Jump to content
kospasTSI12345

Χοάνη στο Tsi 140

Recommended Posts

Παιδιά σκέφτομαι να αλλάξω το ελεύθερο kn που φοράω στο golfaki με μία χοάνη ...για να διορθώσω λίγο τον ήχο του αυτοκινήτου ...και να δω και αν θα έχει και καμιά διαφορά στην απόδοση....(όχι ότι έχει πρόβλημα...είναι super :D )...

.αλλά θα ήθελα να με κατευθύνετε λιγάκι ...σε σχέση με τιμές και μάρκες....

Επίσης αναρωτιέμαι μήπως είναι περιτή κίνηση.....

Link to comment
Share on other sites

φιλτροχοανη?καλη φαση κ εγω θελω γνωμες.

απο σκουπα η βαρελακι εχει κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

άνοιξα το Post αυτό γιατί δεν έχω βρεί κάτι σχετικά με χοάνη...

πείτε λοιπόν αν μπορείτε όσοι έχετε ήδη ή και όσοι γνωρίζετε τι παίζει λίγο με τιμές και μάρκες..

ή ακόμα και για το αποτέλεσμά τους ..σε ήχο και επιδόσεις

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

πααραξενο φιλε gtas μια που εχω ποσταρει κ σε εκεινο το topic που μου παρεθεσες χωρις απαντηση κ ειπα να το ρωτησω κ εδω τι μου το χωνεις το λινκ?αφου βλεπεις οτι ειμαι ο τελευταιος που εχω ποσταρει κ εκει....μαλιστα εκει αναφερεις οτι εχεις βαλει κ σκαστρα κ δε μας ειπες τελικα τι εβαλες

Link to comment
Share on other sites

πααραξενο φιλε gtas μια που εχω ποσταρει κ σε εκεινο το topic που μου παρεθεσες χωρις απαντηση κ ειπα να το ρωτησω κ εδω τι μου το χωνεις το λινκ?αφου βλεπεις οτι ειμαι ο τελευταιος που εχω ποσταρει κ εκει....μαλιστα εκει αναφερεις οτι εχεις βαλει κ σκαστρα κ δε μας ειπες τελικα τι εβαλες

...αν ρωτάς για αντάπτορα...έχω και εγώ...off

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ειχα δει το ποστ που ειχες κανει.Λοιπον φοραω τον κλασικο πλεον ανταπτορα της forge οπως και την εισαγωγη (βαρελακι) της ιδιας εταιριας.Πολυ καλη κατασκευη και πολυ ωραιος ηχος.Για να δουλεψει ομως καλυτερα απο οτι δουλευει θελει τρυπημα η μπροστα αριστερα σιτα του αυτοκινητου για να παιρνει πιο πολυ κρυο αερα γιατι εκει καταληγει ο σωληνας της εισαγωγης.Τιμη στα 260ευρω.(Εξατμιση εχω απο ποπαϋ)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν ειχα δει το ποστ που ειχες κανει.Λοιπον φοραω τον κλασικο πλεον ανταπτορα της forge οπως και την εισαγωγη (βαρελακι) της ιδιας εταιριας.Πολυ καλη κατασκευη και πολυ ωραιος ηχος.Για να δουλεψει ομως καλυτερα απο οτι δουλευει θελει τρυπημα η μπροστα αριστερα σιτα του αυτοκινητου για να παιρνει πιο πολυ κρυο αερα γιατι εκει καταληγει ο σωληνας της εισαγωγης.Τιμη στα 260ευρω.(Εξατμιση εχω απο ποπαϋ)

κάτι πιο οικονομικό δεν παίζει ρε παιδιά???

Link to comment
Share on other sites

κάτι πιο οικονομικό δεν παίζει ρε παιδιά???

Εγώ φοράω τις pipecross απο αφρώδες υλικό.

Μαζί με τις σωληνώσεις βγήκε κοντά στα 230Ε με απλούς σφυκτήρες. Με βιομηχανικού τύπου που έβαλα μετά....δε σου λέω! tongue.gif

Σε σχέση με το KN τύπου πάνελ που φορούσα πρίν είχα διαφορά στις δυναμομετρήσεις κοντά στα 6 άλογα.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι κ εγω να βαλω τον ανταπτορα της forge και κανενα βαρελακι (foge bmc δεν ξερω θα εξαρτηθει κ απο την τιμη τους φυσικα)για πιο ωραιο ηχο τωρα αν παρει τα πανω του δεν ξερω.

