Jump to content
korkolasgolf3

ΕΡΩΗΣΗ

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΓΝΩΜΟΝΑΣ ΚΩΔΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΝΟΣ GOLF 2 GTI 2000CC ME 162 ΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ! ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ!ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΣΟΥΠΕΡ!

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ! ΚΑΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, γράφε με μικρά γιατί τα κεφαλαία χρησιμοποιούνται περισσότερο για να τονίσεις κάτι ή για να δείξεις ότι φωνάζεις. Είναι και δύσκολα στην ανάγνωση.

Στη συνέχεια, τα μοτέρ που καίνε σούπερ, καίνε και αμόλυβδη. Το αντίθετο δεν γίνεται μιας και οι κινητήρες αμόλυβδης, κατά το πλείστον, χρησιμοποιούν και καταλύτη. Η σούπερ τον αχρηστεύει. Τώρα αν αντέξει με χρήση αμόλυβδης, δεν το γνωρίζω. Θεωρητικά δεν θα έχει κάνενα πρόβλημα. Πρακτικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Ένας φίλος έχει ένα Starlet του 89 το οποίο καίει σούπερ και στο οποίο εδώ και 4 χρόνια χρησιμοποιεί 95άρα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το να χρησιμοποιεις αμολυβδη αντι για σουπερ και χωρις καταλυτη ειναι απλως εγκλημα (και απαγορευεται) για την υγεια μας, περιβαλλον αλλα και τον κινητηρα καθως δεν θα λιπαινονται οι θαλαμοι απο τον μολυβδο που περιεχει η σουπερ και η ζωη του θα περιοριστει.

Αν ειναι για σουπερ μονο σουπερ, διαφορετικα μην το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τη λίπανση του κινητήρα συμφωνώ

αλλά για το άλλο σχετικά με τη μόλυνση μπορείς να εξηγήσεις?

αφού ο μόλυβδος ήταν βλαβερό χαρακτηριστικό της σούπερ και γι'αυτό αφαιρέθηκε

(το παραπάνω φυσικά δεν σημαίνει ότι αν καίμε αμόλυβδη δεν μολύνουμε το περιβάλλον!)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ παιδια για την συμβουλη και για την απαντηση! το μονο που μου μενει ειναι να βρω τον κωδικο μηχανης για να μαθω τα χαρακτιριστικα του κινητιρα μοναχα! εξαλλου η σουπερ δεν νομιζω να καταργιθει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ παιδια για την συμβουλη και για την απαντηση! το μονο που μου μενει ειναι να βρω τον κωδικο μηχανης για να μαθω τα χαρακτιριστικα του κινητιρα μοναχα! εξαλλου η σουπερ δεν νομιζω να καταργιθει ακομα!

Ρε συ, δεν υπάρχει Golf ΜΚ2 GTI με 2000cc. Υπάρχουν τα 1800cc με 8 και 16 βαλβίδες. Τα πιο δυνατά 16v απέδιδαν 139hp αν και κάποια στιγμή βγήκε ενα επετειακό με μπλε ρίγα γύρω από τη μάσκα (διπλοφάναρο, όχι τετραφάναρο) και απέδιδε κοντά 150. Επίσης, τα Rallye και G60 με G-lader απέδιδαν 160hp αλλά ήταν πάλι 1800cc.

ΟΠΟΤΕ...

Αυτό που βρήκες μπορεί να είναι κάποιο από τα σπάνια μοτέρ ΡΕ1900/RE2000, τα οποία είναι όντως 1900cc με 160hp και 2000cc με 170hp αντίστοιχα. Αυτά όμως δεν είναι εργοστασιακά μοτέρ αλλά μοτέρ βελτιωμένα από την GTI engineering στην Αγγλία, η οποία είχε όμως διαπίστευση από το εργοστάσιο στο Volfsburg. Παρεπιπτόντως, ήταν όλα δεξιοτίμονα αυτά τα GTI. Αν είναι ένα από αυτά τα μοτέρ τότε έλεγξέ το προσεκτικά. Δεν έχει και λίγες μετατροπές πάνω του, και άντε να βρεις ανταλλακτικά.

Δες κι εδώ:

1990GTIEngineering007.jpg

1990GTIEngineering008.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 1991 που πηρα το Corrado G60 απο Καναδα οπου εμενα, υπηρχε το MK2 GTI 2λιτρο 136 hp. Ηημουν αναμεσα στα δυο αλλα τελικα προτιμησα το Corrado αν και αρκετα ακριβοτερο. Τοτε στην Ευρωπη (οχι Αμερικη/Καναδα) εβγαινε και Corrado με αυτον τον 2λιτρο (πιο οικονομικο πακετο).

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τη λίπανση του κινητήρα συμφωνώ

αλλά για το άλλο σχετικά με τη μόλυνση μπορείς να εξηγήσεις?

αφού ο μόλυβδος ήταν βλαβερό χαρακτηριστικό της σούπερ και γι'αυτό αφαιρέθηκε

(το παραπάνω φυσικά δεν σημαίνει ότι αν καίμε αμόλυβδη δεν μολύνουμε το περιβάλλον!)

