Jump to content
Ni_Mos

Λαθος κατεβασμα

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, και καλως σας βρηκα,

Τελικα προχτες εκανα θεικη λαλακια και θελω την βοηθεια σας. Μετα απο πολυ καιρο που ειχα να καβαλησω την golfαρα (Golf V Gti 2005 μαμα), την πηρα και πηγα για ανοιγματα. Σε ενα απο αυτα και ενω ειχα 3η με πολλες στροφες πηγα να βαλω 4η αλλα καταλαθος εβαλα 2α....με αποτελεσμα να ανεβασει τρελες στροφες....δεν προλαβα να το απομονωσω...Φυσικα μετα το αυτοκινητο δεν πηγαινε βημα και η μηχανη κουδουνιζει τρελα αλλα ουτε λαμπακι αναψε, ουτε το αυτοκινητο ρεταρει...πραγμα που για μενα θα ητανε λογικο. Το οτι το αμαξι δεν παει βημα ειναι γιατι προφανως μπηκε σε safe mode. Ραντεβου με το συνεργειο ακομα δεν εχω κλεισει γιατι παιζουν αφραγκιες..Και σας ρωταω τωρα, παω για μοτερ? για ωστηρια, βαλβιδες, εκεντροφορο ?

Link to comment
Share on other sites

E δεν νομιζω να εσπασε το αμαξι....Αν οντως εχει μπει σε safe mode πηγαινε κοιταξε το...Μην το αφησεις!Πες μας οταν μαθεις...Ειμαι περιεργος να μαθω!

Link to comment
Share on other sites

Golf_Mk2 και εγω το θεωρω υπερβολη να εχει σπασει...αν ειχε γινει κατι τετοιο θα ειχα μεινει επιτοπου, πραγμα το οποιο δεν εγινε, αλλα ο θορυβος που κανει απο το μοτερ ειναι υπερβολικος και με κανει να αναρωτιεμαι αν εχουν στραβωσει οι βαλβιδες, αν εχουν παθει κατι τα ωστηρια ή ο στροφαλος. Επισης αξιο λογου ειναι οτι δεν αναβει κατι ή το οτι δεν ρεταρει το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, και καλως σας βρηκα,

Τελικα προχτες εκανα θεικη λαλακια και θελω την βοηθεια σας. Μετα απο πολυ καιρο που ειχα να καβαλησω την golfαρα (Golf V Gti 2005 μαμα), την πηρα και πηγα για ανοιγματα. Σε ενα απο αυτα και ενω ειχα 3η με πολλες στροφες πηγα να βαλω 4η αλλα καταλαθος εβαλα 2α....με αποτελεσμα να ανεβασει τρελες στροφες....δεν προλαβα να το απομονωσω...Φυσικα μετα το αυτοκινητο δεν πηγαινε βημα και η μηχανη κουδουνιζει τρελα αλλα ουτε λαμπακι αναψε, ουτε το αυτοκινητο ρεταρει...πραγμα που για μενα θα ητανε λογικο. Το οτι το αμαξι δεν παει βημα ειναι γιατι προφανως μπηκε σε safe mode. Ραντεβου με το συνεργειο ακομα δεν εχω κλεισει γιατι παιζουν αφραγκιες..Και σας ρωταω τωρα, παω για μοτερ? για ωστηρια, βαλβιδες, εκεντροφορο ?

φιλε μου μακαρι να βγω ψευτης,αλλα τη ζημια αν εγινε ακριβως οπως το λες,δεν τη γλιτωνεις!να ευχεσαι να μην καρφωσε βαλβιδες μονο!παντως κατι θα εχει παρει η μπαλα.θεωρω δεδομενο να εχει στραβωσει η μπιελα,δυστυχως.αν το απομονωνες λογικα θα την γλιτωνες.το στροφομετρο το γυρισε ολο για πλακα να φανταστω??ή επεσε με καποιο τροπο,που δεν μπορω να σκεφτω πως βεβαια,σε καποιου ειδους safe το αμαξι την ωρα που εβαλες 2ερα?

Edited by kostas gti
Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν προλαβα να το απομονωσω γιατι ημουνα σιγουρος οτι εβαλα 4η...οσο για τις στροφες ημουνα με 3η σπασμενη...το ματι μου το στροφομετρο το επιασε στις 8 γιατι απο οτι καταλαβαινεις κοιταζα τον δρομο και οχι τα οργανα...αν στραβωσε μπιελα δεν επρεπε να ρεταρει ?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα δεν προλαβα να το απομονωσω γιατι ημουνα σιγουρος οτι εβαλα 4η...οσο για τις στροφες ημουνα με 3η σπασμενη...το ματι μου το στροφομετρο το επιασε στις 8 γιατι απο οτι καταλαβαινεις κοιταζα τον δρομο και οχι τα οργανα...αν στραβωσε μπιελα δεν επρεπε να ρεταρει ?

