Jump to content
ankouts

Το καλύτερο After Maket Dvd/tv/gps Player της αγοράς

Recommended Posts

[όνομα quote = 'ημερομηνία vassilis3' = '27 Δεκέμβριος 2009 - timestamp 12:22:01 'post = '1261909321' = '357014 ']

Αυτό ακριβώς θα είναι το επόμενο βήμα, απλά μελετάω λίγο το βίσμα για να δω που θα δωσω τάση.

Μάλλον δεν θα είναι τόσο εύκολο, μιας και έδωσα τάση στο μαύρο (-) και στο κίτρινο (+) όπου φέρνει τάση το αμάξι και δεν ξεκινάει εργαστηριακά

Μήπως λείπει καμιά τάση;

Το κόκκινο πχ δεν έπρεπει να φέρνει τάση με τον διακόπτη; μήπως λείπει κάποια ασφάλεια;

Επεξεργασία

Τελικά δεν κατάφερα να το ξεκινήσω με τροφοδοτικο, (σε αντίθεση με το αμάξι που πάει να ξεκινησει) φαίνεται ότι δεν είναι τόσο απλο να το βάλεις να δουλεψει σε τροφοδοτικό έτσι απλά, πιθανό να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, κάθε βοήθεια-συμβουλή ευπρόσδεχτει. Το πρόβλημα παραμένει.

[/ quote]

Το κίτρινο είναι το +. Το κόκκινο είναι το διακοπτώμενο.¶ρα για να δουλέψει στον πάγκο πρέπει να δώσεις +12 και στα δύο(κόκκινο και κίτρινο).

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = 'ημερομηνία vassilis3' = '27 Δεκέμβριος 2009 - timestamp 12:22:01 'post = '1261909321' = '357014 ']

Αυτό ακριβώς θα είναι το επόμενο βήμα, απλά μελετάω λίγο το βίσμα για να δω που θα δωσω τάση.

Μάλλον δεν θα είναι τόσο εύκολο, μιας και έδωσα τάση στο μαύρο (-) και στο κίτρινο (+) όπου φέρνει τάση το αμάξι και δεν ξεκινάει εργαστηριακά

Μήπως λείπει καμιά τάση;

Το κόκκινο πχ δεν έπρεπει να φέρνει τάση με τον διακόπτη; μήπως λείπει κάποια ασφάλεια;

Επεξεργασία

Τελικά δεν κατάφερα να το ξεκινήσω με τροφοδοτικο, (σε αντίθεση με το αμάξι που πάει να ξεκινησει) φαίνεται ότι δεν είναι τόσο απλο να το βάλεις να δουλεψει σε τροφοδοτικό έτσι απλά, πιθανό να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, κάθε βοήθεια-συμβουλή ευπρόσδεχτει. Το πρόβλημα παραμένει.

[/ quote]

Για να δουλέψει πρέπει να δώσεις +12 και στα δύο καλώδια ρευματος ταυτοχρονα (ενωσε τα μαζι).

Αλλα θα επρεπε να δουλευει στο αυτοκίνητο..Εχει μηπως καλώδιο "Brake"?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις πειραματισμούς, διάβασε ποιά είναι τα καλώδια και τι κάνει το καθε ένα.

http://www.golfmk5.com/forums/showpost.php?p=1561598&postcount=1157

http://www.golfmk5.com/forums/showpost.php?p=1561663&postcount=1158

http://www.golfmk5.com/forums/showpost.php?p=1561799&postcount=1159

Καλή συνέχεια

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη,

επειδή είχες ράδιο 1-Din δεν είναι ενεργοποιημένο μέσω Vag-com:

Πρέπει να πας στο: 19 - CAN-Gateway και να ενεργοποιήσεις-τικάρεις το Byte 03 Bit 6 που λέει [56]Radio (analog) μετά θα δουλέψει κανονικά χωρίς πρόβλημα!!!