Η αμολυβδη περιεχει πολλα κρυφα καρκινογονα (με λιπαντικες ιδιοτητες ωστε να αντσταθμισει σε καποιο ποσοστο την ελλειψη μολυβδου) που χωρις τον καταλυτη που κατακρατα τα περισσοτερα, αυτα απλως διοχετευονται στο

περιβαλλον. Αμεσα στον αερα που αναπνεεις και εμμεσα στο υπεδαφος/νερο.

Link to comment
Share on other sites

O κωδικος μηχανης ειναι ALL000457 ειναι 1984κυβικα και καει βενζινη γραφει η αδεια λογικα σουπερ! κατασκευαστηκε στην νοτιο αφρικη μου ειπε αυτος που το εφερε και ειχαν βγει μονο εκει μοναχα 1000 κομματια! ετρεχε σε αγωνες μαζι με τα 325 και 333 που ειχαν βγει τοτε στο group n racing cup στην νοτιο αφρικη. παιδια εχει πολυ ροπι το αμαξι!εχει το χταποδι του, χειροποιητη αναρτηση ,σασμαν 5ραι αγωνιστικο δε σπαει με τιποτα !στριβει φρεναρει παταει καλα κατω! τι να το κανω? ειναι σιρμα το μοτερ του!!!!!και ολα τα πραγματα που εχει ειναι πολυ γερα!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είσαι σωστός, αλλά έκανες δυο λάθη..

Ρε συ, δεν υπάρχει Golf ΜΚ2 GTI με 2000cc.

Υπάρχει ΜΚ2 GTI 16v 2000cc, φοράει τον κινητήρα 9Α και αποδίδει 136hp, αλλά ήταν διαθέσιμο μόνο στο America..

κάποια στιγμή βγήκε ενα επετειακό με μπλε ρίγα γύρω από τη μάσκα (διπλοφάναρο, όχι τετραφάναρο) και απέδιδε κοντά 150.

Αυτό το μοντέλο που περιγράφεις, είναι το G60 Limited. Ηταν 1,8 16v G60, πεντάπορτο, τετρακίνητο με απόδοση 210ps. Παράχθηκαν μόνο 71 κομμάτια..

2667_f520.jpg

limited-14-07-07.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλα τα σχετικά σύγχρονα αυτοκίνητα της vw καίνε και αμόλυβδη και super, χωρίς πρόβλημα. Μόνο κάτι σκαραβαίοι καίνε αναγκαστικά super. Στο golf mk2 '89 βάζω κανονικά 95άρα απλή αμόλυβδη χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΜΗ ΓΝΩΜΟΝΑΣ ΚΩΔΙΚΟΥ ΜΗΧΑΝΗΣ ΕΝΟΣ GOLF 2 GTI 2000CC ME 162 ΑΛΟΓΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ! ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΦΡΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ!ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΑΝ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΨΕΙ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΕΙ ΣΟΥΠΕΡ!

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ! ΚΑΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΣ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

χλωμό να καταφέρεις να του βγάλεις πινακίδες. Φέρτο Ελλάδα και κάνε το μετατροπή σε ελληνικό σασσί.

Από σαλόνι τι έχει;

Link to comment
Share on other sites

το αμαξι ειναι μοτελο 82! δεν ειναι στο εξωτερικο ειναι εδω ελλαδα και ειχε ενα ατυχημα απο φωτια που ειχε παρει ενα διπλανο αμαξι ! το μονο που εχει παθει ειναι οτι εχει λιωσει το πισω φαναρι και ο πισω προφυλακτιρας! ! το σαλονι εχει δυο μπακετ grag πισω μουφα μονο καθησματα απλα!Θα βγαλω καμια φωτο αυριο μεθαθριο να το δειτε! θα το κανω σκαζα στο δικο μου το ΜΚ3! το μονο που με απασχολει ειναι το θεμα καυσιμου!

Link to comment
Share on other sites

οποτε το αμαξι ειναι μετα το 82 γιατι η αδεια λεει 94 τοτε που ηρθε ελλαδα λογικα!

και απο ποτε βγηκε το ΜΚ2?

Από το 1985 μέχρι το 1992

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει site που βαζοντας τον VIN (Vehicle Identifixcation Number) μπορεις να βρεις επακριβως τα στοιχεια του πλαισιου/κατασκευης.

Παντως αν ειναι απο μετατροπη (ες) δεν θα ενοιωθα και τοσο ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει site που βαζοντας τον VIN (Vehicle Identifixcation Number) μπορεις να βρεις επακριβως τα στοιχεια του πλαισιου/κατασκευης.

Παντως αν ειναι απο μετατροπη (ες) δεν θα ενοιωθα και τοσο ανετα.

στα mk2 αυτό ισχύει μόνο για τα golf που πήγαν στην αμερικάνικη αγορά. Για τα ευρωπαικά από τον αριθμό πλαισίου βγάζεις μόνο λίγα αόριστα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλεφωνο στην audi-vw στην καλαματα και εδωσα τον κωδικο μηχανης και αριθμο πλεσιου και δεν βρικαν τιποτα ! :) ?????? που και πωσ μπορω να μαθω επιτελουσ για αυτο το αμαξι ρε παιδια?σε λιγεσ μερες παραδινουμε πινακιδες και παμε για μεταμοσχευση! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.