Jump to content
ccc

Νεος με 1400 Tsi Sportline

Recommended Posts

Καλησπερα και καλως σας βρηκα..

Εχει κανεις το ιδιο μοντελο να μου λυσει καποιες αποριες ???

Το πηρα πριν απο 2 μερες και εχω καποιες..

Καταρχας μεσα στην σελιδα της VW στην εκδοση sportline λεει οτι εχει

οθόνη πολλαπλών ενδείξεων οπως και επισης προεγκατάσταση κινητού τηλεφώνου με τεχνολογία Bluetooth.

Το δικο μου δεν εχει τιποτα απο αυτα και σε ερωτηση μου στον πωλητη ( μονο για το Bluetooth ) μου λεει οτι

ειναι extra ! Ισχυει κατι τετοιο? Δεν θα επρεπε να εχουν στο site τους εστω με ψιλα γραμματα οτι ειναι extra ?

Εχω διαβασει σχετικα τοπικ ομως δεν εχω καταλαβει, την οθονη τωρα μπορω να την προσθεσω ? Κοστος ?

Προσεξα οτι οταν κλειδωνεις τις πορτες, ανοιγοντας τον μοχλο χωρις να τις ξεκλειδωσεις, ανοιγουν αμεσως.

Δεν θα επρεπε να κσεκλειδωνουν πρωτα και με την δευτερη να ανοιγουν ? Τουλαχιστον ετσι ηταν στο προιγουμενο

αυτοκινητο μου !

Επισης θα με ενδιεφερε και το cruise control. Υπαρχει κατι που μπορω να παρω απο e-bay και να μου το

τοποθετησει η VW για πιο οικινομικα ? Συμφερει ???

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.. B)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας μεσα στην σελιδα της VW στην εκδοση sportline λεει οτι εχει

οθόνη πολλαπλών ενδείξεων οπως και επισης προεγκατάσταση κινητού τηλεφώνου με τεχνολογία Bluetooth.

Το δικο μου δεν εχει τιποτα απο αυτα και σε ερωτηση μου στον πωλητη ( μονο για το Bluetooth ) μου λεει οτι

ειναι extra ! Ισχυει κατι τετοιο? Δεν θα επρεπε να εχουν στο site τους εστω με ψιλα γραμματα οτι ειναι extra ?

Είναι εξτρά. Το γιατί δεν το αναφέρει ώς έξτρα στην ιστοσελίδα, δεν γνωρίζω.

Εχω διαβασει σχετικα τοπικ ομως δεν εχω καταλαβει, την οθονη τωρα μπορω να την προσθεσω ? Κοστος ?

Από όσο ξέρω, δεν μπορείς, εκτός και αν αλλάξεις και πλεξούδα. Το κόστος ανεβαίνει στα ύψη και δεν αξίζει τόσα λεφτά.

Προσεξα οτι οταν κλειδωνεις τις πορτες, ανοιγοντας τον μοχλο χωρις να τις ξεκλειδωσεις, ανοιγουν αμεσως.

Δεν θα επρεπε να κσεκλειδωνουν πρωτα και με την δευτερη να ανοιγουν ? Τουλαχιστον ετσι ηταν στο προιγουμενο

αυτοκινητο μου !

Σωστά λειτουργεί όπως είναι. Σε κάποιες μάρκες (όπως το παλιό αμάξι σου) ισχύει αυτό που λες, αλλά όχι σε VW (όπως όχι και σε FIAT, Mercedes, Toyota & Opel που γνωρίζω από πρώτο χέρι).

Επισης θα με ενδιεφερε και το cruise control. Υπαρχει κατι που μπορω να παρω απο e-bay και να μου το

τοποθετησει η VW για πιο οικινομικα ? Συμφερει ???

Νομίζω ότι μπορείς να βάλεις το cruise control. Αρκεί να ελέγξεις την καλωδίωσή σου, ότι έχει δλδ αναμονή για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

[..]

