Jump to content
xris1

απογοητευση σε ελατηρια Apex

Recommended Posts

καταρχην χρονια πολλα σε ολους στο θεμα μας. εβαλα ελατηρια χαμηλωματος σε γκολφ 5 tsi και υποτιθεται θα επεφτε στους 3,5 ποντους απο μπροστ επεσε 3 και απο πισω καθολου μα καθολου αντε να επεσε 1 ποντο το πολυ πολυ μου ειπε ο μηχανικος που τα εβαλα

τι λετε?? ετσι ειναι τα apex??

Link to comment
Share on other sites

Με τον καιρό θα πέσουν έναν πόντο ακόμα. Τουλάχιστον στο δικό μου με τα HR αυτό έγινε.

Κάνε λίγα χιλιόμετρα και βλέπεις.

μακαρι αλλα κανονικα μπρος πισω μαζι δε θα πρεπε να πεσουν??

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα μονο ελατηρια οχι αμορτισερ απο εκει που τα πηρα μου ειπαν μπρος πισω 3-3,5 ποντους αλλα παπαλα μονο εμπρος εδειξε πισω ειναι λες και εχω τα μαμα πανω

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα μονο ελατηρια οχι αμορτισερ απο εκει που τα πηρα μου ειπαν μπρος πισω 3-3,5 ποντους αλλα παπαλα μονο εμπρος εδειξε πισω ειναι λες και εχω τα μαμα πανω

Πρέπει να σου έδωσε λάθος ελατήρια φίλε.

Τα tsi και τα gt φοράνε τα ίδια με ελατήρια χαμηλώματος με αυτά που βγαίνουν για gti και όχι αυτά που βγαίνουν για τα 1.4 και 1.6.

Στο λέω εκ πείρας γιατί την έχω πατήσει ήδη 2 φορές με ελατήρια HR.

Όταν είχα βάλει τα 3,5 της HR, μπρόστα ήταν χαμηλωμένο και πίσω σηκωμένο. Σα να είχα βάλει ελατήρια ψηλώματος!! :thumbsup:

Τελικά ο κωδικός ήταν λάθος αλλά όταν το κατάλαβα ήταν ήδη αργά.

Πρόσεχε γιατί μπορεί να σου δημιουργεί προβλήματα συμπεριφοράς.

Να σου φεύγει ο κώλος σε στροφές, καθώς μπορεί να εμφανισθεί και το φαινόμενο τιραμόλα (στα σαμαράκια να κουνιέσαι σα φυσαρμόνικα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: )

Αυτά σε περίπτωση που τα ελατήρια δεν είναι τα σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να σου έδωσε λάθος ελατήρια φίλε.

Τα tsi και τα gt φοράνε τα ίδια με ελατήρια χαμηλώματος με αυτά που βγαίνουν για gti και όχι αυτά που βγαίνουν για τα 1.4 και 1.6.

Στο λέω εκ πείρας γιατί την έχω πατήσει ήδη 2 φορές με ελατήρια HR.

Όταν είχα βάλει τα 3,5 της HR, μπρόστα ήταν χαμηλωμένο και πίσω σηκωμένο. Σα να είχα βάλει ελατήρια ψηλώματος!! :thumbsup:

Τελικά ο κωδικός ήταν λάθος αλλά όταν το κατάλαβα ήταν ήδη αργά.

Πρόσεχε γιατί μπορεί να σου δημιουργεί προβλήματα συμπεριφοράς.

Να σου φεύγει ο κώλος σε στροφές, καθώς μπορεί να εμφανισθεί και το φαινόμενο τιραμόλα (στα σαμαράκια να κουνιέσαι σα φυσαρμόνικα :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: )

Αυτά σε περίπτωση που τα ελατήρια δεν είναι τα σωστά!

ευχαριστω φιλε μαλλον αυτο παιχτηκε :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

:huh: - εχει συμβει και σε eibach ,ειναι λαθος του καταστηματος απο τον κωδικο πηγαινε τους το πισω αμεσα να τσεκαρουν το Νo και θα βγει ακρη - παντως ναι ισχυει οτι καθεται μετα απο μερικα χιλιομετρα οχι με την μια ,ελπιζω να μην εκανε καμια βλακεια ο μαστορας με τιποτα κομμενα στραβα bump stop (!)
Link to comment
Share on other sites

:wacko: - εχει συμβει και σε eibach ,ειναι λαθος του καταστηματος απο τον κωδικο πηγαινε τους το πισω αμεσα να τσεκαρουν το Νo και θα βγει ακρη - παντως ναι ισχυει οτι καθεται μετα απο μερικα χιλιομετρα οχι με την μια ,ελπιζω να μην εκανε καμια βλακεια ο μαστορας με τιποτα κομμενα στραβα bump stop (!)

παιδια τα ελατηρια μετα απο 1 εβδομαδα εκατσαν ηρθαν στα ισα τους που λεμε tongue.gif πισω επεσαν σχεδον στους 2,5 ποντους και μπροστα 3,5 τωρα δε δειχνει καθολου ασχημο αλλα παρολαυτα τι λετε να τα βγαλω ??? δε ξερω τι να κανω απ το μαγαζι που τα πηρα ειπε οτι θα κατσουν μετα απο λιγα χιλιομετρα τωρα ειναι ομορφο δε δειχνει χαλια

Edited by xris1
Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ελατηρια μετα απο 1 εβδομαδα εκατσαν ηρθαν στα ισα τους που λεμε tongue.gif πισω επεσαν σχεδον στους 2,5 ποντους και μπροστα 3,5 τωρα δε δειχνει καθολου ασχημο αλλα παρολαυτα τι λετε να τα βγαλω ??? δε ξερω τι να κανω απ το μαγαζι που τα πηρα ειπε οτι θα κατσουν μετα απο λιγα χιλιομετρα τωρα ειναι ομορφο δε δειχνει χαλια

Φίλε το μόνο που θα κάνεις εφ' όσον έκατσαν καλά τα ελατήρια, είναι να δείς αν τα συγκεκριμένα που σου βάλανε είναι για το αυτοκίνητό σου. Δεν εννοώ αν απλά ταιριάζουν, αλλά αν έχουν βγεί ακριβώς για το αυτοκίνητό σου.

