Jump to content
kormos

Διαφορές Climatic και Climatronic

Recommended Posts

Καλημερα...

Αν ειμαι σε λαθος σημειο ας μεταφερθει... ;)

Εχω μια απορια αναμεσα στο κλιματικ και στο κλιματρονικ

Μου εχουν πει πως η μονη διαφορα αναμεσα σε αυτα τα 2 ειναι οτι το δευτερο ειναι αυτοματος και ηλεκτρονικος κλιματισμος και διζωνικος ενω το πρωτο ειναι χειροκινητο και μονοζωνικο.

Η απορια μου ειναι η εξης...

Γιατι πχ στο CrossPolo (sorry που το ρωταω/αναφερω σε αλλη κατηγορια αυτο ) που θελω να παρω ενω ναι μεν αναγραφει πανω στο κουμπι που περιστρεφεται Climatic αλλα εχει και ενα κουμπακι στην κονσολα λιγο ποιο κατω που λεει A/C ?

Το ιδιο ισχυει και για το Golf ? :)

Τι ισχυει ? :D

Ευχαριστω εκ των προτερων... :lol:

.

Edited by kormos
Link to comment
Share on other sites

Το είδα το κλιματικ πρωτη φορα σε ενα πολλακι του 08.Εγω εχω ενα γκολφ του 01 με κλιματρονικ.Απο το λιγο που επαιξα με το κλιματικ ειναι οτι επιλεγεις θερμοκρασια οπως στο κλιματρονικ αλλα δεν εχει οθονες και μπιχλιμπιδια.Υποθετω οτι αν δεν βαλεις το a/c ειναι σαν να εχεις το κλιματρονικ στο econ.αν καποιος ξερει περισσότερα ας με διορθώσει...

Link to comment
Share on other sites

Με το κουμπακι AC ενεργοποιεις / απενεργοποιεις την λειτουργια ψυξης.

Υπαρχει και στο climatronic, αλλα εκει εχεις και το κουμπακι auto που ειναι ο αυτοματος κλιματισμος ενω με το AC

οι ρυθμισεις γινονται χειροκινητα οπως και στο Climatic.

Στο climatic βεβαια εχεις επιλογη μιας θερμοκρασιας ενω στο climatronic (και στο AUTO και στο AC) μπορεις να ρυθμισεις ξεχωριστα την θερμοκρασια στην μερια του οδηγου και του συνοδηγου.

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολυ βασικο μειονεκτιμα του climatronic ειναι οτι δεν βγαζει ζεστο αερα αμεσα το χειμωνα. Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και για το climatic.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει γιατι στην αυτοματη λειτουργια του δουλευει παντα και το κομπρεσσερ της ψυξης, για αφυγρανση κλπ.

Οταν το βαλεις στην ενδειξη AC η ECO στα παλαιοτερα τοτε στην θερμανση δεν δουλευει ο κομπρεσσορας της ψυξης.

Το Climatic λειτουργει οπως το Climatronic στο AC/ECO οποτε δεν δουλευει στην θερμανση ο κομπρεσσορας ψυξης.

Link to comment
Share on other sites

Κατι πρεπει να παιζει και με το "κουβαδακι" που ριχνουμε μεσα οτι μας ερθει στο ταμπλο εμεις που εχουμε κλιματικ.Με κλιματρονικ δεν υπαρχει κουβαδακι....τι ειναι τουτο?

Παντος κρυο αερα βγαζει πολυ λιγο το καλοκαιρι.Πως γινεται να ενισχυσουμε την ψυξη?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω φιλε μου, climatic εχω και γω στο δικο μου golf 5 μπορω να πω πως ο αερας ειναι αρκετα κρυος.

το "κουβαδακι" νομιζς πως αν θες μπορεισ να το αντικαταστησεις με μεσαιο αεραγωγο, οπως εχουν τα climatronic.

παντως, συγγρισει climatic και climatronic που εχει ενας φιλος μου δεν εχω δει καποια διαφορα σημαντικη. ασε για το διζωνικο πιστευω ειναι λογια του αερα. αλωστε ο αερας, στον ιδιο χωρο περιστρεφεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.