Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

ΝΑ ρωτησω κατι ? εχω βαλει προγραμα και μου ειπαν οτι χρειαζεται καποια χιλιομετρα για να γινει το adaptation τα χιλιομετρα τα εκανα και πολυ περισσοτερα αλλα μεταξυ 2000-3000 rpm εχω ακομα κοψιματα-σκορτσαρισματα !!! Εχω ξενερωσει ρε παιδια τι να φταιει? 100αρα βαζω οπως ρυθμιστηκε απο τα παιδια !! Ειναι και Αυγουστος και τα παιδια εχουν κλεισει λογω διακοπων (λογικο) ! και ειμαι ξενερωμενοοοοοοςςςςςςςςςςς :mellow::o

Να σε ρωτήσω...Πόσους βαθμούς έχει όταν το πιέζεις???Γτ αν το πας με τρελές ζέστες είναι λογικό να σου κάνει κοψίματα και να μην αποδίδει το αναμενόμενο....!!Παρεπιπτόντος αν θέλεις να μου πεις ποια εταιρεία διάλεξες για τη βελτίωση.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες δεν εχει καθολου ζεστη !!!! Αλλα το ιδιο συμβαινει ολο το 24αρο ακομα και βραδι με 20 βαθμους !!!!!!!!!!!!

Στην overload το βαλαμε και δεν εχω κατι απεναντι στα παιδια ισα ισα εμεινα ευχαριστημενος αλλα με χαλαει που δεν εχει περασει το adaptation ρε γαμωτο !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες δεν εχει καθολου ζεστη !!!! Αλλα το ιδιο συμβαινει ολο το 24αρο ακομα και βραδι με 20 βαθμους !!!!!!!!!!!!

Στην overload το βαλαμε και δεν εχω κατι απεναντι στα παιδια ισα ισα εμεινα ευχαριστημενος αλλα με χαλαει που δεν εχει περασει το adaptation ρε γαμωτο !!!

Περίμενε ρε συ....μόλις σε θυμήθηκα..... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=320659 ....!!

Δλδ ένας μήνας έχει περάσει και ακόμα να γίνει το adaption..... :mellow: !!Πόσο μάλλον που είπες ότι έχεις κάνει και κάποια χιλόμετρα....!!!Τώρα αρχίζω και ανυσηχώ....!!! :o

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις μερες δεν εχει καθολου ζεστη !!!! Αλλα το ιδιο συμβαινει ολο το 24αρο ακομα και βραδι με 20 βαθμους !!!!!!!!!!!!

Στην overload το βαλαμε και δεν εχω κατι απεναντι στα παιδια ισα ισα εμεινα ευχαριστημενος αλλα με χαλαει που δεν εχει περασει το adaptation ρε γαμωτο !!!

====

Μην ανισυχείς, με την πρώτη ευκαιρία θα περάσουμε ένα update.

Πιο εκτενέστερα το πρόβλημα αναλύθηκε κάπου εδώ:

http://seatclub.gr/forum/index.php/topic,1....html#msg658855

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωωωχχχ !!!!!!! Τι εννοεις????

Δεν επιτρέπεται να σου κάνει κοψίματα πόσο μάλλον και όταν έχει 20 βαθμούς έξω!!!Και του φίλου poen μέχρι να γίνει το adaption δεν έπερνε τα μέγιστα από το πρόγραμμα...αλλά μετά έγινε το adaption και όλα καλά!!Γιαυτό ανυσηχώ για το δικό σου!!Καλό θα ήταν να ρωτήσεις είτε το panosA3 είτε τον κοσμά(ο poen πρέπει να είναι διακοπές...) που και αυτοί το έχουν βάλει το πρόγραμμα να σε συμβουλέψουν εφόσον η εταιρεία σου είναι κλειστή και γρήγορα :mellow: !!!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε ρε συ....μόλις σε θυμήθηκα..... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=320659 ....!!

