Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

Πρέπει να προσέξεις το βάρος κατα αξονα του κάθε μοντέλου . Εγω στο Scirocco μου ηθελα να βαλω από το Scirocco R αλλα δεν το εκανα το R εχει πιο πολυ βάρος στον μπροστα αξονα λόγω 2λιτρου μοτέρ .

Αν τα βάρη κατα αξονα ειναι τα ιδια(χλομο) βάλτα αλλιως οχι

Link to comment
Share on other sites

η μονη αξιοπιστη πηγη που βρηκα ηταν τα pdf της vw που ειχε ποσταρει καπου ο στελιος και εδιναν μεικτο βαρος.το οποιο ηταν μονο 50 κιλα παραπανω το γτι.ασημαντη διαφορα δηλαδη.τωρα το ανα αξονα δεν ξερω που μπορω να το βρω.γι αυτο λεω μηπως υπαρχει κανεις που το δοκιμασε στην πραξη να μας πει

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτόμουν φίλε να βάλω τα ελατηρια της μαμάς που δίνει στα αξεσουάρ της με 200€ με τα μαμά αμορτισέρ και τίποτε άλλο γιατι έχω ακούσει ότι άμα μπλεξεις με αυτά δεν βρίσκεις φθηνό και καλο συνδυασμό με αποτέλεσμα να χτυπάει σαν κουβας το αμάξι.

Εσυ το σκέφτεσαι ;

Link to comment
Share on other sites

ανα αξονα το βρίσκεις μολις ανοιξεις την πόρτα του οδηγου σε ενα μαυρο αυτοκολλητακι που λεει και τον αριθμο πλαισιου .

Ζητα απο ενα παιδι με GTI να σου πει το βαρος ανα αξονα αλλα κοιτα να εχετε πανω κατω ιδια εξτρα πχ η ηλιοροφη παιζει ρολο, το dsg

Αν ειναι πιο βαρη το GTI σε εσενα η αναρτηση θα στο ψηλώσει και γενικα δεν θα συμπεριφερετε το ιδιο

Εγω σκεφτόμουν φίλε να βάλω τα ελατηρια της μαμάς που δίνει στα αξεσουάρ της με 200€ με τα μαμά αμορτισέρ και τίποτε άλλο γιατι έχω ακούσει ότι άμα μπλεξεις με αυτά δεν βρίσκεις φθηνό και καλο συνδυασμό με αποτέλεσμα να χτυπάει σαν κουβας το αμάξι.

Εσυ το σκέφτεσαι ;

τα συγκεκριμένα ελατήρια που δίνει η VW στα εξτρα είναι της eibach . Και εγω στο δικό μου για χαμηλωμα αυτα σκεφτομαι να βαλω ! Κανουν 199 συμφωνα με τον Ελληνικό καταλογο θες μετα και τιμή για τοποθετηση (κανα 50αρι) και ευθυγραμμιση οποτε περνας τα 300 για αυτο θα κρατησω τα μαμα και πιο μετά θα βαλω μια AP Coilover στα 500 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Με τα coilovers πιστεύεις ότι δεν θα έχω χτυπήματα φίλε; Γιατι απο την μια έχω συνηθίσει στα πιο σκληρά απο τα μαμά αμορτισέρ απο την άλλη όμως δεν θέλω να φοβάμαι να οδηγώ δεδομένου ότι οι Ελληνικοί δρόμοι ειναι χειρότεροι της Ζιμπάμπουε !

Link to comment
Share on other sites

Καλα με το 1000ρικο ξεφεύγει η τιμή.. Της AP που πρότεινε ο winner παραπάνω δεν ειναι αξιόπιστες; Γιατι αν ειναι να δώσω 1000 ευρώ τώρα που έχω και καινούργια επάνω τησ μαμα καλύτερα τα ελατηρια με 300€. Θα μου πείτε δεν συγκρίνεται το ένα με το άλλο αλλά δυστυχώς δεν ύπαρχει ρευστό..

Link to comment
Share on other sites

τις έχει δοκιμάσει κανένας να μας πει σχόλια?

(απόσβεση κραδασμών, κρατήματα, πόσο χαλαρή - σφικτή είναι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια σκεφτομαι να τα βαλω που τα βρηκα ευκαιρια αν βεβαια δω οτι ταιριαζουνε τα βαρη.

τα ελατηρια του γτι επισης δεν ειναι πιο χαμηλα απο τα δικα μας?αρα αμα ειναι ιδια τα βαρη μαλλον θα χαμηλωσει λιγο το αμαξι και οχι θα ανεβει.φανταζομαι.και αμα ειναι ετσι η συμπεριφορα του αμαξιου δεν θα ειναι τυπου μαμα γτι λογικα?

