με την γνωμη του!!Παντως πολυ σωστες πληροφοριες AUTOPAINTER!!

Montoya

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση νο. 1: Μέχρι τώρα χρησιμοποίησα δυο φορές το Turtle Wax αλλά σκέφτομαι να πάρω το Autoglym Extra Gloss Protection που δεν είναι ακριβώς κερί αλλά προστατευτικό sealant. Πήρα και το Bodywork Shampoo Conditioner και το Super Resin Polish της ίδιας σειράς. Το σαμπουάν μου άρεσε περισσότερο από ένα που είχα παλαιότερα όμως το polish δεν βρήκα ευκαιρία να το χρησιμοποιήσω ακόμη. Ποια η γνώμη σας για τα παραπάνω προϊόντα;

Ερώτηση νο. 2: Το κόκκινο ποδήλατο-ΜΧ5 κάποιου φίλου μου άρχισε και γίνεται ροζ. Πως μπορούμε να επαναφέρουμε το χρώμα χωρίς να κινδυνέψουμε να φτάσουμε λαμαρίνα με ένα λάθος; Το Autoglym Paint Renovator τι λέει; Προτείνετε κάποιο προϊόν ή να το παίρναμε καλύτερα σε κάποιον επαγγελματία;

Ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιο καλό μαγαζί για κέρωμα αυτοκινήτου??? Να είναι καλό αλλά από την άλλη να μη σου πιάνει τον κ...!!!! Έχει κανείς τίποτα υπόψιν του?

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί ύστερα απο ένα καλό πλύσιμο με turtle wax το αμάξι κερώθηκε/γυαλίσθηκε με το Super Resin Polish της Auto glym..δεν πίστευα πραγματικά ότι θα κατάφερνα τόσο καλό αποτέλεσμα απο την στιγμή που δεν το έιχα ξανακάνει..όυτε πανιά ούτε τπτ..λίγο βαμβάκι, πέρνας το κερί το οποίο έιναι σε υγρη μορφη με κυκλικές κινήσεις(wax on wax off οπως στο karate kid) σκουπιζεις με ενα μαλακό πανί (εγώ χρησιμοποιησα το μπλε αντιθαμβωτικό για τα τζάμια της guard ) και έτοιμος...20 ευρώ πήρα το κερί και 2 το πανί..κι ούτε κουράστηκα ιδιαίτερα...ο πιο φτηνός που έιχα ρωτήσει ήθελε 50 ευρώ να το κάνει..βρε ουστττττ

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωί ύστερα απο ένα καλό πλύσιμο με turtle wax το αμάξι κερώθηκε/γυαλίσθηκε με το Super Resin Polish της Auto glym..δεν πίστευα πραγματικά ότι θα κατάφερνα τόσο καλό αποτέλεσμα απο την στιγμή που δεν το έιχα ξανακάνει..όυτε πανιά ούτε τπτ..λίγο βαμβάκι, πέρνας το κερί το οποίο έιναι σε υγρη μορφη με κυκλικές κινήσεις(wax on wax off οπως στο karate kid) σκουπιζεις με ενα μαλακό πανί (εγώ χρησιμοποιησα το μπλε αντιθαμβωτικό για τα τζάμια της guard ) και έτοιμος...20 ευρώ πήρα το κερί και 2 το πανί..κι ούτε κουράστηκα ιδιαίτερα...ο πιο φτηνός που έιχα ρωτήσει ήθελε 50 ευρώ να το κάνει..βρε ουστττττ

File mou danichro:

Εδώ και πολύ καιρό φωνάζω για το πόσο απλό είναι ένα κέρωμα στο αυτοκίνητο.

Δεν είναι ανάγκη να δίνετε λεφτά σε άλλους για να σας το κάνουν.

Κάποιοι μου έκαναν και υποδείξεις (γιατί λέει έτυχε να δουλέψουν κάποιο διάστημα σε βενζινάδικο) για το πώς γίνετε το γυάλισμα και πως χρησιμοποιούνε τους αλοιφαδόρους.

Τώρα που είδες πόσο εύκολο είναι ένα γυάλισμα σου λέω το εξής :

Αν περνάς κερί κάθε 3 - 4 μήνες και μετά από 10 χρόνια χρειαστεί βάψιμο να έρθεις να σου το βάψω χωρίς χρήματα.

Μην ακούτε κανέναν και τίποτα, κερώνετε τα αυτοκίνητα σας (όχι αλοιφές όχι αλοιφαδόρους) και αν συμβεί το οτιδήποτε θα είμαι υπεύθυνος εγώ.

Αρκεί το κερί που θα αγοράζετε να είναι καλής ποιότητας και αν είναι δυνατόν να είναι πολυμερικό.

Καλή επιτυχία: Dimos Autopainter

Edited by AUTOPAINTER
Link to comment
Share on other sites

Guest VIDEOMIX

Kαι εγώ το κάνω μόνος μου με το asutoglym.

Σίγουρα όμως ειναι καλύτερο το τρίψιμο με το μηχάνημα του επαγγελματία. Αλλα και τα λεφτά που ζητάει..........

Link to comment
Share on other sites

φιλε autopainter υπαρχει περιπτωσει το πολυ κερωμα να βλαψει το χρωμα?

χρησιμοποιω μετα απο καθε πλυσιμο για στεγνωμα το κερι στεγνωματος της armor all ενα ζελε σε κοκκινο μπουκαλι...

πρεπει να το κερωνω και εξτρα? πχ με σκληρο κερι sonax..η κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
φιλε autopainter υπαρχει περιπτωσει το πολυ κερωμα να βλαψει το χρωμα?

χρησιμοποιω μετα απο καθε πλυσιμο για στεγνωμα το κερι στεγνωματος της armor all ενα ζελε σε κοκκινο μπουκαλι...

πρεπει να το κερωνω και εξτρα? πχ με σκληρο κερι sonax..η κατι αλλο?

Νομίζω ότι κέρωμα 1 με 2 φορές το χρόνο είναι αρκετές για να κρατήσουν το χρώμα σε καλή κατάσταση. Το υπερβολικά συχνό κέρωμα και οι αλοιφές μπορούν να κάνουν ζημιά στο χρώμα, είτε από χημικής είτε από μηχανικής άποψης. Ειδικά στα μεταλλικά χρώματα, το βερνίκι, στο οποίο γίνεται και η επέμβαση με τα κεριά και τις αλοιφές δεν έχει και τεράστιο πάχος…

Το πολύ συχνό κέρωμα είναι κουραστικό, ακριβό και δεν δίνει απαραίτητα καλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.