Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

thumbsdown.gif - δεν ειμαι ειδικος αλλα δεν θα προτεινα ARAL με τιποτα ασχετα αν ειναι Γερμανικη και με μια λιστα λαδιων τεραστια-εχει και συνθετικα λαδια προδιαγραφων SJ ενω αλλοι ειναι πιο μπροστα

αν μπεις στα χαρακτηριστικα του εκαστοτε λαδιου της θα δεις οτι στα "επιμαχα" σημεια ειναι ο πινακας με μεγαλες ελλειψεις πχ σε Viscosity 40'C,Viscosity index,HTHS

worthy.gif - Mobil 1 5W-30 και Amsoil 5W-30,κοιτα στον πινακα χαρακτηριστικων τους και θα δεις το τι ποιοτητα εχουν (!)

Mακρια απο Shell,BP κλπ.....10W-60 σε τι αμαξι ? μπετονιερα εχει ?

Link to comment
Share on other sites

τσακη θέλει να βάλει 10-60 σε GTI!!

δεν μπορω να καταλάβω το πως σκέφτεται...

τεσπα,

δηλάδη να βάλω mobil1 παρα aral?

στο section για το gti πολλα παιδια έβαλαν aral και τα προτείνουν,ενω μερικοί έβαλαν castrol

σκέφτομουν και για motul αλλα ειναι πανάκριβα τα ατιμα...

Link to comment
Share on other sites

thumbsdown.gif - εχει και συνθετικα λαδια προδιαγραφων SJ ενω αλλοι ειναι πιο μπροστα

αν μπεις στα χαρακτηριστικα του εκαστοτε λαδιου της θα δεις οτι στα "επιμαχα" σημεια ειναι ο πινακας με μεγαλες ελλειψεις πχ σε Viscosity 40'C,Viscosity index,HTHS

Mακρια απο Shell,BP,Castrol

:( - μπες στην ισοσελιδα της Aral και κοιτα στον πινακα τα χαρακτηριστικα που σου ειπα οτι λειπουν-γιατι ?

μην κοιτας τι κανει ο καθενας αλλα το τι λεει ο κατασκευαστης,τι ταιριαζει στον τροπο χρησης που κανεις στο αμαξι και καιρικες συνθηκες της περιοχης σου

το να πας απο το 5-30 στο 10-60 ειναι πατεντα με μεγαλο ρισκο <με τι σκεπτικο ?> που πουθενα δεν εχω διαβασει να προτεινει κανεις οδηγος και καμια εταιρια λαδιων

worthy.gif - ο Mitellas μας εμαθε να "την ψαχνουμε" αρα ψαξε και εσυ καλα (!)

Link to comment
Share on other sites

μπορω να πω ότι δεν ξέρω και πολλα απο λάδια

Mobil 1 Extended Performance

5W-30

API SL,SJ,SH/CF

ACEA A1,B1,A5,B5

SAE Grade 5W-30

Viscosity, ASTM D 445

cSt @ 40º C 57.3

cSt @ 100º C 10.25

Viscosity Index, ASTM D 2270 169

Sulfated Ash, wt%, ASTM D 874 1.35

HTHS Viscosity, mPa·s @ 150ºC ASTM D 4683 3.08

Pour Point, ºC, ASTM D 97 -45

Flash Point, ºC, ASTM D 92 226

Density @15º C kg/l, ASTM D 4052 0.861

Aral Supertronic Longlife III 5W-30

Physical and chemical properties 9 .

Flash point 220 °C (Closed cup)

Pour point -51 °C

Colour Amber.

Physical state Liquid.

Odour Oily.

850 kg/m3 (0.85 g/cm3) at 20°C Density

Solubility Insoluble in water.

The product is more soluble in octanol; log(octanol/water) >3 LogKow

Viscosity Kinematic: 73.4 mm2/s (73.4 cSt) at 40°C

Kinematic: 11.3 mm2/s (11.3 cSt) at 100°C

εγω δέν ξέρω τι πρέπει να προσέξω,

για πες μου!! που υπερτερει το mobil!?>!