Link to comment
Share on other sites

Στο 2012 το re-bag παει και έρχεται . AP stuff is produced in the same factory as Weitec and KW

Διάβασε το σηματάκι πάω αριστερά : http://www.weitec.com/ww/index.php

Όσο έψαξα στο site της AP δεν βρήκα να λέει πουθενά ότι κατασκευάζεται από την KW : http://www.apcoilovers.com/index.php

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ναι δεν το γράφουν αλλα μαλλον στο ιδιο εργοστάσιο φτιάχνονται ! Είναι ολόιδιες και οι Weitec και οι AP .

Σε πολλά ήδη εντός και εκτός της αυτοκίνησης γίνεται rebag πολλά ήδη είναι ολόιδια με διαφορετικό brand name και τιμή χωρίς βέβαια να το αναφέρουν οι εταιριες .

γιατι τις λεμε coilover αφου οι πισω παλι το ελτηριο ειναι εκτος του αμορτισερ

Link to comment
Share on other sites

α δλδ ποσο ειναι διορθωμενη καμια 200αρια;

τεσπα. δεν ξερω σε τι μηχανημα το μετρησες αλλα και να θες δεν εχει παροχη η τουρμπινα μας για αυτη τη δυναμη.

οπως και να εχει να το χερεσαι και μα τελειωσει το σεταπ να 300αρισεις

Link to comment
Share on other sites

Πανο στα 160 ειμαι.. μ λιγο παραπανω πιεση κ κατι αλλες αλχημιες ημουν 174..

Κ σκαλωσα τωρα π διαβασα οτι εχεις 30 κιλα ροπη γτ δν θυμαμαι εμενα ποσο ειχε βγαλει.. αλλα δν πιστευω ν περασε τα 28 ποτε..

Κ ξες τωρα ε... θα την πληρωσει ο κοσμας την νυφη γτ εσυ εισαι μακρια κ γω θελω δοκιμαστικο :D

Κ μια παρενθεση... Εχεις αλλαξει κατι απο εδω??? ----> http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20942&st=1900#entry425179

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

http://i174.photobucket.com/albums/w85/poenakos/VW_Golf5_1400T_Stage1_1623BHP_2893Nm_web.jpg

29.5 kg αν κανουμε τα nm κιλα για να λεμε την αληθεια αλλα τι να τα κανεις αφου μια τα βγαζει και μια που σε αφηνει απο ροπη αμεσως με το σεσουαρ που βαλανε.

το παραπανω βγηκε με επιθετικη γενικα ρυθμιση , αβανς.

αν και ειναι 3-4 πατημα στο maha αυτο ειναι το τελικο..

ειχε βγαλει 165 αλλα το feeling στο δρομο δεν ηταν οπως επρεπε.

για να πατουσαμε μονο αν μου εβαζες βενζινη γιατι δεν εχουμε ουτε μαντηλι να κλαψουμε οχι να κανουμε πατηματα (εγω δηλαδη)

χαχαχαχ

τεσπα..

edit: τωρα ειδα το edit σου.

ναι αλλαξα το BMC με χωανη pipper και inox κατασκευη σωληνα γιατι ειμαι καγκουρακος και ηθελα φασαρια

http://i174.photobucket.com/albums/w85/poenakos/IMG_0905.jpg

Edited by Dynamite
Link to comment
Share on other sites

Αχα οκ.. Νταξει σ ειπα θα πετυχω τον κοσμα που το φυσαει για δοκιμη...

Παντως ωραια "πατεντα" που το εβαλες εκει το φιλτρο να ειναι μακρια απο μοτερ... Goood :D

Link to comment
Share on other sites

επειδή λίγο πολύ οι προγραμματισμένοι είμαστε στα ίδια, πάτησα με ένα 4θυρο civic και ενώ σε όλη την πρώτη πηγαίναμε μαζί όταν εγώ ήμουν 6-7000 στροφές μου άνοιγε και από κει και πέρα μεγάλωνε το άνοιγμα. το 18άρι με τα 140 το είχαμε μαμά όταν είμασταν, έχει τύχει σε κανέναν?

(βέβαια ήμουν με 3 άτομα και υγραέριο αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται)

Link to comment
Share on other sites

αν τυχόν βάλω πρόγραμμα εκτός της revo που μας καλύπτει και η αντιπροσωπεία τι σκηνικά πρέπει να κάνω για να μην βγω εκτός εγγύησης?

Link to comment
Share on other sites

τελικα οπως ειπε ο winner τα βαρη μπρος πισω ητανε στο αυτοκολλητο μολις ανοιξεις την πορτα του οδηγου.συγκεκριμενα το συνολικο ητανε 1820 και για μπρος πισω ελεγε 990 και 880 αντιστοιχα.το οποιο βγαζει 1870 στο συνολικο δεν ξερω πως και γιατι αλλα τεσπα.

τωρα υπαρχει καποιος με γτι 5 να κοιταξει στο δικο του και να μας πει τα βαρη ανα αξονα?θα βοηθουσε πολυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.