Είναι η μοναδική φορά που δεν θα κατακρίνω μια witson συσκευή..............

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέορον σας.

Λόγο γαστρεντερίτιδας έπεσα στο κρεβάτι και σηκώθηκα σήμερα.

Οπότε το 2din παραμένει στον πάγκο, η κεντρική κονσόλα του golf μου είναι διαλυμένει, το airbag ανάβει ακόμα στο ταμπλό και κινούμε με ενα huydai Getz γιατί νευριάζω όταν μπαίνω μέσα.

Διαβάζοντας τα παραπάνω λέω να ξεκινήσω με τις ποιο ανέμακτες λύσεις.

Πρίν ρισκάρω να το λειτουργίσω στον μπάγκο να δοκιμάσω την λύση του Αντώνη ΟΤΑΝ έρθούν τα VagCom από την ομαδική ή οταν δουλεψει το Αντώνη ή του Νίκου που είχαν την καλη διάθεση να βοηθήσουν αλλά δεν δουλεψαν ποτε.

Παράλληλα έστειλα και ένα email στον κινέζο μπας και ξέρει τίποτα και έγραψα και golfmkv.

@Peris αυτό σκεφτόμουνα και ήθελα να το σιγουρεψω, Πάντως με το μηχάνημα κουμπομένο δεν πάει τάση στο κόκκινο, το οποιο φανταζομαι ότι οπλίζει το ρελε τις τάσης, όταν πατάς τον διακόπτη κοιτα και την απάνταση που δίνω στον κώστα.

@tgatz ποια 2 καλώδια τι είναι το "breake" καλωδίων?! εννοείς οτι κόπικε κάτι?

@COSTAS ευχαριστω για τα links αλλά μάλλον είναι φτωχά και δεν ξεκαθαρίζουν εντελώς τι πρεπει να ενωθεί και που. προφανώς αναφέρεται σε παλαιότερα μοντέλα, επισυνάπτω την φύσα μου για να καταλάβεις

όπως βλέπεις η φίσα τροφοδοσίας "ISO POWER SPIN DIN OUT" δεν έχει όλα τα περιγραφόμενα καλώδια (κοιτα ταμπλάκι) κατα συνέπεια δεν εχει και το κόκκινο, το κόκκινο βρίσκεται στην αλλη φύσα "ISO CDD 8PIN OUT" και περιγράφεται σαν CD ACC για αυτό το κόκκινο μιλάμε?

post-8922-126200806214_thumb.jpg

post-8922-126200807745_thumb.jpg

post-8922-126200810934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λεει ο Αντώνης πρέπει να ειναι και εμένα στο 1din πήγαινε το μυαλό μου αλλα δεν ήξερα τι ακριβώς έφταιγε.

ΥΓ Περαστικά

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Του είπα του Βασίλη ότι αυτό φταίει γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο από το εργοστάσιο το can-gateway του ράδιου σε οχήματα με 1-Din ράδιο! (Το είχα πειραματικά απενεργοποιήσει και μου έκανε και εμένα ότι και του Βασίλη.)

Link to comment
Share on other sites

[όνομα quote = 'ημερομηνία vassilis3' = '28 Δεκέμβριος 2009 - timestamp 15:52:36 'post = '1262008356' = '357236 ']

Πρώτα από όλα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέορον σας.

Λόγο γαστρεντερίτιδας έπεσα στο κρεβάτι και σηκώθηκα σήμερα.

Οπότε το 2din παραμένει στον πάγκο, η κεντρική κονσόλα του γκολφ μου είναι διαλυμένει, το αερόσακου ανάβει ακόμα στο ταμπλό και κινούμε με ενα huydai Getz γιατί νευριάζω όταν μπαίνω μέσα.

Διαβάζοντας τα παραπάνω λέω να ξεκινήσω με τις ποιο ανέμακτες λύσεις.

