Jump to content
antouan_tsi

ΗΛΙΟΡΟΦΗ Ή ΟΧΙ ΣΤΟ Golf Vi?

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ GOLF VI TSI 122HP, ΑΣΠΡΟ ΧΡΩΜΑ,

ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ 4ΜΗΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ? (830Ε).

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ, ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΚΟΛΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕΣΑ, ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ Ή ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ GOLF VI TSI 122HP, ΑΣΠΡΟ ΧΡΩΜΑ,

ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ 4ΜΗΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ? (830Ε).

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ, ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΚΟΛΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕΣΑ, ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ Ή ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Εγω επειδη ειμαι και καπνιστης, ολα τα αμαξια τα παιρνω με οροφη. Απο εκει και περα it's up to you, αλλα για μενα ειναι το πρωτο πραγμα που βαζω απο τα extra. Οσο αφορα νερα και μηχανισμο, δεν θα εχεις κανενα προβλημα :o

Link to comment
Share on other sites

Μη θελοντας να στην <<σπασω και συγνωμη δλδ>> υπαρχει ηδη ανοιχτο θεμα πιο κατω http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=26156

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ GOLF VI TSI 122HP, ΑΣΠΡΟ ΧΡΩΜΑ,

ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ 4ΜΗΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ? (830Ε).

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΗ, ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΙΓΟ ΚΟΛΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΕΡΑ ΜΕΣΑ, ΧΑΛΑΣΕΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ Ή ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Η ηλιοροφή αξίζει κυρίως για την αίσθηση που προσδίδει στο εσωτερικό του αυτοκινήτου. Το κάνει φωτεινότερο. Μειονεκτήματα δεν μπορώ να σκεφτώ πέρα απο το κόστος.

Απο προβλήματα μην ανησυχείς, δεν είναι συχνό φαινόμενο στις ηλιοροφές της VW.

Πολλές σχετικές απόψεις θα βρείς και παρακάτω:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=25239

Edit: σωστός ο svouras, υπάρχει κι άλλο ένα θέμα για την ηλιοροφή.

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

βαζω οροφη σε ολα μου τα αμαξια λογο καπνισματος και πληρωνω το τιμιμα των τριγμων και των θουβων...γνωμη μου μην βαλεις.μονο θορυβους παραπανω θα εχεις...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι φηφιζω ναι να βαλεις.σου φτιαχνει την διαθεση οταν ειναι ανοιχτη και βλεπεις ψηλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρ'οτι μη καπνιστης σε ολα τα αυτοκινητα μου ειχα/εχω ηλιοροφη.

Κυριως για λογους φωτεινοτητας και μετα για εξαερισμο κλπ.

Προσωπικα δεν ειχα ποτε προβληματα λειτουργιας τους μονο στο Corrado που σκαλωνε καμμια φορα

στην θεση επικλισης (και μετα την κατεβαζα μηχανικα).

Τριγμους μπορει να ακουσεις μονο σε δυσκολο οδοστρωμα(στην επικληση), αλλα εκει συνηθως ακους και απο αλλα μερη του αυτοκινητου.

Εγω παντως δεν εχω τριγμους , μονο το σκιαδιο οταν ειναι τερμα πισω κανει ενα μικρο τριξιμο σε λακκουβες. Αν το φερω 2-3 ποντους πιο μπροστα (και εκει το εχω) δεν ακουγεται τιποτα.

Παντως ειναι κατι που αν δεν το βαλεις τωρα δεν μπορεις μετα.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα και ρωτώ: Η ηλιοροφή στο Golf VI είναι μόνο ανακλινόμενη ή ανοίγει και ολόκληρη(εννοώ να ανοίγει και να μπαίνει αέρας); Από ότι καταλαβαίνω είναι μόνο ανακλινόμενη, το μέγεθος της είναι το κλασικό(όχι όπως του Scrirocco που είναι αρκετά μεγάλη και πλησιάζεις να την πεις και πανοραμική) και ουσιαστικά ανοίγει ολόκληρη αλλά από πάνω υπάρχει το γυαλί...Είμαι σωστός;

Link to comment
Share on other sites

Στο 5αρι η οροφη ειναι πληρως συρομενη και ανακλινομενη.

Δεν βλεπω το λογο στο 6αρι να ειναι διαφορετικη αφου ειναι σχετικα τα ιδια αυτοκινητα (μαλλον περι παραπληροφορησης σου προκειται).

Στο Scirocco ειναι μεν πανοραμικη αλλα μονο ανακλινομενη κατα καποιες μοιρες (λιγωτερο απο το Γκολφ αν δεν κανω λαθος). Δηλ δεν ειναι συρομενη δηλ δεν ανοιγει καθολου κατα μηκος.

Αυτο που ανοιγει ολοκληρο και στις δυο περιπτωσεις ειναι η εσωτερικη επενδυση/καλυμμα/ηλιοπροστασια η οπως αλλοιως λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

Στο 5αρι η οροφη ειναι πληρως συρομενη και ανακλινομενη.

Δεν βλεπω το λογο στο 6αρι να ειναι διαφορετικη αφου ειναι σχετικα τα ιδια αυτοκινητα (μαλλον περι παραπληροφορησης σου προκειται).

Στο Scirocco ειναι μεν πανοραμικη αλλα μονο ανακλινομενη κατα καποιες μοιρες (λιγωτερο απο το Γκολφ αν δεν κανω λαθος). Δηλ δεν ειναι συρομενη δηλ δεν ανοιγει καθολου κατα μηκος.

Αυτο που ανοιγει ολοκληρο και στις δυο περιπτωσεις ειναι η εσωτερικη επενδυση/καλυμμα/ηλιοπροστασια η οπως αλλοιως λεγεται.

Επειδή δεν κατάλαβα: Όταν λες πως στο 5άρι η οροφή είναι πλήρως συρόμενη και ανακλινόμενη, εννοείς πως ανοίγει μόνο η εσωτερική επένδυση, με το γυαλί που είναι από πάνω να παραμένει στη θέση του, σωστά; Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει και τις διαστάσεις της;

Edited by ConstantinosS
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν κατάλαβα: Όταν λες πως στο 5άρι η οροφή είναι πλήρως συρόμενη και ανακλινόμενη, εννοείς πως ανοίγει μόνο η εσωτερική επένδυση, με το γυαλί που είναι από πάνω να παραμένει στη θέση του, σωστά; Επίσης, μπορεί κάποιος να μου πει και τις διαστάσεις της;

οχι φιλε μου..η οροφη στα δικα μας ανοιγει και το εσωτερικο σκιαδιο και εμφανιζεται το γυαλι..και το γυαλι ανυψονεται δλδ ανακληση και ανοιγει και ολοκληρη και μπαινει μεσα στον ουρανο δλδ τελειος ανοιχτη μπορεισ να βγεις εξω..στο scirroco δεν ανοιγει ολοκληρη μονο ανυψονεται το γυαλι ανακληση.στο 6αρι ειναι οπως στο δικο μας.

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου..η οροφη στα δικα μας ανοιγει και το εσωτερικο σκιαδιο και εμφανιζεται το γυαλι..και το γυαλι ανυψονεται δλδ ανακληση και ανοιγει και ολοκληρη και μπαινει μεσα στον ουρανο δλδ τελειος ανοιχτη μπορεισ να βγεις εξω..στο scirroco δεν ανοιγει ολοκληρη μονο ανυψονεται το γυαλι ανακληση.στο 6αρι ειναι οπως στο δικο μας.

Κατά 99% έχεις δίκιο...Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.