Jump to content
Passat_3b

Ερώτηση (Επείγον)

Recommended Posts

Παιδιά ο ξάδερφος μου μόλις τράκαρε με το B5 passat του... :excl: .Βέβαια δεν έπαθε κάτι ο ίδιος! ;)

Το όλο πράμα έγινε ως εξής :Καθώς έφευγε απο το Mall, λίγο πιο κάτω απο την έξοδο του,εκει που γινεται χαμός απο παρκαρισμένα , με κατεύθυνση προς ΟΑΚΑ μεριά ήταν ενα swift το μισο πάνω στο πεζοδρόμιο και με ορθανοιχτη την πόρτα.Έβρεχε κι ολας και ο ξαδερφος δεν ξερω πώς ακριβώς έπεσε πάνω στην πόρτα αφου δεν πρόλαβε να την αποφύγει εντελώς.Η πόρτα του άλλου βγήκε νοκάουτ και το πασσατ έπαθε 2-3 λακουβίτσες στο ύψος του φλάς μέχρι την πόρτα + σπασμένο το δεξί φλάς και το τζάμι του δεξιού καθρέφτη ..όπως και ενα ελαφρύ βαθούλωμα στην πορτα του συνοδηγου και υπολλείματα μπογιάς στις πόρτες απο την τριβή...αυτά νομίζω.Το θέμα είναι οτι δεν ξερουμε ποιος φταιει..μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? :excl:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ξάδερφος μου μόλις τράκαρε με το B5 passat του... :( .Βέβαια δεν έπαθε κάτι ο ίδιος! :)

Το όλο πράμα έγινε ως εξής :Καθώς έφευγε απο το Mall, λίγο πιο κάτω απο την έξοδο του,εκει που γινεται χαμός απο παρκαρισμένα , με κατεύθυνση προς ΟΑΚΑ μεριά ήταν ενα swift το μισο πάνω στο πεζοδρόμιο και με ορθανοιχτη την πόρτα.Έβρεχε κι ολας και ο ξαδερφος δεν ξερω πώς ακριβώς έπεσε πάνω στην πόρτα αφου δεν πρόλαβε να την αποφύγει εντελώς.Η πόρτα του άλλου βγήκε νοκάουτ και το πασσατ έπαθε 2-3 λακουβίτσες στο ύψος του φλάς μέχρι την πόρτα + σπασμένο το δεξί φλάς και το τζάμι του δεξιού καθρέφτη ..όπως και ενα ελαφρύ βαθούλωμα στην πορτα του συνοδηγου και υπολλείματα μπογιάς στις πόρτες απο την τριβή...αυτά νομίζω.Το θέμα είναι οτι δεν ξερουμε ποιος φταιει..μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? :unsure:

εαν αποδειχτει οτι το αμαξι ηταν παρανομα παρκαρισμενο και ηταν σε σημειο ωστε να εμποδιζει και λιγο τον δρομο και οτι ο οδηγος του swift ανοιξε την πορτα χωρις να δει αν ερχεται το αμαξι νομιζω οτι φταιει αυτος.αν ο ξαρδερφος σου ετρεχε ωστε να μην προλαβει να αντιδρασει τοτε νομιζω οτι φταιει αυτος.

δν φωναξανε ασφαλιστικη?γιατι θα τους λεγανε ποιος φταει

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι ηρθε η αστυνομία και επίσης :υπολόγισε οτι παρκαρισμενο το αμαξι εκει πιανει τη μιση λωριδα οποτε και με ανοιχτη την πορτα ...πιανει ολη τη λωρίδα!Επίσης ο αστυνομικός της έκοψε κανονικότατα κληση για το παρκάρισμα...

EDIT : Για ασφαλιστική αν ήρθε δεν γνωρίζω ..βασικά γι αυτό σας ρωτάω μήπως ξέρετε

Edited by Passat_3b
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι ηρθε η αστυνομία και επίσης :υπολόγισε οτι παρκαρισμενο το αμαξι εκει πιανει τη μιση λωριδα οποτε και με ανοιχτη την πορτα ...πιανει ολη τη λωρίδα!Επίσης ο αστυνομικός τους έκοψε κανονικότατα κληση για το παρκάρισμα...

την ασφαλιστικη την φωναξανε?λογικα αφου εκοψε και κληση φταιει το παρκαρισμενο!

η αστυνομια δν ειπε ποιος φταιει?

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα!!!!