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: - Κυριακο ουτε εγω ξερω πολλα αλλα στην θεση σου θα κοιταγα σε ενα λαδι:

η ΑΡΙ να ειναι SL τουλαχιστον <SG ηταν το 1989> ,σκεψου οτι η SM ειναι η πιο καινουργια

η ACEA να ειναι Α και να ανταποκρινεται στον τυπο αμαξιου που εχεις

η προδιαγραφη VW να ειναι για το βενζινη

το ιξωδες να ταιριαζει με αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης

τυχον ιδιαιτεροτητα κλιματος περιοχης σου

τροπος χρησης αυτοκινητου σου

:ninja: - να ειναι συνθετικο και οχι "συνθετικου τυπου" ή αλλα παρομοια κολπα που σου κρυβουν οτι ειναι ημισυνθετικο με προσθετα

συγκρινε μεταξυ μαρκων λαδιων τα εξης: viscosity 40 "C,viscosity 100 'C,viscosity index,viscosity HTHS,pour point,flash point

ριξε μια ματια στο link: http://www.geocities.com/Yosemite/Gorge/6770/motor_oils.htm και θα τα μαθεις σχεδον ολα (!)

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: - δεν εμπιστευομαι καμια αντιπροσωπεια γιαυτο το λεω-μπορει να του πουν τιποτα αφου δεν υπαρχει σφραγιδα απο αυτην και ημερομηνια αλλαγης λαδιων στο βιβλιαρακι

αυριο φιλε θα σου φερω link οπου θα τα εξηγει ολα συν 2-3 πραγματα που εχω μαθει εγω πρακτικα <τωρα εχει Ευαγγελατο και μετα υπνο γιατι ξυπναω 5>

Link to comment
Share on other sites

kpilidis Δημιουργήθηκε στις Εχθές, 22:35

τσακη τελειως εγκυκλοπαιδικα, αυτα τι δηλώνουν?

ILSAC GF-Χ

ACEA A1/A5, B1/B5

API SM

(τι δηλώνει δηλαδη ο καθε δεικτης? )

TSAKHS-EYBOIA Δημιουργήθηκε στις Εχθές, 23:41

αυριο φιλε θα σου φερω link οπου θα τα εξηγει ολα συν 2-3 πραγματα που εχω μαθει εγω πρακτικα

Ναι θα μας φανει χρησιμο το λινκ να καταλαβουμε και εμεις τι παιζει.. :thumbsup:

TSAKHS-EYBOIA Δημιουργήθηκε στις Εχθές, 23:41

<τωρα εχει Ευαγγελατο και μετα υπνο γιατι ξυπναω 5>

LOL (για τον Ευαγγελατο παει αυτο.. :thumbsup:tongue.gif )

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πηρα 5 λιτρα mobil1 με κόστος 13 /λιτρο

¶ριστα! :heart:

Παιδιά, βλέπω ότι έχει αναλάβει άλλο ανερχόμενο αστέρι την ενημέρωσή σας και θα τον αφήσω να συνεχίσει. Όταν κολλήσετε κάπου ρωτήστε και θα προσπαθήσω να απαντάω.

Το 1ο πράγμα που θα κοιτάτε σε ένα λιπαντικό είναι η κατηγορία του. Αν δεν εξακριβώνεται από τον παρασκευαστή τότε το πιθανότερο είναι να πρόκειται για Group III (συνθετικά ορυκτέλαια και όχι πολυαλφαολεφίνες που δεν είναι ορυκτέλαια).

τσακη τελειως εγκυκλοπαιδικα, αυτα τι δηλώνουν?

ILSAC GF-Χ

ACEA A1/A5, B1/B5

API SM

(τι δηλώνει δηλαδη ο καθε δεικτης? )

Είναι διεθνείς προδιαγραφές που πρέπει να ικανοποιούνται αναλόγως με τις απαιτήσεις του κατασκευαστή του εκάστοτε αυτοκινήτου. ¶πειρα λιπαντικά καλύπτουν αυτές τις απαιτήσεις.

Σας ενδιαφέρει η ACΕΑ (Ευρώπη) και η API (ΗΠΑ) που είναι και οι πλέον καθιερωμένες.

