Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Έπρεπε να ήσουν σήμερα μαζί μας να έβλεπες να γεμίζει με 100άρα το ρεζερβουάρ του golf με 73 ¤ !! Μόλις είδα το νούμερο , κόντεψα να πάθω τραλαλα , ευτυχώς που δεν ήμουν εγώ ο κάτοχος ! knife.gif

Ασε ξερω απο πρωτο χερι.

77 εγω προχθες

Link to comment
Share on other sites

Τα παιρνω πισω ολα...Μετα απο ερευνα αγορας που εκανα διαπιστωσα οτι οι τιμες κυμαινονται στα 280+ για ενα χειροποιητο τελικο οποτε κατεληξα στην exhaust που τουλαχιστον εμπιστευομουν περισσοτερο και τελικα δικαιωθηκα.Τι δουλεια κανουν οι ανθρωποι ρε παιδια??Σχεδον 2 ωρες για ενα τελικο...Πρωτα γινεται κοψιμο του μαμα τελικου με ειδικο μαχαιρι χωρις να αφηνει τα γρεζια του οξυγονου.Ενα αλλο μηχανημα ανοιγει τη διατομη στην ακρη του σωληνα και κολλιεται πλακακι.Πανω στο πλακακι βιδωνει ετοιμος σωληνας με κουρμπα και βαση στηριξης ειδικος για golf.Επειτα κεντραρεται το καζανι και η μπουκα.Υπ'οψην οτι η μπουκα δεν ειναι ετοιμη αλλα φτιαχνεται εκεινη την ωρα..Τελως παντων για να μη μακρυγορω μετα απο πολλες δοκιμες και κεντραρισματα ο κουρμπαριστος σωληνας,το καζανι,οι μπουκες και οι βασεις στηριξης κολλιουνται μεταξυ τους,γυαλιζονται και βαφονται στις ενωσεις και σαν μια ενιαια κατασκευη πια μπαινει απλα κατω απο το αυτοκινητο και βιδωνει στο πλακακι που εχει εφαρμοστει στον μαμα σωληνα.Το τελικο αποτελεσμα της κατασκευης ειναι τοσο ποιοτικο που νομιζεις οτι εγινε ειδικη παραγγελια για το αυτοκινητο! Τρελαθηκα πραγματικα με τη δουλεια.Αξιζει τα λεφτα της.

Μεγειές μεγειές φίλε μου!!!Όταν μπορέσεις βάλε και καμιά φωτό να χαζέψουμε!!! :)

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο θα αγορασεις το προγραμμα 100 φορες αλλα κ το ιδιο το αυτοκινητο με 77 ευρω το γεμισμα (95 θα αρχισω να βαζω κ 100 τα Χmass)

θα παρω ρε prius toyota

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι καιρος να μας πουνε οι προγραμματιστες τι εχουν για 95αρες βενζινες?γιατι σαν να δυσκολεψε πολυ το πραμα!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι καιρος να μας πουνε οι προγραμματιστες τι εχουν για 95αρες βενζινες?γιατι σαν να δυσκολεψε πολυ το πραμα!!

Ειδικά μετά την ανακοίνωση των νέων μέτρων από το ράδιο αρβύλα... :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

ραδιο αρβυλα ή κανονικο ραδιο δεν ξερω ακομα.

Εγω ξερω μερικους καημενους που γεμισαν με 75-80 ευρω και ακομα κλαινε.Και σκεψου οτι εγω σε 19 μηνες εχω 46000 χιλιομετρα.Καλο το προγραμμα και η κατοσταρα αλλα ειπαμε μην μπουμε και φυλακη για το γκολφ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα 20 ευρο στο Ελιν που βαζω παντα. πριν 1.5 μηνα ειχε 1,11 σημερα ειχε 1,48

επιασα κουβεντα με τον τυπο μιας και βαζω μονο εκει και τον ξερω (ειναι προεδρος βενζινοπολων Θεσσαλιας και ειχε το 4 φθηνοτερο πρατηριο μεχρι πριν λιγο καιρο στην Ελλαδα, τωρα δεν ξερω)

μου ειπε λοιπον πως συντομα τα πραγματα θα γινουν ΤΡΑΓΙΚΑ!! θα ποιο ψηλα το ΦΠΑ ποιο ψηλα η τιμη του βαρελιου ποιο ψηλα οι εκτελονισμοι το βλεπω να φτανει κανα 2.5 ευρο...