ξερεις τι μου θυμισες τωρα;

μια σκυλα που επεσε πανω μου ενω ειχα σταθμευσει ο μισος επανω σε πεζοδρομιο.......

εκανα αρνητικη δηλωση αφου με χτυπησε αυτη ενω ημουν σταματημενος και ειχε φωναξει και την αστυνομια οπου και τσιμπησα το προστιματακι για το παρανομο παρκαρισμα.αυτο εγινε πριν εναμιση χρονο περιπου.....

ξερεις τι εμαθα πριν 2 μηνες;;;;;;

οτι η πατσαβουρα μου εκανε αγωγη (ακουσον ακουσον) και τωρα μεσα στον Δεκεμβρη εχω δικαστηριο :)

η πλακα η μεγαλη ομως ποια ειναι;;;;

οτι το αμαξι που ειχα δεν ηταν δικο μου αλλα εταιρικο και εγω εκανα οτι μου ειπε η εταιρια μου...τουτεστιν αρνητικη δηλωση.

αυτη(ρωσιδα με 2 μηνες διπλωμα),εκανε αγωγη σε εμενα,στην ασφαλιστικη εταιρια που εχει η εταιρια μου και εκανε και στην εταιρια μου.!

τα εβαλε με μια εταιρια πολυεθνικη 200.000 ανθρωπων προσωπικου για να καταφερει τι;;;!!!!

ε ρε ανωμαλια που υπαρχει στον κοσμο.....

Link to comment
Share on other sites

To test in ποιος φταίει τελικά?

Ο ξάδερφος μου πάντος ζήτησε και συγνώμη... :) και δεχτηκε και το πρήξιμο των γονιών και των αδερφών της ...

Edited by Passat_3b
Link to comment
Share on other sites

To test in ποιος φταίει τελικά?

Ο ξάδερφος μου πάντος ζήτησε και συγνώμη... :) και δεχτηκε και το πρήξιμο των γονιών και των αδερφών της ...

ρε δεν τους ελεγε να πανε να γα,.......θουν που θα τον κραξουν κιολας?απο την στιγμη που δεν ετρεχε ο ιδιος δεν εκανε βλακειες(χειροφρενα κλπ) γιατι να τα ακουσει ακουσει και απο πανω?να πω οτι ετρεχε παει στο καλο ας τα ακουσει αλλα και κερατας και γδαρμενος?

Link to comment
Share on other sites

το ποιος φταιει θα το πουν οι ασφαλιστες.ο ξαδελφος σου θα κανει οτι του πει ο ασφαλιστης του ειτε προκειτε για θετικη δηλωση ειτε για αρνητικη δηλωση.

το ιδιο εκανα και εγω ασχετα αν αυτη τωρα μας τραβαει στα δικαστηρια που στην τελικη να πει τι,οτι επεσε πανω μου.....

για μενα φταιει ο ξαδελφος σου και ειναι ακριβως η ιδια περιπτωση με την δικια μου.

ο αστυνομος που ηρθε ξερεις τι της ειπε;καλα δεν χωραγες να περασεις,γιατι δεν σταματησες και δεν κορναρες να μετακινησει το οχημα;αν ηταν πεζος στην θεση του αυτοκινητου τι θα εκανες,θα τον περναγες απο πανω και θα τον σκοτωνες;αυτα ηταν ακριβως τα λογια του.η βρωμα δεν μιλησε(μηπως ηξερε και ελληνικα αλλωστε),εγω τσιμπησα το 60αρι για το παρανομο παρκαρισμα το οποιο πλερωσε η εταιρια μου και αυτη μετα απο σχεδον 2 χρονια εκανε αγωγες.....

τα περαιτερω θα στα πω οταν γινει το δικαστηριο και αν γινει και δεν παρει καμια 20αρια αναβολες..... tongue.gif

αστην να τραβιετε 10 χρονια και να πλερωνει δικηγορους και παραστασεις,το αμαξι μου παντως μου το εφτιαξε κουκλι! :):(:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μπροστα δεν ήμουν , αλλά μου είπε χαρακτηριστικά ότι τρόμαξε αφου είδε ξαφνικά τη πόρτα και απο το αντίθετο ρεύμα μόλις είχε περάσει ένας άλλος και προσπάθησε να την αποφύγει τελευταία στιγμή μπαίνοντας στο αντιθετο ρευμα.Φυσικά και δεν έτρεχε...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μπροστα δεν ήμουν , αλλά μου είπε χαρακτηριστικά ότι τρόμαξε αφου είδε ξαφνικά τη πόρτα και απο το αντίθετο ρεύμα μόλις είχε περάσει ένας άλλος και προσπάθησε να την αποφύγει τελευταία στιγμή μπαίνοντας στο αντιθετο ρευμα.Φυσικά και δεν έτρεχε...

upyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gif ετσι επρεπε να τους εκανε μετα που τον κραζανε

Link to comment
Share on other sites

σου ξαναλεω να του πεις να κανει οτι του πει ο ασφαλιστης του,ειτε θετικη ειτε αρνητικη.απο μονος του δεν θα αποφασισει για τιποτα.