ACEA A1: Βασική προδιαγραφή για οικονομία αλλά χωρίς αντοχή στο λιπαντικό φιλμ όπως στα απλά 30άρια.

ACEA A2: Ενδιάμεση προδιαγραφήπου έχει πρακτικά καταργηθεί.

ACEA A3: Προδιαγραφή επιδόσεων και αντοχής.

ACEA A5: Η Α1 και Α3 ταυτόχρονα και συναντάται μόνο σε 30άρια.

Κάθε λίγα χρόνια επαναπροσδιορίζονται τα όρια της ACEA προς το απαιτητικότερο.

Στις κατά API προδιαγραφές η φιλοσοφία είναι διαφορετική. Αποτελείται από 2 γράμματα. Εάν το πρώτο γράμμα είναι S τότε μιλάμε για προδιαγραφή βενζινοκινητήρων, και αν από C τότε μιλάμε για πετρελαιοκινητήρων. Το 2ο γράμμα όσο πιο μεγάλο τόσο πιο πρόσφατη η προδιαγραφή. Η πρώτη προδιαγραφή κατά API ήταν η SA. Σήμερα βρισκόμαστε στην SM. Όσο πιο πρόσφατη τόσο απαιτητικότερη.

Η σάρα και η μάρα καλύπτει τις άνωθεν προδιαγραφές.

Τα υπόλοιπα ο Τσάκης... :heart::wub:

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

worthy.gif - MITELLAS πρωτα και μετα οι μαθητες

αρχικα http://www.selenia.com/manuale/en/mainfs_omot.htm μετα παμε σε http://www.amsoil.com/Frequent.aspx

αφου δεις οτι το λαδι που θες για το αμαξι σου υπαγεται στις δεουσες ACEA,API τοτε αρχιζεις και "ψαχνεις" τα χαρακτηριστικα του λαδιου-δεν υπαρχει απολυτο μετρο συγκρισης μα κοιτας να ειναι οσο το δυνατον καλυτερο στους τομεις που θελεις

:) - αλλο λαδι και ιξωδες εσυ και αλλο εγω-αφου παρεις μια γενικη γραμμη το τι προτεινει απο ιξωδες ο κατασκευαστης και υπολογισεις καποιες παραμετρους <κλιματολογικες συνθηκες,τροπος οδηγησης> κοιταζεις τα:

Viscosity 40 και 100'C

Viscosity index

HTHS

Pour point και Flash point

και απο ολα αυτα παιρνεις μια πολυ καλη εικονα του τι πρεσβευει το καθε λαδι

το τι ειναι καθε ενα απο αυτα το εξηγει στο http://www.synthetic-oil-tech.com/d.cgi/13..._properties.htm

ασε τι μαρκα λενε στις ανιπροσωπειες-καλο διαβασμα ευχομαι (!)

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου αρέσει πολύ το τόπικ, επειδή βρίσκω οτι γίνεται πανικός και χάος και κλέβοντας μιας και ξέρω ήδη το αποτέλεσμα, θα ανακεφαλαιώσω:

Οι επιλογές είναι οι εξής για κορυφαία λιπαντικά:

Μάρκες

AMSOil, Mobil-1, Redline, Torco, Motul

Ιξώδη

0-30 για οικονομία σε πολύ πολύ φρέσκα και σφιχτά μοτερ που πάνε νορμάλ

5-40 ή 10-40 για επιπρόσθετη προστασία στο σκίσιμο

10-50 ή 15-50 για παλαιότερα μοτέρ με μεγαλύτερες ανοχές ή τρελλά τουρμποκτήνη με σφυρήλατα έμβολα και παραπάνω ανοχές απο το νορμάλ αυτοκίνητα

10-60 ή 20-60 δεν ξέρω και γώ για τί!!! Ισως 500PS???

