Jump to content
nikkosnet

Κέρωμα αυτοκινήτου.

Recommended Posts

Super Resin Polish της Auto glym

Έχω δοκιμάσει και κάνει δουλειά πραγματικά. Για τις άλλες δεν ξέρω.

Μετα απο 4 χρονια στα πλυσιματα και τα κερωματα εχω καποια πειρα τις: 3M KAI G10 τις προτεινουν και οι φανοποιοι, εκτος αυτου επειδη οι αλοιφες εχουν ποσοτητα κεριου και οχι κερι βαζεις και σκετο κερι για προστασια. Οι αλοιφες γιαλιζουν και το κερι προστατευει. το κακο ειναι πως με το χερι [που το προτιμο κι ολας] θελει υπομονη και καλο τριψιμο στο τελος.

και για του λογου το αληθες:

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 4 χρονια στα πλυσιματα και τα κερωματα εχω καποια πειρα τις: 3M KAI G10 τις προτεινουν και οι φανοποιοι, εκτος αυτου επειδη οι αλοιφες εχουν ποσοτητα κεριου και οχι κερι βαζεις και σκετο κερι για προστασια. Οι αλοιφες γιαλιζουν και το κερι προστατευει. το κακο ειναι πως με το χερι [που το προτιμο κι ολας] θελει υπομονη και καλο τριψιμο στο τελος.

και για του λογου το αληθες:

Απο που αγοράζει κανείς τις 3Μ?

Link to comment
Share on other sites

Απο που αγοράζει κανείς τις 3Μ?

Απο καταστηματα με αξεσουαρ αυτοκινητων και καταστηματα που πουλανε εργαλεια και χρωματα για αυτοκινητα ρωτα τον φανοποιο σου που ψωνιζει. α και αν θες την γνωμη μου καλητερη ειναι η G10 για πολλους λογους 2 απο αυτους ειναι: 1. αν σου πεσει σε καποιο λαστιχο-πλαστικο αυτοκινητου το καθαριζεις και δεν σου το ασπριζει [αμεσα εννοητε] και2. γιατι αν σου στεγνωσει και χρησιμοποιεις αληφαδορο ψεκαζεις με λιγο νερο και συνεχιζεις.

Edited by polotsik
Link to comment
Share on other sites

Εγω καπου εκανα λαθος μαλλον γιατι εκατσα και γυαλισα το αμαξι αλλα οταν ειναι στον ηλιο φαινονται παντου δαχτυλιες. Μαλλον εκανα το λαθος και περασα σχεδον ολο με κερι και μετα το ετριψα ολο. Οποτε να το ξαναπερασω παλι απο την αρχη τμημα τμημα? Επισης αν δεν εχω microfibre πανακι που λετε να το τριξω με ενα απλο? Να αναφερω πως εχω μαυρο χρωμα που ειναι πολυ πολυ πολυ δυστροπο

Edited by geopas
Link to comment
Share on other sites

Εγω καπου εκανα λαθος μαλλον γιατι εκατσα και γυαλισα το αμαξι αλλα οταν ειναι στον ηλιο φαινονται παντου δαχτυλιες. Μαλλον εκανα το λαθος και περασα σχεδον ολο με κερι και μετα το ετριψα ολο. Οποτε να το ξαναπερασω παλι απο την αρχη τμημα τμημα? Επισης αν δεν εχω microfibre πανακι που λετε να το τριξω με ενα απλο?

αν δεν εχεις τιποτα απο ολα αυτα καντο και με 1 παλια μπλουζα

το θεμα ειναι αν θα συνελθει τωρα το χρωμα

ποτε το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Απο καταστηματα με αξεσουαρ αυτοκινητων και καταστηματα που πουλανε εργαλεια και χρωματα για αυτοκινητα ρωτα τον φανοποιο σου που ψωνιζει. α και αν θες την γνωμη μου καλητερη ειναι η G10 για πολλους λογους 2 απο αυτους ειναι: 1. αν σου πεσει σε καποιο λαστιχο-πλαστικο αυτοκινητου το καθαριζεις και δεν σου το ασπριζει [αμεσα εννοητε] και2. γιατι αν σου στεγνωσει και χρησιμοποιεις αληφαδορο ψεκαζεις με λιγο νερο και συνεχιζεις.

