Jump to content
Dark Angel

Passat Cc 1.8tsi

Recommended Posts

Εδώ το άρθρο

Traditionally, buying a coupé has meant sacrificing practicality for style. With the arrival of the Mercedes CLS and BMW X6, however, things are changing. And VW is joining the revolution with its Passat-based, four-door Comfort Coupé (CC).

We were impressed by the range-topping GT (New Cars, Issue 1,008), but does the entry-level 1.8 TSI retain the glamour of the more expensive versions? To find out, we drove the first CC in the UK.

The low-slung coupé profile is similar to that of the sleek CLS, while the nose has a bold grille and swept-back headlamps. Pillarless doors and LED rear lights add extra class.

The beautifully built cabin, meanwhile, resembles that of the saloon, although itΆs more sophisticated here. Fresh-look dials, plus a new steering wheel and switchgear, add to the ambience. There are two individual chairs in the back, making the Passat a strict four-seater, and despite the rakish roofline, only those over six feet will feel cramped.

On the road, however, the VW struggles to match more sporting, prestige-badged rivals like AudiΆs A4, even with suspension that is stiffer and 15mm lower than the saloonΆs. Nevertheless, the Passat is a great motorway cruiser.

The turbocharged 1.8-litre powerplant is a highlight. Punchy and smooth, it gives the car a decent turn of speed, while returning a frugal 37.2mpg.

At £21,040, the CC costs nearly £2,000 more than the equivalent saloon. On the other hand, itΆs half the price of the similarly styled CLS. As a result, the CC could almost be considered a bargain.

Rival: Audi A4 1.8 TSI

The A4 canΆt match the CCΆs design, yet itΆs still a fine-looking car, with even better build. A sharper chassis makes it more fun to drive.

Εδώ και οι φώτος

3say9welt6wwr23z1dwp.jpg

q0m3a291lo2tt43avibr.jpg

xdlfn02kjmicsbj23owh.jpg

Πηγή Auto Express

http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/fi...-cc-18-tsi.html

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έρχεται το τελευταίο τρίμηνο του 2008. Όσο για το πίσω μέρος και σε μένα κάτι δεν μου κάθεται καλά ιδίως με τη σχεδίαση των φαναριών.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτιμό το Α7 της Audi... δεν ξέρω κάπως την "Γαλιστή" μου Θυμίζει... κοινός Pegeaut

Link to comment
Share on other sites

Πρωτιμό το Α7 της Audi... δεν ξέρω κάπως την "Γαλιστή" μου Θυμίζει... κοινός Pegeaut

Να πω καλυτερα Citroen C5? Αυτο που διαφημιζουν αυτες τις μερες στην T.V..

Link to comment
Share on other sites

Να πω καλυτερα Citroen C5? Αυτο που διαφημιζουν αυτες τις μερες στην T.V..

και πάλη το Α7... διαβάζω τώρα γι'αυτο στο Auto Express πανέμορφο...

Link to comment
Share on other sites

Να πω καλυτερα Citroen C5? Αυτο που διαφημιζουν αυτες τις μερες στην T.V..

Με τον 1800άρη που έχει μόνο 125 άλογα, τον 2λιτρο των 140+ ή τον 3λιτρο για να έχεις κάποια αξιοπρεπή 215 άλογα?... Μιλάμε για επιδόσεις για γέλια. 0-100 σε 11, 9,7 και 9,1 αντίστοιχα... Αν μη τι άλλο, από ένα 3λιτρο μοτέρ θα περίμενα πολύ λιγότερο από 9,1 και το τάισμα που θα θέλει... Το παλεύουν οι Γάλλοι - καλή εμφάνιση - αλλά είναι πίσω σε πολλά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετα πίσω... σε όλα οχι σε πολλα πράγμματα μα σε όλλα! και σε εμφανιση ειναι πολθ μεγαλο και διστιμικο και καποσ τετραγονο...

Link to comment
Share on other sites

σημερα βγηκαν και οι επισημες τιμες απο την kosmocar. 46000 για το 3,6 και 36000 για το 2,0. Απο οσα διαβαζω ειναι προτιμοτερο καποιος να παρει το 2,0 και με προγραμμα να αυξησει την ιποδυναμη απο το να παρει το ατμοσφαιρικο 3,6. Ισχυει τελικα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σχετικο αυτο.

Εγω προσωπικα θα επαιρνα το διλιτρο.

