Jump to content
Guest fallen

Vw Group - Λάδια, τι παίζει;;; [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

:) - ποια ειναι η αποψη σου φιλε για το οτι τα δινει ομως με τοσο μεγαλα διαστηματα αλλαγης ? ειδες οτι η Motul λεει ξεκαθαρα οτι τα εστερικα της ειναι για αγωνιστικη χρηση δηλαδη για πολιτικη αντε για 1500-2000 χλμ-η Red Line τα δινει με 7-12000 μιλια (!)

Απλά πιστεύω ότι τα RED LINE είναι περισσότερο PAO από τα 300V και ταυτόχρονα το πακέτο εστέρων που χρησιμοποιεί φρόντισε να αντέχει και στο χρόνο. Στον εαυτό μου μόνο λέω ότι στην χημεία οι αμερικανοί είναι καλύτεροι. Στον εαυτό μου αλλά καί στους άλλους λέω ότι έχει απλώς διαφορετικό προσανατολισμό η RED LINE σε σχέση με την MOTUL.

:) - δηλαδη ? ενα απλο 5W-40 πχ ΕΚΟ,Castrol θα στροφαρει καλυτερα ψηλα ?
Ναι... Όσο πιο εύθραυστο το λιπαντικό φιλμ τόσο πιο στροφάτο το μοτέρ. Οι πολυαλφαολεφίνες δίνουν έξτρα γλυστερότητα αλλά επειδή τα συγκεκριμένα λιπαντικά AMSOIL και RED LINE δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην προστασία η γλυστερότητα ισοφαρίζεται από το υψηλό HTHS. Αυτό φαίνεται μόνο στις υψηλές σαλ όπου οι αντιστάσεις είναι μεγάλες. Στις χαμηλομεσαίες τα AMSOIL-REDLINE παρουσιάζονται σαφώς γλυστερότερα. Το στροφάρισμα δεν είναι συνυφασμένο με την αντοχή του λιπαντικού. Συνήθως είναι δύο αντίθετοι δρόμοι... Σε μοτέρ που στροφάρουν κάτω από 7500σαλ δε νομίζω ότι είναι εύκολο να δεις τέτοιες διαφορές. Η λύση στο στροφάρισμα έχει ήδη δοθεί με τα Group IV/V 30άρια. Καλύτερη προστασία από Group III 50άρι κι ας έχουν τα 30άρια χαμηλότερο HTHS γιατί η γλυστερότητα-ευρευστότητα λειτουργεί υπέρ τους. Το παρόν και μέλλον στους αγώνες δείχνουν 30άρια. Πληροφοριακά και μόνο: Για time trial δοκιμές (μικρής διάρκειας) έχουν βγει μέχρι και ειδικά αγωνιστικά PAO λιπαντικά με ιξώδες 0 (μηδέν!!).

Η AMSOIL έχει βγάλει την νέα έκδοση AFL 5W40 European Formula σε API SM (έχει δώσει μεγάλη βάση εδώ στην συμβατότητα με VW) και έχει HTHS 3.7 (η παλαιότερη έκδοση με API SL είχε περίπου 4.3!!). Είναι υποδεέστερο του AMO 10W40 High Performance αλλά ΙΣΩΣ να είναι καταλληλότερο για τους ευρωπαϊκούς κινητήρες μας. Κάτι θα ξέρει η AMSOIL πιστεύω.

fire.gif - συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να ειναι συμπτωση και παει να γινει συνηθεια-κατι μας κρυβουν (!)

Ναι, κάτι μας κρύβουν... οι υπόλοιποι... :)

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Miltellas Τα AMSOIL AFL 5W40 European Formula που εγραψες παραπανω κυκλοφορουν εδω Ελλαδα;

Ναι. Εισαγονται επιτέλους κανονικά από τα τέλη του 2005 (Νοέμβριος-Δεκέμβριος). Ο μοναδικός επίσημος εισαγωγέας AMSOIL είναι στην Αθήνα. Στην Θεσσαλονίκη φέρνω για την ώρα κάποιες ποσότητες μόνο εγώ για το PRC Club (με την AMSOIL USA επικοινωνώ εδώ και τρία χρόνια που όπως ο ΤSAKIS τους είχα "ανακαλύψει" και έτσι γνωρίζουν την "λόξα" μου από παλιά) και εδώ και λίγο καιρό εξυπηρετώ παράλληλα και άλλα δύο club της Θεσσαλονίκης, κατόπιν σχετικής συνεννόησής μου με τον Αγγελόπουλο (ο εισαγωγέας).Προσοχή! ΔΕΝ τα εμπορεύομαι για κέρδος (μην παρεξηγηθώ)!

