Jump to content
Σπύρος

Golf Vi ή Scirocco

GOLF VI ? Scirocco  

7 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εγώ πάντως το πήρα κι ας σκοπεύω να κάνω οικογένεια τα επόμενα 2-3 χρόνια....

Μπορεί να είναι μικρό (θεωρητικά...δεν είναι και Μι.Το!!!! :o ) αλλά 2 παιδιά έως 10 ετών με τα μπαγκάζια τους άνετα χωράνε..... B)

Σκοπεύω να το αλλάξω αν όλα πάνε καλά τουλάχιστον μετά την 7ετία...δεν είμαστε για να δίνουμε 28άρια κάθε 4-5 χρόνια :)

Κι εγω σκευτομαι να κανω οικογενεια μετα απο 3-4 χρονια... Πιστευω οτι για 2 ατομα και ενα μωρο (στην αρχη) θα ειμαστε οκ.

Βεβαια ενα μωρο εχει πολλα επιπλεον απο μια μικρη βαλιτσα να κουβαληθουν. Ενα μονο παραδειγμα σου δινω και σκεψου το: καροτσακι.

Οσο μεγαλωνει το παιδι βεβαια θα μικραινουν και οι απαιτησεις. Απο την αλλη ομως λες: Αγοραζω αυτο το αυτοκινητο ξεροντας οτι θα

κανω καποιες παραχωρησεις. Μια απο αυτες ειναι και η ανεση για τους πισω επιβατες και ισως ο χωρος αποσκευων.

Τεσπα... Αλλο ειναι το θεμα μου (και ερωτηση μου τωρα).

Οπως ειπα εφτασα στα 22,8κ στα 122hp με το σπορ πακετο. Τωρα σκευτομαι να παω στα 160 χωρις κανενα εξτρα πανω.

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκευτομαι να κανω οικογενεια μετα απο 3-4 χρονια... Πιστευω οτι για 2 ατομα και ενα μωρο (στην αρχη) θα ειμαστε οκ.

Βεβαια ενα μωρο εχει πολλα επιπλεον απο μια μικρη βαλιτσα να κουβαληθουν. Ενα μονο παραδειγμα σου δινω και σκεψου το: καροτσακι.

Οσο μεγαλωνει το παιδι βεβαια θα μικραινουν και οι απαιτησεις. Απο την αλλη ομως λες: Αγοραζω αυτο το αυτοκινητο ξεροντας οτι θα

κανω καποιες παραχωρησεις. Μια απο αυτες ειναι και η ανεση για τους πισω επιβατες και ισως ο χωρος αποσκευων.

Τεσπα... Αλλο ειναι το θεμα μου (και ερωτηση μου τωρα).

Οπως ειπα εφτασα στα 22,8κ στα 122hp με το σπορ πακετο. Τωρα σκευτομαι να παω στα 160 χωρις κανενα εξτρα πανω.

Τι λετε;

Συμμερίζομαι τις σκέψεις σου για αυτό και στην αρχή πήγαινα για Passat CC...όμως τα νιάτα είναι μια φορά και τα καθίσματα στο Scirocco πέφτουν...οπότε και το καροτσάκι βάζεις και το μωρό στο άλλο κάθισμα!!!! Δύο μεγάλου μεγέθους βαλίτσες χωράνε πίσω απ ότι έχω δει.

Και εγώ το 160 το έφτασα στα 28600 με επέκταση εγγύησης και τέλη-μεταφορικά αλλά δεν το σκέφτηκα καθόλου για το 2.0L.

Είναι πραγματικά τι ζητάς, επιδόσεις και μόνο ή την χρυσή τομή μεταξύ επιδόσεων άνεσης και εμφάνισης??? Προσωπικά επιλέγω το δεύτερο. Έτσι κι αλλιώς το 122 ps κινείται αξιοπρεπέστατα πιστεύω.Αλλά περι ορέξεως....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σκευτομαι να κανω οικογενεια μετα απο 3-4 χρονια... Πιστευω οτι για 2 ατομα και ενα μωρο (στην αρχη) θα ειμαστε οκ.

Βεβαια ενα μωρο εχει πολλα επιπλεον απο μια μικρη βαλιτσα να κουβαληθουν. Ενα μονο παραδειγμα σου δινω και σκεψου το: καροτσακι.

