Jump to content
koukouroukou

Καθαρισμος Εσωτερικου

Recommended Posts

Μετα, για τα πατακια μου, εχω το AutoFresh παλι της ιδιας εταιρειας, (πολυ χαμηλο κοστος) και το αμαξι μυριζει πανεμορφα...

Τα σπάει το autofresh.... :D

To παρακάτω το έχω γράψει και σε θέμα για καθαρισμό στα πασσατ, αλλα μιας και αυτο είναι γενικότερο το κάνω repost...

Για να κάνετε ΣΩΣΤΟ καθαρισμό , τα καθαριστικά τυπου σπρευ κτλ είναι απλα ελλεινα...

Ο ΣΩΣΤΟΣ καθαρισμός δερμάτων γίνεται σε 2 σταδια, το καθαριστικό -που συνηθως περιέχει Aloe μέσα-

και στα καπάκια η λοσιόν προστασιας και ενυδάτωσης....Στο τέλος μπορεί όποιος θέλει να βάλει τροφή απο την connolly(το λεγόμενο Hide Care ή Hide Food)

Ο λάθος είναι μόνο το πέρασμα λοσιον γιατι ετσι όλη η βρώμα φράζει στους πόρους του δέρματος...

Προτεινόμενα καθαριστικά ΔΕΡΜΑΤΩΝ

Meguairs Gold Class (Dual System)

Zaino Z9 & Z10

Autoglym Leather Cleaner & Leather Car Care Cream ( Κιτρινη και Μπέζ εττικέτα, αντιστοιχα)

Και Connolly Hide Care ( Πολυ σπάνιο, και σχετικά ακριβό, αλλα κάνει δουλίτσα)

Για ΑΛΚΑΝΤΑΡΑ τώρα...Δεν ξέρω και πολλα , αλλα

http://www.alcantara.com/newsite/eng/conte...e_alcantara.pdf

Alcantara & Textil Reiniger από εδώ http://www.lederzentrum.de/

Ελπίζω να βοήθησα...

Edited by Puck
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια λιγο γαλλικος μου επεσε στο καθισμα ,εκει που ειναι μπλε, και φαινεται....πως θα το εξαφανήσω;;;;;;;

Aν παρεις το Interior Shampoo που σου ειπα, και τριψεις με να πανακι, σφουγγαρακι, σιγουρα θα βγει...Στο λεω, γιατι και εμενα μου ειχε πεσει καφες μια φορα παλια, χεχε...Ενταξει δεν ξερω, μπορει να βγει και με αλλο προιον, αλλα μιλαω για κατι που εχω δοκιμασει. :)

Τα σπάει το autofresh.... ;)

Eντελως...Τι δεντρακια και βλακειες... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλησπέρα

Βοήθεια γιατι καίγομαι γέμισε η μοκέτα στα πόδια του οδηγού και συνοδηγού, υγρά από το ψυγείο του air condition .. έχω πλημμυρίσει….

¶φησα πόρτα - παράθυρα ανοιχτα και έχει ψιλοστεγνωσει

Θα ήθελα να μου προτείνεται καποιο τροπο ή και μαγαζι που να καθαριζει ή μάλλον να μπορει να τραβήξει την υγρασία που υπάρχει στη μοκέτα …

ευχαριστωωωω

Edited by TimorosQS
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλησπέρα

Βοήθεια γιατι καίγομαι γέμισε η μοκέτα στα πόδια του οδηγού και συνοδηγού, υγρά από το ψυγείο του air condition .. έχω πλημμυρίσει….

¶φησα πόρτα - παράθυρα ανοιχτα και έχει ψιλοστεγνωσει

Θα ήθελα να μου προτείνεται καποιο τροπο ή και μαγαζι που να καθαριζει ή μάλλον να μπορει να τραβήξει την υγρασία που υπάρχει στη μοκέτα …

ευχαριστωωωω

Μία λύση είναι βιολογικός καθαρισμός σαλονιού σε ειδικό πλυντήριο αυτοκινήτων.... Θα κοστίσει καμιά 80άρα αλλά θα είναι όλο το σαλόνι ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ αν σου κάνει καλή δουλειά! Αν τον πείσεις να σου κάνει μόνο τον χώρο στα πόδια οδηγού συνοδηγού μπορεί να σου πάρει πολύ λιγότερα...

Αν δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά ή αν είναι καινούριο το σαλόνι σου πάρε κάποιο καθαριστικό (βλ. παραπάνω posts) και άρχισε το τρίψιμο... Η μοκέτα είναι μπεζ ή ανθρακί? Αν είναι ανθρακί και δεν έχει βάψει βάλτην στην μπανιέρα και κάντην μπάνιο κανονικά και μετά στέγνωμα στον ήλιο για μια μέρα... Το λούκι θα είναι όμως η μοκέτα του αυτοκινήτου (όχι το πατάκι).....

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις νυκοκυρούλες :thumbsup: για πες τε μου πως θα βγάλω τη τσιχλα από τη μοκέτα (εκτός από το να τη ξυρίσω).

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Ρε σεις νυκοκυρούλες :thumbsup: για πες τε μου πως θα βγάλω τη τσιχλα από τη μοκέτα (εκτός από το να τη ξυρίσω).

Δοκίμασε να την σκληρύνεις με ένα παγάκι και μετά τράβα!

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πως μπορώ και αν γίνεται φυσικά να διορθώσω ένα μικρό κάψιμο που έκανα με το τσιγάρο μου στην οροφή του αυτοκινήτου. Είναι πολύ μικρός ο κύκλος (λόγο στριφτού) και το πάχος που έχει η τρυπίτσα είναι 1χιλιοστό. Απλά φαίνεται η μαυρίλα έντονα γιατί η οροφή είναι μπεζ...Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε πως μπορώ και αν γίνεται φυσικά να διορθώσω ένα μικρό κάψιμο που έκανα με το τσιγάρο μου στην οροφή του αυτοκινήτου. Είναι πολύ μικρός ο κύκλος (λόγο στριφτού) και το πάχος που έχει η τρυπίτσα είναι 1χιλιοστό. Απλά φαίνεται η μαυρίλα έντονα γιατί η οροφή είναι μπεζ...Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω??

Ψαξε στα προιοντα αυτοκινητου για καποια αλοιφη για υφασματα ωστε να καθαρισεις τη μαυριλα.Αν η τρυπιτσα ειναι τοσο μικρη, δε θα φαινεται ευκολα μετα τον καθαρισμο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επαναφερω το θεμα δοκιμαστε να καθαρισετε τις ταπετσαριες σας με αφρο ξυρισματος κανει θαυματα καθαριισα στο δικο μου μπεζ κατι λεκεδες στις πορτες στον ουρανο εξαφανιστηκαν τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.