ΚΛΑΙΩ.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα 20 ευρο στο Ελιν που βαζω παντα. πριν 1.5 μηνα ειχε 1,11 σημερα ειχε 1,48

επιασα κουβεντα με τον τυπο μιας και βαζω μονο εκει και τον ξερω (ειναι προεδρος βενζινοπολων Θεσσαλιας και ειχε το 4 φθηνοτερο πρατηριο μεχρι πριν λιγο καιρο στην Ελλαδα, τωρα δεν ξερω)

μου ειπε λοιπον πως συντομα τα πραγματα θα γινουν ΤΡΑΓΙΚΑ!! θα ποιο ψηλα το ΦΠΑ ποιο ψηλα η τιμη του βαρελιου ποιο ψηλα οι εκτελονισμοι το βλεπω να φτανει κανα 2.5 ευρο...

ΚΛΑΙΩ.

Off Topic

Αν κλαίτε από τώρα εσείς οι 14άριδες , οι υπόλοιποι τι θα πρέπει να κάνουμε ?

Μάλλον θα πρέπει να διαφύγουμε σε άλλες λύσεις :

trek_lime_bicycle_01.jpg

Για τις μετακινήσεις της οικογένειας :

pr3bamsterdambicycleman.jpg

Θα μπορούμε να μιλάμε κι ελεύθερα στο κινητό την ώρα που οδηγούμε .... το ποδήλατο μας :

pn0bamsterdambicyclecel.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τελος!

θα ξεκινησω ποδηλατο!

Απο τοτε που οδηγαω καπνιζω περισσοτερο / καθομαι περισσοτερο / πληρωνω πολυ πολυ περισσοτερο.

Στο επομενο meeting αν ειναι εδω κοντα θα ερθω με το ποδηλατο!

Link to comment
Share on other sites

Τελος!

θα ξεκινησω ποδηλατο!

Απο τοτε που οδηγαω καπνιζω περισσοτερο / καθομαι περισσοτερο / πληρωνω πολυ πολυ περισσοτερο.

Στο επομενο meeting αν ειναι εδω κοντα θα ερθω με το ποδηλατο!

:) :)

Off Topic

Και μακριά να είναι υπάρχει λύση :

2_Ng9Ms_17014.jpg

3_tbeW4_17014.jpg

Κι αν είναι πολύ μεγάλη η απόσταση έχουμε λύση και για τον προαστιακό , το τρένο κλπ :

100_0562.preview.jpg

:)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

καποια απαντηση απο κανεναν προγραμματιστη τι γινετε με τα 122 και προγραμμα για 95αρα??

Link to comment
Share on other sites

καποια απαντηση απο κανεναν προγραμματιστη τι γινετε με τα 122 και προγραμμα για 95αρα??

Αφού σε έπιασε και εσένα η κρίση σημαίνει ότι είναι πραγματικά δύσκολα τα πράματα! Τι θες να μάθεις? πόσο μειώνετε η απόδοση με 95άρα κλπ

ή αν υπάρχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Αλλαχτηκε σαμπρελα, λαδωθηκε αλυσιδα , τεντωθηκαν ντιζες...! Ideal time.
Link to comment
Share on other sites

καποια απαντηση απο κανεναν προγραμματιστη τι γινετε με τα 122 και προγραμμα για 95αρα??