Δλδ ένας μήνας έχει περάσει και ακόμα να γίνει το adaption..... :mellow: !!Πόσο μάλλον που είπες ότι έχεις κάνει και κάποια χιλόμετρα....!!!Τώρα αρχίζω και ανυσηχώ....!!! :o

====

Δεν είναι θεμα adaptation.

Μερικά χιλιόμετρα θέλει + εναν κύκλο "κρύα εκκίνηση - προθέρμανση - λειτουργία στο ρελαντι - λειτουργία στο μερικό φορτίο - λείτουργία στο πλήρες φορτίο - σβύσιμο".

Συνήθως γίνεται την επόμενη μέρα.

Οι διακυμάνσης πίεσης με μικρό φορτίο στις 2000-3000 είναι θέμα χαρτογράφησης του εργοστασιακού αλγορίθμου πίεσης και λύνεται με ένα update.

Επίσης, δεν τίθεται κάποιο θέμα ασφάλειας λόγω των διακυμάνσεων αυτών.

boost_bug.GIF

boost_bug_vcds.GIF

Στο εργοστάσιο όταν φτιάχνουν ένα πρόγραμμα, αρχικά τρέχουν μαθηματική εξομοίωση και γεμίζουν όλους τους χάρτες με κάποιες "ιδανικές" τιμές.

Μετά βάζουν την μηχανή σε ένα ρομπο-δυναμόμετρο το οποίο την "τρέχει" σε διαφορετικές συνθήκες και κάνει ένα πρώτο fine tuning.

Σε πιο ακριβά μοντέλλα (ή σε "προβληματικά") ύστερα γίνεται και fine tuning με το αυτοκίνητο σε εικονικό και πραγματικό δρόμο.

Επειδή οι εγκέφαλοι πλέον έχουν άφθονη μνήμη και υπολογιστική ισχύ, οι χάρτες καλύπτουν αρκετά μεγάλο εύρος συνθηκών, αλλά τελικά ο κινητήρας ποτέ δεν λειτουργεί υπο μερικές από αυτές.

Έτσι υπάρχουν κάποιες "μαύρες τρύπες" στους χάρτες όπου μένουν τα στοιχεία υπολογισμένα με την μέθοδο μαθηματικής εξομοίωσης.

Παρά το ότι στην κάθε νέα γενιά Motronic το μαθηματικό μοντέλλο είναι όλο και πιο σωστό και καλύπτει όλο και περισσότερες "εξαιρέσεις", η πρακτική δείχνει ότι συνήθως ειδικά στα "μαύρα" σημεία αυτά ο κινητήρας ΔΕΝ συμπεριφέρεται όπως τα έχουν υπολογίσει.

Στην περίπτωση που μιλάμε, με εργοστασιακές ρυθμίσεις ροπής δεν διαβάζει ο εγκέφαλος απο μια μικρή περιοχή του χάρτη. Έτσι στο εργοστάσιο δεν έγινε real time calibration παρά μόνο "μαθηματικό". Με το "πουσάρισμα" της απόκρισης πεταλούδας πλέον ο εγκέφαλος διαβάζει και από εκεί. Χωρίς να έχει σωστά στοιχεία όμως αρχίζει και ταλαντώνει. Αυτή τη ταλάντωση λύνει το update.

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωπω!!! Δηλαδη να μην το πηγαινω πανω απο 3000σαλ???? Δεν το πιεζω γενικα !!!! Θα χαλασει ????

ΑΑΑΑχχχ που ειναι το type r μου??????

====

Οχι δεν θα χαλάσει :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι αυτοι με τα leon εχουν αναφερει περισσοτερα προβληματα απο εμας εδω και δεν μπορω να καταλαβω γιατι.

Καποιος λεει του σταματισε η τουρμπινα αλλος αλλαξε σκαστρα και κατι τετοια σοβαρουτσικα.

Και να πω οτι το σφαλμα που εβγαζα στις αρχες καλοκαιριου εχω να το δω απο τοτε και ενω εχω κανει καποια φιλικα πατηματα με καποια αυτοκινητα με 30+ βαθμους δεν μου το εχει βγαλει, οτι να'ναι.

ΑΑΑΑχχχ που ειναι το type r μου??????