Πρίν ρισκάρω να το λειτουργίσω στον μπάγκο να δοκιμάσω την λύση του Αντώνη ΟΤΑΝ έρθούν τα VagCom από την ομαδική ή οταν δουλεψει το Αντώνη ή του Νίκου που είχαν την καλη διάθεση να βοηθήσουν αλλά δεν δουλεψαν ποτε.

Παράλληλα έστειλα και ένα ηλεκτρονικό μήνυμα στον κινέζο μπας και ξέρει τίποτα και έγραψα και golfmkv.

@ Peris αυτό σκεφτόμουνα και ήθελα να το σιγουρεψω, Πάντως με το μηχάνημα κουμπομένο δεν πάει τάση στο κόκκινο, το οποιο φανταζομαι ότι οπλίζει το ρελε τις τάσης, πατάς τον διακόπτη κοιτα και την απάνταση που δίνω στον όταν κώστα.

@ tgatz ποια 2 καλώδια τι είναι το "breake" καλωδίων;! εννοείς οτι κόπικε κάτι;

@ ΚΩΣΤΑΣ ευχαριστω για τα links αλλά μάλλον είναι φτωχά και δεν ξεκαθαρίζουν εντελώς τι πρεπει να ενωθεί και που. προφανώς αναφέρεται σε παλαιότερα μοντέλα, επισυνάπτω την φύσα μου για να καταλάβεις

όπως βλέπεις η φίσα τροφοδοσίας "ISO POWER SPIN DIN OUT" δεν έχει όλα τα περιγραφόμενα καλώδια (κοιτα ταμπλάκι) κατα συνέπεια δεν εχει και το κόκκινο, το κόκκινο βρίσκεται στην αλλη φύσα "ISO CDD 8PIN OUT" και περιγράφεται σαν CD ACC για αυτό το κόκκινο μιλάμε;

[/ quote]

Το κίτρινο καλώδιο δίνει πάντα +12 βολτ στο μηχάνημα για να κρατάει μνήμες κ.λ.π. Το κόκκινο είναι το διακοπτώμενο και κανονικά δίνει +12 βολτ με το γύρισμα του κλειδιού.Αν σ'αυτό δώσεις ρεύμα π.χ. κατευθείαν από την μπαταρεία τότε το 2din θα δουλεύει και θα ανοιγοκλείνει μόνο από τον διακόπτη του.(τουλάχιστον έτσι γίνεται με το δικό μου). Το break που σου ανέφερε ο tgatz πρέπει να είναι αυτό που κανονικά το συνδέεις στο χειρόφρενο έτσι που όταν το έχεις λυμένο δεν σου επιτρέπει να βλέπεις τηλεόραση και dvd. Αν το δικό σου έχει τέτοιο συνήθως το γειώνεις στο σώμα του dvd για να βλέπεις ότι θέλεις.

Το κόκκινο και το κίτρινο σε μένα είναι στην ίδια φίσα. Το CD ACC που αναφέρεσαι, κάτι για έλεχο εξωτερικού cd player μου λέει, σε περίπτωση που έχεις κάτι τέτοιο.

Για πες μας , το 1 din που είχες συνδεδεμένο πως έπαιρνε ρεύμα και αν έκλεινε με το κλείσιμο του διακόπτη της μηχανής και αν ναι σε ποια θέση(π.χ αμέσως με το σβήσιμο της μηχανής ή με το βγάλσιμο του κλειδιού);

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, είμαι πολύ καλύτερα σήμερα.

Το τουτου παραμένει διαλυμένο μέχρι να βρεθεί VagCom

@PERIS Το 1DIN έπερνε μονιμά τάση απο το κίτρινο, Είχε βραχυκυκλωμένο το κόκκινο με το κίτρινο, οπότε ΔΕΝ έσβηνε ποτέ, ακόμα και χωρίς κλειδι.