οχι απαραιτητα,υπαρχουν πολλα αμαξια που κυκλοφορουν κανονικα με μπιελα στραβη και απλα δεν το καταλαβαινουν...δεν μιλαμε βεβαια για 90 μοιρες κλιση...πηγαινε αμεσα σε συνεργειο που εμπιστευεσαι και αρχισε τις προσευχες!δυστυχως αυτο που επαθες ειναι απο τα χειροτερα που μπορουν να συμβουν για μεγαλη ζημια του μοτερ και δυστυχως τις περισσοτερες φορες δεν καταληγει καλα...υπομονη και συνεργειο επειγοντως...

Link to comment
Share on other sites

Κωστα προς το παρον εχει ακινησια γιατι οπως ειπα δεν υπαρχουν ευρω και ξερω οτι τετοιες ζημιες ειναι ακριβες...για αυτο ξεκινησα και το topic για να παρω καμια ιδεα τι και ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα προς το παρον εχει ακινησια γιατι οπως ειπα δεν υπαρχουν ευρω και ξερω οτι τετοιες ζημιες ειναι ακριβες...για αυτο ξεκινησα και το topic για να παρω καμια ιδεα τι και ποσο.

παρατησε το τοτε καλυτερα προς το παρον και μολις μαζεψεις λεφτα κανε μια πρωτη επισκεψη ;)

Link to comment
Share on other sites

παρατησε το τοτε καλυτερα προς το παρον και μολις μαζεψεις λεφτα κανε μια πρωτη επισκεψη ;)

Γιατι να δωσει κερατιάτικα χωρις λογο ο ανθρωπος ρε παιδια?

Το εχουμε βρει ολοι: ''κατι ακουω, συνεργειο, κατι δε μου αρεσει, συνεργειο...''

Λοιπον...

Ειναι ο μοναδικος ανεξελεκτος τροπος να σπασεις το μοτερ.

Κατα ενα συντριπτικο ποσοστο αν ειχες παθει κατι θα το καταλαβαινες εκεινη την ωρα καθως καρφωνονται ολα και σε αυτη τη περιπτωση γυρνας να μαζεψεις τα κομματια του μοτερ σου.

Σε πολυ μικρο ποσοστο μπορει να εχει συμβει κατι και να μη το παρεις χαμπαρι καπως.

Επισης, το safe μπηκε προφανως για το rpm limit που σημαινει πως ξεπερασεις το οριο στροφων του κινητηρα.

Τελος, πριν κανεις οτιδηποτε, βρες καποιον με vag-com να σε logαρει και να δειτε αν σε πρωτη φαση εχεις missfires σε καποιο κυλινδρο καθως και αλλες επιλογες...

Απο κει και περα αν ολα αυτα βγουν οκ και το αμαξι καταλαβαινεις πως δεν εχει καποια διαφορα στον δρομο εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να δωσει κερατιάτικα χωρις λογο ο ανθρωπος ρε παιδια?

Το εχουμε βρει ολοι: ''κατι ακουω, συνεργειο, κατι δε μου αρεσει, συνεργειο...''

Λοιπον...

Ειναι ο μοναδικος ανεξελεκτος τροπος να σπασεις το μοτερ.

Κατα ενα συντριπτικο ποσοστο αν ειχες παθει κατι θα το καταλαβαινες εκεινη την ωρα καθως καρφωνονται ολα και σε αυτη τη περιπτωση γυρνας να μαζεψεις τα κομματια του μοτερ σου.

Σε πολυ μικρο ποσοστο μπορει να εχει συμβει κατι και να μη το παρεις χαμπαρι καπως.

Επισης, το safe μπηκε προφανως για το rpm limit που σημαινει πως ξεπερασεις το οριο στροφων του κινητηρα.

Τελος, πριν κανεις οτιδηποτε, βρες καποιον με vag-com να σε logαρει και να δειτε αν σε πρωτη φαση εχεις missfires σε καποιο κυλινδρο καθως και αλλες επιλογες...

Απο κει και περα αν ολα αυτα βγουν οκ και το αμαξι καταλαβαινεις πως δεν εχει καποια διαφορα στον δρομο εισαι κομπλε.