θα τα βρουν μεταξυ τους οι ασφαλειες για να μην τρεχουν στα δικαστηρια εκτος βεβαια ειδικων ''περιπτωσεων'' οπως της δικιας μου που εμπλεξα με ζωα....

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως νομίζω ότι αν πέσεις σε σταματημένο αμάξι φταις..

εκτός αν μπορέσει με κάποιο τρόπο (τρέχα γύρευε) να αποδειχτεί ότι άνοιξε η πόρτα ακριβώς μπροστά του οπότε δεν υπήρχε τρόποσ να την αποφύγει..

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως νομίζω ότι αν πέσεις σε σταματημένο αμάξι φταις..

εκτός αν μπορέσει με κάποιο τρόπο (τρέχα γύρευε) να αποδειχτεί ότι άνοιξε η πόρτα ακριβώς μπροστά του οπότε δεν υπήρχε τρόποσ να την αποφύγει..

Αλλο να πέσεις σε σταματημένο αμάξι κι άλλο να παρασύρεις την ανοιχτή του πόρτα. Και δεν το συζητάμε καν για τις περιπτώσεις που η πόρτα ανοίγει ξαφνικά. Δεν μπορεί να φταίει ο οδηγός που δεν προλαβαίνει να την αποφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ξάδερφος μου μόλις τράκαρε με το B5 passat του... :rolleyes: .Βέβαια δεν έπαθε κάτι ο ίδιος! ;)

Το όλο πράμα έγινε ως εξής :Καθώς έφευγε απο το Mall, λίγο πιο κάτω απο την έξοδο του,εκει που γινεται χαμός απο παρκαρισμένα , με κατεύθυνση προς ΟΑΚΑ μεριά ήταν ενα swift το μισο πάνω στο πεζοδρόμιο και με ορθανοιχτη την πόρτα.Έβρεχε κι ολας και ο ξαδερφος δεν ξερω πώς ακριβώς έπεσε πάνω στην πόρτα αφου δεν πρόλαβε να την αποφύγει εντελώς.Η πόρτα του άλλου βγήκε νοκάουτ και το πασσατ έπαθε 2-3 λακουβίτσες στο ύψος του φλάς μέχρι την πόρτα + σπασμένο το δεξί φλάς και το τζάμι του δεξιού καθρέφτη ..όπως και ενα ελαφρύ βαθούλωμα στην πορτα του συνοδηγου και υπολλείματα μπογιάς στις πόρτες απο την τριβή...αυτά νομίζω.Το θέμα είναι οτι δεν ξερουμε ποιος φταιει..μπορεί να με βοηθήσει κάποιος? :unsure:

Φίλε μου φταίει το παρκαρισμένο αυτοκίνητο εφόσον είχε την πόρτα ανοιχτή, ακόμη κι αν είχε παρκάρει νόμιμα.

Πρόσεξε όμως τα εξής:

- να καταγραφεί λεπτομερώς το συμβάν απο την τροχαία. Πάρτε ένα αντίγραφο.

- να γίνει στην ασφαλιστική, δήλωση ατυχήματος με όλες τις λεπτομέρειες και απο τους δυο οδηγούς. Αν δεν κάνει δήλωση στην ασφαλιστική του ο άλλος οδηγός, η διαδικασία θα τραβήξει πολύ.

- θα χρειαστούν και φωτογραφίες απο πραγματογνώμονα, αλλά αυτά θα σου τα πεί κι ο ασφαλιστής σου.

Αν την στιγμή της σύγκρουσης βρισκόταν ο οδηγός του σταθμευμένου οχήματος ανάμεσα στα δυό αυτοκίνητα (δηλαδή δίπλα στην πόρτα που χτύπήθηκε) τότε υπάρχει συνυπευθυνότητα και θα αποζημιωθούν σε κάποιο ποσοστό επί της ζημιάς και τα δυο οχήματα.

