Jump to content
BillVWRuleZ

Δυνατος θορυβος σε Golf Tsi

Recommended Posts

Εχω το Golf TSI 140 και μου εβγαλε το γνωστο προβλημα στο σασμαν (συγχρονιζε 2ας) Πηγα στην αντιπροσωποια και μου το αλλαξε.

Με το που το πηρα απο την αντιπροσωποια μετα απο 30 λεπτα βολτα αρχισε να μου κανει ενα δυνατο θορυβο απο το κινητηρα. Μιλαμε για πολυ δυνατο θορυβο σαν τρακτερ, Ημουν σταμτημενος στα φαναρια και γυρναγαν ολοι οι οδηγοι να δουν τι ακουγετε ετσι, οταν παταγα συμπλεκτη ο θορυβος αυξανοταν οταν ανεβαζε στροφες το ιδιο (βεβαια το προβλημα στο σασμαν ειχε φτιαξει). Το παω αμεσως στην αντιπροσωποια και το ακουει και μου λεει δεν εχει τιποτα απλα εβαλε παραπανω γρασο σε ενα ρουλεμαν του δισκου και γιαυτο ακουγετε ετσι.. και οτι δεν εχω κανενα προβλημα. Απο εκεινη την μερα εχω κανει 400 χλμ και ο θορυβος εξακολουθει (οταν ειναι κρυο δε το κανει αλλα οταν ζεσταθει τακ τακ τακ σαν τρακτερ new_sugkrotima.gif) Εχω απογοητευτει τι να κανω ??!?!?!?

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Golf TSI 140 και μου εβγαλε το γνωστο προβλημα στο σασμαν (συγχρονιζε 2ας) Πηγα στην αντιπροσωποια και μου το αλλαξε.

Με το που το πηρα απο την αντιπροσωποια μετα απο 30 λεπτα βολτα αρχισε να μου κανει ενα δυνατο θορυβο απο το κινητηρα. Μιλαμε για πολυ δυνατο θορυβο σαν τρακτερ, Ημουν σταμτημενος στα φαναρια και γυρναγαν ολοι οι οδηγοι να δουν τι ακουγετε ετσι, οταν παταγα συμπλεκτη ο θορυβος αυξανοταν οταν ανεβαζε στροφες το ιδιο (βεβαια το προβλημα στο σασμαν ειχε φτιαξει). Το παω αμεσως στην αντιπροσωποια και το ακουει και μου λεει δεν εχει τιποτα απλα εβαλε παραπανω γρασο σε ενα ρουλεμαν του δισκου και γιαυτο ακουγετε ετσι.. και οτι δεν εχω κανενα προβλημα. Απο εκεινη την μερα εχω κανει 400 χλμ και ο θορυβος εξακολουθει (οταν ειναι κρυο δε το κανει αλλα οταν ζεσταθει τακ τακ τακ σαν τρακτερ new_sugkrotima.gif) Εχω απογοητευτει τι να κανω ??!?!?!?

Ξανα στην αντι/πεια :cry: και αν χρειαστει πατα τους κατω. new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

αν δεν φωναξεις δεν βρισκεις ακρη.ρωτα τον

Black badge project

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου μου μοιάζει με αυτό που αντιμετώπισε ένα μέλος του myphone.

Δες εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php...269#post1976269

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php...art=210#p971510

Δίνει και τη λύση¨: "Sxetika me to problhma, einai mia lamarina pou diasteletai k akoumpa panw sto volan. Gia na epidior8w8ei xreiazetai katevasma to sasman kai allagh ths lamarinas. Emena mou to ekane se sugkekrimens sun8hkes, kauswnas, leitourgia tou kinhthra gia panw apo wra +klimatismos. Den mou to 3anaekane apo to kalokairi. (mporei na 'estrwse' h lamarina)"

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι κανει. Τι μλκιες ειναι αυτες που μου ειπε ο μηχανικος περι γρασου στο ρουλεμαν sillyhorse1rb5.gif ??? Το περιεργο ειναι οτι μου το εκανε με το που το πηρα απο την αντιπροσωποια μετα απο επισκευη του συγχρονιζε :wub: ... Και ο μηαχανικος οταν το ακουσε δε μου ειπε κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Το τι μπορει να σου πει ενας μηχανικος για να σου δικαιολογησει ενα προβλημα δεν το φανταζεσαι...

