Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Θελω να βαλω ενα τελικο αλλα δεν ξερω που να παω... hmmm.gif Κλεινω περισσοτερο προς exhaust center αλλα δε θα ελεγα οχι και σε καποιο συνοικιακο μαγαζι αρκει να κανει αποδεδειγμενα καλη δουλιτσα.Εννοειται μακρια απο ζαπατινες,κενταυρους,θεοφιλους κλπ whistling.gif

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα δν πρεπει ν χω ανεβασει ακομα φωτο απο τη φιλτροχοανη π φοραω.. εχω και 2 αποριες..

11152_1236084935992_1045286074_30728163_1546395_n.jpg

πως σας φαινεται?ρε παιδια τελικα θελει και λαδακι αυτη η χοανη? γτ μπερδευτηκα λιγο με διαφορα π διαβασα... η απλα καλο πλυσιμο με νερο?

8728_1207496661303_1045286074_30659360_7888562_n.jpg

και μηπως να δοκιμαζα να εβαζα τη δευτερη? η παρα ειναι μεγαλη?? :thumbsup:

ps: εχω κανει 10Κ χλμ απο τοτε π την εβαλα.. να της κανω κν καθαρισμα??

Λευτερη ετσι κι αλλιως δεν χανεις ουτε 1 αλογο και μ αυτη που φορας τωρα . Μη βαλεις την αλλη , δεν εχει νοημα .

Συγκεκριμενα , με τη δευτερη ειδαμε ελαχιστη διαφορα σε 2.0 TFSI με 500+ΗΡ , ενω με αυτη που φορας ενα Cupra Stg2 εβγαλε 360+ .

Νομιζω ειναι πεταμενα χρηματα η αντικατασταση της . Πιο χρησιμο ειναι να την κανεις να περνει κρυο αερα . Ειδικα σε καταστασεις κινησης , θα δεις μια μικρη διαφορα .

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

παρά μόνο για την ορθογραφία σου!

Ο κόφτης και το κόψιμο προέρχονται από το κόβω, το οποίο γράφεται με όμικρον.

Σε αντίθεση με τον κ_λο, που γράφεται με ωμέγα! :thumbsup:

ναι και;

για ακωμη μια φορα καμια ουσια απο αυτα που γραφεις.

ευτυχως ο συνεργατης σου ο οποιος διχνει σοβαρο χαρακτηρα καταφερνει παντα να φτιαχνει την εικονα της εταιριας σας.

το να με κρινεις για αυτα που λεω δεκτο τα ανουσια post σχετικα με τα λαθη δεν εχουν νοημα.

καλως η κακως εχω μαθει να γραφω με λατινικους χαρακτηρες στο internet και γενικα στον υπολογιστη. εξου και τα λαθη για ποιο συντομα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

να κοψω λιγο τη σωληνα να ωστε να ερχεται η χοανη σχεδον μπροστα στο ανοιγμα της μετωπης? εχει νοημα?

τωρα για ασπιδα θερμοτητας θελω ν βαλω αλλα δν ξερω που θα βρω..και δν θελω κ καμια προχειροδουλεια οποτε καλυτερα ετσι..

ευχαριστω παντως..

οσο για θεμα σκονης.. με αυτη τη χοανη ειχε περασιε λιγο και το ειδα οταν την καθαρισα.. πανω στο σωληνα ειχε σχηματιστει ενα πολυ πολυ λεπτο στρωμα σκονης.. αλλα οπως και ν τ κανεισ πιστευω δν γινεται να το αποφυγεις..

Link to comment
Share on other sites

να κοψω λιγο τη σωληνα να ωστε να ερχεται η χοανη σχεδον μπροστα στο ανοιγμα της μετωπης? εχει νοημα?

τωρα για ασπιδα θερμοτητας θελω ν βαλω αλλα δν ξερω που θα βρω..και δν θελω κ καμια προχειροδουλεια οποτε καλυτερα ετσι..

ευχαριστω παντως..

οσο για θεμα σκονης.. με αυτη τη χοανη ειχε περασιε λιγο και το ειδα οταν την καθαρισα.. πανω στο σωληνα ειχε σχηματιστει ενα πολυ πολυ λεπτο στρωμα σκονης.. αλλα οπως και ν τ κανεισ πιστευω δν γινεται να το αποφυγεις..