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

:) - μα εγω ολα τα ανωτερω δεν τα ειπα για να καταληξω σε προτροπη "παρε αυτο" ασχετα που προτεινα στον Kpilidis να βαλει Mobil-1

πχ εμενα μου αρεσουν επισης τα Red Line,αν εκανα πολλα χιλιομετρα θα εβαζα Torco κλπ

για να καταλαβει ενας <ας πουμε νεος> το θεμα πιστευω καλο ειναι να διαβασει τα link,να τυπωσει ορισμενες ενδιαφερουσες πληροφοριες και μετα να αρχισει την συγκριση μεταξυ των λαδιων-το να διαλεξει κατι χωρις να διαβασει σημαινει οτι "παρασυρεται" ευκολα με πιθανον να κανει ζημια αντι για καλο (!)

:) - ο πινακας ειναι καπως γενικος,δεν ειναι σωστο να διαλεξει καποιος λαδι ετσι

φιλικα TSAKHS

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο.

Μόνο που εκτός απο τον κόσμο που κάνει την παραπάνω διαδικασία, υπάρχει και όλος ο υπόλοιπος. Αυτό όμως που ενδιαφέρει εμένα προσωπικά είναι να ξεχωρίσω τα λιπαντικά με τις χαώδεις διαφορές μεταξύ τους, και όχι να τα συγκρίνω στα ψιλά γράμματα. Ειλικρινά, δεν πιστεύω οτι είμαι σε θέση να ξεχωρίσω πραγματικά ανάμεσα στο Redline, το AmsOil, ή το Mobil One. Μπορώ όμως να συστήσω μιά ομάδα λιπαντικών ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ υψηλών προδιαγραφών για να τα ξεχωρίσω απο τα μουρουνέλαια. Δηλαδή, εγώ στο μυαλό μου έχω μιά ομάδα λιπαντικών ανάμεσα στα οποία θα επέλεγα, και με ενδιαφέρει ακόμα και αυτός που βαριέται να διαβάσει να καταλάβει οτι η σύγκριση π.χ. Delphi με Torco είναι άκυρη.

Και ομολογουμένως η λίστα είναι μπακαλιστικότατη, αλλά και έτσι ακόμα βοηθά κάποιον να καταλάβει οτι το 0-30 δεν είναι το κατάλληλο λάδι για το 1.8T 300PS που βάζει κάθε βδομάδα στα μέγαρα...

Αυτός ο οποίος είναι να την ψάξει, θα την ψάξει ό,τι και να γράψω εγώ. Εγώ θέλω να βοηθήσω τον ψιλο-άσχετο που δέν θέλει να μάθει ποτέ στη ζωή του για το flashpoint...

Υ.Γ. Βάζω και τα άλλα στη λίστα μου :)

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Αν και μου αρέσει πολύ το τόπικ, επειδή βρίσκω οτι γίνεται πανικός και χάος και κλέβοντας μιας και ξέρω ήδη το αποτέλεσμα, θα ανακεφαλαιώσω:

Οι επιλογές είναι οι εξής για κορυφαία λιπαντικά:

Μάρκες

AMSOil, Mobil-1, Redline, Torco, Motul

Ιξώδη

0-30 για οικονομία σε πολύ πολύ φρέσκα και σφιχτά μοτερ που πάνε νορμάλ

5-40 ή 10-40 για επιπρόσθετη προστασία στο σκίσιμο

10-50 ή 15-50 για παλαιότερα μοτέρ με μεγαλύτερες ανοχές ή τρελλά τουρμποκτήνη με σφυρήλατα έμβολα και παραπάνω ανοχές απο το νορμάλ αυτοκίνητα

10-60 ή 20-60 δεν ξέρω και γώ για τί!!! Ισως 500PS???

Συμφωνώ με την παραπάνω απλοποίηση που εισάγει τους αμύητους κατευθείαν στα βαθιά και που προκαλεί σωρεία ερωτημάτων για απάντηση σε όσους θέλουν να προχωρήσουν βαθύτερα.

Έχω φτιάξει λίστα με τα καλύτερα λιπαντικά (έστω και κατά την άποψή μου) την οποία κάθε τόσο την ανανεώνω. Σας την έχω παρουσιάσει ποτέ;

Να την κάνω copy-paste αν είναι...