Οσο για το 2DIN οπως βλέπεις και στις φωτος ΔΕΝ έχει κόκκινο στην κεντρική φύσα τροφοδοσίας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη διάβασα λιγάκι το πρόβλημα σου και επεμβαίνω διότι έχω και εγώ αυτή την συσκευή και δεν έχω κανένα πρόβλημα !!! Να τονίσω ότι εμένα πριν είχε 2din δεν ξέρω εσένα που είχε πριν 1din αν αυτό παίζει ρόλο στην φίσα δηλ άμα έχουμε διαφορετική.

Αν δεν παίζει αυτό, τότε σίγουρα να ξέρεις ότι δεν είναι από την συσκευή αλλά πιάνει το bus του εγκεφάλου γιατί διαβάζει παραπάνω ονομαστική τάση.

Αυτό είναι στάνταρ γιατί είχα μια εμπειρία σχετικά με αυτό. Είχα αγοράσει κεραία του εμπορίου για TV με ενισχυτή για το Κινέζικο ράδιο-σιντί και είχα πάρει τροφοδοσία από την συσκευή οπότε και εμένα κάθε 10΄΄ μου έσβηνε και άναβε μόνο του, είχα ξενερώσει οπότε έβγαλα την κεραία που αντλούσε ρεύμα από την συσκευή και έτσι ξανά ο Κινέζος δουλεύει ρολόι !

Αν έχουμε φοράμε ίδιες φίσες και δεν παίρνεις μέσου του Κινέζου τροφοδοσία έξτρα για κάποιο περιφερειακό πχ κεραία με ενισχυτή ή κάποια κάμερα, τότε ζήτα να σου στείλουν νέο καλώδιο από κει που το πήρες μήπως και αυτό κάπου κάνει βραχυκύκλωμα ή αγόρασε καλώδιο που να έχει cunbus (ebay)

Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη διάβασα λιγάκι το πρόβλημα σου και επεμβαίνω διότι έχω και εγώ αυτή την συσκευή και δεν έχω κανένα πρόβλημα !!! Να τονίσω ότι εμένα πριν είχε 2din δεν ξέρω εσένα που είχε πριν 1din αν αυτό παίζει ρόλο στην φίσα δηλ άμα έχουμε διαφορετική.

Αν δεν παίζει αυτό, τότε σίγουρα να ξέρεις ότι δεν είναι από την συσκευή αλλά πιάνει το bus του εγκεφάλου γιατί διαβάζει παραπάνω ονομαστική τάση.

Αυτό είναι στάνταρ γιατί είχα μια εμπειρία σχετικά με αυτό. Είχα αγοράσει κεραία του εμπορίου για TV με ενισχυτή για το Κινέζικο ράδιο-σιντί και είχα πάρει τροφοδοσία από την συσκευή οπότε και εμένα κάθε 10΄΄ μου έσβηνε και άναβε μόνο του, είχα ξενερώσει οπότε έβγαλα την κεραία που αντλούσε ρεύμα από την συσκευή και έτσι ξανά ο Κινέζος δουλεύει ρολόι !

Αν έχουμε φοράμε ίδιες φίσες και δεν παίρνεις μέσου του Κινέζου τροφοδοσία έξτρα για κάποιο περιφερειακό πχ κεραία με ενισχυτή ή κάποια κάμερα, τότε ζήτα να σου στείλουν νέο καλώδιο από κει που το πήρες μήπως και αυτό κάπου κάνει βραχυκύκλωμα ή αγόρασε καλώδιο που να έχει cunbus (ebay)

Καλές γιορτές

Δεν έχω συνδέση κανένα απολύτος περιφερικό επάνω. Περιμενω τα Vag για να κάνω την αλλαγή που μου είπε ο Αντώνης

Καλές γιορτές και σε σένα ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα εύσημα στο Αντώνη ta6ape, ευχαριστώ Αντώνη

Χθες παρέλαβα το VagCom και ενεργοποίησα το Radio Analoge (56)και δούλεψε αμέσως.

Επιτέλους συναρμολόγησα την κεντρική μου κονσόλα που ήταν από πέρσι χύμα.