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το που μπορεί κανείς να τα βρει (Αθήνα είσαι?).....Η 3Μ που έχεις στην φωτό είναι ψιλή για γυάλισμα? Ρωτάω γιατί νόμιζα οτι την λέγανε Finesse it ή κάτι τέτοιο τσπ...

Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το που μπορεί κανείς να τα βρει (Αθήνα είσαι?).....Η 3Μ που έχεις στην φωτό είναι ψιλή για γυάλισμα? Ρωτάω γιατί νόμιζα οτι την λέγανε Finesse it ή κάτι τέτοιο τσπ...

Ν.Σμυρνη θες να σου πω μαγαζι συγκεκριμενο που τα αγοραζω εγω? Στην Δαφνη. Ναι για γυαλισμα υπαρχει και η χοντρη αλοιφη [σε3Μ] με το ασπρο καπακι για γρατζουνιες αλλα δεν την συνηστω. [καλο ειναι να χρεισιμοποιεις μονο ψιλη αλοιφη κανει κι αυτη για πολυ πολυ ψιλες γρατζουνιες]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα πηρα 1 αλοιφη που την αγοραζα και πιο παλια ηταν ευκολη στη χρηση [γιαλισμα-καιρωμα] και περναγα με αυτη το αυτοκινητο μου. επειδη ομως εχουν αλλαξει την συσκευασια θα την δοκιμασω και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

:mellow: Το καμαρι μου ειναι αισιως 9 χρονων...και αποφασισα να του κανω ενα refresh μετα απο 3 χρονια που το εχω...καθως το καθαρισμα που κανει η αφεντια μου ειναι τοσο ωστε να μπορεις να μπαινεις μεσα! tongue.gif

Διαβασα ολα τα post για τα γυαλισματα και τα κερωματα, πλυσιματα και παει λεγοντας... αλλα κατεληξα οτι ηδη με επιασε ο καρπος μου και μονο που τα διαβασα.

Ξερει κανεις που να το παω στην Πατρα για:

1. καθαρισμα σαλονιου (οχι της πλακας ομως... στα φλας, δε φαινονται τα νουμερα απο τη βρωμα! :rolleyes: και η κιτρινιλα στη ταπετσαρια φαινεται σαν original χρωμα της... απο εκρου που υποψιαζομαι οτι ειχε αρχικα) και κατι να γινει με αυτη τη σκονη γιατι η αδερφη μου παθαινει αλλεργικες κρισεις καθε φορα που μπαινει μεσα!

2. εξωτερικο καθαρισμα, γυαλισμα... και οτι αλλο χρειαστει. (εχει γρατζουνιες απο γατες - απο τις δικες μου, οποτε κανω οτι δεν τις βλεπω-, γρατζουνιες απο κλαδια - εκει που το παω καθε καλοκαιρι παλι καλα που δεν μου ζητησε να γινει jeep -, διαφορων ειδων αλλες γρατζουνιες γυρω απο τα "πομολα!", εχει λιγακι χρωμα απο εναν καδο (ποιος ειπε οτι το πρασινο δεν παει με το ασημι;;;; :) ) κατι σταμπες στο καπο... που υποψιαζομαι οτι ειναι απο κουτσουλιες, κατι εξογκωματακια που τα εντοπισα μετα απο ενα 15 λεπτο χαλαζι που πετυχα μια φορα στην εθνικη. Αααα... και κατι καταμαυρες ζαντες και τζαμια με πολλα κιλα αλατα απο τα εκαστοτε νερα και παραθαλασσια παρκαρισματα!