B):lol: :lol:

type r ειχες πριν ?

Οσο για την εξατμιση που ρωτας το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να βγαλεις το μεσαιο καζανακι γιατι η δουλεια του ειναι να κοβει τον ηχο και απο και περα οτι ελευθερο τελικο κι αν βαλεις ο ηχος θα ειναι ωραιος και πορωτικος.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα ρε παιδια που ασχοληθηκατε μαζι μου χιλια ευχαριστω!!!! Προχτες εκανα ταξιδι μακρινο 650χλμ πηγαινε -ελα αρα ειμαι καλα απο χλμ τι να πω!!

ΝΑΙ !!! ειχα civic type r EP3 !!!! Απλα ερωτας !!!!!! Αλλα ηθελα να ηρεμησω λιγο και επειδη δεν ειμαι κολημενος αλλαξα στρατοπεδο και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος μπορω να πω !!!!!!!!! Οσον αφορα το καζανακι αμα το βγαλω τι γινεται θα μεινει ετσι το συστημα εξατμισης ? η θα βαλω κατι αλλο ? (αντικατασταση)! Παντως θα ηθελα καλλιτερο ηχο απο εξατμιση!!

Edited by digigram
Link to comment
Share on other sites

To adaption turborabbit δεν διαρκει θεωρητικα 300-500 χλμ?

====

Αν το φλασάρισμα γίνει με κρύο κινητήρα, και αμέσως μετά το πάρει ο πελάτης και ξεκινήσει από την Αθηνα για Θεσσαλονίκη χωρίς να το σβύσει ενδιάμεσα - ΝΑΙ θα διαρκέσει και 500 χιλιόμετρα.

Επίσης, το adaptation είναι κάτι το ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ, δεν σταματάει ποτέ. Απλώς ο πρώτος κύκλος είναι αυτός που φέρνει την μεγαλύτερη διαφορά. Οι επόμενοι που ακολουθούν παίζουν με πολύ μικρότερα ποσοστά προσαρμογής, καθώς "η βρωμοδουλεία" έγινε στον πρώτο κύκλο και οι τιμές έφτασαν κάπου εκεί που το θέλει.

Οποτε ενα update θα εσωζε τον ανθρωπο!

====

;;;

Updates λύνουν λάθη χαρτογράφησης.

Adaptation είναι απλώς ένα αυτόματο fine tuning... που καμιά φορά χειροτερεύει κιόλας τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γίνεται να αφαιρέσουμε την εργοστασιακή σκάστρα???Για 5άρι 122 μιλάω!!Όχι να βάλουμε κάποια άλλη στην θέση της(το οποίο δεν ξέρω αν γίνεται) απλά να την βγάλουμε εντελώς!!!Γίνεται?? :lol:

tsi122.th.jpg

:lol:

Και μένα φίλε μου πριν την εξάτμιση και το φίλτρο τόσο ήταν!!!Καρφωμένο πάνω στα 210 με 3 άτομα μέσα(ο ένας 120 κιλά και ο άλλος 90...και γώ 72!!! :lol: )!! ;)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γίνεται να αφαιρέσουμε την εργοστασιακή σκάστρα???Για 5άρι 122 μιλάω!!Όχι να βάλουμε κάποια άλλη στην θέση της(το οποίο δεν ξέρω αν γίνεται) απλά να την βγάλουμε εντελώς!!!Γίνεται?? ;)

Και πώς θα εκτονώνεται η πίεση στην εισαγωγή μόλις αφήσεις το πόδι σου από το γκάζι;;;;;;

(είμαι ολίγον αλλά όχι τελείως άσχετος οπότε νομίζω δεν έχω άδικο. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας πει.)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες γίνεται να αφαιρέσουμε την εργοστασιακή σκάστρα???Για 5άρι 122 μιλάω!!Όχι να βάλουμε κάποια άλλη στην θέση της(το οποίο δεν ξέρω αν γίνεται) απλά να την βγάλουμε εντελώς!!!Γίνεται?? ;)

Ολα γινονται αλλα γιατι να το κανεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.