RED LINE στην Θεσσαλονίκη δεν έχω βρει! Στην Αθήνα πάντως κάποιος-οι φέρνουν αλλά δεν ξέρω πόσο φιλικές τιμές έχουν. Τα AMSOIL ευτυχώς για μας είναι πολύ προσιτά χάρη στην πολιτική τιμών του επίσημου εισαγωγέα - δεν είναι και τζάμπα αλλά είναι φτηνότερα από πολλά γνωστά Group III. Πχ τo AMO 10W40 HP έχει επίσημη-προτεινόμενη λιανική 12.5Ε/1quart=946ml (στην Αθήνα μου είπαν ότι σε κάποιο μαγαζί το βρίσκουν με 13Ε) και τα AFL 5W40 EF με επίσημη-προτεινόμενη 14Ε. Το συγκεκριμένο 10W40 είναι καλύτερο αλλά σε κάποιες περιπτώσεις το 5W40 είναι καταλληλότερο (κατά την AMSOIL). Εγώ πιστεύω ότι το ΑΜΟ 10W40 είναι από τα καλύτερα λιπαντικά παγκοσμίως (κάπου εκεί είναι και όλα τα AMSOIL) και αυτό εμπιστεύομαι περισσότερο από όλα. Η απόλυτη προστασία κι ας χάσω και ελάχιστη ευστροφία. Πιστεύω ότι οι συνηθισμένοι VAG κινητήρες (8βάλβιδοι και 16βάλβιδοι και 1.8Τ) θα δουλέψουν τέλεια. Για τους πιο ιδιότροπους FSI ίσως το AFL 5W40 που είναι ειδικά σχεδιασμένο για Ευρώπη να είναι καταλληλότερο.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο λιανικής που έχω στα χέρια μου από τον Αγγελόπουλο:

AMSOIL HDD 5W30 SERIES 3000 τα έχει με 17Ε/quart προτεινόμενη,

AMSOIL ASL 5W30 High Performance με 17Ε/quart,

AMSOIL TSO 0W30 SERIES 2000 με 21Ε/quart.

Στην πράξη δεν έχω άποψη γι αυτά, αλλά συνοδεύονται από εντυπωσιακή τεκμηρίωση με όλα τους τα τεχνικά χαρακτηριστικά και με τεστς. Ανακοινώνονται στο site της AMSOIL.

Ακριβούτσικα τα 30άρια, αλλά με αυτά αναρριχήθηκε στην κορυφή η AMSOIL...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβούτσικα τα 30άρια, αλλά με αυτά αναρριχήθηκε στην κορυφή η AMSOIL...

:D - με αιχμη του δορατος το 0W-30 ειναι που τα εβαλε με το Mobil 1,βαση αυτου αρχισε την αμεση συγκριση

Link to comment
Share on other sites

:cry: - αν και της εχουμε ριξει αρκετο κραξιμο της SHELL για κοιταξτε δεικτες στο 5W/40 και πειτε την γνωμη σας αν και το ΑΡΙ του με προβληματιζει:

http://www.gleaner.co.uk/graphics/HELIX%20ULTRA%205W40.pdf

να και αλλη μια λιστα καταταξης με την ΒΡ στην 2η θεση (!)

conclusion.jpg

Edited by TSAKHS-EYBOIA
Link to comment
Share on other sites

Guest nionios

ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?ΣΕ ΜΕΝΑ ΣΤΟ GOLFAKI ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΒΑΖΑΝΕ ΤΑ 0-30 ΣΕ 3000ΧΛΜ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΡΟ 0-30 ΤΗΣ SHELL ΜΕ 20ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ.ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΚΑΙ ΒΑΖΩ 10-40 ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΙΕΙ ΣΤΑ 7000ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ 200ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ 12ΕΥΡΩ

Link to comment
Share on other sites

popeye.gif - γιατι δεν παμε καλα ? τοσο σκαλισμα για τα λαδια ριξαμε απο που το συμπερανες λοιπον ?