Μην νομιζεις οτι τα ξερουν και αυτοι ολλα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηγα και μου ειπαν οτι εγινε λαθος στην τοποθετηση του συγχρονιζε :huh: Και οτι εβρισκε η λαμαρινα στο βολαν :huh: (Τι αλλο θα ακουσουμε?) Τελικα μου λεει την ισιωσε ο μηχανικος αλλα μπορει να το ξανακανει και θα πρεπει να λυσουν τον κινιτηρα -_- Βεβαια τωρα δεν ακουγετε τπτ... Ρε παιδια δηλ ΕΛΕΟΣ new_killpc.gif Δηλ δε μπορω να εχω ησυχο το κεφαλι μου ? δε μνπορουν να δωσουν λυση ακους εκει: "Ισιωσε την λαμαρινα" λες και του πηγα παπι στρογγυλοφαναρο γα φτιαξιμο. Δε ξερω τι θα κανουν εγω αυτο που θελω ειναι να μου πουν παρτο και δε θα εχεις κανενα προβλημα.. Ακους εκει μπορει να στο ξανα κανει ....

Link to comment
Share on other sites

kalimera file,

akoyo kai ego ena dynato gragggg otan apo 1 bazo 2 meta tis 4.000 strofes kai

malon einai auto. Allagi synxronize 1-2 ,alla tha prospathiso na moy allaksoyn olo to sasman!!!!

poy to piges gia tin allagi?se poses meres to pires?

den pisteyo na soy zitisasn lefta an to autokinito einai mesa stin eggisi??

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν τους το ειχα παει για συχρονιζε μου κανανε τις παπιες και καλα ολα ετσι κανουν.Σε 4 μηνες μου τελιωνει η εγγυηση, θα τους το παω σε 2/5 μηνες οταν θα ανεβω Αθηνα και θα αλλαχθουν αλλιως βλεπω να πεφτουν μαπες.Αντε γιατι το εχουν παρακανει με τους ασχετους που εχουν εκει μεσα.

Edited by Μαρινος-TSI
Link to comment
Share on other sites

kalimera file,

akoyo kai ego ena dynato gragggg otan apo 1 bazo 2 meta tis 4.000 strofes kai

malon einai auto. Allagi synxronize 1-2 ,alla tha prospathiso na moy allaksoyn olo to sasman!!!!

poy to piges gia tin allagi?se poses meres to pires?

den pisteyo na soy zitisasn lefta an to autokinito einai mesa stin eggisi??

καλύτερα μη σου αλλάξουν σασμάν διότι μπορεί να σου ξανά βγάλει το ίδιο πρόβλημα αφού το πρόβλημα είναι γνωστό σε όλα τα tsi gt ενώ αν σου αλλάξουν το συγχρόνιζε αυτό που θα σου βάλουν θα είναι ενισχυμένο και όχι ίδιο με το παλιό έτσι δε θα σου ξαναβγαλει το ίδιο πρόβλημα ;) ενώ αν σου αλλάξουν όλο το σασμάν το συγχρόνιζε μπορεί να είναι το ίδιο με το παλιό και έτσι να σου ξανά εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα. Αυτό έχει συμβεί γιαυτο στο λέω ....

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
@To post μεταφραστηκε στα Ελληνικα
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα μη σου αλλάξουν σασμάν διότι μπορεί να σου ξανά βγάλει το ίδιο πρόβλημα αφού το πρόβλημα είναι γνωστό σε όλα τα tsi gt ενώ αν σου αλλάξουν το συγχρόνιζε αυτό που θα σου βάλουν θα είναι ενισχυμένο και όχι ίδιο με το παλιό έτσι δε θα σου ξαναβγαλει το ίδιο πρόβλημα :D ενώ αν σου αλλάξουν όλο το σασμάν το συγχρόνιζε μπορεί να είναι το ίδιο με το παλιό και έτσι να σου ξανά εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα. Αυτό έχει συμβεί γιαυτο στο λέω ....

συμφωνω μαζι σου

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα μη σου αλλάξουν σασμάν διότι μπορεί να σου ξανά βγάλει το ίδιο πρόβλημα αφού το πρόβλημα είναι γνωστό σε όλα τα tsi gt ενώ αν σου αλλάξουν το συγχρόνιζε αυτό που θα σου βάλουν θα είναι ενισχυμένο και όχι ίδιο με το παλιό έτσι δε θα σου ξαναβγαλει το ίδιο πρόβλημα :) ενώ αν σου αλλάξουν όλο το σασμάν το συγχρόνιζε μπορεί να είναι το ίδιο με το παλιό και έτσι να σου ξανά εμφανίσει το ίδιο πρόβλημα. Αυτό έχει συμβεί γιαυτο στο λέω ....