Με μια πρώτη ματιά φαίνεται καλό αν και με κουράζει με την πολύ φωτεινότητα το βράδυ (υπάρχει επιλογή να κλείνεις την οθόνη)

Ακόμα δεν έχω ρυθμίση τίποτα, δεν έχω βάλει igo δεν έκανα τίποτα θα δρομολογηθούν όλα σιγά σιγά.

Σειρά έχει το cruise control και το τιμόνι.

Σας Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα εύσημα στο Αντώνη ta6ape, ευχαριστώ Αντώνη

Χθες παρέλαβα το VagCom και ενεργοποίησα το Radio Analoge (56)και δούλεψε αμέσως.

Επιτέλους συναρμολόγησα την κεντρική μου κονσόλα που ήταν από πέρσι χύμα.

Με μια πρώτη ματιά φαίνεται καλό αν και με κουράζει με την πολύ φωτεινότητα το βράδυ (υπάρχει επιλογή να κλείνεις την οθόνη)

Ακόμα δεν έχω ρυθμίση τίποτα, δεν έχω βάλει igo δεν έκανα τίποτα θα δρομολογηθούν όλα σιγά σιγά.

Σειρά έχει το cruise control και το τιμόνι.

Σας Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Το κουμπι DIMM δεν δουλευει???

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπι DIMM δεν δουλευει???

Το μοναδικό που κάνει όταν το πατάω είναι να σβήνει την οθόνη, εκτός αν πρέπει να το πατήσω πολύ ώρα ή να κάνω κάποια ρύθμιση, δεν είχα χρόνο να το ψάξω

Link to comment
Share on other sites

Οχι το ακύρωσα!!

Γιατί???

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το ειχε σε στοκ!!

παντως Νικο απο χθες βραδυ το τουτου μου εχει αποκτησει και φωνητικες εντολες οπου ειλικρινα δουλευουν ΑΨΟΓΑ!!!!!

Ακομα ομως δεν εχω καταλαβει γιατι δεν αγοραζεις το original RNS-510 h VW το προωθει τρελα..... βγαζει νεα firmwares οπου προσθετει νεες επιλογες.....

Link to comment
Share on other sites

παντως Νικο απο χθες βραδυ το τουτου μου εχει αποκτησει και φωνητικες εντολες οπου ειλικρινα δουλευουν ΑΨΟΓΑ!!!!!

Ακομα ομως δεν εχω καταλαβει γιατι δεν αγοραζεις το original RNS-510 h VW το προωθει τρελα..... βγαζει νεα firmwares οπου προσθετει νεες επιλογες.....

Επειδη δεν θέλω να εξαρταμαι απο τις εταιρείες, update, προγράμματα navi, tv.....

Προτιμώ να κρατήσω το rcd300 παρα να βαλω ενα κλειδωμένο μηχανημα. Οπως και να το κάνουμε τα κινέζικα ειναι μακραν ολων των άλλων.

Δεν είναι τυχαιο που γίνεται τοση συζήτηση και εδώ και σε άλλα φορουμς

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν θέλω να εξαρταμαι απο τις εταιρείες, update, προγράμματα navi, tv.....

Προτιμώ να κρατήσω το rcd300 παρα να βαλω ενα κλειδωμένο μηχανημα. Οπως και να το κάνουμε τα κινέζικα ειναι μακραν ολων των άλλων.

Δεν είναι τυχαιο που γίνεται τοση συζήτηση και εδώ και σε άλλα φορουμς

Νικο, δεν αντιλεγω το ζητημα ειναι μονο οτι στο κινεζικο εχει ολα τα περιφερειακα (bluetooth, tv e.t.c, e.t.c.) απο τη μανα του ή ειναι πολυ φθηνα οπως το να βαλεις μια καμερα......