ο καθενας λεει την γνωμη του και οσα ξερει,αναφερει συν το οτι εμπεριστατωμενα εχει ακουσει και βγαινει μια καλη γνωμη-δεν πιασαμε κανεναν απο τον λαιμο να του πουμε "ρε συ βαλε αυτο το τηγανολαδο που σου λεμε"

Link to comment
Share on other sites

:whistling: - αν και της εχουμε ριξει αρκετο κραξιμο της SHELL για κοιταξτε δεικτες στο 5W/40 και πειτε την γνωμη σας αν και το ΑΡΙ του με προβληματιζει:

http://www.gleaner.co.uk/graphics/HELIX%20ULTRA%205W40.pdf

Κατ΄αρχήν η SHELL παράγει μόνο Group III δηλ. τα συνθετικά της είναι κι αυτά ορυκτέλαια.

Με τα διάφορα πρόσθετα γίνεται να δώσει ο παρασκευαστής τέτοιου ορυκτελαίου χαρακτηριστικά πραγματικού συνθετικού Group IV αλλά από τα πρώτα 1000χλμ θα χάσει πολλά από αυτά και όταν σε Χ χρόνο θα σωθούν θα μείνει στην βάση να λιπαίνει και καμία βάση δεν τα καταφέρνει όπως οι PAO.

Η Castrol προμηθεύεται τις πρώτες ύλες της από την SHELL, και φτιάχνει μάλλον καλύτερα μίγματα (blends) από την SHELL.

SHELL HELIX ULTRA 5W40

Viscosity Index 187

Εξαιρετικό μεν αλλά για να το πετύχουν αυτό σε ορυκτελαϊκή βάση χρησιμοποιούν μεγάλη ποσότητα Viscosity Improovers και αυτό πάντα γίνεται εις βάρος κάποιου άλλου πρόσθετου, κάτι που δεν φαίνεται πάντα από τα χαρακτηριστικά που ανακοινώνουν αλλά στην περίπτωσή μας φαίνεται παρακάτω.

Flash Point 206C

Πολύ χαμηλό σημείο ανάφλεξης! Οι πολυαλφαολεφίνες, ακόμη και χωρίς βελτιωτικά έχουν υψηλότερο Flash point.

Pour Point -39C

Είναι οριακό για 5W. Υπάρχουν 10W με καλύτερο Pour Point. Το 20W50 High Performance της AMSOIL έχει ελάχιστο σημείο ροής τους -38C...

Δυστυχώς η SHELL δεν ανακοινώνει άλλα χαρακτηριστικά. Και αυτά που βρήκες είναι 6ετίας (του 2000). Πάλι καλά και μπράβο σου. Εγώ όταν τα έψαχνα δεν τα είχα βρει.

Υπάρχουν σαφώς καλύτερα Group III λιπαντικά.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?ΣΕ ΜΕΝΑ ΣΤΟ GOLFAKI ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΒΑΖΑΝΕ ΤΑ 0-30 ΣΕ 3000ΧΛΜ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΡΟ 0-30 ΤΗΣ SHELL ΜΕ 20ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΤΡΟ.ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΚΑΙ ΒΑΖΩ 10-40 ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΙΕΙ ΣΤΑ 7000ΧΛΜ ΠΕΡΙΠΟΥ 200ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ 12ΕΥΡΩ

Το 0W30 της SHELL είναι συνθετικό ορυκτέλαιο και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το 0W30 της AMSOIL που είναι πραγματικά συνθετικό. Υπό αυτό το (σωστό) πρίσμα, το AMSOIL είναι πολύ φθηνό. Στην τελική υπάρχουν και εξαιρετικά Group IV 5W30 που ακόμη και στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες είναι σαφώς καλύτερα από τα Group III 0W30... :whistling:

Τα συνήθη Group III 10W40 της αγοράς είναι μέτρια λιπαντικά που δεν αντέχουν στο σκίσιμο και στις θερμοκρασίες... Μακροπρόθεσμα θα σου φθείρουν τον κινητήρα. Γι αυτό άλλαζέ τα το πολύ έως τα 7500χλμ. (service α λα SEAT) ή το πολύ ανά 4 μήνες. Ή πάρε κάτι σε Group III 5W40 (τα ELF είναι κορυφαία στην κατηγορία αυτή - ίσως να έχουν και μικρή δόση PAO στην σύνθεσή τους) ή ανέβα κατηγορία και πήγαινε σε κανονικό Group IV 10W40 που είναι και Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ μπορείς να κάνεις. :whistling:

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω Νikkosnet !15 ευρω/λιτρο αμα βρω καλα θα ναι..