Οσο μεγαλωνει το παιδι βεβαια θα μικραινουν και οι απαιτησεις. Απο την αλλη ομως λες: Αγοραζω αυτο το αυτοκινητο ξεροντας οτι θα

κανω καποιες παραχωρησεις. Μια απο αυτες ειναι και η ανεση για τους πισω επιβατες και ισως ο χωρος αποσκευων.

Τεσπα... Αλλο ειναι το θεμα μου (και ερωτηση μου τωρα).

Οπως ειπα εφτασα στα 22,8κ στα 122hp με το σπορ πακετο. Τωρα σκευτομαι να παω στα 160 χωρις κανενα εξτρα πανω.

Τι λετε;

την ίδια απορία είχα κ εγώ χθες..τελικά το παρείγγειλα σήμερα στον παζαρόπουλο στα 122hp με ..

-μπλέ rising

-ελεγχο πίεσης ελαστικών

-RCD 510

-Sport Package..

Αυτα..α και δώρο συναγερμός κ αισθητήρς παρκαρίσματος..(που τοποθετούνται εδω)

Και όταν παντρευτώ κ κάνω παιδάκι θα πάρω ένα 5πορτο..με 535 lt πορτ παγκαζ..

αλλα μεταξύ μας το scirocco θέλω να κρατήσω..

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα εφτασα στα 22,8κ στα 122hp με το σπορ πακετο. Τωρα σκευτομαι να παω στα 160 χωρις κανενα εξτρα πανω.

Τι λετε;

Προσωπικα θα επαιρνα το 160αρι χωρις κανενα εξτρα πανω. Απο κει και περα ειναι τι θελεις εσυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα επαιρνα το 160αρι χωρις κανενα εξτρα πανω. Απο κει και περα ειναι τι θελεις εσυ. :)

"Το TSI μηχανικό σύνολο των 1,4 λτ., απόδοσης 122 ονομαστικών ίππων και 200 Nm ροπής (141 ίπποι στο δυναμόμετρο και 222 Nm ροπής)"

Απο τη δοκιμη του AutoTriti σημερα. Εδω ειναι και η πηγη.

Και 141 να μη βγαζει και να φθανει στα 135 παλι καλα θα ειμαι !! Δεν ειναι και δα το τοσο

μεγαλο/βαρυ αμαξι που δε μπορει να το κινησει αξιοπρεπες αυτος ο κινητηρας.

Ξεχασα να ευχηθω για το δικο μας section στο φορουμ:

Να μεγαλωνει συνεχως σε αριθμο ατομων, σε αριθμο νεων θεματων και να αποκτα

ολο και περισσοτερους θαυμαστες το αυτοκινητο μας !! :unsure:

Edited by Vag_Iroc
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο το ποστ σου για οσους πηραν το 122αρι.. tongue.gifB):lol:

αλλα το 160αρι ποσους θα βγαζει δλδ?? :lol::o

....

Απο οσο εχω ακουσει κοντα στα 175 αλογα.

Μενει μονο να διαψευθω (ελπιζω οχι για καλο οσων εχουν παρει με τα 160 ;) )

Link to comment
Share on other sites

2 δυναμομετρησεις που εχω διαβασει...η μια για 178 αλογα και η αλλη για 180.Εκει παιζει.

Καλυτερα ακομη απο οσο υπολογιζα...

Τεσπα... Οπως ειπα και πιο πριν, και στα 135 να 'ναι η ιπποδυναμη των 122 κινητηρων

μια χαρα θα ειμαι. Ουτε κοντρακιας ειμαι, ουτε βγαινω στο δρομο για να το παω καθε

φορα το αυτοκινητο στα ορια του. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

2 δυναμομετρησεις που εχω διαβασει...η μια για 178 αλογα και η αλλη για 180.Εκει παιζει.

Αυτα ειναι στο στροφαλο οχι τροχο.Οπως και το 140αρι Golf βγαζει 157 στροφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι για πεστε την γνώμη σας. Θα ήθελα να το πάρω πράσινο αλλά θέλω να το δω πρώτα. -_-

Φίλε Σπύρο μπες εδώ http://www.autoblog.com/photos/2009-volkswagen-scirocco/ για να πάθεις πλάκα με το κόκκινο. Εγώ προσωπικά ακύρωσα την παραγγελία μόλις το είδα και το παράγγειλα κόκκινο.

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι στο στροφαλο οχι τροχο.Οπως και το 140αρι Golf βγαζει 157 στροφαλο.