εγω ομως θα σου παω την"βαλιτσα" λιγο πιο μακρια...... στο θεμα της ποιοτητας, updates (οι χαρτες πλεον στην εκδοση ν6 εχουν ακομα και τα μικρα κουτσοχωρια), επισης, στο τελευταιο firmware υποστηριζεται πλεον και η sdhc 32giga!!!!!, voice control, συστημα ανωτατης ταχυτητας, συστημα αυτοματης επιλογης της καλυτερης γραμμης (lane) και φυσικα η "τελεια" συνεργασια με τα τουτου μας (αν αφαιρεσεις καποια προβληματα που υπαρχουν με τα cangateway's)!!!!!!.

και κατι τελευταιο υπαρχει τροπος να βλεπει καποιος dvd εν κινηση αυτο γινεται αυτο γινεται εχοντας βαλει το dvd εν στασει και βλεποντας την αγαπημενη τσοντουλα εεεεεεε θελω να πω τον αγαπημενο Κουροσαβα, οδηγουμε κανονικα οπου και θα μας βγαλει το μηνυμα οτι δεν μπορουμε να δουμε ταινια εν κινησει σταματαμε παταμε το κουμπακι "i" και μετα το κουμπι "tone" και βουαλαααααααααα ξεκινωντας η εικονα δεν σταματαει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νικο, δεν αντιλεγω το ζητημα ειναι μονο οτι στο κινεζικο εχει ολα τα περιφερειακα (bluetooth, tv e.t.c, e.t.c.) απο τη μανα του ή ειναι πολυ φθηνα οπως το να βαλεις μια καμερα......

εγω ομως θα σου παω την"βαλιτσα" λιγο πιο μακρια...... στο θεμα της ποιοτητας, updates (οι χαρτες πλεον στην εκδοση ν6 εχουν ακομα και τα μικρα κουτσοχωρια), επισης, στο τελευταιο firmware υποστηριζεται πλεον και η sdhc 32giga!!!!!, voice control, συστημα ανωτατης ταχυτητας, συστημα αυτοματης επιλογης της καλυτερης γραμμης (lane) και φυσικα η "τελεια" συνεργασια με τα τουτου μας (αν αφαιρεσεις καποια προβληματα που υπαρχουν με τα cangateway's)!!!!!!.

και κατι τελευταιο υπαρχει τροπος να βλεπει καποιος dvd εν κινηση αυτο γινεται αυτο γινεται εχοντας βαλει το dvd εν στασει και βλεποντας την αγαπημενη τσοντουλα εεεεεεε θελω να πω τον αγαπημενο Κουροσαβα, οδηγουμε κανονικα οπου και θα μας βγαλει το μηνυμα οτι δεν μπορουμε να δουμε ταινια εν κινησει σταματαμε παταμε το κουμπακι "i" και μετα το κουμπι "tone" και βουαλαααααααααα ξεκινωντας η εικονα δεν σταματαει!!!!!!

Τεσπα εγω που ΕΙΧΑ ΚΙΝΕΖΙΚΟ δύσκολα θε πάω στο RNS, προτιμώ όπως ειπα και ποιο πάνω να μείνω με το Rcd.

Link to comment
Share on other sites

παντως Νικο απο χθες βραδυ το τουτου μου εχει αποκτησει και φωνητικες εντολες οπου ειλικρινα δουλευουν ΑΨΟΓΑ!!!!!

Ακομα ομως δεν εχω καταλαβει γιατι δεν αγοραζεις το original RNS-510 h VW το προωθει τρελα..... βγαζει νεα firmwares οπου προσθετει νεες επιλογες.....

Τι εννοείς το προωθεί τρελά???

Όλοι ξέρουμε οτι το RNS-510 της VW κοστίζει μερικές χιλιάδες ευρώ........

Για ποίο λόγο να πληρώσει κανείς +2500¤ και να μην έχει ούτε τηλεόραση όπως dvb-t, ούτε bluetooth, ούτε καλούς χάρτες όπως Destinator-Igo, ούτε ................

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.