Edited by Renaissance
Link to comment
Share on other sites

kpilidis

post 09/05/2006, 23:58

οχι δεν θα τα αλλάξω αντιπροσωπεια (μονος μου θα τα αλλάξω, βλέπε μπαμπας ειχε πολυ παλια συνεργειο!!!)

λοιπον πηρα 5 λιτρα mobil1 με κόστος 13 /λιτρο

Αν δεν κανω λαθος Renaissance ο kpilidis εβαλε 5-30. Οποτε η τιμη που τα πηρε ειναι αρκετα καλη.

Αν τα παρεις τελικα απο εκει που σου ειπα σημερα ενημερωσε να ξερουμε κ' εμεις τι παιζει B)

Link to comment
Share on other sites

:D - PESINOIL ΕΠΕ τηλ: 210-3469888 παρε και ενος αλλου εισαγωγεα τηλ: 210-6915908 ,ζητα και απο τους 2 να σου δωσουν τον αντιστοιχο της Θεσσαλονικης αν εισαι απο επανω

τα Mobil τα φερνει η εταιρια Exxon,σε αυτης το site θα τα βρεις στο ιντερνετ-προσοχη στα πρακτικομακρο σουπερμαρκετ,κοιταξτε καλα τα ψιλα γραμματα των μπουκαλιων,φερνουν και παραεισαγωγες

Link to comment
Share on other sites

5 - 30 εβαλα!!!!!

13/λιτρο ! τα πηρα απο την αντιπροσωπεια της μοβιλ εδω στην θεσ.νικη

Η τιμή είναι ΑΡΙΣΤΗ και το Mobil 1 Extended Performance 5W30 εξαιρετικό, ειδικά για τα VW.

Πού είναι η αντιπροσωπεία;

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω βάλει το MOBIL SUPER S 10W40..Το θέμα είναι όμως ότι επειδή το δουλεύω συχνά στα κόκκινα μου το καίει και αυτό..Σκέφτομαι να βάλω AMSOIL 20W50..Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω 10W40..είναι το συνηθισμένο άλλωστε..όσο πιο παχύρευστο όμως τόσο πιο δύσκολα καίγεται...γιαυτό κ σκέφτομαι να δοκιμάσω 20W50...απλά μετά δεν θα πρέπει να το λιώνεις το αμάξι όταν θα είναι κρύο προτού ζεσταθεί και κυκλοφορήσει παντού το λάδι..

Link to comment
Share on other sites

:lol: - κοιταξε το βιβλιαρακι για να εισαι σιγουρος,ειναι βασικο να ξερεις-το 20/50 ειναι για μοτερ πολυ ανοιγμενα απο την χρηση,για αυτους με σφυρηλατα ή που το σκιζουν ανελεητα το κατακαλοκαιρο-γιατι δεν δοκιμαζεις το Mobil-1 σε 5/50 που ειναι και Η φιρμα στο λαδι ?

-σκεψου τον χειμωνα ομως τι ζημια κανεις στην πρωινη εκκινηση με το 20/50,δεν υπαρχει παντα ο απαιτουμενος χρονος για ζεσταμα

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου εννοείται το χειμώνα ότι, είτε υπάρχει χρόνος για ζέσταμα είτε όχι, δεν θα ξεκινάω με κόφτες και σκίσιμο..και δεν είμαστε γερμανία εδώ..η χαμηλότερη θερμοκρασία εδώ,αθήνα τουλάχιστον,είναι 0....ο κατασκευαστής γερμανός το βιβλιαράκι το γράφει σύμφωνα με τις συνθήκες της χώρας του...

Τι εννοείς μοτέρ πολύ ανοιγμένα??βελτιωμένα ή με πολλά χλμ?και εγώ το σκίζω σε καθημερινή βάση συνέχεια...γιαυτό και μου καίει συνεχώς..

Εγώ έχω ακούσει ότι η amsoil είναι η καλύτερη...

Edited by THOMAS23
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.