Προσεξα οτι οταν κλειδωνεις τις πορτες, ανοιγοντας τον μοχλο χωρις να τις ξεκλειδωσεις, ανοιγουν αμεσως.

Δεν θα επρεπε να κσεκλειδωνουν πρωτα και με την δευτερη να ανοιγουν ? Τουλαχιστον ετσι ηταν στο προιγουμενο

αυτοκινητο μου !

[...]

Στο Golf έτσι γίνεται, μάλλον στα πιο ακριβά μοντέλα φροντίζουν ώστε ο επιβάτης να μην αναγκάζεται να τραβήξει τον μοχλό 2 φορές. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξτρά. Το γιατί δεν το αναφέρει ώς έξτρα στην ιστοσελίδα, δεν γνωρίζω.

Από όσο ξέρω, δεν μπορείς, εκτός και αν αλλάξεις και πλεξούδα. Το κόστος ανεβαίνει στα ύψη και δεν αξίζει τόσα λεφτά.

Σωστά λειτουργεί όπως είναι. Σε κάποιες μάρκες (όπως το παλιό αμάξι σου) ισχύει αυτό που λες, αλλά όχι σε VW (όπως όχι και σε FIAT, Mercedes, Toyota & Opel που γνωρίζω από πρώτο χέρι).

Νομίζω ότι μπορείς να βάλεις το cruise control. Αρκεί να ελέγξεις την καλωδίωσή σου, ότι έχει δλδ αναμονή για κάτι τέτοιο.

Νικο σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.. :o

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας....

Από εχτές νέος και περήφανος οδηγός ενός Passat 1.4 sportline.

2 ερωτήσεις για αρχή...

1) ο πωλητής μου είπε οτι servis κάθε 15.000khm ...ισχύει??

2) Σχετικά με ηλεκτρικό χειρόφρενο...(δεν έχω auto hold)...οπότε πως είναι δυνατόν

να "παίξω" με το χειρόφρενο όπως στα άλλα αυτοκίνητα, σε ανηφόρες κτλ κτλ.

Π.χ χειρόφρενο, βάζω πρώτη με συμπλέκτη και σιγά σιγά αφήνεις χεοροκείνητα το χειρόφρενο..

ΤΩΡΑ όμως με το ηλεκτρικό πως μπορείς να ξεκινήσεις έτσι ομαλά??

Ευχαριστώ εκ των προτ'έρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας....

Από εχτές νέος και περήφανος οδηγός ενός Passat 1.4 sportline.

2 ερωτήσεις για αρχή...

1) ο πωλητής μου είπε οτι servis κάθε 15.000khm ...ισχύει??

2) Σχετικά με ηλεκτρικό χειρόφρενο...(δεν έχω auto hold)...οπότε πως είναι δυνατόν

να "παίξω" με το χειρόφρενο όπως στα άλλα αυτοκίνητα, σε ανηφόρες κτλ κτλ.

Π.χ χειρόφρενο, βάζω πρώτη με συμπλέκτη και σιγά σιγά αφήνεις χεοροκείνητα το χειρόφρενο..

ΤΩΡΑ όμως με το ηλεκτρικό πως μπορείς να ξεκινήσεις έτσι ομαλά??

Ευχαριστώ εκ των προτ'έρων

Καλοτάξιδο φίλε bazexa και καλά χιλιόμερα...

1) Καλά σου είπε ο πωλητής. Σου φάνηκαν λίγα ή πολλά?

2) Μάλλον αυτό που θα μπορούσες να κάνεις, είναι καθώς θα αφήνεις συμπλέκτη, να πατήσεις και το κουμπί. Ούτως ή άλλως, το ηλεκτρικό χειρόφρενο δεν απομονώνει απότομα αλλά ομαλά, οπότε θα είναι σαν να κατεβάζεις τον συμβατικό λεβιέ του χειροφρένου σιγά-σιγά... ;) Φαντάζομαι στην αρχή θα θέλει μια μικρή εξοικίωση αλλά μετά θα είναι μια χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε bazexa και καλά χιλιόμερα...