Εγώ πάντος στο δικό που είχα παρατηρήσει ότι την καλύτερη απόδοση την είχα όταν η χοάνη καθόταν μπροστά στη μετώπη. Όταν την είχα περιορίσει πρόχειρα στη γωνία δεξιά με 2 μεταλλικές πλάκες (απ' τα αριστερά και κάτω) είχα δει ότι μπούκωνε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος στο δικό που είχα παρατηρήσει ότι την καλύτερη απόδοση την είχα όταν η χοάνη καθόταν μπροστά στη μετώπη.

Εκεί πρέπει να μπεί που είναι η είσοδος του αέρα για να σκάει ο αέρας ακριβώς πάνω στη χοάνη.

Link to comment
Share on other sites

οσο για θεμα σκονης.. με αυτη τη χοανη ειχε περασιε λιγο και το ειδα οταν την καθαρισα.. πανω στο σωληνα ειχε σχηματιστει ενα πολυ πολυ λεπτο στρωμα σκονης.. αλλα οπως και ν τ κανεισ πιστευω δν γινεται να το αποφυγεις..

Δεν ξερω εαν ειναι σωστο αυτο που θα πω.Αλλα χρονια ασχολουμε με εντουρο.Ολα τα μηχανακια αυτου του τυπου εχουν φιλτρο σφουγγαρι.Και βεβαια τρωνε τοννους σκονη,λασπη,νερο επειδη το κουτι του φιλτρου εχει μεγαλα ανοιγματα.Εαν δειτε φιλτρο μετα απο αγωνα θα βαλετε τα κλαματα.Ποτε δεν μπηκε ομως ουτε μια ιδεα σκονης στο καρμπυρατερ.Υπαρχει ενα ειδικο λαδι σε σπρευ πολυ λεπτορευστο που τα ψεκαζουμε μετα το πλυσιμο.Δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο που βαζουμε στα τυπου γαζας φιλτρα στο αυτοκινητο.Μηπως θα ηταν καλυτερα να δοκιμασεις να παρεις ενα τετοιο και να ψεκασεις την χοανη?Γιατι,οσο ναναι δεν ειναι και καλο να μπαινει σκονη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος τώρα στο 160ρι έβαλα πάνελ φίλτρο Pipercross που λένε ότι είναι στεγνό χωρίς λάδι αλλά και πάλι αν το πιάσεις έχει κάτι σαν λάδι, ελάχιστο όμως.. Εγώ πάντως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, θα το πετάω και θα βάζω καινούργιο κάθε 15.000 χλμ, στο κάτω κάτω 30 ευρώ από αγγλία το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στο site της εταιριας (pipercross) και εχει καποια ειδικα σπρευ αλλα δν γραφει παιρετερω λεπτομεριες...

ωστοσο ξαναδιαβαζω προσεπτικα το χαρτακι π ειχε μεσα η χοανη κ αναφερει καποιους κωδικους προιοντων για το καθαρισμα..μαλιστε μετα τ πλυσιμο λεει οτι μπροεις ν βαλεις ενα ειδικο σπρευ της εταιριας....

o

βεβαια απο κατω λεει οτι η χρηση λαδιου μπορει να μειωσει την αποδοση του φιλτρου... :thumbsup: oποτε δν θα ναι ακριβως λαδι το σπρευ αυτο... πρεπει ν τ προμηθευτουμε.... :p

Link to comment
Share on other sites

μπηκα στο site της εταιριας (pipercross) και εχει καποια ειδικα σπρευ αλλα δν γραφει παιρετερω λεπτομεριες...