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Δεν ειναι ετσι διοτι μολις η Vw αναγνωρισε το προβλημα, στα επομενα σασμαν ηταν το ειχε διορθωσει.Οποτε αν αλλαξει σασμαν δεν θα εχει προβλημα.Το δικο μου που ειναι 4/07 εχει το διορθωμενο σασμαν και δεν κανει κιχ σε οποιες στροφες κι αν κανω αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι διοτι μολις η Vw αναγνωρισε το προβλημα, στα επομενα σασμαν ηταν το ειχε διορθωσει.Οποτε αν αλλαξει σασμαν δεν θα εχει προβλημα.Το δικο μου που ειναι 4/07 εχει το διορθωμενο σασμαν και δεν κανει κιχ σε οποιες στροφες κι αν κανω αλλαγη.

Το παρελαβες 4/07 ή κατασκευαστηκε τοτε απο το εργοστασιο...

Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβες 4/07 ή κατασκευαστηκε τοτε απο το εργοστασιο...

4/07 κατασκευαστηκε.Εγω το παρελαβα 5/07.Νομιζω το προβλημα ειχε λυθει απο 3/07.

Link to comment
Share on other sites

4/07 κατασκευαστηκε.Εγω το παρελαβα 5/07.Νομιζω το προβλημα ειχε λυθει απο 3/07.

Πως ξερουμε ποτε κατασκευαστηκε ενα αυτοκινητο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι διοτι μολις η Vw αναγνωρισε το προβλημα, στα επομενα σασμαν ηταν το ειχε διορθωσει.Οποτε αν αλλαξει σασμαν δεν θα εχει προβλημα.Το δικο μου που ειναι 4/07 εχει το διορθωμενο σασμαν και δεν κανει κιχ σε οποιες στροφες κι αν κανω αλλαγη.

Με δουλευεις ? Το δικο μου ειναι 5/07 και μου εβγαλε το προβλημα με το συγχρονιζε!! στα 25.000 km μου εβγαλε το προβλημα.. Ασε που αυτο που ειπα δε το εβγαλα απο μονος μου αλλα στην αντιπροσωποια μου το ειπαν..

Link to comment
Share on other sites

Με δουλευεις ? Το δικο μου ειναι 5/07 και μου εβγαλε το προβλημα με το συγχρονιζε!! στα 25.000 km μου εβγαλε το προβλημα.. Ασε που αυτο που ειπα δε το εβγαλα απο μονος μου αλλα στην αντιπροσωποια μου το ειπαν..

Τι να σου πω φιλε μου;Με ξαφνιαζεις.Εμενα δεν εχει κανει κιχ.Εσυ τον ακουγες τον θορυβο ή στην αντιπροσωπεια διεγνωσαν οτι επρεπε να αλλαχτει.Ρωταω γιατι φιλος το ακουγε πολυ ανεπαισθητα και μονο με κατεβασμενο παραθυρο και λογικα θα χειροτερευε η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλε μου;Με ξαφνιαζεις.Εμενα δεν εχει κανει κιχ.Εσυ τον ακουγες τον θορυβο ή στην αντιπροσωπεια διεγνωσαν οτι επρεπε να αλλαχτει.Ρωταω γιατι φιλος το ακουγε πολυ ανεπαισθητα και μονο με κατεβασμενο παραθυρο και λογικα θα χειροτερευε η κατασταση.

Στην αρχη ακουγοταν λιγο και οχι παντα αλλα οσο περναγαν οι μερες δε μπορουσα να αλλαξω ταχυτητα. Ποσα χλμ εχεις ??

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλε μου;Με ξαφνιαζεις.Εμενα δεν εχει κανει κιχ.Εσυ τον ακουγες τον θορυβο ή στην αντιπροσωπεια διεγνωσαν οτι επρεπε να αλλαχτει.Ρωταω γιατι φιλος το ακουγε πολυ ανεπαισθητα και μονο με κατεβασμενο παραθυρο και λογικα θα χειροτερευε η κατασταση.

νασο ,ο φιλος σου που ακουγε τον θορυβο τι εκανε τελικα???πηγε και του αλλαξαν κατι στην αντιπροσωπια ήτο αφησε ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.