Αν αφησουμε τα εξογκωματακια... μπορει καποιος να μου πει, (χωρις να αναθεματισει τις γυναικες που δεν προσεχουν τα αυτοκινητα) που να το παω και ποσο περιππου θα μου στοιχισει το μαλλι;

Μια φορα το πηγα για εσωτερικο καθαρισμα μεσα σε βενζιναδικο της Shell στη γειτονια μου... και το πηρα σε λιγο λιγοτερα χαλια απ'οσο το αφησα και το πληρωσα και χρυσο. Μια φορα το εξαμηνο που κατεβαζω την ηλεκτρικη, καλυτερη δουλεια κανω!

Ευχαριστω...!

Link to comment
Share on other sites

:mellow: Το καμαρι μου ειναι αισιως 9 χρονων...και αποφασισα να του κανω ενα refresh μετα απο 3 χρονια που το εχω...καθως το καθαρισμα που κανει η αφεντια μου ειναι τοσο ωστε να μπορεις να μπαινεις μεσα! tongue.gif

Διαβασα ολα τα post για τα γυαλισματα και τα κερωματα, πλυσιματα και παει λεγοντας... αλλα κατεληξα οτι ηδη με επιασε ο καρπος μου και μονο που τα διαβασα.

Ξερει κανεις που να το παω στην Πατρα για:

1. καθαρισμα σαλονιου (οχι της πλακας ομως... στα φλας, δε φαινονται τα νουμερα απο τη βρωμα! :rolleyes: και η κιτρινιλα στη ταπετσαρια φαινεται σαν original χρωμα της... απο εκρου που υποψιαζομαι οτι ειχε αρχικα) και κατι να γινει με αυτη τη σκονη γιατι η αδερφη μου παθαινει αλλεργικες κρισεις καθε φορα που μπαινει μεσα!

2. εξωτερικο καθαρισμα, γυαλισμα... και οτι αλλο χρειαστει. (εχει γρατζουνιες απο γατες - απο τις δικες μου, οποτε κανω οτι δεν τις βλεπω-, γρατζουνιες απο κλαδια - εκει που το παω καθε καλοκαιρι παλι καλα που δεν μου ζητησε να γινει jeep -, διαφορων ειδων αλλες γρατζουνιες γυρω απο τα "πομολα!", εχει λιγακι χρωμα απο εναν καδο (ποιος ειπε οτι το πρασινο δεν παει με το ασημι;;;; :) ) κατι σταμπες στο καπο... που υποψιαζομαι οτι ειναι απο κουτσουλιες, κατι εξογκωματακια που τα εντοπισα μετα απο ενα 15 λεπτο χαλαζι που πετυχα μια φορα στην εθνικη. Αααα... και κατι καταμαυρες ζαντες και τζαμια με πολλα κιλα αλατα απο τα εκαστοτε νερα και παραθαλασσια παρκαρισματα!

Αν αφησουμε τα εξογκωματακια... μπορει καποιος να μου πει, (χωρις να αναθεματισει τις γυναικες που δεν προσεχουν τα αυτοκινητα) που να το παω και ποσο περιππου θα μου στοιχισει το μαλλι;

Μια φορα το πηγα για εσωτερικο καθαρισμα μεσα σε βενζιναδικο της Shell στη γειτονια μου... και το πηρα σε λιγο λιγοτερα χαλια απ'οσο το αφησα και το πληρωσα και χρυσο. Μια φορα το εξαμηνο που κατεβαζω την ηλεκτρικη, καλυτερη δουλεια κανω!

Ευχαριστω...!

