Jump to content
svouras

Σκουριασμένη βίδα στο φτερο του οδηγου!

Recommended Posts

Ο τιτλος τα λεει ολα. Ανοιγωντας την πορτα του οδηγου στο jetta, αντικρυσα :thumbsup: στο σημειο που κουμπωνει το φτερο, σκουριασμενη τη βιδα. fire.gif Θα μου πειτε πώς κανεις ετσι ρε μεγαλε για μια βιδα? :thumbsup: Το ερωτημα μου ομως ειναι δικαιολογείται σε 8 μηνών αμάξι?? :) Και στο πολο που ειχα 3,5 χρονια (το ειχα πεθανει και στα πλυσιματα) δεν υπηρξε ποτε τετοιο ιχνος, το ιδιο και στο γκολφ που εχω τωρα, ποσο μαλιστα στο γκολφ της αδερφης μου που το εχει 3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας να στην αλλαξουν αλλα δεν θα σου εγγυηθει κανεις οτι δεν σκουριασει και η καινουργια.

δυστηχως ανοδιομενες βιδες δεν βγαζουν.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Παντως για να ειμαι ειλικρινης πρωτη φορα μου τυχαινει κτ τετοιο, μετα απο τοσα αμαξια που εχω αλλαξει. Μπορει να ετυχε απλως σε μενα new_grrrr.gif Τωρα τιποτα αλλο δεν εχω να πω. :) Οποτε μια επισκεψουλα θα την κανω στην αντι/πεια. new_rtfm.gif

Link to comment
Share on other sites

και ο Γερμανός θέλει την σκουριά του :) άλλαξε την βίδα μπορεί να έτυχε να μην βάφτηκε σωστά και να οξειδώθηκε

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος ειναι αλενοβιδα,σωστα?

επειδη ακριβως εκει μπαινει το αλεν και γδερνει την βαφη τις βιδας εχει χαλασει την επιστρωση του χρωμιου,γιατι απλα δεν ειναι ανοξυδωτη και σκουρισε το συγκεκριμενο σημειο και οχι ολη η βιδα!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος ειναι αλενοβιδα,σωστα?

επειδη ακριβως εκει μπαινει το αλεν και γδερνει την βαφη τις βιδας εχει χαλασει την επιστρωση του χρωμιου,γιατι απλα δεν ειναι ανοξυδωτη και σκουριασε το συγκεκριμενο σημειο και οχι ολη η βιδα!

+1

Link to comment
Share on other sites

επειδη ακριβως εκει μπαινει το αλεν και γδερνει την βαφη τις βιδας εχει χαλασει την επιστρωση του χρωμιου,γιατι απλα δεν ειναι ανοξυδωτη και σκουρισε το συγκεκριμενο σημειο και οχι ολη η βιδα!

Οι βίδες σε αυτό το σημείο του αυτοκινήτου δεν είναι ανοξείδωτες, αλλά απλώς γαλβανιζέ (ανοδιωμένες). Είναι φυσιολογικό να έχει επιφανειακά ίχνη σκουριάς. Θα έπρεπε να σε προβληματίσει αν άρχιζε να πετάει σκουριές στην υπόλοιπη επιφάνεια της βίδας.

Για κάποιο άγνωστο λόγο, έχει γίνει πολύ συνηθισμένο φαινόμενο σε Golf V και αντίστοιχης γενιάς αυτοκίνητα να βλέπουμε σκουριασμένες βίδες σε καινούργια αυτοκίνητα. Μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον 6 αυτοκίνητα που οι ιδιοκτήτες έκθαμβοι αντίκρυσαν τη σκουριά στην βίδα πάνω από τα topmount στο θόλο. Κανένα δεν ήταν πάνω από έτους!

Τί να πεις, φρίκη! Πάντως οι βίδες δεν κινδυνεύουν από λίγη σκουριά...

Link to comment
Share on other sites

Ο τιτλος τα λεει ολα. Ανοιγωντας την πορτα του οδηγου στο jetta, αντικρυσα :wacko: στο σημειο που κουμπωνει το φτερο, σκουριασμενη τη βιδα. fire.gif Θα μου πειτε πώς κανεις ετσι ρε μεγαλε για μια βιδα? :wacko: Το ερωτημα μου ομως ειναι δικαιολογείται σε 8 μηνών αμάξι?? :rolleyes: Και στο πολο που ειχα 3,5 χρονια (το ειχα πεθανει και στα πλυσιματα) δεν υπηρξε ποτε τετοιο ιχνος, το ιδιο και στο γκολφ που εχω τωρα, ποσο μαλιστα στο γκολφ της αδερφης μου που το εχει 3 χρονια.

Ρε Παναγιώτη αγόρι μου, είπες πως είναι 8 μηνών το αμάξι. Μπορεί να πέρασε λίγο νεράκι, και λόγω αυτών που σου είπε ο bad boy να έγινε.

Πάντως άμα θέλετε να σκοτώσετε τον Παναγιώτη λύστε μπροστά του σκαραβαίο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Παναγιώτη αγόρι μου, είπες πως είναι 8 μηνών το αμάξι. Μπορεί να πέρασε λίγο νεράκι, και λόγω αυτών που σου είπε ο bad boy να έγινε.

Πάντως άμα θέλετε να σκοτώσετε τον Παναγιώτη λύστε μπροστά του σκαραβαίο.

1.Σωτηρη οπως ειπα και πιο πανω 1η φορα μου ετυχε τετοιο πραμα. Ενταξει αυτα τυχαινουν. Απλως εθεσα το θεμα μηπως ετυχε και σε κανεναν

αλλο.

2.Ρε θεοτρελε :wacko:tongue.gif (αλλα με Νο 1 σοκολατοπιτες :thumbsup: ) με εχεις για σκοτωμα κοτζαμ παλικαρι? Φτου σου ρε, αλλα που θα μου πας

θα στην φαω οοοοοολη την σοκολατοπιτα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.