Jump to content
Nrgakos3

Μυριζουν οι δισκοι σε νεο Tsi

Recommended Posts

Εδω και 3 ημερες που εχω το tsi μυριζουν αρκετα εντονα οι δισκοι των φρενων μετα το τελος οποιασδηποτε διαδρομης και με λιγη εως ελαχιστη χρηση φρενου. Ειναι φυσιολογικο επειδη ειναι καινουργιοι ; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μυριζουν τι εννοεις? μυριζει καμμενο τακακι οπως οταν υπερθερμαινονται?

το μυριζεις απο την καμπινα η οταν πηγαινεις κοντα στον δισκο?

το φρενο πιανει κανονικα η νοιωθεις το πενταλ να αλλαζει αισθηση στα τελευταια φρεναρισματα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες μυριζουν τι εννοεις? μυριζει καμμενο τακακι οπως οταν υπερθερμαινονται?

το μυριζεις απο την καμπινα η οταν πηγαινεις κοντα στον δισκο?

το φρενο πιανει κανονικα η νοιωθεις το πενταλ να αλλαζει αισθηση στα τελευταια φρεναρισματα?

Η μυρωδια ειναι σχεδον ιδια με αυτη του δισκου συμπλεκτη. Το μυριζω μολις ανοιξω τη πορτα και κατεβω, μυριζει και απο τους 4 δισκους. Η αισθηση στο φρενο ειναι μια χαρα, αλλωστε δεν τα εχω πολυ χρησιμοποιησει κιολας για να πεις οτι φταιει αυτο που μυριζουν...Χθες μετα απο μια συντομη βολτα ακουμπησα εναν δισκο και κοντεψα να παθω εγκαυμα - χωρις επαναλαμβανω να εχω πολυ χρησιμοποιησει τα φρενα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Είναι διαφορετική η μυρωδιά από αυτή του συμπλέκτη και μυρίζουν γιατί τώρα στρώνονται. Θα σταματήσει μετά από κάποια χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδια ειναι σχεδον ιδια με αυτη του δισκου συμπλεκτη. Το μυριζω μολις ανοιξω τη πορτα και κατεβω, μυριζει και απο τους 4 δισκους. Η αισθηση στο φρενο ειναι μια χαρα, αλλωστε δεν τα εχω πολυ χρησιμοποιησει κιολας για να πεις οτι φταιει αυτο που μυριζουν...Χθες μετα απο μια συντομη βολτα ακουμπησα εναν δισκο και κοντεψα να παθω εγκαυμα - χωρις επαναλαμβανω να εχω πολυ χρησιμοποιησει τα φρενα! :lol:

Όντως θα σταματήσουν να μυρίζουν μετά από λίγη χρήση.

Εμένα σε καινούρια τακάκια μου έχει τύχει μετά από πολύ ζόρισμα βέβαια να βγάζουν και καπνούς.

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ακουμπησα εναν δισκο και κοντεψα να παθω εγκαυμα

...!!!....αυτο δεν ηταν τοσο ευφυες....ο δισκος κατευθειαν πιανει μεγαλη θερμοκρασια,

οταν λεμε οτι ο δισκος υπερθερμενεται πιανει θερμοκρασια που μετριεται σε κατοσταδες....200,300 βαθμους, δεν ειμαι σιγουρος ακριβως. (ετσι απο περιεργια αμα ξερει κανεις ας πει...)

Link to comment
Share on other sites

...!!!....αυτο δεν ηταν τοσο ευφυες....ο δισκος κατευθειαν πιανει μεγαλη θερμοκρασια,

οταν λεμε οτι ο δισκος υπερθερμενεται πιανει θερμοκρασια που μετριεται σε κατοσταδες....200,300 βαθμους, δεν ειμαι σιγουρος ακριβως. (ετσι απο περιεργια αμα ξερει κανεις ας πει...)

Ολα καλα παιδια, απο χθες δεν μυριζει τιποτα... 500χλμ απο τη Δευτερα το μεσημερι :huh:

Αν και εδω δεν ειναι το σωστο σημειο, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει με τις επιλογες 1&2 στο trip computer; Πχ αλλη μεση καταναλωση εμφανιζει η επιλογη 1 και αλλη η 2, το ιδιο συμβαινει και στα υπολοιπα.

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα παιδια, απο χθες δεν μυριζει τιποτα... 500χλμ απο τη Δευτερα το μεσημερι <_<

Αν και εδω δεν ειναι το σωστο σημειο, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει με τις επιλογες 1&2 στο trip computer; Πχ αλλη μεση καταναλωση εμφανιζει η επιλογη 1 και αλλη η 2, το ιδιο συμβαινει και στα υπολοιπα.

1 σου εμφανιζει τη μεση καταναλωση της διαδρομης

2 σου εμφανιζει τη μεση καταναλωση απο τοτε που οδηγας το αμαξι ή απο το προυγουμενο reset

ελπιζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

προσθηκα στον qtse:

το 1 εμφανιζει την καταναλωση της διαδρομης και μηδενιζεται οταν μεινει σβηστη η μηχανη για πανω απο 2 ωρες...

( φυσικα μηδενιζεται και με reset οτι ωρα θελεις)

read the manual...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πριν 3 μερες παρέλαβα το Golf Vi tsi 122 και μυριζει και εμένα αρκετά εντονα μετα το τέλος σχεδον κάθε διαδρομής.Τη μυρωδιά θα τη χαρακτηριζα ως κατι σαν καμμενο καουτσουκ.Είναι τελείως φυσιολογικό?!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ναι,μεχρι να στρωσουν,αν και στο δικο μου δεν εμφανιστηκε τετοιο ''θεμα''.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ηρεμίστε... καινούριο αμάξι, μεσα στα κεριά είναι.... και ο κινητήτας μπορεί να μυρίζει λίγο καμένο κεράκι... δεν είναι τίποτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πριν 3 μερες παρέλαβα το Golf Vi tsi 122 και μυριζει και εμένα αρκετά εντονα μετα το τέλος σχεδον κάθε διαδρομής.Τη μυρωδιά θα τη χαρακτηριζα ως κατι σαν καμμενο καουτσουκ.Είναι τελείως φυσιολογικό?!

Μην ανησυχεις σε λιγες μερες θα φυγει η μυρωδια! :D

Edited by Nrgakos3
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλοταξιδο. Μην στεναχωριεσαι και μενα τον πρωτο καιρο ετσι μυριζαν και οι δισκοι και το μοτερ. Με τον καιρο θα περασει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.