1) Καλά σου είπε ο πωλητής. Σου φάνηκαν λίγα ή πολλά?

2) Μάλλον αυτό που θα μπορούσες να κάνεις, είναι καθώς θα αφήνεις συμπλέκτη, να πατήσεις και το κουμπί. Ούτως ή άλλως, το ηλεκτρικό χειρόφρενο δεν απομονώνει απότομα αλλά ομαλά, οπότε θα είναι σαν να κατεβάζεις τον συμβατικό λεβιέ του χειροφρένου σιγά-σιγά... :lol: Φαντάζομαι στην αρχή θα θέλει μια μικρή εξοικίωση αλλά μετά θα είναι μια χαρά! ;)

Ευχαριστώ...

τα 15.000 μου φανηκαν πολλά..μιας και μιλάμε για 1 φορά το χρόνο ουσιαστικά...

Όσο για το χειροφρενο, θα το τσεκάρω το timing, συμπλεκτη-φρενο-κουμπί-γκάζι....

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σε ανηφορα και βαλεις χειροφρενο και θελεις να ξεκινησεις,οταν φορας ζωνη και μονο τοτε το χειροφρενο λυνεται μονο του την ωρα που πας να ξεκινησεις με την 1η σχεση.Δοκιμασε το και σε ευθεια για εξοικιωση. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι σε ανηφορα και βαλεις χειροφρενο και θελεις να ξεκινησεις,οταν φορας ζωνη και μονο τοτε το χειροφρενο λυνεται μονο του την ωρα που πας να ξεκινησεις με την 1η σχεση.Δοκιμασε το και σε ευθεια για εξοικιωση. ;)

Πάνο, αυτό όμως γίνεται μόνο με το Auto Hold, σωστά? Ο φίλος bazexa δεν το έχει...

τα 15.000 μου φανηκαν πολλά..μιας και μιλάμε για 1 φορά το χρόνο ουσιαστικά...

Πως αντέχετε και κάνετε μόνο τόσα λίγα χλμ!!!??? :angry2: Εγώ ακόμη χρόνο δεν έκλεισα κι έχω 31.000χλμ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Oχι Νικολα δεν νομιζω να χρειαζεται να εχεις Auto Hold για να το κανεις αυτο.Ας το προσπαθησει το παλληκαρι και ας μας πει.Νομιζω ετσι κι αλλιως θα λυθει το χειροφρενο οταν φοραει ζωνη και παει να ξεκινησει.Εμενα τουλαχιστον μου το κανει χωρις να εχω ενεργοποιημενο το Auto Hold.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω και θα σας πω....

Όσο για τα λίγα χιλίομετρα το χρόνο....όταν η δουλειά μου είναι 500 μέτρα από το σπίτι μου, όταν η συνήθες διαδρομές είναι 20-25 χιλιόμετρα (super market, paidiatro ktl ktl)...και υπάρχει και δευτερο αυτοκίνητο... Τότε τα 12.000 με 15.000 είναι λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Oχι Νικολα δεν νομιζω να χρειαζεται να εχεις Auto Hold για να το κανεις αυτο.Ας το προσπαθησει το παλληκαρι και ας μας πει.Νομιζω ετσι κι αλλιως θα λυθει το χειροφρενο οταν φοραει ζωνη και παει να ξεκινησει.Εμενα τουλαχιστον μου το κανει χωρις να εχω ενεργοποιημενο το Auto Hold.

Σωστός ο φίλος, ΜΟΛΙΣ βάλεις ζώνη με ενεργοποιημένο το χειρόφρενο βάζεις πρώτη και εφυγεςςςς....

Απλά το δοκίμαζα πάντα στο ξεκίνημα χωρίς να έχω ζώνη, και έτσι δεν απενεργοποιόταν...

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζω με τις απορείες μου....βλέπετε όταν δεν σου τα εξηγούνε όλα στην παράδοση..