Link to comment
Share on other sites

:D - δεν εμπιστευομαι καμια αντιπροσωπεια γιαυτο το λεω-μπορει να του πουν τιποτα αφου δεν υπαρχει σφραγιδα απο αυτην και ημερομηνια αλλαγης λαδιων στο βιβλιαρακι

αυριο φιλε θα σου φερω link οπου θα τα εξηγει ολα συν 2-3 πραγματα που εχω μαθει εγω πρακτικα <τωρα εχει Ευαγγελατο και μετα υπνο γιατι ξυπναω 5>

τσακη στο βιβλιαρακι λεει πρωτο σερβις στα 15000 ! αρα δεν θα το καταλάβουν απο πουθενα!

(βασικα το που...τικο το φιλτρο τι πολυ λαδι κραταει μεσα? δεν το περίμενα και καθως το βγαζω με έκανε χαλια! new_lol.gif )

παντως πολυ καλα τα ποστς σας!!!

απο ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος που ημουν αρχισα σιγα σιγα να καταλαβαίνω τι γινεται!

Link to comment
Share on other sites

:D - σε καθε αλλαγη λαδιου αλλαζουμε και το φιλτρο-το κοστος ειναι μηδαμινο και αν αφησουμε το παλιο τοτε θα μας "δηλητηριασει" το νεο λαδι (!)

διαβασε και εκτυπωσε ιδιως το 1ο και 3ο link,με βαση τους 6 δεικτες που σου ειπα να προσεχεις θα μπορεις αμεσα να βγαζεις μια πολυ καλη ιδεα/συμπερασμα του ειναι το καθε λαδι ασχετα διαφημισης που του εχει πεσει κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το Mobil 1 ειναι απαιχτο λαδι. Λιπαινει και προστατευει αριστα τον κινητηρα. Τωρα που βγηκε και το 5W30 νομιζω καλυψε και ενα μικρο κενο που πιστευω οτι ειχε στα μοτερ απαιτησεων (τουρματα ή ατμοσφαιρικα επιδοσεων).

Η καλυτερη διαφημιση ειναι απο στομα σε στομα και απο χρηστη σε χρηστη.

Κυριακο μια χαρα επιλογη εκανες και θα δεις οτι τα ¤13/λιτρο δεν θα πανε χαμενα. Το φιλτρο ειναι must στην αλλαγη λαδιων ασχετως διανυθεντων χιλιομετρων.

Τελος φροντισε ο κινητηρας σου να "μαθει" ενα λαδι και οχι στην επομενη αλλαγη να δοκιμασεις κατι αλλο. Η συνθεση και η υφη του καθε λαδιου ειναι διαφορετικη και καλο ειναι να μενουμε σε ενα και σιγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Η ενημερωμένη και πληρέστερη προσωπική μου λίστα λιπαντικών Group IV/V με τα καλύτερα λιπαντικά είναι:

1) AMSOIL όλα (συνιστώ ανεπιφύλακτα το AMO 10W40 High Performance, το AFL 5W40 European Formula ή τα 0-5W30)

2) Mobil 1 όλα (συνιστώ τα 10W40, 0W40, 5W30)

3) MOTUL 8100 όλα (συνιστώ τα 5W40, 0W40, 5W30 - δεν έχει άλλα)

4) ELF EXCELLIUM 0W40-0W30-10W50 (συνιστώ τα δύο πρώτα)

5) TOTAL QUARTZ 0W40-0W30-10W50 (συνιστώ τα δύο πρώτα)

6) FUCHS TITAN SUPERSYN 5W40

7) TORCO SR5 (συνιστώ τα 5W40, 5W30)

:cry: ROWE HIGHTEC SYNTH RS (συνιστώ τα 5W40, 0W40, 0W30 - δεν έχει άλλα)

9*) MOTUL 300V όλα (συνιστώ τα 5W40, 10W40 ή το 5W30, μόνο όμως για πιστιάρηδες και όχι για πάνω από 5000χλμ)

10*) RED LINE όλα (συνιστώ τα 5W40, 10W40, 5W30)

11*) Silkolene PRO S 5W40

Όλα τα λιπαντικά με βάση PAO είναι εξ ορισμού αρίστης ποιότητος. εξαιρετικής αντοχής σε ακραίες θερμοκρασίες, πολύ εύρευστα και αποδοτικά, πολύ ανθεκτικά στο χρόνο και στην χρήση, ανθεκτικά στην οξείδωση, άρα με ανθεκτικό ιξώδες και μπορούν να χρησιμοποιηθούν με εξίσου καλό αποτέλεσμα εντός-εκτός πόλης, στο βουνό και στην πίστα.