Αυτο ομως που διαβασα κ με χαλασε λιγο ειναι οτι σε πολλους ο ανταπτορας "εκοψε" την ροπη απο το αυτοκινητο.

gtas βαρελακι-ανταπτορας συνολο 260 η μονο το βαρελακι τοσο?με την ευκαιρια που θα παω carshop για το σηματακι σε carbon θα ρωτησω κ τιμες αλλα καλο θα ειναι να μπορω να συγκρινω

μην μας πιανουν κ κοροιδα...

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι κ εγω να βαλω τον ανταπτορα της forge και κανενα βαρελακι (foge bmc δεν ξερω θα εξαρτηθει κ απο την τιμη τους φυσικα)για πιο ωραιο ηχο τωρα αν παρει τα πανω του δεν ξερω.

Αυτο ομως που διαβασα κ με χαλασε λιγο ειναι οτι σε πολλους ο ανταπτορας "εκοψε" την ροπη απο το αυτοκινητο.

gtas βαρελακι-ανταπτορας συνολο 260 η μονο το βαρελακι τοσο?με την ευκαιρια που θα παω carshop για το σηματακι σε carbon θα ρωτησω κ τιμες αλλα καλο θα ειναι να μπορω να συγκρινω

μην μας πιανουν κ κοροιδα...

...εαν θες να σου πω δυο πράγματα για τον αντάπτορα στείλε Pm.....

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι εγινε με το θεμα χωανη?

τις προαλλεσ που ημουν σε ενα συνεργειο και φιλοσοφουσαμε το θεμα πινοντας το απαραιτητο ροφημα-ουισκι (tongue.gif) ολοι εκει μου ειπαν οτι ενα ελευθερο φιλτρο η μια σκουπα μπορει να βλαψουν τον κινητηρα-τουρμπινα απο την αποψη οτι θα περνανε σκουπιδακια η ακομη κ σκονες.

για το βαρελακι εχω ακουσει αντιφατικες αποψεις.

BBP αυτο της pipecross χωανη ειναι?ποσο κ απο που την πηρες?

Προτεινετε ρε παιδια καμια ιδεα τι να περασουμε στο ταπεινο μας 1400(δεν εχω βαλει ακομα προγραμμα γιατι απλα ασχολουμαι με αλλα θεματα για την ωρα πχ ανταπτορα- φιλτρο κ κανα carbon look)

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι εγινε με το θεμα χωανη?

τις προαλλεσ που ημουν σε ενα συνεργειο και φιλοσοφουσαμε το θεμα πινοντας το απαραιτητο ροφημα-ουισκι (tongue.gif) ολοι εκει μου ειπαν οτι ενα ελευθερο φιλτρο η μια σκουπα μπορει να βλαψουν τον κινητηρα-τουρμπινα απο την αποψη οτι θα περνανε σκουπιδακια η ακομη κ σκονες.

για το βαρελακι εχω ακουσει αντιφατικες αποψεις.

BBP αυτο της pipecross χωανη ειναι?ποσο κ απο που την πηρες?

Προτεινετε ρε παιδια καμια ιδεα τι να περασουμε στο ταπεινο μας 1400(δεν εχω βαλει ακομα προγραμμα γιατι απλα ασχολουμαι με αλλα θεματα για την ωρα πχ ανταπτορα- φιλτρο κ κανα carbon look)

Το ελεύθερο φίλτρο μόνο καλό κάνει πάντως....

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι εγινε με το θεμα χωανη?

τις προαλλεσ που ημουν σε ενα συνεργειο και φιλοσοφουσαμε το θεμα πινοντας το απαραιτητο ροφημα-ουισκι (tongue.gif) ολοι εκει μου ειπαν οτι ενα ελευθερο φιλτρο η μια σκουπα μπορει να βλαψουν τον κινητηρα-τουρμπινα απο την αποψη οτι θα περνανε σκουπιδακια η ακομη κ σκονες.

για το βαρελακι εχω ακουσει αντιφατικες αποψεις.

BBP αυτο της pipecross χωανη ειναι?ποσο κ απο που την πηρες?

Προτεινετε ρε παιδια καμια ιδεα τι να περασουμε στο ταπεινο μας 1400(δεν εχω βαλει ακομα προγραμμα γιατι απλα ασχολουμαι με αλλα θεματα για την ωρα πχ ανταπτορα- φιλτρο κ κανα carbon look)

Χωάνη απο αφρώδες υλικό, όχι γάζας.