Οι μετρήσεις που κάνουν τα περιοδικά και γενικά όλα τα ένθετα είναι στον τροχό! -_-

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που κάνουν τα περιοδικά και γενικά όλα τα ένθετα είναι στον τροχό! -_-

Απο οσο γνωριζω και εγω αυτο ισχυει. Βεβαια υπαρχουν καποιοι αλλοι που λενε

οτι οι μετρησεις ειναι στον στροφαλο. Δε ξερω πλεον εχω μπερδευτει :D

Αν βλεπει κανεις που να δουλευει σε περιοδικο ας ρωτησει και να μας ενημερωσει !! :baby:

Link to comment
Share on other sites

εγω scirocco

εγώ πάντως το βρίσκω πολύ χαμηλό το κόστος που λες! μήπως μπερδεύεσαι 260E φιμέ,50E αισθητήρας ελαστ,ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΖΑΝΤΩΝ που αναφέρεις δεν τι έχει με 122hp μονο 205/50r17 και μια παρένθεση μη κοροϊδεύεις το κοσμάκη με ασυναρτησίες όλα αυτά που αναφέρεις τα δίνει ( ΣΤΟ 2.0 )ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΕΣ ΚΙΟΛΑΣ ΚΑΙ ΜΕ 22800 ΜΟΝΟ 1000 ΕΥΡΩ ΠΑΝΩ ΦΤΑΝΕΙ.............

Αγαπητέ φίλε συμφωνώ με τον Vag_Iroc. Καλό είναι να έχουμε πρώτα διαβάσει η ενημερωθεί και μετά να απαντάμε, για να μη γίνονται παρεξηγήσεις. Είμαι σίγουρος ότι δεν ήθελες να το διατυπώσεις με αυτόν τον τρόπο, πάντως να ξέρεις επειδή και εγώ παράγγειλα το 160αρι με DSG7 και έβαλα έξτρα το πακέτο αυτό με 545€ + Έλεγχο πίεσης ελαστικών 50€ + Criuise Control 205€ + Bluetooth Premium 465€ + DCC 865€ + Πακέτο καθρεπτών, επιπλέον του (PLA) 310€ + Ράδιο -CD RCD510 300W 755€. Και μου δίνει δώρα τους αισθητήρες παρκαρίσματος, τον συναγερμό, τα Xenon και μια κουκούλα. Και για να απαντήσω και στον άλλο φίλο αυτά δεν τα βάζω για να έχω καλύτερη μεταπώληση, τα βάζω για να κάνω το δικό μου κέφι και να περνάω όσο το δυνατόν καλύτερα όταν οδηγώ! Το παράγγειλα από το Autonet στο Κορωπί και τον φίλο τον κ. Γιαννακόπουλο. -_-

Link to comment
Share on other sites

αμα βγαλετε ακρη για το που γινονται οι μετρησεις πειτε μας ρε παιδια γιατι εχει σημασια..!!!!

αυτο το κοκκινο π τελικα παραγγειλεσ αρτσερι ειναι το firespark??? η το salsa red???? :angry:

οπως και να χει καλη υπομονη κ σε σενα :angry:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα νούμερα που έχουν αναφερθεί και που ξεπερνάνε κατα πολύ τις εργοστασιακές τιμές είναι στο στρόφαλο.

¶σχετα αν κάποιο περιοδικό μετρήσει ΚΑΙ την ιπποδύναμη στους τροχούς πάντα μετράει και απώλειες και τις προσθέτει στο τέλος για να υπολογίσει την ιπποδύναμη στο στρόφαλο αν και το να προσθέτεις άμεσα τα δύο νούμερα (ιπποδύναμη στους τροχούς και απώλειες) για να βρεις την ιπποδύναμη στο στρόφαλο είναι σωστό μόνο αν οι απώλειες που ανακοινώνονται αναφέρονται στις ίδιες στροφές που εμφανίζεται η μέγιστη ιπποδύναμη στους τροχούς. Οι απώλειες αυξάνονται με την αυξησης των στροφών και ταχύτητας.

Κανονικά πρεπει να δίνονται τα διαγράμματα απόδοσης και απωλειών και να προστίθενται αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο μπες εδώ http://www.autoblog.com/photos/2009-volksw...irocco/ για να πάθεις πλάκα με το κόκκινο. Εγώ προσωπικά ακύρωσα την παραγγελία μόλις το είδα και το παράγγειλα κόκκινο.

