Jump to content
mbox

Πιθανά προβήματα Golf 1.4 Tsi

Recommended Posts

καλημέρα,

επαναφέρω λίγο το θέμα αυτό γιατί ψάχνοντας εδώ και μέρες αυτοκίνητο έχω καταλήξει ότι ΘΕΛΩ DSG και ζητώ την γνώμη σας.

σε μεταχ βρίσκεις GTI DSG με 18000 περίπου, και τα αντίστοιχα 1400cc GT DSG στα 17000 ίδιας χρονολογίας.

ο λόγος προφανής πλέον φορολογίας μεταπώλησης κλπ...

δεδομένου οτι δεν έχω πρόβλημα φορολογικής δήλωσης και οτι μπορώ να καταπιώ τα 600Ε τέλη κυκλοφορίας, έχετε κάποιον σημαντικό λόγο να ΜΗΝ πάρω GTI DSG ?

Επίσης, εσείς που ξέρετε, τα DSG κρατάει την ταχύτητα κουμπωμένη σε manual κατάσταση η σε προχωράει στην επόμενη αν ζοριστεί στα όρια και ε κρεμάει (πχ σε στροφή οδηγώντας στο όριο?)

Ευχαριστώ

Και στο μηχανικο κιβωτιο αν φτασεις κοφτη σε κοβει (εξ ου και το ονομα του) δεν ειναι οτι συμβαινει μονο στο dsg.

Στο dsg απλα σε περναει στην επομενη ταχυτητα που για μενα ειναι καλυτερο γιατι μπορει μεν να σε αφηνει στα ιδια δεν σε κοβει ομως.

Αν θελεις να εισαι ενταξει και με τις δυο περιπτωσεις να προσεχεις τις στροφες του κινητηρα σου, αν και ειναι λιγο ανωφελο σε στροφες να χτυπας κοφτες.

Παντως εφοσον μηχανικα το 2λιτρο ειναι ενταξει οπως και φυσικα το dsg, για μενα ειναι μονοδρομος η αγορα του εφοσον δεν εχεις κανενα προβλημα με τελη κλπ.

Και εγω το ιδιο θα εκανα ειδικα τωρα που οι τιμες στα 2λιτρα και πανω ειναι ευκαιριες.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή όταν το κουρδιζα δούλευε ψηλά κάτι σαν αυτόματο τσοκ κ σε λίγο έπεφτε κανονικά....Όλα τέλεια....Τώρα δεν το κάνει,αντίθετα έχει αρρυθμίες στην αρχη και φουλάρι την κατανάλωση σαν να πνίγεται στο καύσιμο ένα πραγμα....Μόλις ζεσταθεί στρώνει....Αλλά το παθαίνει και ζεστό....Κατά τα άλλα πάει τον κωλο του.....κάποια λεπτομέρεια είναι αλλά Ποια???

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Δημητρης1983 said:

Στην αρχή όταν το κουρδιζα δούλευε ψηλά κάτι σαν αυτόματο τσοκ κ σε λίγο έπεφτε κανονικά....Όλα τέλεια....Τώρα δεν το κάνει,αντίθετα έχει αρρυθμίες στην αρχη και φουλάρι

 την κατανάλωση σαν να πνίγεται στο καύσιμο ένα πραγμα....Μόλις ζεσταθεί στρώνει....Αλλά το παθαίνει και ζεστό....Κατά τα άλλα πάει τον κωλο του.....κάποια λεπτομέρεια είναι αλλά Ποια???

Δεν το έχω μπριζαρει ακόμα

 

Link to comment
Share on other sites

Υψηλης και μπεκ δες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikdev said:

Υψηλης και μπεκ δες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σκέφτομαι,αν ήταν αυτά.....Δεν θα είχε πρόβλημα και στα γκάζια του????Το εργαλείο σκοτώνει....τα κόλπα μου τα κάνει στο ρελαντί πάντα....Και κρύο και ζεστό...Στο φανάρι ας πούμε....ανεβάζει την κατανάλωση στο ρελαντί από κει που ήταν 0.4 κ μετά αρχίζει τις αρρυθμίες....Μόλις παίζω το γκάζι στρώνει....

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα με μπεκ που στεγνωνει θα σπασει


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.