Jump to content
hoyas

Ξήλωμα ταμπλό

Recommended Posts

Χαιρετώ και πάλι.

Κάτοχος ενός 6n και αντιμετωπίζω πρόβλημα στο ταμπλό μιας και κοπανάει συνέχεια στο κέντρο του. Απ' ότι κατάλαβα έχουν σπάσει οι βάσεις που το συγκρατούν. Ο μάστορας που το πήγα μου είπε ότι μπορεί να το φτιάξει με πατέντα αλλά ήθελε 250€ εργασία. Και εαν τυχόν η ζημιά δεν είναι επισκευάσιμη νέο ταμπλό.

Επειδή οικονομικώς δεν ειμαι διατεθειμένος να δώσω τόσα, υπάρχει κανένας συνάδελφος να δώσει οδηγίες για το πως μπορώ να φτάσω τη ζημιά και τι μπορώ να κάνω για να μη χτυπάει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

έστω και καθυστερημένα (τρέξιμο με τη δουλειά:thumbsup: ). Όταν λες κοπανάει; Εννοείς πολύ ή απλά ένα τρίξιμο; Μπορεί να έχει λασκάρει καμιά βίδα, το έχια πάθει και εγώ. Οπότε πρόχειρα κάποια στιγμή είχα βάλει ένα μικρό λαστιχένιο κομμάτι μπροστά μεταξύ παρ-πριζ και ταμπλώ για να μη τρίζει. Είχε αντέξει αρκετά και δεν έκανε ξανά θόρυβο αλλά μετά από μερικούς μήνες λόγω εργασιών που έγιναν στο αμάξι, βγήκε και ξαναμπήκε το ταμπλό και από τότε επικρατεί ησυχία χωρίς το λαστιχάκι.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε και ξαναμπήκε το ταμπλό και από τότε επικρατεί ησυχία χωρίς το λαστιχάκι.

Με ενδιαφέρει αυτό πάρα πολύ.Έχω και εγώ ένα ενοχλητικό τρίξιμο στο 9N, που έκανες την εργασία,έμεινες ευχαριστημένος?

Θα τον πρότεινες και σε εμάς?

Link to comment
Share on other sites

το 9ν δεν σωζεται με τιποτα!!!

λοιπον στα ποδια οδηγου-συνοδηγου στην ενωση με την κεντρικη κονσολα εχει κατι σαν αυτοκολλητα "κριτς-κρατς' στα πλαγια.αυτο ειναι ενα ημιμετρο αλλα κατι γινεται.για καλυτερα αποτελεσματα λυσιμο του ταμπλο (με προσοχη και απο ανθρωπο που ξερει γιατι ειναι κουμπωτο με πλαστικες κοπιτσες που σπανε ευκολα),περασμα σπρει σιλικονης και επενδυση με καποιο υλικο την κεντρικη κονσολα.

αντε βρε και καλη τυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

το 9ν δεν σωζεται με τιποτα!!!

λοιπον στα ποδια οδηγου-συνοδηγου στην ενωση με την κεντρικη κονσολα εχει κατι σαν αυτοκολλητα "κριτς-κρατς' στα πλαγια.αυτο ειναι ενα ημιμετρο αλλα κατι γινεται.για καλυτερα αποτελεσματα λυσιμο του ταμπλο (με προσοχη και απο ανθρωπο που ξερει γιατι ειναι κουμπωτο με πλαστικες κοπιτσες που σπανε ευκολα),περασμα σπρει σιλικονης και επενδυση με καποιο υλικο την κεντρικη κονσολα.

αντε βρε και καλη τυχη!!!

τη χρειάζομαι αρκετά! άντε όμως να βρεις μάστορα να σου λυσει ταμπλό και να το δέσει σωστά ;)

ηλεκτρολόγος μόνο.......που να είναι γάτος! Ποιός????????????????????

Link to comment
Share on other sites

αν ήσουνα κοντά στην Πρέβεζα σε είχα μάστορα ηλεκτρολόγο... βέβαια με εμένα παρέα βγάλαμε το δικό από το 6Ν ταμπλό και κάναμε κάτι δουλειές που θέλαμε... πάντως θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ! και για ηχομόνωση θα σου πρωτινά αυτό το υλικό σαν αφρολέξ που είναι σαν αυγουλοθήκη είναι το ίδιο υλικό που βάζουμε μέσα στις καμπίνες από τα ηχεία ;)

Link to comment
Share on other sites

έστω και καθυστερημένα (τρέξιμο με τη δουλειά:lol: ). Όταν λες κοπανάει; Εννοείς πολύ ή απλά ένα τρίξιμο; Μπορεί να έχει λασκάρει καμιά βίδα, το έχια πάθει και εγώ. Οπότε πρόχειρα κάποια στιγμή είχα βάλει ένα μικρό λαστιχένιο κομμάτι μπροστά μεταξύ παρ-πριζ και ταμπλώ για να μη τρίζει. Είχε αντέξει αρκετά και δεν έκανε ξανά θόρυβο αλλά μετά από μερικούς μήνες λόγω εργασιών που έγιναν στο αμάξι, βγήκε και ξαναμπήκε το ταμπλό και από τότε επικρατεί ησυχία χωρίς το λαστιχάκι.

Στις λακούβες έχω πρόβλημα και κοπανάει αρκετά. Το σκέφτηκα για να βάλω και εγώ κάτι μεταξύ παρμπριζ και κονσόλας αλλά δε ξέρω μήπως το επιβαρύνω κι άλλο. Ό ήχος ακούγεται πάνω από το ταμπλώ. Η βίδα εσένα που ήταν??

αν ήσουνα κοντά στην Πρέβεζα σε είχα μάστορα ηλεκτρολόγο... βέβαια με εμένα παρέα βγάλαμε το δικό από το 6Ν ταμπλό και κάναμε κάτι δουλειές που θέλαμε... πάντως θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ! και για ηχομόνωση θα σου πρωτινά αυτό το υλικό σαν αφρολέξ που είναι σαν αυγουλοθήκη είναι το ίδιο υλικό που βάζουμε μέσα στις καμπίνες από τα ηχεία ;)

Για να ξηλώσεις το ταμπλό φαντάζομαι πρέπει να βγουν τιμόνι, όργανα κτλ. Υπάρχουν πουθενά αλλού βίδες (εκτός των πλαϊνών στις πόρτες) που μπορώ να δω μήπως θέλουν σφίξιμο?

Μου έχει σπάσει τα νεύραααααα το polaki αλλά τι να κάνω που του έχω αδυναμία :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.