Μονο απο θεμα ασφαλειας και τελων η διαφορα ειναι εμφανης.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ένα πρώς παράδωση ο αντιπρ. της VW Γ. Καψίοχας εδώ πρέβεζα δεν έβγαλα φώτο ντράπικα επιδι ήτανε εκει ο ιδιοκτίτης του, Ακουσά και διάβασα στο ιντερνετ ότι βγένει και η έκδωση R36 με τα 300 άλογα όπως και του κανονονικου Passat επάνω έχει 46.000 το 3.2 4 Motion αναμένετε το R36 κοντά στο 50.000 άλλα με πολλά παραπάνω πράγματα εσωτερικες εξωτερικες αλλαγές θα ψάξω να βρώ φώτο...

Link to comment
Share on other sites

3,2 θες να πείς? το 3.6 (R36 μοτέρ) θα βγεί ποιο μετά...

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δίκιο V6 300 PS το 3.6 δεν ξανα βγένει το 3.2 μοτέρ... εδώ έχω και μερικές φώτος απο το Passat CC που είρθε στην Πρέβεζα πρως πώληση το άλλο παραδώθηκε... έβγαλα μερικές φωτό...

passatcc01kapsiohaszg7.th.jpg

passatcc02kapsiohasas9.th.jpg

passatcc03kapsiohasrd4.th.jpg

Ορέο όμορφο... (αλλα βάρεσα 2 φορές το κεφάλι μου μπένοντας βγένοντας)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το ειδα κι εγω για πρωτη φορα σε εκθεση το αυτοκινητο και αποκομισα τις καλυτερες εντυπωσεις... :wub:

Ειναι πολυ ομορφο εξωτερικα και κυριως εσωτερικα! Εχει και πολυ μεγαλους χωρους αλλα και σπορ σχεδιαση...

Η ποιοτητα κατασκευης κορυφαια ως συνηθως, αλλα το σημαντικοτερο ειναι οτι σου εδινε ενα πολυ ευχαριστο εσωτερικο χωρο...

Ανεσεις καθε λογης και παραλληλα ειχες την αισθηση οτι βρισκεσαι μεσα σε ενα σπορ αυτοκινητο, παρα το μεγαλο του μεγεθος.

Χαμηλωμενο αρκετα και με ενα σασι που προδιαθετει για πολυ καλη οδηγικη συμπεριφορα ακομα και στο οριο...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω παιδία απο τις φωτογραφίες το είχα αποπάρει το αυτοκινητάκι... αλλα τώρα που το ειδα και απο κοντά κάτι πάει και έρχετε λέω τρίτη τετάρτη να τον κάνω ενα Test Drive ενα άλλο που έχει έξω...

Link to comment
Share on other sites

τα τεσταδικα εχουν ερθει εδω και κανα μηνα.. το αυτοκινητο ειναι παρα πολυ ομορφο και με πολυ πλουσιο εξοπλισμο ακομα και στις βασικες εκδοσεις..!

στο δρομο το "μικρο" που οδηγησα κινειται αξιοπρεπεστατα. η τιμη του 18αριου θα ξεκιναει με κατω απο 30000.. νομιζω θα παιξει γυρω στα 28000

Link to comment
Share on other sites

αυτό που είναι ετοιμοπαράδοτο στην έκθεση έχει 29.400 με το κλειδί στο χέρι ΟΛΑ ΟΛΑ μέσα στην τιμή Πολύ καλή τιμή

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχαωε στην έκθεση δόθηκε... εδώ της Πρέβεζας και ο κακόμοιρος ο μπάρμπας μου το βλεφάριαζε... δεν πειράζει καλύτερα, θα πάρει κανένα ποιο καλό και φορτομένο με έξτρα...

Link to comment
Share on other sites

dark αυτο το χρωμα εκλεισα που εχεις ποσταρει,οσο για το μπες-βγες και εγω το χτυπησα στην αρχη αλλα μετα το φυλαγα!nicks1974 εχω μπροστα μου τον καταλογο με τα εξτρα του,αφου και εγω εβαλα περιπου 5500 εξτρα και τα ειχα σκεφτει κοιτοντας αυτο το χαρτι,οτι θες ρωτα με να σου πω τιμες.το αυτοκινητο με το κλειδι στο χερι κανει 29000 σκαρτα.απο εργοστασιο εχει παρα πολλα εξτρα αλλα ηθελα και κατι ψιλα ακομα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.