δεν αξιζει!!! καλυτερα πουλα το!!!!!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Λοιπον θες ενα βιολογικο καθαρισμο για το εσωτερικο,περιπου 80-100ευρω λογο Πατρας,αλλα προσεχε σε μαγαζι που κανει βολογικους καθαρισμους και οχι πλυσιμο (βενζιναδικο)

τωρα για γυαλισμα (κερι) μπορεις οταν κατεβεις αθηνα να το πας στον ΔΗΜΟ δικο μας ανθρωπο,φυσικα και τον καθαρισμο θα σου προτεινα εδω και αυτον,λογο περισσοτερης εμπιστοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

δεν αξιζει!!! καλυτερα πουλα το!!!!!!! tongue.giftongue.giftongue.gif

Λοιπον θες ενα βιολογικο καθαρισμο για το εσωτερικο,περιπου 80-100ευρω λογο Πατρας,

:) ok... αποφασισα! Θα το πουλησω! tongue.gif και θα παρω ενα καινουργιο golf!

Edited by charm_quark
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για κερωμα με armorall ποια ειναι η γνωμη σας εγω ειμαι αρκετα ικονοποιημενος.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση για κερωμα με armorall ποια ειναι η γνωμη σας εγω ειμαι αρκετα ικονοποιημενος.

ευχαριστω

Δοκιμασα την Hi shine της armor all στο αυτοκινητο του πατερα μου που ειναι καποιας ιλικιας το χρωμα κι εκανε καλη δουλεια.Τωρα μενει να δουμε ποσο θα διαρκεσει. :)

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η διαφορα ψιλης με σκληρη αλοιφη γυαλισματος?

η σκληρη ειναι για γρατζουνιες χοντρες [σχετικα] και για ξεθοριασμενα χρωματα και παντα περνας απο πανω ψιλη αλοιφη για καλητερη γυαλαδα η ψιλη στην ουσια ειναι αυτη που γυαλιζει και κανει δουλεια και αφου περασεις την αλοιφη η τις αλοιφες περνας και σκετο κερι και εισαι κομπλε [γυλισμενος κερωμενος ;) ]

Link to comment
Share on other sites

το σκληρο κερι μαρκας sonax που ειναι τυπου σπρευ,το εχει χρησιμοποιησει καποιος?κανει καλη δουλεια? μην αρχιζετε και μου λετε για 3Μ κ.τ.λ. , γιατι ρωταω για sonax αποκλειστικα!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

το σκληρο κερι μαρκας sonax που ειναι τυπου σπρευ,το εχει χρησιμοποιησει καποιος?κανει καλη δουλεια? μην αρχιζετε και μου λετε για 3Μ κ.τ.λ. , γιατι ρωταω για sonax αποκλειστικα!! tongue.gif

τα σπρευ δεν τα εχω δουλεψει γενικοτερα οποτε δεν ξερω να σου πω

δεν ξερω γιατι αλλα δεν νομιζω να τα χρησιμοποιουσα ποτε ισως γιατι δεν τα εχω δουλεψει ακομα

τωρα για το αν κανει δουλεια ρωτα τον Nasos ea αν και νομιζω πως ειχε ψιλη κι οχι χοντρη αλοιφη

εσυ παντως γιατι θες να βαλεις σκληρη αλοιφη στο αμαξι σου κι οχι ψιλη?

Link to comment
Share on other sites

τα σπρευ δεν τα εχω δουλεψει γενικοτερα οποτε δεν ξερω να σου πω

δεν ξερω γιατι αλλα δεν νομιζω να τα χρησιμοποιουσα ποτε ισως γιατι δεν τα εχω δουλεψει ακομα

τωρα για το αν κανει δουλεια ρωτα τον Nasos ea αν και νομιζω πως ειχε ψιλη κι οχι χοντρη αλοιφη

εσυ παντως γιατι θες να βαλεις σκληρη αλοιφη στο αμαξι σου κι οχι ψιλη?