Όλα τα λιπαντικά της λίστας βγαίνουν και σε 50άρια αλλά δεν τα συνιστώ, εκτός κι αν έχουν γίνει εσωτερικές αλλαγές στα εμβολοχιτώνια-βαλβίδες, τέτοιες ώστε να προτείνεται η χρήση 50αριού, ή αν ο κινητήρας έχει "φτιάξει" ανοχές λόγω παλαιότητας ή λόγω μακροχρόνιας χρήσης 60αριού (κακώς αλλά πάρα πολλοί χρησιμοποιούν 60άρια φθείροντας και όχι προστατεύοντας -όπως νομίζουν- τον κινητήρα τους). Τα 60άρια προορίζονται για ειδικές-αποκλειστικές χρήσεις ή/και για ειδικά φτιαγμένα μοτέρ.

Όσοι το πάτε πολύ συχνά "σανίδα" προτιμήστε 40άρια και μάλιστα με όσο πιο κλειστό ιξώδες γίνεται (δηλ. προτιμήστε το 10W40 από το 0W40). Ορισμένα που βγαίνουν σε 15W40 είναι ίσως ακόμη καλύτερα για το καλοκαίρι σε πίστα, αλλά επειδή μιλάμε ήδη για Group IV/V ας μην γινόμαστε και τόσο υπερβολικοί, οπότε ένα 10W40 για όλον τον χρόνο είναι ό,τι πρέπει για τους πολύ ανήσυχους. Υπόψιν ότι όσο πιο κλειστό το ιξώδες (15W40 κλειστό ιξώδες - 0W40 ανοιχτό ιξώδες) σε ίδιας ποιότητας λιπαντικό (ίδιο Group) τόσο πιο σταθερό-ανθεκτικό στον χρόνο-χρήση. Ίδιας ποιότητας γιατί εννοείται ότι ένα 0W40 Group IV/V είναι ανθεκτικότερο από ένα 15W40 Group ΙΙΙ.

* Τα RED LINE και τα Silkolene δεν έχω διασταυρώσει ακόμη εάν συμπεριφέρονται σαν τα 300V καθότι καί τα τρία είναι περισσότερο Group V (εστερικά) και λιγότερο Group IV (πολυαλφαολεφίνες - PAO) από τα υπόλοιπα και δεν ανακοινώνουν τις αναλογίες τους, οπότε θεωρητικά τουλάχιστον άριστης απόδοσης ιδανικής για αγωνιστική χρήση αλλά και μικρότερης αντοχής (δύσκολα βγάζουν πάνω από 5000χλμ) από τα κλασσικά Group IV που τα 10000χλμ τα έχουν άνετα. Οι πολύ ανήσυχοι όμως καλό είναι να τσεκάρουν ούτως ή άλλως το λιπαντικό τους ανά 1000χλμ το πολύ για στάθμη-χρώμα-υφή (ακόμη και οσμή αλλά θέλει εμπειρία).

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

:cry: - το RED LINE 5W-40 εχει φοβερα χαρακτηριστικα ομως,στους 6 τομεις που εχω πει παρα πανω ειναι μακραν καλυτερο και απο το Amsoil 10W-40

τα RED LINE τα προτιμουν οσοι στροφαρουν ψηλα ενω η ιδια η εταιρια στο κομματι της ιστοσελιδας της "drain intervals" δινει διαστηματα αλλαγης απο 7500-12000 μιλια αναλογα τον τροπο χρησης <πολη,εθνικη>

αρα δεν βλεπω να ειναι εστερικα ουτε να θελουν αλλαγη στα 5000 χλμ (!)