Μόνο η χωάνη κάνει 130Ε, θα χρειασθεί όμως και τις σωληνώσεις! :thumbsup:

Καλή περίπτωση όμως.

Link to comment
Share on other sites

αφηνει σκουπιδακια να περνανε ποια ειναι η εμπειρια σας?

θελω να βαλω φιλτρο η χωανη η βαρελακι η σκουπα γιατι περιμενω τον ανταπτορα απο ενα μαγαζι σε 15 μερες ειπε θα τον ξαναεχει σε στοκ

απλα ολοι μου ειπανε οτι καποια τετοια αλλαγη ενδεχεται να βλαψει τον κινητηρα απο την αποψη οτι θα εισερχονται παραπανω σκονες κ ισως κ μικροσπουπιδακια

εκτος απο το βαρελακι που κανεις δεν ειχε να πει κατι με σιγουρια.Ως τωρα εχουμε κ λεμε ο κωστας φιλτρο Κ&Ν και bbp χωανη pipecross.

1. Eιστε ευχαριστημενοι απο ηχο(σε συνδυασμο με τν ανταπτορα)

2. Συνολο ποσο το μαλλι( οχι για ανταπτορα μονο induction)

Κ κατι ασχετο με το θεμα μας.Η αλλαγη τελικου δυναμωνει τον ηχο (παντα για το τσαφ τσουφ αναφερομαι κ τα λοιπα κλαπατσιμπανα)

Επειδη η μιλτεκ ειναι απλησιαστη (δεν θα εδινα ποτε 1000+ ευρω απλα για τον ηχο) τι λετε για supersprint?

Link to comment
Share on other sites

αφηνει σκουπιδακια να περνανε ποια ειναι η εμπειρια σας?

θελω να βαλω φιλτρο η χωανη η βαρελακι η σκουπα γιατι περιμενω τον ανταπτορα απο ενα μαγαζι σε 15 μερες ειπε θα τον ξαναεχει σε στοκ

απλα ολοι μου ειπανε οτι καποια τετοια αλλαγη ενδεχεται να βλαψει τον κινητηρα απο την αποψη οτι θα εισερχονται παραπανω σκονες κ ισως κ μικροσπουπιδακια

εκτος απο το βαρελακι που κανεις δεν ειχε να πει κατι με σιγουρια.Ως τωρα εχουμε κ λεμε ο κωστας φιλτρο Κ&Ν και bbp χωανη pipecross.

1. Eιστε ευχαριστημενοι απο ηχο(σε συνδυασμο με τν ανταπτορα)

2. Συνολο ποσο το μαλλι( οχι για ανταπτορα μονο induction)

Κ κατι ασχετο με το θεμα μας.Η αλλαγη τελικου δυναμωνει τον ηχο (παντα για το τσαφ τσουφ αναφερομαι κ τα λοιπα κλαπατσιμπανα)

Επειδη η μιλτεκ ειναι απλησιαστη (δεν θα εδινα ποτε 1000+ ευρω απλα για τον ηχο) τι λετε για supersprint?

...Ανοιξε ηχεία και άκου....αντάπτορας και φιλτράκι μόνο....

Θα σου πάνε γύρω στα 200 αλλά αξίζει ...και για να διορθώσεις τον λίγο ΄΄gay'' ήχο του tsi....

Εγώ κοντεύω 40000 χιλ...απροβλημάτιστα....

Link to comment
Share on other sites

αφηνει σκουπιδακια να περνανε ποια ειναι η εμπειρια σας?

θελω να βαλω φιλτρο η χωανη η βαρελακι η σκουπα γιατι περιμενω τον ανταπτορα απο ενα μαγαζι σε 15 μερες ειπε θα τον ξαναεχει σε στοκ

απλα ολοι μου ειπανε οτι καποια τετοια αλλαγη ενδεχεται να βλαψει τον κινητηρα απο την αποψη οτι θα εισερχονται παραπανω σκονες κ ισως κ μικροσπουπιδακια

εκτος απο το βαρελακι που κανεις δεν ειχε να πει κατι με σιγουρια.Ως τωρα εχουμε κ λεμε ο κωστας φιλτρο Κ&Ν και bbp χωανη pipecross.