Φίλε μου το χρώμα που δείχνουν οι φωτογραφίες στο Link που παραθέτεις είναι το Firespark Red το οποίο δεν είναι διαθέσιμο. Μπαινει από την VW μόνο σε εκθεσιακά αυτοκίνητα στο εξωτερικό και δεν έχει καμμία σχέση με το κόκκινο που κυκλοφορεί.

Το κόκκινο που κυκλοφορεί είναι όπως του Golf...οπότε μην περιμένεις να δείς Scirocco ίδιο με το Link.

Δεν έκανες καλά που ακύρωσες την παραγγελία..

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που κάνουν τα περιοδικά και γενικά όλα τα ένθετα είναι στον τροχό! :wub:

Σωστα, λαθος μου.Βιαστηκα να απαντησω.Μιλησε για δυναμομετρησεις κι οχι για ενα απλο αρθρο με αναφορα σε νουμερα.Παντως εγω αμφιβαλλω αν ειδαν στον τροχο τετοια νουμερα.Η δυναμομετρηση βεβαια εξαρταται απο πολλους παραγοντες αλλα και παλι μου φαινονται πολυ αισιοδοξα αυτα τα νουμερα.Δηλαδη στροφαλο ποσα βγαζει;200;

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το χρώμα που δείχνουν οι φωτογραφίες στο Link που παραθέτεις είναι το Firespark Red το οποίο δεν είναι διαθέσιμο. Μπαινει από την VW μόνο σε εκθεσιακά αυτοκίνητα στο εξωτερικό και δεν έχει καμμία σχέση με το κόκκινο που κυκλοφορεί.

Το κόκκινο που κυκλοφορεί είναι όπως του Golf...οπότε μην περιμένεις να δείς Scirocco ίδιο με το Link.

Δεν έκανες καλά που ακύρωσες την παραγγελία..

Φιλικά

Φίλε μου και εγώ έτσι νόμιζα γιαυτό και δεν το παράγγειλα κόκκινο αλλά, οι κινέζοι λένε, μια φωτογραφία χίλιες λέξεις! Εδώ σου δείχνω αυτή που έχει η αντιπροσωπεία στο επίσημο site νομίζω ότι μοιάζει με αυτό της έκθεσης

scirocco---17a.jpg και σε παραπέμπω σε ξένο φόρουμ όπου έχει και το Salsa Red μαζί με όλα τα χρώματα. hearts.gifhttp://www.tyresmoke.net/forum/vw-scirocco...our-thread.html hearts.gif Αν κάνω λάθος βοήθεια μου!!! :wub: Αν έχει κανείς το κόκκινο και μπορεί ας μας ανεβάσει καμιά φωτογραφία να δούμε και εμείς οι άμοιροι πως είναι. :lol:

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ έτσι νόμιζα γιαυτό και δεν το παράγγειλα κόκκινο αλλά, οι κινέζοι λένε, μια φωτογραφία χίλιες λέξεις! Εδώ σου δείχνω αυτή που έχει η αντιπροσωπεία στο επίσημο site νομίζω ότι μοιάζει με αυτό της έκθεσης

και σε παραπέμπω σε ξένο φόρουμ όπου έχει και το Salsa Red μαζί με όλα τα χρώματα. hearts.gifhttp://www.tyresmoke.net/forum/vw-scirocco...our-thread.html hearts.gif Αν κάνω λάθος βοήθεια μου!!! :unsure: Αν έχει κανείς το κόκκινο και μπορεί ας μας ανεβάσει καμιά φωτογραφία να δούμε και εμείς οι άμοιροι πως είναι. :blink:

δε ξερω εαν σας "κανει". 2.0TSI kokkino me ηλιοροφη

3144347273_b5ae5ff116_o.jpg

Edited by scirocco_GTX
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω εαν σας "κανει". 2.0TSI kokkino me ηλιοροφη

icon_arrow.gificon_arrow.gif

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι? Εκτός του ότι είναι βράδυ εμένα μου αρέσει! Έχω φάει όλο το διαδύκτιο για να βρω Salsa Red τελικά το βρήκα

DSC_1236.jpg

Είμαι μαζόχα, χαχαχα. Έχω μπουχτήσει με τα ασημί και θέλω ένα χρώμα κόκκινο! Τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά.

Υ.Γ Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τα βγάζουνε με το χρώμα αυτό που το εκθειάζουν! Θα τράβαγε πολύ περισσότερο.

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.