Σχετικά με το antispin, ΠΟΤΕ είναι ενεργοποιημένο και πότε οχι. ΟΤΑΝ στις ενδείξης έχει το γνωστό σχήμα με κίτρινο, ολισθηρότητα δρόμου? ή όταν δεν το δείχνει αυτό.

Παρατήρησα όταν το ζορίσεις λίγο στις στροφές, ανάβει κάποιες στιγμές αυτό..ΑΡΑ ??

Σόρρυ για τις ίσως άσχετες ερωτήσεις, αλλά άμα δεν είχες ποτέ σχέση με τέτοιου είδους τεχνολογία...

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιήτε πάντα αυτόματα ότα νιώσει ότι κάποιος τροχός τίνει να ολισθένει παρακαλώ διορθωστε με εαν λέω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις κ ρωτας δεν ειναι κακο.

Οταν δεν ειναι στην οθονη το σχετικο εικονιδιο ειναι ενεργοποιημενο το αντι σπιν.

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιήτε πάντα αυτόματα ότα νιώσει ότι κάποιος τροχός τίνει να ολισθένει παρακαλώ διορθωστε με εαν λέω λάθος.

Στον λεβιε ταχυτήτων, 'οπως θα ξέρεις, υπάρχει το ESPN OFF (AN Θυμάμαι καλά), οπότε υπάρχει η δυνατότητα της απενεργοποίησεις. Πατώντάς το εναλάξ, ..μια εμφανίζεται το σχήμα στο καντραν, και μια όχι. Πότε έιναι ενεργοποιημένο τότε??

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις κ ρωτας δεν ειναι κακο.

Οταν δεν ειναι στην οθονη το σχετικο εικονιδιο ειναι ενεργοποιημενο το αντι σπιν.

Δεν σε πρόλαβα, αρα άκυρο το post moy το προηγούμενο...

ΤΟ θέμα τότε είναι το άλλο,, ζορίζοντας το αμάξι λίγο σε κάποια στροφή, για τέστ...εμφανίστηκε στιγμιαία το εικονίδιο. ΑΡΑ απενεργοποιήθηκε προσωρινά..

Γιατί να συμβαίνει αυτό!! ή απλά δείχνει τότε οτι δούλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Αν σου τυχει ποτε παγος σε ανηφορα,ξεκινωντας θα δεις το εικονιδιο να αναβοσβηνει συνεχεια και το αυτοκινητο αντι να ολισθαινει βλεπεις οτι ανεβαινει κανονικα την ανηφορα και οι τροχοι προχωρανε αργα αλλα κανονικα.Αυτο μου ετυχε εμενα και εβγαλα το κεφαλι απο το παραθυρο να δω αν σπινιαρουν,αλλα τιποτα..

(εννοειται πως το ESP ηταν ενεργοποιημενο δηλαδη δεν υπηρχε η ενδειξη του αυτοκινητου που γλιστραει στο καντραν)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, και πάλι.

Τώρα κάτι άσχετο...με αυτό.

Σκέφτομαι για Car Dvd 2 din.

Και είμαι σε κάποιες από αυτές....> CAR DVD

Ταιριάζουν οι 7'' στο Passat? και αξίζουν? οι είναι μάπα??

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τα κινεζικα ειναι μαπα ολα μακρια ουτε δωρο μην το παρεις αν στο κανουν δωσε κατι παραπανω κ παρε κατι να αξίζει κ ολα αυτα τεριαζουν με ενα πρόσθετο πλαστικο των 20ευρ.

Kοιτα εδω το εχω παρει σε 3 αυτοκινητα ενα jetta passat k golf ειναι κορυφη 500-600.

http://www.4uthesite.com/products.php?pid=...c=920&top15

http://www.shopmania.it/shopping~online-ap...~p-2764089.html

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Auto Hold και μενα δεν ειχε οταν το πήρα αλλά με 20ευρώ από την αντιπροσωπεία αγόρασα τον διακόπτη τον πέρασαν με κάποια εργατικά και έχω AUto Hold πλεον. Γνώμη μου; ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.