1. Eιστε ευχαριστημενοι απο ηχο(σε συνδυασμο με τν ανταπτορα)

2. Συνολο ποσο το μαλλι( οχι για ανταπτορα μονο induction)

Κ κατι ασχετο με το θεμα μας.Η αλλαγη τελικου δυναμωνει τον ηχο (παντα για το τσαφ τσουφ αναφερομαι κ τα λοιπα κλαπατσιμπανα)

Επειδη η μιλτεκ ειναι απλησιαστη (δεν θα εδινα ποτε 1000+ ευρω απλα για τον ηχο) τι λετε για supersprint?

Εμένα ρουφάει αρκούδες...αλλά πάει καλά!

Απο ήχο δεν άλλαξε κάτι. Η μόνη διαφορά ήταν στη σκάστρα που ακούγεται χωρίς αντάπτορα!

Ίσως δε διαπίστωσα διαφορά, γιατί ήδη φορούσα εξάτμιση.

Η supersprint δεν είναι ιδιαιτέρως φθηνή.

Αν δεις το site δίνει Φ55 και όχι Φ63,5 για tsi.

Ψάξε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

...Ανοιξε ηχεία και άκου....αντάπτορας και φιλτράκι μόνο....

Θα σου πάνε γύρω στα 200 αλλά αξίζει ...και για να διορθώσεις τον λίγο ΄΄gay'' ήχο του tsi....

Εγώ κοντεύω 40000 χιλ...απροβλημάτιστα....

το εχω κατεβασει φιλε κωστα το βιντεακι σου απο γιουτιουμπ μην ανυσηχεις ;)tongue.gif

εννοεις οτι εχω γκει αυτοκινητο tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ρουφάει αρκούδες...αλλά πάει καλά!

Απο ήχο δεν άλλαξε κάτι. Η μόνη διαφορά ήταν στη σκάστρα που ακούγεται χωρίς αντάπτορα!

Ίσως δε διαπίστωσα διαφορά, γιατί ήδη φορούσα εξάτμιση.

Η supersprint δεν είναι ιδιαιτέρως φθηνή.

Αν δεις το site δίνει Φ55 και όχι Φ63,5 για tsi.

Ψάξε το λίγο.

το οτι ρουφαει τεντι μπεαρς αυτο δεν μου ακουγεται καλα.Αλλα ο ηχος σου σιγουρα θα ειναι θεαματικος..

δυστηχως εχεις δικιο με την supersprint το ειδα κ εγω πριν το ποσταρω αλλα επειδη ειναι καλη "μαρκα" ειπα να δω τι θα μου προτεινετε.

Για τι αλλες λυσεις μιλαμε γκα'ι'ς απο θεμα εισαγωγη κ εξατμιση?

PS μηπως πουλας τον ανταπτορα αφου δεν τον εχεις κουμπωσει απο οτι καταλαβα τον εχεις βγαλει λογω θορυβου?

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Την πατέντα την τελείωσα έβαλα το βαρελάκι μου (simota) αρκετά φθηνά 80ευρώ και έφτιαξα και μια σκούπα δικής μου έμπνευσης δείτε παρακάτω και κρίνετε...

dsc00860pa1.th.jpg

dsc00883fb3.th.jpg

dsc00884io3.th.jpg

Αυτό που φαίνεται σαν σκούπα είναι το πλαστικό που βιδώνετε πάνω στην μάσκα με βίδες torx από την εισαγωγή του μαμά φιλτροκοτιού, απλά εγώ το έκανα ένα με την πλαστική προέκταση που καταλήγει στο βαρελάκι ώστε να μην παίρνει αέρα μέσα από την μηχανή αλλά κατευθείαν από την υπάρχουσα εισαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι εγινε με το θεμα χωανη?

τις προαλλεσ που ημουν σε ενα συνεργειο και φιλοσοφουσαμε το θεμα πινοντας το απαραιτητο ροφημα-ουισκι (tongue.gif) ολοι εκει μου ειπαν οτι ενα ελευθερο φιλτρο η μια σκουπα μπορει να βλαψουν τον κινητηρα-τουρμπινα απο την αποψη οτι θα περνανε σκουπιδακια η ακομη κ σκονες.

για το βαρελακι εχω ακουσει αντιφατικες αποψεις.

BBP αυτο της pipecross χωανη ειναι?ποσο κ απο που την πηρες?

Προτεινετε ρε παιδια καμια ιδεα τι να περασουμε στο ταπεινο μας 1400(δεν εχω βαλει ακομα προγραμμα γιατι απλα ασχολουμαι με αλλα θεματα για την ωρα πχ ανταπτορα- φιλτρο κ κανα carbon look)

αν θες στειλε μου πμ εχω βγαλει την δικια μου και την δινω 50 euro....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.