ενα ενδιαφερον λινκ με ολες τις πληροφοριες γιαυτο το φοβερο λαδι: www.redlineoil.com

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα RED LINE είναι εστερικά το λέει η ίδια η RED LINE.

Ας κάνουμε μία σύγκριση σε δύο από τα κορυφαία Group IV/V (ίσως και τα κορυφαία των κορυφαίων...)

AMSOIL 10W40 HP vs RED LINE 5W40

Viscosity 40C 90.5 vs 94

Δείχνει την ρευστότητα στοςυ 40C. Η διαφορά είναι πολύ μικρή. Η πλάκα εδώ είναι ότι το AMSOIL έχει ελαφρά καλύτερη ρευστότητα παρότι είναι 10W έναντι 5W.

Viscosity 100C 14.9 vs 15.1

Εδώ βλέπουμε ότι στους 100C το RED LINE είναι ελαφρά πιο παχύρευστο. Αμελητέα διαφορά.

Viscosity Index 174 vs 170

O δείκτης δείχνει ότι το AMSOIL έχει ελαφρά σταθερότερο ιξώδες στις εναλλαγές των θερμοκρασιών.

HTHS 4.3 vs 4.6

Όσο μεγαλύτερο νούμερο τόσο πιο ανθεκτικό φιλμ λιπαντικού στις καταπονήσεις στους 150C αλλά και τόσο μεγαλύτερη αντίσταση στην κίνηση των μετάλλων. Για τα 40άρια όταν ο HTHS είναι πάνω από 3.5 τότε το λιπαντικό φιλμ είναι ικανό να ανταποκριθεί σε κάθε είδους καθημερινή κατάσταση. Όταν είναι πάνω από 3.7 μιλάμε για λιπαντικό που θα ανταποκριθεί άριστα σε απαιτητική και γρήγορη οδήγηση με ενίοτε χρήση πίστας. Όταν είναι πάνω από 4 τότε μιλάμε για θεωρητικά άθραυστο φιλμ. Πάνω από 4.5 αφορά αποκλειστικά αγωνιστική χρήση. Εδώ βλέπουμε ότι το RED LINE είναι πιο αγωνιστικό από το AMSOIL χωρίς να σημαίνει ότι το AMSOIL δεν θα τα καταφέρει μία χαρά σε παρόμοια κατάσταση. Απλά το AMSOIL είναι στραμμένο σε πιο ευρύ φάσμα οδηγών συμπεριλαμβάνοντας μέσα αυτούς που θέλουν μακροχρόνια χρήση έως αυτούς που θέλουν αγωνιστική. Δύσκολο επίτευγμα που μόνο η AMSOIL μπορούσε να το επιτύχει. Κάποιοι ίσως αισθανθούν μειωμένη ευστροφία στις υψηλές σαλ με το AMSOIL και ακόμη περισσότερο με το RED LINE, σε σχέση πάντα με τα Group III 40άρια.

Pour Point -48C vs -45C

Είναι ο τελευταίος βαθμός θερμοκρασίας όπου μπορεί να αντληθεί το λιπαντικό. Εδώ βλέπουμε ελαφρά υπεροχή του AMSOIL και είναι εντυπωσιακό δεδομένου ότι ως 10W θα έπρεπε να είναι πιο παχύρευστο στην παγωνιά από το 5W της REDLINE. Σε γενικές γραμμές το 45C της RED LINE ανταποκρίνεται θαυμάσια και στον πιο βαρύ ελληνικό Χειμώνα.

Flash Point 234C vs 250C

Σαφής διαφορά αντοχής στην ανάφλεξη του λιπαντικού υπέρ του RED LINE. Φυσικά, το AMSOIL δεν έχει ευκαταφρόνητη αντοχή.

NOACK 6.9 vs 6

Ποσοστό εξάτμισης επί τοις 100. Το RED LINE εξατμίζεται δυσκολότερα. Γενικά κάτω από 8 θεωρείται πολύ καλό νούμερο για να μην ασχολήσαι κάθε τόσο με το συμπλήρωμα λαδιού.

TBN >12 vs ?