ωστοσο ξαναδιαβαζω προσεπτικα το χαρτακι π ειχε μεσα η χοανη κ αναφερει καποιους κωδικους προιοντων για το καθαρισμα..μαλιστε μετα τ πλυσιμο λεει οτι μπροεις ν βαλεις ενα ειδικο σπρευ της εταιριας....

o

βεβαια απο κατω λεει οτι η χρηση λαδιου μπορει να μειωσει την αποδοση του φιλτρου... :angry: oποτε δν θα ναι ακριβως λαδι το σπρευ αυτο... πρεπει ν τ προμηθευτουμε.... :angry:

Δεν ειναι ακριβως σαν λαδι.Γλυστραει στο χερι,αλλα πιο πολυ μοιαζει με WD40 με λιγη κολλα παρα σαν λαδι και ειναι ΠΟΛΥ λεπτορευστο.Παντως θα προτιμουσα να πεσει λιγο η αποδοση (ποσο θα πεσει??0,1 αλογα?) παρα να καταστρεψω ενα μοτερ.Ειναι καθημερινο αυτοκινητο και πιστευω οτι μετραει παραπανω η αξιοπιστια παρα το απολυτο νουμερο σε αλογα.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως... επειδη λοιπον δν ξερω αν μπορω να τ βρω το συγκεκριμενο προιον της pipercross εδω...

μ λετε τι μπορω να κανω για να το λαδωσω?? τι ιξωδες να παρω?και πως θα τ περασω..

Link to comment
Share on other sites

ακριβως... επειδη λοιπον δν ξερω αν μπορω να τ βρω το συγκεκριμενο προιον της pipercross εδω...

μ λετε τι μπορω να κανω για να το λαδωσω?? τι ιξωδες να παρω?και πως θα τ περασω..

Πάρε το κιτ καθαρισμού της KN το ίδιο κάνει και μπορείς να το βρείς εύκολα. Έχει μέσα λαδάκι σε κόκκινη απόχρωση που δεν νομίζω να παίζει πρόβλημα και υπάρχει ειδικό υγρό καθαριστικό. Την ίδια δουλειά θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας σε ενα μαγαζι με ανταλλακτικα η που να πουλαει μηχανακια.Εαν εχει εξω κανενα εντουρο ακομα καλυτερα.Ξερεις αυτα τα ψηλα με τις μεγαλες ροδες που κανουν σουζες και βγαζουν καπνο και θορυβο :) .

Ζητα να σου δωσει ενα σπρευ λαδι για το φιλτρο αερα.Αναλογα με την εταιρια ειναι και το χρωμα του σπρευ.Ψεκαζεις λιγο απο πανω μεχρι να παρει χρωμα.Δεν το κανεις "παπαρα".

Αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη και αυτο θα εκανα εγω στο σικο μου εαν ειχα τετοιου τυπου φιλτρο.Απο οτι καταλαβαινεις δεν μπορω να παρω την ευθυνη εαν κανεις καμια ζημεια η γινει οτιδηποτε αλλο στραβο στο αμαξι σου.Απλα στο ειπα σαν συμβουλη και σου ειπα τι κανουμε εδω και πολλα χρονια στα μηχανακια με ιδιο φιλτρο και ΠΟΛΥ σκονη και λασπη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Σημερα το πρωι ειπα να βγαλω και εγω αυτον τον πνιχτη να δω τι θα δω.

Ε ανοιξα το φιλτροκουτι και αυτο που ειδα ηταν μια Φιλτροχωανι..τπτ αλλο!

Ποιος ειναι αυτος ο πνιχτης? Εχει κανεις καμια φωτο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Σημερα το πρωι ειπα να βγαλω και εγω αυτον τον πνιχτη να δω τι θα δω.

Ε ανοιξα το φιλτροκουτι και αυτο που ειδα ηταν μια Φιλτροχωανι..τπτ αλλο!

Ποιος ειναι αυτος ο πνιχτης? Εχει κανεις καμια φωτο?

Καλημέρα!!!Κάτω από το φιλτροκούτι έχει μια τάπα σε χρώμα μπλε(στο δικό μου έτσι είναι...) και έχει και άλλη μια ανοιχτή τάπα στην άλλη άκρη!!!Δεν ξέρω αν είναι "πνιχτές"!!!Η μια τάπα που δοκίμασα τώρα,βγαίνει εύκολα(η ανοιχτή) η άλλη δεν ξέρω...φαίνεται να είναι από μαλακό υλικό όμως!!! :p:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Α οχι ταπες και τρυπες δεν ανοιγω.

Εγω πιστευα θα μου λεγατε οτι ο πνιχτης ειναι αυτο το πλαστικο μεσ'την φιλτροχωανι.