Καλά ξεμπερδέματα...

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

Αν την στιγμή της σύγκρουσης βρισκόταν ο οδηγός του σταθμευμένου οχήματος ανάμεσα στα δυό αυτοκίνητα (δηλαδή δίπλα στην πόρτα που χτύπήθηκε) τότε υπάρχει συνυπευθυνότητα και θα αποζημιωθούν σε κάποιο ποσοστό επί της ζημιάς και τα δυο οχήματα.

Βασικά αν ηταν ανάμεσα η οδηγος δεν ξέρω τώρα που θα βρισκόταν.Πάντος είπαν από την ασφαλιστική οτι αφου ηταν ανοιχτη η πόρτα (ορθάνοιχτη μάλιστα... ;) ) έφταιγε η άλλη!Εννοείται ο ξάδερφος θα δηλώσει πως δεν έφταιγε..

Λοιπον ,ευχαριστώ παιδιά για την ανταπόκριση.Θα μάθω εξελίξεις και θα σας ενημερώσω μιας και είναι αρκετα συχνό φαινόμενο το συγκεκριμένο,πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι (χτύπα ξύλο) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

H τροχαια ποτε δε βγαζει πορισμα για το ποιος φταιει.Απλα κανει καταγραφη.Το οτι κοπηκε κληση για παρανομη σταθμευση τον συμφερει τον ξαδερφο σου.Επιπροσθετως απο τη καταγραφη της τροχαιας σιγουρα προκυπτει οτι η πορτα την ωρα του τρακαρισματος ηταν ανοιχτη.Συνεπως δε νομιζω να εχει προβλημα ο ξαδερφος σου.Το θεμα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι αν υπαρχει περιπτωση να φταιει ο ξαδερφος σου.Η χειροτερη περιπτωση ειναι να βγει συνυπαιτιοτητα που κατα τη γνωμη μου κι αυτο λαθος ειναι αλλα ποτε δεν ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι παρκαρισμενο παρανομα φταιει οτι και να γινει. Το θεμα ειναι οτι μαλλον θα μπλεξετε με δικαστηρια εκτος και αν η ''αλλη πλευρα'' αποδεχτει οτι εφταιγε.

Link to comment
Share on other sites

Αν το όχημα είναι σταματημένο και πέσεις πάνω του, σημαίνει απλά οτι δε πρόσεξες και έπεσες σε ακινητοποιημένο όχημα, έχασες τον έλεγχο κλπ. Μπορεί να ήταν άνθρωπος και να τον είχε στείλει...αδιάβαστο. Και παράνομα παρκαρισμένο να είναι, δε σημαίνει οτι έχει κανείς το δικαίωμα να το τρακάρει!! Τότε όποιο αυτοκίνητο παρκάρει παράνομα και μας ενοχλεί, να πάρουμε 1 τρακτέρ και να το κάνουμε...καινούριο!

Απλά φωνάζουμε το 100 και το γερανό και το απομακρύνει..

Αν τώρα το ατύχημα το προκάλεσε ο οδηγός, ανοίγοντας τη πόρτα ξαφνικά, τότε φταίει αυτός που άνοιξε τη πόρτα χωρίς να προσέξει, όπου και αν ήταν σταματημένος.

Η αστυνομία ποτέ δε λέει ποιός φταίει. Απλά κάνει ανταλλαγή στοιχείων και πιστοποιεί το γεγονός. Η ασφαλιστική πάλι, γράφει στη δήλωση ότι της πεί ο πελάτης της, και αν υπάρχουν διαφοράς, αρχικά κοιτάει να συμβιβάσει το θέμα, πχ πληρώνει το 50% της ζημιάς στο κάθε οδηγό, και αν δε δεχτεί κανείς τότε προχωράνε σε χρονοβόρες αγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Αν το όχημα είναι σταματημένο και πέσεις πάνω του, σημαίνει απλά οτι δε πρόσεξες και έπεσες σε ακινητοποιημένο όχημα, έχασες τον έλεγχο κλπ. Μπορεί να ήταν άνθρωπος και να τον είχε στείλει...αδιάβαστο. Και παράνομα παρκαρισμένο να είναι, δε σημαίνει οτι έχει κανείς το δικαίωμα να το τρακάρει!! Τότε όποιο αυτοκίνητο παρκάρει παράνομα και μας ενοχλεί, να πάρουμε 1 τρακτέρ και να το κάνουμε...καινούριο!