οταν χρησιμοποιουμε 95αρα στο 122αρι μοτερ , απο πλευρας ρυθμισης ισχυει οτι και στα υπολοιπα .

Πρεπει να ειναι καπως κατεβασμενο το αβανς , ωστε στο δρομο να βλεπουμε CF απο 0 εως -3 . Aυτο σημαινει και μικρη πτωση δυναμης ( - 5-7ΗΡ ) σε σχεση με τη ρυθμιση για 100αρα . Παντως , εκει που εχει παει η τιμη της βενζινης , βλεπω οτι αρκετοι ζητανε ρυθμισεις για 95αρα ... λογικο .

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχουμε dyno με revo για τον baby tsi?

ειτε απο λεον η α3 η γκολφ?

Έχουν βάλει revo πολλά leon ρίξε μια ματιά στο seatclub. Το έψαξα λίγο στα γρήγορα δεν πέτυχα καμιά μέτρηση να σου την δείξω.

Link to comment
Share on other sites

απο δυναμη τι λενε?

Τίποτα διαφορετικό από ότι ξέρουμε και με τις άλλες εταιρίες. Υπήρχε ένα θεματάκι το καλοκαίρι και με αυτούς αλλά διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 1000χλμ εχω βαλει το προγραμμα της revo. Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη ειδικα μετα τις 5000 στροφες που ως μαμα ψοφουσε αλλα και με την 6η ταχυτητα που πλεον επιταχυνει δεν ειναι απλα για cruising!

Γενικα η διαφορα ειναι μεγαλη απο τις 2500 στροφες και μετα που ανεβαζει χωρις κομπιασμα (ειδικα η 4η ειναι ονειρο πλεον!!) Μη φανταστει κανεις οτι θα βαζει φωτια στην ασφαλτο ε! new_killother.gif

Απο καταναλωση, αν το πατας καιει αρκετα περισσοτερο (+1 λιτρο σιγουρα), ομως αν πηγαινεις νορμαλ δεν υπαρχει διαφορα ή ειναι τοσο μικρη που δε τη προσεξα.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 1000χλμ εχω βαλει το προγραμμα της revo. Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη ειδικα μετα τις 5000 στροφες που ως μαμα ψοφουσε αλλα και με την 6η ταχυτητα που πλεον επιταχυνει δεν ειναι απλα για cruising!

Γενικα η διαφορα ειναι μεγαλη απο τις 2500 στροφες και μετα που ανεβαζει χωρις κομπιασμα (ειδικα η 4η ειναι ονειρο πλεον!!) Μη φανταστει κανεις οτι θα βαζει φωτια στην ασφαλτο ε! new_killother.gif

Απο καταναλωση, αν το πατας καιει αρκετα περισσοτερο (+1 λιτρο σιγουρα), ομως αν πηγαινεις νορμαλ δεν υπαρχει διαφορα ή ειναι τοσο μικρη που δε τη προσεξα.

Μεγειές μεγειές!!!!!!Απροβλημάτιστο!!!!! :p:lol::whistling::good:

Link to comment
Share on other sites

εχω σκεφτει μηπως παρω κανα μπαρομετρακι του 'γιατρου',γλυκερινης νομιζω, ετσι ισα ισα να βλεπω τι πιεση σηκονει το αμαξι.αξιζει ή ειναι πολυ καγκουρικο??που συνδεεται το μπαρομετρο?μπορω να το βαλω μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές μεγειές!!!!!!Απροβλημάτιστο!!!!! :(:D :D :lol:

Ευχαριστω!! sillyhorse1rb5.gif

μονο προγραμμα εχεις?

εκανες η εχεις σκοπο να κανεις καποιο Dyno? sillyhorse1rb5.gif

Ναι μονο προγραμμα, dyno μαλλον δεν θα κανω γιατι 50 Ευρω για 2 νουμερα ειναι πολλα (ειδικα σημερα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.