Jump to content
batsisbees

Θορυβος απο μοτερ κλιματισμού?

Recommended Posts

Έχω ένα Golf 5 Gt (170hp) αγορασμένο 9/2006.

Κανα μήνα μετά την αγορά (ισως τοτε το πρόσεξα) ακουσα θορυβο απο τον τον ανεμιστήρα, τα μοτερ που διωχνουν τον αερα στην καμπίνα των επιβατών. Το πήγα αντιπροσωπεια δεν γνώριζε κανείς. Το άκουσε ηλεκτρολόγος και μου άλαξε την πλακέτα του κλιματισμου λέγοντας ότι τέτοια προβλήματα είχαν βγάλει τα περισσότερα από τα πρώτα golf 5. Μετά την αλλαγή συνεχίστικε ο θόρυβος το ξαναπήγα αντιπροσωπεία και μου είπαν μιας και δεν ξέρουμε τι ακριβώς είναι και γνώμη τους να μην το πειράξουμε το ταμπλό, ίσως αργότερα βγεί κάποια αναβάθμηση του κλιματιστικού.

Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχω πάει να το δω ξανά, έχω επέκταση εγγύησης μέχρι το 10 και σίγουρα θα πάω.

Έχοντας τον ανεμιστήρα στη 2-3 σκάλα ακούγεται κάποιες στιγμές αυξανόμενος θόρυβος (χρ χρ χρ χρ) αλοτε πιο σιγά άλοτε πιο δυνατά. Την πρώτη φορά που το άκουσα νόμισα οτι έχει μπεί κάπου ποντικός.

Τωρα φταίει μοτερ, πλακέτα ένας θεος ξέρει.

Έχει τυχει σε κάποιον άλλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο το χρ χρ το ακουω στην 2-3 σκαλα οπως επισης κ ενα κομπιασμα.με το νεο ετος θα το παω να δω τι θα μου πουν (θεσσαλονικη)κ θα σε ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Οντως τα πρωτα Γκολφ ειχαν προβλημα με τον κλιματισμο.Αργοτερα εγιναν οι απαραιτητες αναβαθμισεις-εργασιες και εκτοτε εχει εξαλειφθει το προβλημα.Δεν ξερω μεχρι ποιο ετος κατασκευης ειχαν προβλημα αλλα οφειλουν φιλε μου να στο φτιαξουν δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν είναι από τα κλαπέτα έτσι?

Αν ναι ίσως λυθεί το θέμα με μια βασική ρύθμιση με Vag-Com.

Εχω την εντύπωση πως το καταλαβαίνω πιο έντονα το χειμώνα.

Αναρωτιεμε μήπως όταν λειτουργεί με τον ζεστό?

Ανοιγω τον ανεμιστήρα 2 ή 3 σκάλα λειτουργεί καλά για λίγο όπου ξαφνικά ακούγετε το (χρχρχρή και τικ τικ τικ ) όχι ψιθιριστα αλλα πιο έντονα σαν κατι να ζορίζεται ή ερχετε σε επαφή με κάτι.

Οταν λες κλαπέτα θα εννοεις τα "καπάκια" που ανοίγουν για να έρθει ο αερας, αν λες για αυτά όχι δεν λεω γιαυτά τα οποία κάνουν ενα μικρο θόρυβο στο ανοιγμα. Φανταστείται τον ιδιο περίπου θόρυβο , πιο δυνατό ο οποίος ακούγετε για ένα διαστημα- σταματαει καποια ώρα και ξαναξεκιναει

Edited by dim183
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι δεν είναι από τα κλαπέτα έτσι?

Αν ναι ίσως λυθεί το θέμα με μια βασική ρύθμιση με Vag-Com.

Δε γνωριζω σε ποιο σημειο εγινε επεμβαση για να διορθωθει το προβλημα.Εγω που εχω μοντελο 4/07 δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα ή θορυβους απο τα κλαπετα.

Link to comment
Share on other sites

πιεσε τους να στο αλαξουν!!!!

εμενα μου καηκε ξαφνικα υστερα απο service(γιατι αραγε? :wub: )

στο οποιο μου αφησαν τον κομπρεσορα χωρις υγρα και χωρις

να αλαξουν το φιλτρο .μετα απο δυο μερες καηκε ο ανεμιστηρας

εκτος εγγυησης εχει 330 ευρο!!!(εαν ειναι το valeo που φοραω εγω)

και βρηκα μεταχ με 120 ευρ και εβαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως το καταλαβαίνω πιο έντονα το χειμώνα.

Αναρωτιεμε μήπως όταν λειτουργεί με τον ζεστό?

Ανοιγω τον ανεμιστήρα 2 ή 3 σκάλα λειτουργεί καλά για λίγο όπου ξαφνικά ακούγετε το (χρχρχρή και τικ τικ τικ ) όχι ψιθιριστα αλλα πιο έντονα σαν κατι να ζορίζεται ή ερχετε σε επαφή με κάτι.

Οταν λες κλαπέτα θα εννοεις τα "καπάκια" που ανοίγουν για να έρθει ο αερας, αν λες για αυτά όχι δεν λεω γιαυτά τα οποία κάνουν ενα μικρο θόρυβο στο ανοιγμα. Φανταστείται τον ιδιο περίπου θόρυβο , πιο δυνατό ο οποίος ακούγετε για ένα διαστημα- σταματαει καποια ώρα και ξαναξεκιναει

ΝΑι γιατί όπως το περιγράφεις για κλαπέτα μου φαίνεται.... Ζήτα να σου κάνουν έναν έλεγχο σε ότι αναφέρουν τα παιδιά και μετά ζήτα βασική ρύθμιση κλαπέτων μέσω Vag-Com.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.