επιδη διαβασα το manual και λεει να περναμε μια φορα το χρονο το αμαξωμα με σκληρο κερι!! tongue.gif πιστευω πως ειναι αλλο η χοντρη αλοιφη γυαλισματος που ρωτησα παραπανω,και αλλο το σκληρο κερι.ε? withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

το σκληρο κερι μαρκας sonax που ειναι τυπου σπρευ,το εχει χρησιμοποιησει καποιος?κανει καλη δουλεια? μην αρχιζετε και μου λετε για 3Μ κ.τ.λ. , γιατι ρωταω για sonax αποκλειστικα!! tongue.gif

Αν λες αυτο στο κοκκινο μπουκαλι,το εχω χρησιμοποιησει εγω.

Καλο αποτελεσμα αλλα πολυ δυσκολο στην εφαρμογη του.Με λιγα λογια θελει να εισαι μουσχουλατο αγορι.

Αφου να φανταστεις εγω δεν το ξανακανα.

Link to comment
Share on other sites

Αν λες αυτο στο κοκκινο μπουκαλι,το εχω χρησιμοποιησει εγω.

Καλο αποτελεσμα αλλα πολυ δυσκολο στην εφαρμογη του.Με λιγα λογια θελει να εισαι μουσχουλατο αγορι.

Αφου να φανταστεις εγω δεν το ξανακανα.

πολυ δυσκολο? στο τριψιμο εννοεις? δεν πειραζει,να γυμναστουμε και λιγο! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

επιδη διαβασα το manual και λεει να περναμε μια φορα το χρονο το αμαξωμα με σκληρο κερι!! tongue.gif πιστευω πως ειναι αλλο η χοντρη αλοιφη γυαλισματος που ρωτησα παραπανω,και αλλο το σκληρο κερι.ε? withstupid.gif

αλλο η σκληρη αλοιφη κι αλλο το κερι [σκληρο κερι= οχι ρευστο και ζεστο] εντελος διαφορετικα πραγματα

Αν λες αυτο στο κοκκινο μπουκαλι,το εχω χρησιμοποιησει εγω.

Καλο αποτελεσμα αλλα πολυ δυσκολο στην εφαρμογη του.Με λιγα λογια θελει να εισαι μουσχουλατο αγορι.

Αφου να φανταστεις εγω δεν το ξανακανα.

που να δεις το σκετο κερι

πολυ δυσκολο? στο τριψιμο εννοεις? δεν πειραζει,να γυμναστουμε και λιγο! tongue.gif

δεν ειναι απλο οπως το λες δεν ειναι να γυμναστεις αλλα να μην μεινουν σημαδια στο χρωμα και μαλιστα να μην τα δει ο ηλιος πανω απολα γιατι αλλιως θα βλαστημας την ωρα που το ξεκινησες

Link to comment
Share on other sites

αλλο η σκληρη αλοιφη κι αλλο το κερι [σκληρο κερι= οχι ρευστο και ζεστο] εντελος διαφορετικα πραγματα

που να δεις το σκετο κερι

δεν ειναι απλο οπως το λες δεν ειναι να γυμναστεις αλλα να μην μεινουν σημαδια στο χρωμα και μαλιστα να μην τα δει ο ηλιος πανω απολα γιατι αλλιως θα βλαστημας την ωρα που το ξεκινησες

ελα ? :D πραγματικα με τρομαζεις τωρα.αμα ειναι ετσι,να μην ξεκινησω καθολου! :D

Link to comment
Share on other sites

ελα ? :rolleyes: πραγματικα με τρομαζεις τωρα.αμα ειναι ετσι,να μην ξεκινησω καθολου! :o

Βαλε μια γυαλιστικη αλοιφουλα που περιεχει κερι και θα εισαι οκ.Εγω αυτο το δρομο διαλεξα ακριβως για να μην κανω καμια λαλακια και τρεχω μετα.Εξαλλου το χρωμα μου δεν ειναι παλιο.Απλα εκει που θα εβαζα μια φορα το χρονο κερι,τωρα βαζω γυαλιστικη αλοιφη με κερι ανα τετραμηνο tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.