Ενα πλαστικο μεσ'την φιλτροχωανι που την κραταει στο σχημα της.(το μονο λογικο που σκεφτηκα να υπαρχει αυτο το πλαστικο εκει μεσα)

Link to comment
Share on other sites

Α οχι ταπες και τρυπες δεν ανοιγω.

Εγω πιστευα θα μου λεγατε οτι ο πνιχτης ειναι αυτο το πλαστικο μεσ'την φιλτροχωανι.

Ενα πλαστικο μεσ'την φιλτροχωανι που την κραταει στο σχημα της.(το μονο λογικο που σκεφτηκα να υπαρχει αυτο το πλαστικο εκει μεσα)

Κοίτα...η μια τάπα(η ανοιχτή) βγαίνει πανεύκολα!!!Η άλλη τώρα δεν ξέρω...και γενικά δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου το βγάλσιμο τους!!!! :p

Να μου έλεγες για μια εισαγωγή NAI!!! :rolleyes:

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

το 122 δεν εχει τον πνιχτη του 140 μιας και εχει κυκλικο φιλτρο σαν χωανη οπως ειπε ευστοχα ο mike το 140 εχει πανελ φιλτρο (επιπεδο)

και ο πνιχτης ειναι πλαστικες γρυλιες που σκοπος τους ειναι να διοχετευουν ομιωμορφα τον αερα στο φιλτρο.

στο 122 το μονο που μπορεις να κανεις (τσαμπα) στην μαμα εισαγωγη ειναι να βγαλεις το καπακι. τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

το 122 δεν εχει τον πνιχτη του 140 μιας και εχει κυκλικο φιλτρο σαν χωανη οπως ειπε ευστοχα ο mike το 140 εχει πανελ φιλτρο (επιπεδο)

και ο πνιχτης ειναι πλαστικες γρυλιες που σκοπος τους ειναι να διοχετευουν ομιωμορφα τον αερα στο φιλτρο.

στο 122 το μονο που μπορεις να κανεις (τσαμπα) στην μαμα εισαγωγη ειναι να βγαλεις το καπακι. τπτ αλλο

Μην το λες....όταν έβγαλα το καπάκι και ήμουν ενθουσιασμένος gt πήρε το αμάξι αισθητά..όταν έβαλα την εισαγωγή μου καταλάν πιο αμεσότητα στο γκάζι!!!Έδινε πιο γρήγορα στροφές και ένιωθα πως είναι γεμάτο το γκάζι!!!Τώρα τι δείχνουν οι μετρήσεις...που δείχνουν άλλοι τι να πω...!!!!Εγώ είδα διαφορα και στο βγάλσιμο του καπακιού και στην τοποθέτηση τις εισαγωγής!!!!Αυτά!!! ;)

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Βρες αν τελειωση η εγγυηση και ολα θα μπουν.

Αλλα τωρα αυτος ο βλαμενος αν δει κανα αλλο φιλτρο θα πει ΩΩΩ!!! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

Και θα ξαναμαλωσω με τον ψυχασθενη εκει!!

ΑΑ!!!! Χθες πηγα για συμπληρωμα νερου γτ ηταν κατω απο το min.

Μου εβαλε μια αηδια απο ενα μπουκαλι που ελεγε G12 plus plus! Δεν ηταν κοκκινο χρωμα αλλα αχρωμο του λεω τι ειναι αυτο

και μου απαντησε Αυτο ειναι.

Ασχετα που το γεμισε 2 δαχτυλα πανω απο το max.

Link to comment
Share on other sites

kalimera........

exo kati erotiseis,,kserei kaneis na boithisei????

Αν γραφεις με ελληνικά και όχι greeklish και είναι στο σωστό μέρος οι ερωτήσεις που θα κανεις...!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε μακη και εγω με το bmc καταλαβα διαφορα.

εγω ειπα για τσαμπα αν ειδες!

τσαμπα=χωρις χρηματα να κερδισεις κατι απο τη μαμα εισαγωγη [\b]

ας βγαλει το καπακι.

καταλαβες τωρα;

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ευχαρηστω ρε φιλε!

ειναι κακο το junior edition 30 μου χαχα θα το βαλω να κανει παρεα με του κοσμα! εμεις οι καγκουρες με τις μαυρες ζαντες :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.