φιλε μου,προφανως δεν διαβασες καλα τι εκανε ο φιλος...εβαλε απο 3 κοφτη 2ερα και δεν προλαβε να απομονωσει καθολου....κατι ακουω,κατι δεν μου αρεσει δεν ταιριαζει στην περιπτωση αυτη ;)

Edited by kostas gti
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,προφανως δεν διαβασες καλα τι εκανε ο φιλος...εβαλε απο 3 κοφτη 2ερα και δεν προλαβε να απομονωσει καθολου....κατι ακουω,κατι δεν μου αρεσει δεν ταιριαζει στην περιπτωση αυτη ;)

Δηλαδη μονο απο μια απλη περιληψη γνωριζουμε εμεις εδω τι εχει συμβει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι δυνατον μονο με μια φορα να παθει τετοια ζημια το αμαξι (εαν οντως εχει παθει που δεν το ευχομαι με καμμια........). Αν οντως παθαινει μονο με μια φορα, τοτε ( ταπεινη μου γνωμη, αν κανω λαθος ζητω συγνωμη διορθωστε) θα παιρναμε ολοι τα μοτερ στα χερια, ( ειδικα εγω ;) ). Παντως ευχομαι Nick_Gti να μην εχει παθει το τουτου σου τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ακούσεις διάφορα γιατροσόφια αυτό που πρέπει να κάνεις είναι :

1. Βάζεις VAG-COM για να σβήσεις το μήνυμα Warranty Void που οπωσδήποτε υπάρχει αφού στρόφαρες στον θεό.

2. Η μοναδική βόλτα που κάνεις είναι η διαδρομή πρός ένα εξουσιοδοτημένο Service.

Ότι έχεις βλάβη στον κινητήρα είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο την έκταση της ζημιάς κανείς δεν μπορεί να την γνωρίζει.

+10000 σε Κosta Gti και Black V Gti.

Edited by JDL9
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο δύσκολο να την γλυτώσουν οι βαλβίδες από κατέβασμα στις 8000 rpm....

Mη το λες... ;) Εχω και δικες μου εμπειριες απο αυτοκινητα που εχουν κατεβασμα, και tsi, και gti...

Θα περιμενουμε να κανει τις κινησεις που θελει ο φιλος μας και τα λεμε μετα.

Edited by pitsirikos-1.8T
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι δυνατον μονο με μια φορα να παθει τετοια ζημια το αμαξι (εαν οντως εχει παθει που δεν το ευχομαι με καμμια........). Αν οντως παθαινει μονο με μια φορα, τοτε ( ταπεινη μου γνωμη, αν κανω λαθος ζητω συγνωμη διορθωστε) θα παιρναμε ολοι τα μοτερ στα χερια, ( ειδικα εγω ;) ). Παντως ευχομαι Nick_Gti να μην εχει παθει το τουτου σου τιποτα.

Αν μπορούσες να συνειδητοποίησεις τι χορό έκαναν οι βαλβίδες εκείνη την στιγμή δεν θα το ρωτούσες αυτό.

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση αν προλάβεις και απομονώσεις να την γλυτώσεις, αν ακούσεις όμως μετά αυτά που ακούει το παλικάρι από το μηχανοστάσιο την πάτησες.

Ρε Σβούρα πόσες φορές κατέβασες απο φούλ φορτίο τρίτης σε δευτέρα????????? tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by JDL9
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να συνειδητοποίησεις τι χορό έκαναν οι βαλβίδες εκείνη την στιγμή δεν θα το ρωτούσες αυτό.

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση αν προλάβεις και απομονώσεις να την γλυτώσεις, αν ακούσεις όμως μετά αυτά που ακούει το παλικάρι από το μηχανοστάσιο την πάτησες.

Για να ειμαι και ειλικρινης οσες φορες την εχω πατησει εχω προλαβει να απομονωσω. Μια φορα μου εχει τυχει να την κανω την μ@.....@ αλλα φαινεται ειχα αγιο μιας και επειτα απο ελεγχο στην αντι/πεια δεν ειχα παθει τιποτα

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι και ειλικρινης οσες φορες την εχω πατησει εχω προλαβει να απομονωσω. Μια φορα μου εχει τυχει να την κανω την μ@.....@ αλλα φαινεται ειχα αγιο μιας και επειτα απο ελεγχο στην αντι/πεια δεν ειχα παθει τιποτα

νομίζω ότι ζυλευεις τα honda. παρε ενα VTEC tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ζυλευεις τα honda. παρε ενα VTEC tongue.gif

Και σαν ξαναγεννηθω παλι vw θα παρω!!!!!!!!!!!!!!! worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Συγνωμη για το offtopic

Και για να επανερχομαστε στο θεμα, συνηθως με το λαθος κατεβασμα εκεινο που παθαινει πρωτα ζημια δεν ειναι το σασμαν που καταπονειται πολυυυ περισσοτερο?

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι και ειλικρινης οσες φορες την εχω πατησει εχω προλαβει να απομονωσω. Μια φορα μου εχει τυχει να την κανω την μ@.....@ αλλα φαινεται ειχα αγιο μιας και επειτα απο ελεγχο στην αντι/πεια δεν ειχα παθει τιποτα

Φρόντισε το επόμενο σου να έχει DSG ;):D:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.