Απλά φωνάζουμε το 100 και το γερανό και το απομακρύνει..

Αν τώρα το ατύχημα το προκάλεσε ο οδηγός, ανοίγοντας τη πόρτα ξαφνικά, τότε φταίει αυτός που άνοιξε τη πόρτα χωρίς να προσέξει, όπου και αν ήταν σταματημένος.

Η αστυνομία ποτέ δε λέει ποιός φταίει. Απλά κάνει ανταλλαγή στοιχείων και πιστοποιεί το γεγονός. Η ασφαλιστική πάλι, γράφει στη δήλωση ότι της πεί ο πελάτης της, και αν υπάρχουν διαφοράς, αρχικά κοιτάει να συμβιβάσει το θέμα, πχ πληρώνει το 50% της ζημιάς στο κάθε οδηγό, και αν δε δεχτεί κανείς τότε προχωράνε σε χρονοβόρες αγωγές.

Εν μεσω δικαστηριων θα δικαιωθεις αν ο αλλος εχει παρκαρει παρανομα και ιδιαιτερα σε κεντρικο δρομο.Θα σου αναφερω ενα περιστατικο.Γνωστος μου ηταν παρκαρισμενος παρανομα στην Πειραιως και επεσε πανω του μια κοπελα με το αυτοκινητο της. Η κοπελα πλεον ειναι παραλυτη απο τη μεση και κατω,τα δικαστηρια ακομη τον τρεχουν (γιατι δικαιωσανε την κοπελα και καλα κανανε)και θα πληρωνει για μια ζωη σε τυψεις και λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Εν μεσω δικαστηριων θα δικαιωθεις αν ο αλλος εχει παρκαρει παρανομα και ιδιαιτερα σε κεντρικο δρομο.Θα σου αναφερω ενα περιστατικο.Γνωστος μου ηταν παρκαρισμενος παρανομα στην Πειραιως και επεσε πανω του μια κοπελα με το αυτοκινητο της. Η κοπελα πλεον ειναι παραλυτη απο τη μεση και κατω,τα δικαστηρια ακομη τον τρεχουν (γιατι δικαιωσανε την κοπελα και καλα κανανε)και θα πληρωνει για μια ζωη σε τυψεις και λεφτα.

κριμα για την κοπελα αλλα και αυτη που ειχε το μυαλο της;απροσεξια,αφηρημαδα,κατι εφταιξε και τωρα ......

αν ηταν ενα αναπηρικο καροτσι με εναν παραπληγικο στην θεση του παρανομα σταθμευμενου αυτοκινητου, ποιο θα ηταν το αποτελεσμα;θα τον ειχε σκοτωσει η κοπελα ή οχι;τοτε το δικαστηριο θα την αθωονε ή οχι;μηπως να την δικαιωνε και να εκοβε και κληση στον αναπηρο γιατι δεν εβρισκετο σε σωστη θεση επι του οδοστρωματος;

αναρωτιεμαι πραγματικα....

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τις ασφαλιστικες να βρουν την ακρη. Και νομικα να κινηθει το θεμα, δεν υπαρχει προβλημα, για αυτο πληρωνουμε ολοι τις νομικες προστασιες. Η υποθεση ειναι περιεργη και δεν μπορουμε να ξερουμε απο τωρα ποιος φταιει σιγουρα.

Ο ξαδελφος σου που ειχε "εμποδιο" μπροστα του και δεν σταματησε εγκαιρα, ή η οδηγος του σταθμευμενου που αφησε την πορτα ορθανοικτη πανω στο δρομο εστω και για μισο δευτερολεπτο.

Αν φωναξε ανθρωπο της ασφαλιστικης του εταιριας ο ξαδελφος σου, θα του ζητηθηκε να γραψει ποιος κατα τη γνωμη του ευθυνεται. Ελπιζω να δηλωσε οτι φταιει αυτη. Αλλο ενα καλο ειναι οτι το passat ειναι χτυπημενο ολο δεξια, αρα επειδη ξερω και το συγκεκριμενο δρομο, ο ξαδελφος σου εκανε ελιγμο να αποφυγει την πορτα και δεν επεσε με τη μουρη πανω της επειδη δεν την ειδε εγκαιρα.

Περαστικα και καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει το θέμα στο συγκεκριμένο σημείο απαγορεύεται το παρκαρισμα. ¶ρα αφου το παρανομα σταθμευμένο όχημα εμπόδιζε την κυκλοφορία δεν είναι φανερό ποιός φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.