¶λλα ελατήρια βγαίνουν για το 1.4, άλλα για το GTI, άλλα για το TDI και πάει λέγοντας. Μπορεί και να ταιριάζουν, έχουν όμως άλλες προδιαγραφές για το βάρος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το μόνο που θα κάνεις εφ' όσον έκατσαν καλά τα ελατήρια, είναι να δείς αν τα συγκεκριμένα που σου βάλανε είναι για το αυτοκίνητό σου. Δεν εννοώ αν απλά ταιριάζουν, αλλά αν έχουν βγεί ακριβώς για το αυτοκίνητό σου.

¶λλα ελατήρια βγαίνουν για το 1.4, άλλα για το GTI, άλλα για το TDI και πάει λέγοντας. Μπορεί και να ταιριάζουν, έχουν όμως άλλες προδιαγραφές για το βάρος κλπ.

οταν τα παρηγγειλα μου ειπε αν εχω το γκολφ 5 το 1,6 η το 1,4 και του ειπα το 1,4 tsi και μου ειπε οκ γιατι λεει αλλα για το 1,6 οποτε για σενα ειναι τα συγκεκριμενα που σου δινω ειπε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω είχε συμβεί στο μέλος bbp κ είχα παρατηρήσει την αστοχία την οποία του επιβεβαίωσα με τους κωδικούς που βρήκα στο site της HR.

Μπορείς κι εσύ να το ψάξεις από το site ή τον αντιπρόσωπο της Apex. Να πάρεις δηλαδή τον κωδικό και να τσεκάρεις αυτόν πάνω στο ελατήριο.

Τα ελατήρια που φοράνε τα tsi-gt-gti είναι (συνήθως) ίδια λόγω ίδιου περίπου βάρους.

Πάντως δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Αν σου είχαν δώσει ελατήρια 1,6 ή 1,4fsi η διαφορά ύψους μπροστά-πίσω θα ήταν πολύ μεγαλύτερη (σαν drag-car tongue.gif ).

Σ'το είπα από την αρχή ότι θα έπεφταν σε λίγο καιρό-όπως λες πως έγινε.

Μια χαρά είναι τα ελατήριά σου. Καλορίζικα. :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω είχε συμβεί στο μέλος bbp κ είχα παρατηρήσει την αστοχία την οποία του επιβεβαίωσα με τους κωδικούς που βρήκα στο site της HR.

Μπορείς κι εσύ να το ψάξεις από το site ή τον αντιπρόσωπο της Apex. Να πάρεις δηλαδή τον κωδικό και να τσεκάρεις αυτόν πάνω στο ελατήριο.

Τα ελατήρια που φοράνε τα tsi-gt-gti είναι (συνήθως) ίδια λόγω ίδιου περίπου βάρους.

Πάντως δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Αν σου είχαν δώσει ελατήρια 1,6 ή 1,4fsi η διαφορά ύψους μπροστά-πίσω θα ήταν πολύ μεγαλύτερη (σαν drag-car tongue.gif ).

Σ'το είπα από την αρχή ότι θα έπεφταν σε λίγο καιρό-όπως λες πως έγινε.

Μια χαρά είναι τα ελατήριά σου. Καλορίζικα. ;)

αυριο θα βαλω φωτο και θα τα δειτε καλυτερα περιμενω γνωμες tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα apex που πηρες ερχονται συσκευασμενα και με ενα χαρτακι μεσα που λεει ακριβως τον κωδικο και το μοντελο του αυτοκινητου. Εχουν και εγγυηση 4 χρονια οποτε οτι στραβη, που ευχομαι να μην τυχει, εισαι καλυμενος.

Καλοριζικα φιλε και πολυ ωραια εδειξε το αυτοκινητο περιμενουμε να μας πεις τις εντυπωσεις σου απο τη συμπεριφορα του αυτοκινητου.

Link to comment
Share on other sites

Τα apex που πηρες ερχονται συσκευασμενα και με ενα χαρτακι μεσα που λεει ακριβως τον κωδικο και το μοντελο του αυτοκινητου. Εχουν και εγγυηση 4 χρονια οποτε οτι στραβη, που ευχομαι να μην τυχει, εισαι καλυμενος.

Καλοριζικα φιλε και πολυ ωραια εδειξε το αυτοκινητο περιμενουμε να μας πεις τις εντυπωσεις σου απο τη συμπεριφορα του αυτοκινητου.

tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλορίζικα και καλα στροφιλικια!!!! Χαμηλωσε καλα μπροστα αλλα πισω θελει ακομη λιγο ετσι?? Με τις 18αρες δειχνει ομως πολυ ωραιο!!!! :rolleyes:

nai πισω θελει λιγο ακομη :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και πολυ βαρος πισω (σε σχεση με μπροστα που βρισκεται η μηχανη κτλ) οποτε δυσκολα να κατεβει αρκετα πισω με το χρονο!!

Παντως ειναι πολυ ωραιο!!!!!!! :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.