Είναι ο βαθμός οξείδωσης. Όσο μεγαλύτερος τόσο πιο δύσκολα οξειδώνεται. Το 12 είναι ανώτατο σημείο και η AMSOIL λέει πάνω από 12. Η RED LINE εδώ δεν ανακοινώνει το TBN της. Δεν πειράζει και τόσο γιατί λέει τα υπόλοιπα που οι άλλοι δεν τα λένε.

Θεωρώ εφάμιλλης αξίας τα λιπαντικά. Το AMSOIL είναι πιο overall ενώ το RED LINΕ πιο αγωνιστικό, ενώ ταυτόχρονα καί τα δύο μπορούν να παίξουν άνετα στον χώρο του άλλου (σε αυτό το παιχνίδι ευρύτητας ίσως το AMSOIL να τα καταφέρνει καλύτερα). Αυτό λόγω του HTHS τους αλλά και της σύνθεσής τους με περισσότερες πολυαλφαολεφίνες το AMSOIL και περισσότερους εστέρες το RED LINE. Αναπόφευκτα το AMSOIL θα βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα γιατί απλά σε αυτόν τον τομέα οι πολυαλφαολεφίνες είναι ασυναγώνιστες.

Πάντως στα δύσκολα συγκριτικά τεστς που ανακοινώνει η AMSOIL στο site της, δείχνει ότι υποσκελίζει την RED LINE. Υπόψιν ότι στα ίδια τεστς συμπεριλαμβάνει εταιρίες όπως Castrol και Mobil, οι οποίες τρέχουν στα δικαστήρια γα ψύλλου πήδημα και ποτέ δεν έστειλαν ούτε εξώδικο στην AMSOIL. Και μόνο να διαβάσετε στο site της τις δηλώσεις του προέδρου της AMSOIL θα καταλάβετε ότι έχει μεγάλη λόξα με την ποιότητα την οποία την έχει για σημαία και σήμα κατατεθέν της εταιρίας (The First in Synthetics - κατοχυρωμένο το έχουν και δεν το λένε απλώς για να το λένε).

Kαι μόνο που η AMSOIL και η RED LINE ανακοινώνουν με πληρότητα τα χαρακτηριστικά τους αποτελεί εικόνα σοβαρότητας και σεβασμού στον καταναλωτή που θέλει να την ψάξει. Όταν δεν βρίσκω τα τεχνικά από κάποιο λιπαντικό ή όταν είναι ελλιπή (πχ δεν αναφέρει το HTHS) θεωρώ ότι αυτό το προίόν απλά δεν απευθύνεται στις απαιτήσεις μου και το θέτω εκτός του ενδιαφέροντός μου. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως από όσους παρασκευαστές έχω επικοινωνήσει για πληροφορίες είναι οι ΔΥΟ ΜΟΝΟ που μου απαντάνε με πληρότητα και ενδιαφέρον! Σύμπτωση;

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα RED LINE είναι εστερικά το λέει η ίδια η RED LINE.

:) - ποια ειναι η αποψη σου φιλε για το οτι τα δινει ομως με τοσο μεγαλα διαστηματα αλλαγης ? ειδες οτι η Motul λεει ξεκαθαρα οτι τα εστερικα της ειναι για αγωνιστικη χρηση δηλαδη για πολιτικη αντε για 1500-2000 χλμ-η Red Line τα δινει με 7-12000 μιλια (!)

Κάποιοι ίσως αισθανθούν μειωμένη ευστροφία στις υψηλές σαλ με το AMSOIL και ακόμη περισσότερο με το RED LINE, σε σχέση πάντα με τα Group III 40άρια.
:) - δηλαδη ? ενα απλο 5W-40 πχ ΕΚΟ,Castrol θα στροφαρει καλυτερα ψηλα ?
Δεν είναι τυχαίο εξάλλου πως από όσους παρασκευαστές έχω επικοινωνήσει για πληροφορίες είναι οι ΔΥΟ ΜΟΝΟ που μου απαντάνε με πληρότητα και ενδιαφέρον! Σύμπτωση;

fire.gif - συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση και παει να γινει συνηθεια-κατι μας κρυβουν (!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.